Gorillaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gorillaz
Genel bilgiler
Başladığı yer Essex, İngiltere
Tarzlar Alternatif rock, alternatif hip hop, electronica, trip hop
Etkin yıllar 1998-günümüz
Müzik şirketi Parlophone, Virgin, EMI Music Canada
İlişkili hareketler Blur, The Good, the Bad & the Queen, Snoop Dogg, Daley, De La Soul, Neneh Cherry, Rag'n'Bone Man, Monkey: Journey to the West, Spacemonkeyz, Del the Funky Homosapien, Popcaan, André 3000, Miho Hatori, George Benson, MF Doom, Jamie Prinsiple, Vince Staples, Ibrahim Ferrer, Kali Uchis, Kilo Kish, Benjamin Clementine, Bootie Brown, Danny Brown, Pusha T
Resmî site www.gorillaz.com
Üyeler 2D
Noodle
Russel Hobbs
Murdoc Niccals
Ace
Eski üyeler Paula Cracker
Del tha Ghost Rapper
Cyborg Noodle

Gorillaz, İngiliz müzik grubu Blur'un solisti Damon Albarn ile "Tank Girl" gibi çizgi romanların yaratıcısı "Jamie Hewlett'in" önderliğinde kurulan sanal müzik grubu.

Grup ilk albümlerini 2001 yılında çıkarmış ve bu albüm dünya çapında 6 milyon kopya satarak "Guinness Rekorlar Kitabı'na" "En Çok Satan sanal Müzik Albümü" adıyla girmiştir. 2002 yılında ilk albümünün düzenlenmiş şekli olan "G-Sides" albümünü piyasaya çıkarmışlar. İkinci albümleri "Demon Days'i" de 2005 yılında piyasaya çıkaran "Gorillaz", albümde yer alan "Feel Good Inc." şarkısıyla "Grammy Ödülü" almıştır. 2008 yılında "Demon Days"in düzenlenmiş şekli olan "D-Sides" Albümünü piyasaya çıkarmışlar. Bu albüm "G-Sides"tan daha fazla orijinal şarkı ile geliyordu.

2010 yılına kadar grup üyeleri gerçek yüzlerini asla göstermezlerdi. Konserlerini gölgelerin arkasından sadece silüetleri gözükecek şekilde düzenledikleri bir ışık gösterisi eşliğinde yaparlardı. 2005 yılında MTV Avrupa Müzik ödüllerinde Madonna ile birlikte hologram tekniğini kullanarak yaptıkları 3 boyutlu konserle tüm dünyanın takdirini kazanmıştır ve bu zamandan sonra birkaç konserini daha bu teknikle yapmışlardır.

2006'nın son çeyreğinde sadece iki ana albümleri olmasına rağmen dağıldığını açıklayan grup, 2010 Mart ayında çıkardıkları single ve albümleriyle yeniden müzik dünyasına dönmüş, videoları ilk çıkışta 900.000 kez izlenmiş ve U2 gibi birçok ünlünün elindeki rekorunu egale etmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında Damon Albarn ve Jamie Hewlett projeyi ilk oluşturduklarında grup ismini "Gorilla" olarak belirlemişlerdi ama 2000 yılında ismi Gorillaz olarak değiştirdiler. İlk şarkıları "Ghost Train" ülkede ses getirince grup 3 yıl sonrasında kendi adlarını taşıyan albümlerini 2001 yılında piyasaya sürdüler ve büyük başarı elde ettiler. Bir yıl sonra "G-Sides" adı altında çıkardıkları albüm ile ilk albümündeki şarkıların çoğunun kendileri yeniden düzenlemiştir. Bu albüm ile ünlerini daha da arttıran Gorillaz bir süre singlelar üzerinde durmuştur. Aynı yılda çıkardıkları "Laika Come Home" isimli albümde önceki şarkıların Dub ve Reggae türünde düzenlenmiş versiyonları bulunmaktaydı.

5 Mart 2001 yılında yayınladıkları ve Clint Eastwood'a karşı eleştiler taşıyan "Clint Eastwood" adlı singleları "Yılın En İyi Single Şarkısı" ödülünü almıştır.

25 Haziran 2001'de çıkardıkları "19/2000" adlı singleları ise Dünya müzik listelerine bir numaradan giriş yapmış ve büyük ilgi görmüştür. Bunun sonucunda EA Games ile yapılan bir anlaşma ile 19/2000 (Soulchild Remix), FIFA 2002'nin resmî müziği olarak seçilmiştir ve aynı sene "2002 En İyi Oyun Müziği" dalında ödül kazanmıştır.

22 Kasım 2001'de çıkardıkları "Rock The House" ve 7 Aralık 2001'de çıkardıkları "911" adlı singleları ile 2001 yılını kapatan Gorillaz bir anda Dünya'nin en iyi grupları arasındaki yerini almıştır. Öyle ki 2001 yılının başında neredeyse sayılı bir kitle tarafından tanınan bir grupken, sene sonuna gelindiğinde dünyanın her tarafında büyük hayran kitleleri olan bir grup haline gelmişlerdi.

2002 yılında 2 single daha yayınlayan grup daha sonrasında artık bu işten zevk almadıklarını öne sürerek dağıldıklarını açıklamışlardı. Grubun 4 üyesi de dünyanın farklı yerlerine dağılmış ve arkasında büyük bir hayran kitlesi bırakmışlardır. Aradan geçen 2 seneden sonra 2004 yılında bu ayrılığa dayanamayan grup üyeleri Haruka Kuroda (Noodle)'nin çabalarıyla tekrar bir araya geldi ve yeni albüm üzerine çalışmaya başladılar.

