Lars Ulrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lars Ulrich
Ulrich (2008), Londra'da.
Genel bilgiler
Doğum adıLars Ulrich
Doğum26 Aralık 1963 (59 yaşında)
Gentofte, Danimarka
TarzlarHeavy metal, thrash metal, hard rock
MesleklerMüzisyen, Albüm yapımcısı, söz yazarı
ÇalgılarBateri
Etkin yıllar1981 -
Müzik şirketiWarner Bros Records, Elektra Recors
İlişkili hareketlerMetallica
Resmî siteMetallica Resmî Sitesi
Önemli çalgılar
Tama Lars Ulrich Signature snare drums Ahead Lars Ulrich Signature sticks

Lars Ulrich (d. 26 Aralık 1963), Danimarkalı müzisyen, besteci ve müzik prodüktörü. Amerikalı heavy metal grubu Metallica'nın kurucularından biri ve bateristi olarak tanınır. Gentofte, Danimarka doğumludur. Orta hâlli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarında tenis oynamaya başlamıştır. 1980 yılında, Lars 16 yaşındayken tenis kariyerini ilerletmesi için Los Angeles, ABD'ye taşınmışlardır. Fakat Los Angeles'a ilk adım attığı günden itibaren Lars, müziğin kaderi olduğunu anlamış ve tenis oynamaktansa bateriye olan ilgisini keşfedip müziğe yoğunlaşmaya başlamıştır. Los Angeles gazetesi The Recycler'a ilan vererek James Hetfield'la tanışmıştır ve Metallica'yı kurmuşlardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lars, 26 Aralık 1963'te ünlü tenis oyuncusu Torben Ulrich'in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ünlü saksofonist Dexter Gordon aynı zamanda Lars'ın vaftiz babasıdır. 1973 Şubat'ında Torben, tenis turnuvalarının da gerçekleştiği Kopenhag stadyumunda gerçekleşecek olan efsane Hard Rock grubu Deep Purple'ın konserine 5 arkadaşı için 5 bilet almıştı. Arkadaşlarından birinin konsere gelemeyeceği kesinleştiğinde, bilet 9 yaşındaki Lars'a geçmişti. Genç Ulrich, konserden olağanüstü biçimde etkilenmiş ve ertesi gün grubun Fireball albümünü satın almıştır. Grup ve albüm Lars'ı hard rock ve daha sonrasında da heavy metal dünyasının içine sürükleyen etkenlerden başlıcaları olmuşlardır. Müziğe olan ilgisinin sonucu olarak, 12 yaşındayken babaannesi tarafından kendisine Ludwig marka ilk bateri seti verilmiştir. 1980 yılında aile Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmıştır.

1981 yılında Lars, İngiliz heavy metal grubu Diamond Head'i keşfetti. Grubun ilk albümü olan 1980 tarihli Lightning to the Nations albümünü satın aldıktan sonra grubun müzikal stilinden etkilenmeye başladı. Grubun Woolwich sahnesindeki gösterisini izlemek için San Francisco'dan Londra'ya seyahat etti. Fakat Lars bu seyahati tam anlamıyla planlamamıştı. Bu yüzden konser sona erdiğinde gidecek hiçbir yeri yoktu. Bunun üzerine grubun kulisine girip grupla tanışmayı başararak konserlerine gelmek için çektiği güçlükleri anlattı. Grup Lars'a ısınmıştı. Bu yüzden gitarist Brian Tatler, kendisiyle Birmingham'da kalmasına izin verdi. Ulrich bundan sonraki üç haftayı grupla turlayarak geçirdi. Ulrich hâlâ grubun ayak fanıdır ve grubun The Best of Diamond Head albümünü mikslemiştir. Amerika'ya dönüşünün ardından, Ulrich kendisiyle bir grup kurmak isteyen müzisyenler bulmak için yerel bir gazete olan The Recycler'a bir ilan verdi. James Hetfield ilana cevap verdi ve Metallica kuruldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Downey, Kaliforniya'da James Hetfield ile tanıştığı yıl olan 1981'de thrash metal grubu Metallica'yı kurdu. Lars, grubun ismini hazırlayacağı fanzin için isim arayan arkadaşı Ron Quintana'dan almıştır. Metal Mania ve Metallica seçenekleri arasında kalan Quintana'yı fanzinin ismini Metal Mania yapmaya ikna eden Ulrich, Metallica ismini kendisi kullanmıştır. Ulrich hızlı ve sert thrash ritimlerinde bir öncü olması ile ünlenmiştir. Bunun en belirgin örnekleri Kill'em All albümünden Metal Militia, Ride the Lightning albümünden Fight Fire With Fire, Master of Puppets albümünden Battery ve Damage Inc., ve ...And Justice for All albümünden One isimli şarkılarda duyulabilir. Bateri teknikleri ile olduğu kadar grubunun popülaritesi ile de en ilham verici bateristlerden biri olmuştur. En bilindik teknikleri arasında One şarkısında kullandığı double bass tekniği ve Enter Sandman şarkısının başında sergilediği akıllıca tom kombinasyonları gösterilebilir. Metallica albümünden sonra Lars, tekniğini daha odaklı kesin hâle getirmek adına 9 parçalı bateri setini 7 parçaya çekmiştir.

