John Mellencamp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
John Mellencamp

John Mellencamp, 2007
Genel bilgiler
Doğum 7 Ekim 1951 (1951-10-07) (62 yaşında)

Seymour, Indiana, ABD
Meslekler Müzisyen, Şarkıcı
Çalgılar vokal, gitar, harmonika
Etkin yılları 1976 - günümüz
Plak şirketi MCA
Riva
Mercury
Columbia
Island
Universal Republic
Hear
UMe
Resmî sitesi JohnMellencamp.com

John Mellencamp, sahne ismi Johnny Cougar, John Cougar, ve John Cougar Mellencamp, (d. 7 Ekim 1951), ABD'li müzisyen, şarkıcı, ressam ve az da olsa oyuncu. Albümleri dünya genelinde 40 milyondan fazla satmıştır. 13 kere Grammy Ödüllerine aday gösterilmiş, birisinde kazanmıştır. Son albümü, 17 Ağustos 2010 yılında çıkan ve büyük ilgi gören No Better Than This 'dir.

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Başarılar Sertifikalar
US
[1]
AU
[2]
CA
[3]
FI
[4]
GE
[5]
NL
[6]
NO
[7]
NZ
[8]
SE
[9]
SW
[10]
UK
[11]
1976 Chestnut Street Incident
1977 The Kid Inside
1978 A Biography 19
1979 John Cougar 64 77
1980 Nothin' Matters and What If It Did 37
1982 American Fool 1 18 1 30 37
  • US: 5× Multi-Platinum[12]
  • Canada: 5× Multi-Platinum[13]
1983 Uh-Huh 9 57 9 24 92
  • US: 3× Multi-Platinum[12]
  • Canada: 5× Multi-Platinum[13]
1985 Scarecrow 2 2 2 14 9
  • US: 5× Multi-Platinum[12]
  • Canada: 5× Multi-Platinum[13]
1987 The Lonesome JubileeA 6 2 1 41 34 16 3 6 10 31
  • US: 3× Multi-Platinum[12]
  • Canada: 6× Multi-Platinum[13]
1989 Big Daddy 7 1 3 27 33 12 6 6 11 25
  • US: Platinum[12]
  • Canada: 2× Multi-Platinum[13]
1991 Whenever We Wanted 17 3 8 44 40 19 16 39
1993 Human Wheels 7 7 6 48 87 8 18 37
1994 Dance Naked 13 6 17 24 32
1996 Mr. Happy Go Lucky 9 11 11 26 53 36 26 37
1998 John Mellencamp 41 41 37 48
1999 Rough Harvest 99
2001 Cuttin' Heads 15 99
2003 Trouble No More 31
2007 Freedom's Road 5
2008 Life, Death, Love and Freedom 7 21 53
2010 No Better Than This 10 62 93 29 33 83

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "John Mellencamp: Charts & Awards – Billboard Albums". Allmusic. United States: Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/album/artist/p105068/charts-awards/billboard-albums. Erişim tarihi: July 12, 2011. 
  2. ^ "John Cougar Mellencamp" (ASP). Australian Charts. Hung Medien. http://australian-charts.com/showinterpret.asp?interpret=John+Cougar+Mellencamp. Erişim tarihi: July 12, 2011. For pre-1989 positions, see David Kent, Australian Chart Book 1970-1992 (1993) ISBN 0646119176, see Kent Music Report. 
  3. ^ "RPM Search Engine" (PHP). Library and Archives Canada. March 31, 2004. http://www.collectionscanada.gc.ca/rpm/028020-100.01-e.php?PHPSESSID=m89iq841abagb37ld9c0fdc1f3. 
  4. ^ "John Cougar Mellencamp" (ASP). Finnish Charts. Hung Medien. http://finnishcharts.com/showinterpret.asp?interpret=John+Cougar+Mellencamp. 
  5. ^ "Mellencamp Search Results" (German) (ASP). Media Control Charts. http://www.charts.de/search.asp?search=Mellencamp&cat=a&country=de. 
  6. ^ "John Cougar Mellencamp" (Dutch) (ASP). Dutch Charts. Hung Medien. http://www.dutchcharts.nl/showinterpret.asp?interpret=John+Cougar+Mellencamp. 
  7. ^ "John Cougar Mellencamp" (ASP). Norwegian Charts. Hung Medien. http://norwegiancharts.com/showinterpret.asp?interpret=John+Cougar+Mellencamp. 
  8. ^ "John Cougar Mellencamp" (ASP). New Zealand Charts. Hung Medien. http://charts.org.nz/showinterpret.asp?interpret=John+Cougar+Mellencamp. 
  9. ^ "John Cougar Mellencamp" (ASP). Swedish Charts. Hung Medien. http://swedishcharts.com/showinterpret.asp?interpret=John+Cougar+Mellencamp. 
  10. ^ "John Cougar Mellencamp" (ASP). Swiss Charts. Hung Medien. http://swisscharts.com/artist/John_Cougar_Mellencamp. 
  11. ^ "Artist Chart History: John Mellencamp". The Official Charts Company. http://www.theofficialcharts.com/artist/_/john%20mellencamp/. 
  12. ^ a b c d e f g h i j k l m "Gold & Platinum Searchable Database" (PHP). Recording Industry Association of America. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?content_selector=gold-platinum-searchable-database. 
  13. ^ a b c d e f g h i "Gold & Platinum Database Results" (ASPX). Music Canada. http://www.musiccanada.com/GPSearchResult.aspx?st=&ica=False&sa=&sl=&smt=0&sat=-1&ssb=Artist.