Flea

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flea
Genel bilgiler
Doğum adıMichael Peter Balzary
Doğum16 Ekim 1962
Avustralya
TarzlarFunk rock, funk, alternatif rock, punk rock, caz
MesleklerMüzisyen, oyuncu
ÇalgılarBas gitar, vokaller, trumpet
Etkin yıllar1982-günümüz

Flea (gerçek adı Michael Peter Balzary, d. 16 Ekim 1962, Melbourne, Avustralya) ABD asıllı Avustralyalı bas gitarist.[1] Red Hot Chili Peppers grubu ile tanınır.[1] Aynı zamanda oyuncu.

Çocukluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Balzary 1962'de Avustralya'da doğdu. 5 yaşındayken babasının işi gereği New York'a taşındılar. 1971'de Balzary'nin annesi bir caz müzisyenine âşık oldu ve kocasından boşandı. Çocuklarıyla beraber Los Angeles'a taşındı. Bu yaşlarda Balzary müzikle ilgilenmeye başladı. Kısa bir süre davul çaldıktan sonra 9 yaşında trompete başladı. Üvey babasının caz grubu da küçük Balzary'yi çok etkilemişti ve o büyüyünce bir caz müzisyeni olmak istedi.

Cazdan Rock'a[değiştir | kaynağı değiştir]

1976'da Fairfax Lisesine başladı. Bir gün bir arkadaşı ile enstrümanlarla atışırken, Anthony Kiedis Balzary'nin rakibini korudu. Ancak daha sonra Balzary ve Kiedis çok iyi arkadaş oldular. Balzary orkestralarda çalarken Kiedis de onun müzikal yeteneğine hayran kalmıştı. Balzary aynı dönemlerde Hillel Slovak ile de arkadaşlığını ilerletti. Slovak ona rock 'n roll'u tanıştırmıştı. 1978 yılında Slovak'tan bas dersleri almaya başladı. 1980'de Slovak'ın grubunun bas gitaristi ayrılınca yerine Balzary geçti. Bu arada Anthony Kiedis ona bugüne kadar kullanacağı lakabı olan "Flea"yi taktı. 1982'de ünlenmeye başlayan bir rock grubu olan Fear ile bir süre çaldı.

Red Hot Chili Peppers[değiştir | kaynağı değiştir]

1983'te Kiedis, Slovak ve Irons ile beraber Red Hot Chili Peppers grubunu kurdu. Flea, Fear'dan yeni grubuna vakit ayırabilmek için ayrıldı. Grup 1980'lerde kısıtlı bir kitleye seslenip uyuşturucu problemleri ile boğuşuyordu. Bu işlere bulaşmayan Flea müziğiyle ortaya çıkıyordu. Özellikle patlama albümü olan Blood Sugar Sex Magik albümünde belli olan bas gitar çalma şekliyle birçok sanatçı tarafından örnek alındı. Grubun en zor zamanlarında bile bir arada tuttu. Şimdi müzik dünyasının en önemli isimlerinden olan Red Hot Chili Peppers'a hala bas gitarı ve zaman zaman trompetiyle destek vermektedir.

Oyunculuk[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk filmi 1984 tarihli Suburbia adlı filmdi. Oynadığı önemli filmler Benim Güzel Idaho'm, The Big Lebowski, Fear and Loathing in Las Vegas, Sapık, Geleceğe Dönüş 2 & 3'tür. Ayrıca basçı Allen Woody için hazırlanmış belgesel Rising Low'da da gözükmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]