Crosby, Stills, Nash & Young

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(soldan sağa) Young, Crosby, Nash, Stills tanıtım fotoğrafında, 1970

Crosby, Stills & Nash (CSN), Amerikalı şarkıcı-söz yazarları David Crosby, Stephen Stills ve İngiliz şarkıcı-söz yazarı Graham Nash'ten oluşan bir folk rock süper grubuydu. Kanadalı şarkıcı-söz yazarı Neil Young ile dördüncü üye olarak katıldıklarında, onlara Crosby, Stills, Nash & Young (CSNY) adı verildi. Karmaşık vokal armonileri, Amerikan müziği ve kültürü üzerindeki kalıcı etkilerinin yanı sıra politik aktivizmleri ve genellikle çalkantılı kişilerarası ilişkileri ile tanınırlar.

CSN, 1968'de Crosby, Stills ve Nash'in o yılın Temmuz ayında gayri resmi olarak birlikte performans sergiledikten ve iyi uyum sağladıklarını keşfetmesinden kısa bir süre sonra kuruldu. Crosby'den 1967'nin sonlarında The Byrds'tan ayrılması istenmişti, Stills'in grubu Buffalo Springfield 1968'in başlarında dağılmıştı ve Nash, Aralık ayında grubu Hollies'den ayrıldı. Üçlü, 1969'un başlarında Atlantic Records ile bir kayıt sözleşmesi imzaladı. İlk albümleri Crosby, Stills & Nash (1969), Top 40'a giren iki hit üretti, " Suite: Judy Blue Eyes " (No. 21) ve "Marrakesh Express" (No. 28). Turneye hazırlanırken üçlü, Stills'in eski Buffalo Springfield grup arkadaşı Neil Young'ı ekledi.tam üye olarak, turne üyeleri Dallas Taylor (davul) ve Greg Reeves (bas) ile birlikte. Crosby, Stills, Nash & Young olarak performans sergileyen grup, o Ağustos ayında Woodstock festivalinde çaldı.

Grubun Young ile ilk albümü Déjà Vu, 1970 yılında birçok uluslararası listede bir numaraya ulaştı ve en çok satan albümleri olmaya devam ediyor ve üç hit single ile sekiz milyondan fazla kopya satmaya devam ediyor: "Woodstock", "Teach Your Children" ve "Our House". Grubun canlı çift albümü 4 Way Street'i (1971) üreten ikinci turu, Young ve Taylor arasındaki tartışmalarla doluydu ve bu da Taylor'ın yerini John Barbata'nın almasıyla sonuçlandı.ve Stills ile geçici olarak gruptan atılmasına neden olan gerginlikler. Turun sonunda dağıldılar. Grup daha sonra birkaç kez, bazen Young ile yeniden bir araya geldi ve sekiz stüdyo ve dört canlı albüm yayınladı.

Crosby, Stills & Nash, Rock and Roll Hall of Fame'e dahil edildi ve üç üye de diğer gruplardaki çalışmaları nedeniyle dahil edildi: Crosby for the Byrds; Buffalo Springfield için fotoğraflar; ve Hollies için Nash.[1] Neil Young ayrıca solo sanatçı ve Buffalo Springfield üyesi olarak kabul edildi, ancak CSN üyesi değil. Son stüdyo albümleri 1999'da Looking Forward'dı ve 2015'e kadar bir performans grubu olarak kaldılar. Crosby 2023'te öldü ve her iki dizinin de tam olarak yeniden bir araya gelmesi ihtimalini ortadan kaldırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Rock and Roll Hall of Fame and Museum". Rockhall.com. 15 Nisan 2013. 15 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015.