Gregg Rolie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gregg Rolie
Genel bilgiler
Doğum adıGregg Alan Rolie
Doğum17 Haziran 1947
Seattle, Washington, ABD
Tarzlarrock
ÇalgılarKlavye, Org
Etkin yıllar1965-günümüz
İlişkili hareketlerSantana, The Storm, Abraxas Pool, Journey

Gregg Alan Rolie, 17 Haziran 1947 tarihinde Seattle, Washington'da doğdu. Santana, Journey, The Storm ve Abraxas Pool gibi grupların kurucu üyeleri arasındadır. Santana Grubu'yla Rock and Roll Hall of Fame'e girmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gregg Rolie, ilk müzik grubu olan William Penn grubuna 1965 yılında katıldı. Bu grupta 1 yıl çaldıktan sonra, Carlos Santana'yla ve yanında 5 kişiyle beraber Santana'yı kurdu. Grup 1969 yılında Woodstock Festivali'nde ünlü oldu. Gregg Rolie, bu grupta en çok yazdığı ve söylediği Black Magic Woman'la tanınmaktadır. Carlos Santana'yla fikir farklılığı yüzünden, 1971 yılında gruptan ayrıldı. Evi olan Seattle'a geri döndü; ve burada babasıyla restoran açtı. Nitekim, bu restoranta işler yürümedi.

1973 yılında müzik nayatına geri döndü. Santana Grubu'nun eski gitaristi olan Neal Shon'la beraber Journey Grubu'nu kurdu. Bu grupla 12 albüm yayınladı. 1980 yılında da bu gruptan ayrıldı.

1981 ile 1991 yılları arasında birçok solo albüm yayınladı. 1991 yılında Steve Smith ve Ross Valory ile birlikte The Storm grubunu kurdu. Bu grupla birkaç tane hit tekli yayınladı. 1998 yılında da, Santana Grubu'nun kurucu üyeleriyle birlikte Abraxas Pool grubunu kurdu.