Ulrich'in sesi birkaç Metallica parçasında duyulabilir. Bunların arasında Hero of the Day, Battery, The Memory Remains, Enter Sandman, Unforgiven II, Frantic ve Purify bulunur. Ulrich'in sesi aynı zamanda Leper Messiah şarkısının başında ve St.Anger şarkısının video klibinde de duyulabilir. Klibin başında Ulrich, Danca 4'e kadar saymaktadır.

Ulrich, 2009 yapımı Hollywood filmi Get Him to the Greek'te Jackie Q karakterinin partneri olarak rol almakla beraber, 28 Mayıs 2012'de vizyona giren Hemingway&Gellhorn filminde de rol almıştır.

2012 yılında, Ulrich "Mission To Lars" belgeselinin odağı olmuştur. Kate ve Will Spicer imzalı belgesel, Frajil X sendromu hastası olan ve Devon, İngiltere'de bir bakım merkezinde kalan kardeşleri Tom'un, Metallica'nın 2009 yılında Kaliforniya'da verdiği konserlerden birinde Lars ile tanışma çabalarını belgelemektedir.

Ulrich aynı zamanda That Metal Show adlı televizyon programının seçtiği en iyi 5 metal bateristi sıralamasında 5. sırada yer almıştır.

Napster olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılının Nisan ayında Ulrich, müzik dosyalarını ücretsiz yaymak ve indirmek amaçlı internet sitesi Napster'a telif hakları ve izinsiz kullanım suçlarını öne sürerek dava açmıştır. Temmuz ayında da Senato Adalet Komitesi'ne Metallica'nın bütün şarkıları ile beraber henüz yayınlanmamış olan I Dissapear isimli şarkının da bulunduğu bir listenin Napster üzerinden illegal yollarla ücretsiz olarak indirildiği ile ilgili ifade vermiştir. Dava mahkeme dışına sevk edilmiş ve bunun üzerine 300.000'i aşkın Napster kullanıcısı servisten men edilmiştir. Bu olaydan sonra Lars, LAUNCHcast'e verdiği röportajda bu olay hakkında birtakım pişmanlıklar duyduğunu şöyle dile getirmiştir:

"Keşke biraz daha... bilirsiniz kendimi bu olaylar yüzünden pusuya düşmüş gibi hissettim. Çünkü bu işe giriştiğimizde nasıl bir şeyin içinde olduğumuzun farkında değildik. Son aylarda ülkede fenomen hâline gelen ve köklenmeye başlayan şey hakkında pek fazla bilgim yoktu. Biz sadece Metallica ile ilgili her şeyi kontrol etme çabası içine saplanmıştık. Böylece savunmasız yakalandık ve daha önce kör şekilde üzerinden atladığımız şeylerden birine biraz daha sert bir biçimde tosladık. Fakat ben yine de atlayabildiğimiz için gururluyum. Ben birçok defa çarptım. Ve bu gerçekten zordu..."

