Buddy Holly

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buddy Holly
Genel bilgiler
Doğum7 Eylül 1936(1936-09-07)
Lubbock, Teksas, ABD
Ölüm3 Şubat 1959 (22 yaşında)
Clear Lake, Iowa, ABD
TarzlarRock and roll, rockabilly, pop, country
MesleklerŞarkıcı, söz yazarı
ÇalgılarVokal, gitar
Etkin yıllar1952-1959
Müzik şirketiDecca, Brunswick, Coral
İlişkili hareketlerBuddy and Bob, The Crickets, The Picks, Waylon Jennings

Charles Hardin Holley veya tanınan adıyla Buddy Holly (7 Eylül 1936 - 3 Şubat 1959), Amerikalı şarkıcı, besteci ve Rock and roll'un öncüsü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Buddy Holly 7 Eylül 1936'da dünyaya geldi. Kendi halinde Batı Teksaslı genç bir Country şarkıcısı iken Elvis Presley ve Bill Haley'den oldukça etkilendi. Küçük radyo istasyonlarında sesini duyurmaya çalışır. O dönemde ikili oluşturduğu Bob Montgomery ile plak şirketlerini dolaşıyordu.

Gözlükleriyle kendine değişik ve güzel bir imaj yaratmıştı.Buddy Holly, kısa süren kariyerine çok büyük başarılar sıkıştırmıştı. Başta The Beatles olmak üzere 60'larda Popçuları tamamen etkisi altında bırakmıştı. Bu yüzden de Holly, sadece Amerikan Müziği'nin değil İngiliz popüler müziğinin de gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Şubat 1959'da Clear Lake, Iowa'da geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybetti Ritchie Valens ve Big Bopper ile birlikte öldü. Öldüğü sırada Maria Elena ile evliydi. Evleneli daha bir sene bile olmamıştı. Üstelik eşi bebek bekliyordu. Buddy'nin ölümü üzerine Maria bebeğini düşürdü.

Müzik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Buddy Holly gitar, piyano ve viyolin çalar. Bir gün Teksas - Lubbock Kentinde Marty Robbins - Elvis Presley konserine uvertür sahneye çıkacak grup arandığını duyarlar. Bu uvertür olayı bu tip organizasyonlarda gelenek haline gelmişti. Organizatörler ve plak şirketleri için genç ve kendine güvenen şarkıcıları veya grupları keşfetmek için ideal bir olaydı. Bu kez de şans Buddy Holly - Bob Montgomery ikilisine gülmüştü. Elvis ve country - western şarkıcısı Marty Robbins'in yer aldığı bir konserde şarkı söylemek bulunmaz bir fırsattı. Buddy Holly, sahnede belirip de şarkı söylemeye başladığı anda Tom Parker tarafından fark edilir. Ancak Decca'nın yetenekli ajanı Jim Denny, Parker'dan önce davranır ve Holly ile konser sonrası, Decca'nın yan kuruluşu olan Nashville Records adına sözleşme imzalar. Ama ne yazık ki bu olayın tatsız yanı, Jim Denny sadece Holly'i istemektedir. Kendi deyimiyle ona potansiyel Elvis'ler lazımdır, potansiyel Marty Robbins'ler. Zamanını çoktan doldurmuşlardır. Böylece ikili ayrılır. Holly'nin tarzı ne Rock and Roll, ne de folktur. Beyaz ile siyah eski ile yeninin bir karışımıdır ki müziğin tarzının o zamanki ismi Rockabilly'dir. Ancak Buddy'nin ilk plağı başarılı olamayınca kesin olarak Rock and Roll'a dönüş yapar. 1956 yılında ilk topluluğunu kurar. Topluluğun adı The Three Tunes'tur. Tamamen özgün bir gitar stili vardır. Holly yerini sağlamlaştırdığında henüz 21 yaşındadır.

Decca'dan beklediği yaygınlığı kazanamayınca ayrılıp 1957 ' de Norman Petty'nin Clovis etiketiyle çalışmaya başlar.

The Crickets[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu arada topluluğu da dağılmıştır. Onun yerine The Crickets ile çalışmaya başlar. Petty'nin katkıları ile gerçekleştirilen ilk plak That'll Be The Day özlenen parlayışı sağlar. Kısa sürede hem Amerika'da hem de İngiltere'de şarkı ilk 10'a girer. Holly, bu başarısı ile kalça hareketi yapmadan da bir şeylerin başarılabileceğini kanıtlamış olur. Grubu The Crickets (Tommy Allsup lead gitar, Bo Clark davul, George Atwood bass) ile That'll Be The Day sonrası başarılar ardı ardına gelmeye başlar. Aynı yıl içerisinde Peggy Sue adlı şarkısı Amerika'da 3, İngiltere'de 6 numaraya kadar yükselir. Holly başarılarını Reminiscing, bir Chuck Berry klasiği Brown Eyed Handsome Man ve Bo Diddley ile devam ettirir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümünden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Buddy Holly, başarılar ile dolu kısa kariyerini 3 Şubat 1959 yılında geçirdiği bir uçak kazası ile noktaladı. 23 yaşında ölen Holly'nin şarkıları halen pek çok rock şarkıcısı tarafından söylenmektedir.

Adına yapılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bobby Vee 1963 yılında "I Remember Buddy Holly" isimli tamamen onun şarkılarından oluşan bir albüm yaptı.

Ayrıca Connie Francis'inde doldurmuş olduğu bir tribute albümü var. Bugün Tribute showları en fazla yapılan şarkıcılardan biridir.

Buddy Holly'e ait birçok belgesel DVD bulmak mümkün. Ayrıca, onun hayat hikâyesini anlatan Buddy Holly Story adında çok da başarılı bir film vardır.