The Mamas & the Papas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Mamas & the Papas
Genel bilgiler
Başladığı yerNew York, ABD Amerika Birleşik Devletleri
TarzlarFolk rock, psikedelik rock, sunshine pop
Etkin yıllar1965-1968
1971-1972
Müzik şirketiDunhill
ÜyelerDenny Doherty
Cass Elliot
John Phillips
Michelle Phillips

The Mamas & the Papas (ilk albüm kapağında The Mama's and the Papa's olarak geçer) Amerikalı müzik grubu. 1965'ten 1968'e kadar aktiftir, toplam 5 albüm yayımlamıştır. Grup müzik piyasasında kısa bir süreliğine görünmesine rağmen müzik tarihinde önemli bir yer tutar, günümüzde de sıkı hayranları hala bulunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup adını bir televizyon şovundan esinlenerek aldı. Önceki adları -kısa bir süreliğine de olsa- "The Magic Circle" idi. Fakat elemanlar gruba akılda kalması daha kolay bir isim arıyorlardı. Evlerinde otururken bir televizyon şovunda "... Bazıları bizim kadınlarımıza ucuz diyor, fakat biz onlara sadece "Anne" diyoruz." ifadesini duydular. Cass yerinden zıplayarak "Evet' Ben bir Anne olmak istiyorum!" dedi. Michelle de ona katıldı. John ve Denny de birbirlerine bakarak "Baba?" dediler, ve grubun adı böylece kurulmuş oldu.

Denny Doherty, Cass Elliot, John Phillips ve Michelle Phillips dörtlüsünden oluşan grup ilk ve en büyük patlamasını California Dreamin parçasıyla 1965 yılında gerçekleştirdi.Diğer bir hitleri ise Monday, Monday adlı parçalarıdır.

Lirik sözleri ve yumuşak soundları ile, başka hiçbir Flower Power akımlı grubun ifade edemediği kadar yaşam duygusu ve sevincini ifade ettiler. Fakat grup elemanları, kayıt sırasında ve günlük hayatlarında sık sık marijuana gibi uyuşturucular kullandıklarını söyleşilerde belirtti.

John ve Michelle Phillips boşandıktan sonra 1972 yılında The Mamas & the Papas grubu dağıldı. Cass Elliot 1974'te, John Phillips 2001'de Los Angeles'de, Denny Doherty ise 19 Ocak 2007'de hayatlarını kaybettiler. Michelle Phillips günümüzde oyunculuğuna devam etmektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • If You Can Believe Your Eyes and Ears (1966)
  • The Mamas & the Papas (1966)
  • Deliver (1967)
  • Papas & The Mamas (1968)
  • People Like Us (1971)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]