Stili[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulrich'in stili kariyeri boyunca değişikliklere uğramıştır. 1980'li yıllar boyunca sert, hızlı ve karmaşık ritimleriyle tanınmıştır. Heavy metal bateristleri arasında popüler hâle gelmiş olan double bass tekniğini sıklıkla kullanmıştır. Temiz ve hızlı double bass partisyonları ve sert davul alanları pek çok Metallica şarkısında hissedilebilir. James Hetfield'ın ritim gitarıyla uyumlu partisyonlar yazmaktadır. 1990-2000 yılları arasında Metallica'nın müzikal stili değiştikçe Lars'ın stili de değişimlere uğramıştır. Bu değişim Metallica albümü ile başlayıp St.Anger ile sona ermiştir. Metallica'nın dokuzuncu stüdyo albümü olan Death Magnetic'te 1980'li yıllarda kullandığı kompleks ve hızlı ritimlere geri dönmüştür. Aynı zamanda diğer heavy metal bateristleri Ian Paice ve Bill Ward'ı da stilini etkileyen isimler olarak belirtmiştir.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulrich iki kere evlenmiştir. İlk evliliği tur esnasında tanıştığı bir kadın olan Debbie Jones ile 1988 yılında gerçekleşmiştir. Fakat 1990 yılında The Black Album kayıtları sırasında Ulrich'in yoğunluğu sebebiyle boşanmışlardır. İkinci evliliği ise 1997-2004 yılları arasında bir acil tıp doktoru olan Skylar Satenstein ile gerçekleşmiştir. Myles ve Layne adında iki çocukları olmuştur. Myles babasının izinden gidip bateriye ilgi duymaya başlamıştır. My Missing Half adlı grupta çalmaktadır.

Ulrich 2004 yılının ortalarında Danimarkalı aktris Connie Nielsen ile çıkmaya başlamıştır. Çiftin, Lars'ın Skylar ile boşanmasından sonra San Francisco'da 21 Mayıs 2007'de Bryce isimli bir çocukları olmuştur. Nielsen'in aynı zamanda 1991 doğumlu Sebastian adında bir diğer oğlu daha vardır. Ulrich ve Nielsen 2012 yılında ayrılmışlardır. Lars şu anda manken Jessica Miller ile çıkmaktadır.

Ulrich aynı zamanda önemli bir sanat koleksiyoncusudur. Babası Torben de aynı zamanda resim ve sanat tutkunudur. Ulrich sanat ve müzik çevresinde büyümüştür. Bunlar hayatının en önemli iki faktörü olmuştur. Metallica ile geçirdiği uzun tur dönemleri sırasında galeri ve müzeleri ziyaret eder. 2002 yılında verdiği bir röportajda şunları söylemiştir: "Kendimi sanat dünyasında kaybedeceğimi ve müzik dünyasından uzaklaşabileceğimi düşündüm. Bu bana çok iyi bir saklanma alanı oldu." 2008 yılında Stereo Warning'e verdiği bir röportajda ise şunları söylemiştir: Ben büyürken evin her tarafında sanat vardı. Bu benim için 20-25 yıldır büyük bir tutku. Gidip kendim olabileceğim bir alan. Bu Metallica'nın bir parçası olmamla ilgili değil. Sanat çemberi içinde, olduğum gibi kabul ediliyorum. Sergi evleri, galeriler ve sanatçı buluşmalarına gitmeye bayılıyorum. Bu harika çünkü Metallica ile ilgili hiçbir bağı yok. Bu benim bağımsızlık bölgem.

Metallica Rock and Roll Hall of Fame 2009'a davet edildiğinde Lars bu onuru yaşayan ilk Danimarkalı kişi olmuştu.

Andre Ward ve Mikkel Kessler'in 21 Kasım 2009 tarihindeki Super Six Dünya Boks Şampiyonası'ndaki maçlarında Kessler'i desteklemek için tribünde bulunmuştur.

Ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulrich, Tama markasını tercih etmektedir. Ulrich, tamamen imzalı, komple bir davul seti ve Zildjian zilleri, Remo davul başlıkları gibi imzalı ve özel üretim bir finish sahibi olan pek az davulcudan birisidir. Tama aynı zamanda Ulrich için imzalı birçok seri üretmiştir. Zildjian zillerini ve Remo tom başlıklarını tercih eder. Sahneye her zaman bu ekipmanlarla çıkmaktadır. Sahnede bunların dışında ekipmanlarla göründüğü çok nadir olmuştur. Fakat stüdyoda aralarında Ludwig, Gretsch ve Sabian gibi markaların bulunduğu kombinasyonlar da kullanır. 1994 yılında Easton Ahead'e geçmeden önce Calato Regal Tip marka bagetlerin anlaşmalı sanatçısı idi. Bu değişikliğin sebebini ise Ulrich, ağaç bagetler ile çalarken bagetlerin kırılması olarak belirtmiştir. Daha sonra stüdyoda bir elinde ağaç, bir elinde ise Ahead bagetleri ile kayıt yapmaya başladı. Bunun sebebini ise ağaç bagetlerin zillerden çıkardığı sesi sevmesi olarak açıklamıştır. Günümüzde de bu yöntemi kullanmaktadır. Bunun ardından, Tama Ulrich için iki farklı model ile Lars Ulrich imzalı özel trampet serisini üretmeye başlamıştır. Trampetlerin biri çelik kaplamalı, diğeri ise Tama'nın eskiden normal satış kataloğundaki en pahalı trampet olan Çan Kaplamalı Trampet'tir. Her iki trampet 14"x6,5" ölçülüdür.

Şu anki tur ekipmanları (2008-2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Davullar - Tama Starclassic Maple, LU (Akçaağaç)

Manyetik Turuncu

  • 10"x8" Tom
  • 12"x10" Tom
  • 14"x16" Zemin Tom
  • 16"x16" Zemin Tom
  • 22"x16" Bas Davulu (2 adet)
  • 14"x6,5" Lars Ulrich imzalı Trampet
   • Not:Ulrich standart Lars Ulrich imzalı LU1465 trampetini (elmas kasa) turnede kullanmakta iken stüdyoda, istediği tür sese bağlı olarak hem LU1465, hem de LU1465BB (Çan Kaplama) trampetlerini kullanır.
 • Ziller - Zildjian
  • 14" Z Custom Dyno Beat Hi-Hat'leri
  • 17" A Custom Projection Crash Zili
  • 18" A Custom Projection Crash Zili (2 adet)
  • 19" A Custom Projection Crash Zili
  • 18" Oriental China Trash
  • 20" Oriental China Trash
   • Not: Ulrich bazı zamanlar canlı çalarken 22" A Custom Ping Ride kullanır. Önceki turlarda da splash zilleri kullanmıştır.
   • Bütün Crash zilleri parlak ciladır.
   • Geçmişte (özellikle St. Anger döneminde), stüdyoda belirli sayıda K Zildjian'lar veya K Custom zilleri kullanmıştır.
 • Davul Başlıkları - Remo
  • Tomlar - Kaplı Emperor | Temiz Ambassador
  • Bas Davulu - Temiz Powerstroke 3/Powersonic (konser alanına bağlı olarak) | Abanoz Powerstroke 3
  • Trampet - Kaplı Controlled Sound (ters tarafta siyah nokta ile)| Temiz Puslu Ambassador
 • Donanım - Tama ve Drum Workshop
  • Tama IronCobra Power-Glide Tekli Pedal (2 adet)
  • Tama IronCobra Lever-Glide Hi-Hat ayaklığı
  • Tama Roadpro Zil ayaklığı (2 adet karşı ağırlık ile)
  • Tama Roadpro Zil ayaklığı (3 adet)
  • Tama Roadpro Çifte Tom ayaklığı
  • Tama Roadpro Trampet ayaklığı
  • Tama Zil tutucu (2 adet)
  • Tama Çift Kelepçe (2 adet)
  • Tama Hi-Hat Eklemesi
  • Tama Ergo-Rider Drum Throne sehpa
  • DW Drop-Lock Hi-Hat Pençesi
 • Diğerleri
  • Ahead Lars Ulrich imzalı bagetler (1994'ten günümüze)
  • Calato Regal Tip Lars Ulrich imzalı bagetler (1981-1993)

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Metallica

Mercyful Fate

 • In the Shadows ("Return of the Vampire 1993" parçasında konuk olarak) (1993)