Don Henley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Don Henley
Don Henley
Genel bilgiler
Doğum adıDon Henley
Doğum22 Temmuz 1947 (76 yaşında)
Gilmer, Teksas, ABD
TarzlarPop, rock
MesleklerMüzisyen, Şarkı Yazarı
ÇalgılarDavul, Gitar, Perküsyon, Piyano, Vokal
Etkin yıllar1970 -
İlişkili hareketlerEagles
Resmî siteDon Henley Resmi Sitesi

Donald Hugh "Don" Henley (d. 22 Temmuz 1947, Gilmer, Texas), Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve davulcu. Başarılı bir solo kariyerine başlamadan önce kurucularından olduğu The Eagles grubunda uzun yıllar müzik yapmıştır. 1971-80 yılları arası grup dağılana kadar baş vokal ve davulcu olarak The Eagles'ta bulunmuştur. "Witchy Woman", "Desperado", "Best of My Life" ve "Hotel California" gibi klasikleşmiş şarkıları seslendirmiştir. Glenn Frey ile birlikte dünyanın en başarılı şarkı yazarı ekiplerinden birini oluşturmuşlardır.

1980 yılında grup dağıldıktan sonra, yeni bir solo albüm çalışmalarına başladı ve 1982 yılında ilk solo albümünü piyasaya sürdü. Dört stüdyo albümü, iki derleme albümü, bir de canlı performans DVD'si çıkarmıştır.

The Eagles, 170 milyondan fazla albüm satmış, listelerin bir numarası olan şarkılara ve albümlere imza atmıştır. 1998 yılında En İyi Rock Sanatçıları kategorisine alınmış 6 Grammy ödülü kazanmıştır. Ayrıca bir Amerikan grubunun sattığı en çok albüm kopyasına sahip gruptur. Solo kariyerinde de Henley, 10 milyon albüm satmış, iki Grammy ödülü kazanmış ve beş MTV Video Müzik ödülünün sahibi olmuştur. Rolling Stone dergisine göre, gelmiş geçmiş en iyi 87. şarkıcıdır.