Foo Fighters

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Foo Fighters
Foofighters-logo.svg
Foo Fighters 2018
Genel bilgiler
Başladığı yer Seattle, Washington, ABD
Tarzlar Alternatif rock, post-grunge, hard rock
Etkin yıllar 1995–günümüze
İlişkili hareketler Nirvana, Sunny Day Real Estate
Resmî site foofighters.com
Üyeler Dave Grohl
Chris Shiflett
Nate Mendel
Taylor Hawkins
Pat Smear
Eski üyeler William Goldsmith
Franz Stahl

Foo Fighters, 1995 yılında kurulan Amerikalı rock müzik grubu.

Kurt Cobain'in ölümünden sonra Dave Grohl'un kurduğu müzik grubudur. Dave Grohl bu grubun vokalistidir. Aynı zamanda ilk albümlerinin adı da Foo Fighters'dır. Son üç albümünde müzik kalitesindeki değişiklik ile grammy kazanmıştır. Ayrıca learn to fly gibi komik ve eğlenceli klipleriyle de dikkat çekerler. Toplamda 11 Grammy Ödülü bulunmaktadır.

Grubun Kuruluşu ve Günümüze Kadarki Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Nirvana grubuna baterist olarak katılan Dave Grohl, turnelere çıkarken gitarını da yanına almış ve bu sürede küçük küçük şarkılarını yazmaya başlamıştır. Kurt Cobain 8 Nisan 1994 tarihinde Seattle'daki evinde ölü bulunduğunda, Nirvana dağılmıştır. Bunun üzerine Dave Grohl grubun diğer üyelerine başka sanatçılarla çalışmayı teklif etse de arkadaşları buna sıcak bakmamış, Dave de tek kişilik bir grup planını hayata geçirmiş ve ilk demosunu piyasaya sürmüştür.

Müzik dünyasında büyük etki yapan bu demonun ardından Dave, grubu kurmaya karar vermiş ve adını 2. Dünya Savaşı'nda UFO'ları araştırmak olan 'Foo Fighter'dan almıştır. Dave Grohl, ilk önce Nirvana'nın ikinci kurucusu ve bas gitaristi olan Krist Novoselic'e gitmiş ve kendisi bu teklifi kabul etmediğinde, Seattle'lı bir grup olan Sunny Day Real Estate 'in bas gitaristi olan Nate Mendel ve yine aynı grubun bateristi olan Wiliam Goldsmith ile anlaşmıştır. İkinci gitaristi eksik olan grubun solisti ve kurucusu Dave Grohl, turneye çıkarken kendileriyle çalması için Pat Smear ile anlaşmıştır.

Turnelerden sonra Pat Smear yerini Franz Stahl'a, 1997'den sonra William Goldsmith yerini Taylor Hawkins'e bırakmıştır. Daha sonra Franz Stahl'ın yerine gitarist olarak Chris Shiflett gelmiş ve 2007'den sonra Pat Smear gruba geri dönmüştür. Grup, 2011 yılında piyasaya çıkardığı Wasting Light albümü ile En İyi Rock Albümü dahil 4 dalda Grammy ödülü almıştır.

The Colour And The Shape[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun oluşumu tamamlandıktan sonra Wooding Washington'da yapımcı Gil Norton ile kayda giren grup, Mayıs 1997'de ikinci albümleri The Colour And The Shape'i çıkartmışlardır. The Colour And The Shape grubun en sevilen şarkılarından olan Everlong, Monkey Wrench, My Hero gibi şarkıları barındırır.

Albüm çıktıktan sonra Pat Smear başka şeylerle ilgilenmek istediği için gruptan ayrılmış, yerine Franz Stahl geçmiştir. Albümün turneleri Franz Stahl ile yapılmış, grup bu sürelerde X-Files dizisi için Walking After You'yu yeniden yorumlamış ve Godzilla filmi için de A320 adlı şarkılarını kaydetmişlerdir.

Şimdiki Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dave Grohl – lead vokal,ritim ve lead gitar,bateri,bas gitar, piyano (1994'ten berri)
  • Nate Mendel – bas gitar (1995'ten berri)
  • Chris Shiflett – lead gitar,geri vokal (1999–'dan berri)
  • Pat Smear – ritim gitar,geri vokal (1995–1997); ritim gitar (2006–2010); ritim gitar (2010–'dan berri)

Eski Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu ana kadar 9 stüdyo albümü, 1 konser albümü, 1 de en iyi şarkılarını topladıkları toplam 11 albüm çıkartmışlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]