9 Mayıs 2005'te yayınladıkları "Feel Good Inc." adlı singledan hemen 2 hafta sonra 21 Mayıs 2005'te piyasaya çıkan "Demon Days" adlı albüm ile tekrar müzik dünyasına dönen Gorillaz çalışmalarına "Feel Good Inc","Dare", "El Manana", "Dirty Harry" gibi en sevilen parçalarına klipler çekerek devam etti. 2008 yılında bu albümün düzenlenmiş ve yeni eklenmiş şarkılarla (Dracula, Hong Kong ve b.) gelen "D-Sides" isimli albümü piyasaya sürmüşler.

2010 yılına kadar Gorillaz tüm konserlerini karanlık bir sahnede gölgelerin arkasından yapıyordu. Hazırlanan ışık düzeni ile sadece kara bir cisim gibi gözüküyorlardı. Sahnenin üst tarafına koyulan bir ekran ile şarkı eşliğinde o şarkının klibi veya ilgili resimler gösteriliyordu. Ama 2005 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde bu değişti. Geceye davetli olarak katılan Gorillaz sahnede yıllarca unutulmayacak bir gösteriye imza attı. Hologram tekniğini kullanarak Gorillaz karakterlerini 3D şeklinde yansıtarak canlı müzik yaptılar. Ardından 2006 Grammy Müzik Ödülleri'nde de Madonna ile birlikte aynı sahneyi paylaşarak ''Feel Up'' hologram konseri yapmışlardı.

Grubun üçüncü stüdyo albümü "Plastic Beach" 3 Mart 2010 da piyasaya sürüldü. 2015 yılında "Plastic Beach" albümünde yayımlanmayan şarkılar sınırlı sayıda ürettikleri "Sea-Sides" Albümü ile yayımlanmıştır.

Grup son olarak 25 Aralık 2011'da iPad ile kaydettiği The Fall isimli albümü hayranlarının beğenisine sunmuştur. Normal üyeler tarafından dinlenebilen albüm, Sub Division adlı ücretli üyelik sistemine üye olunmuşsa indirilebiliyor.

28 Nisan 2017'de "Humanz" ve kısa bir süre sonra onun düzenlenmiş versiyonu olan "Tranzformer" isimli albümü piyasaya sürdüler.

29 Haziran 2018'de "The Now Now" isimli albümü piyasaya sürerek BillBoard En İyi ilk 100'e girmeye başarmışlar.

Vauxhall (Opel) Astra

D-Günü (1997)[değiştir | kaynağı değiştir]

Murdoc Niccals soygun zamanı çalıntı bir arabayla (Sağ taraftaki resimde olan Vauxhall Astra) Stuart Tusspot'un çalıştığı mekana dalar ve ona çarpar. Bu kazadan sonra Stuart bir gözünü kaybeder. Murdoc hapse girmemek için ona iyi bakmaya çalışır. Daha sonra Murdoc bir rampadan geçerek arabasıyla taklalar atar. Araba hala çalışmaktadır ve onlar hayatta kaldılar.

Daha sonra Murdoc arabasıyla 360 derecelik drift atar ve kız tavlar. Sonra ise kıza bakarak araba kullandığı için arabyı direk'e çarpar. Stuart ön camdan fırlar ve suratı ile asfalta iniş yapar. Diğer gözünü ve ön dişleri kaybeder. Stuart ayağa kalkar, Murdoc ondan etkilenir. Murdoc onu kendi mekanına götürür ve ondan klavye çalmasını ister. Stuart önemli şeyler kaybetmişti. Ama bir yetenek kazanmıştı: Klavye çalma yeteneği! Murdoc onun başarısından etkilenerek onunla grup açmağa karar verdi. "GORILLAZ!"

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2-D (vokalist, klavye) (1997-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Noodle, Russel, 2-D ve Murdoc

Damon Albarn'in seslendirdiği karakter olan 2-D'nin gerçek ismi Stuart Tusspot'tur. Grubun en sakin ve normale yakın kişiliğe sahip sayılabilecek üyesidir. Diğer üyelerin yanında iken kendini pek rahat hissetmiyor. Murdoc Niccals tarafından şiddet görüyordu. Dileği Murdoc'tan kurtulmak ve grubun lideri olmaktır.

Murdoc Niccals (bas gitar) (1997-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Phil Cornwell'in seslendirdiği karakter olan Murdoc psikolojisi bozuk, sadist, sapık ruhlu, şeytani ve kadınlara düşkün bir kişidir. Grubun en anormal üyesidir ama çoğu internet sitelerine göre Murdoc Gorillaz'in en iyi üyesidir ve birçok hayran sitesi mevcuttur. İngiltere'de yapılan bir ankette satılan Gorillaz ürünleri arasında en çok Murdoc'un ürünlerinin tercih edildiği ortaya çıkmıştır. 30 yaşında iken ruhunu şeytana satmıştır. 2017'den beri hapiste.

Russel Hobbs (bateri) (1997-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Remi Kabaka'nın seslendirdiği karakteri olan Russel'in garip bir özelliği vardır; uyuduğu zaman onun kötü niyetli hayaleti ortaya çıkar ve dünyaya karanlığın hükmetmesini sağlamak için uğraşır. Yemek yapmak, tamirat hobileridir.

Noodle (gitarist, vokal) (2001-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Haruka Kuroda'nın seslendirdiyi karakter olan Noodle grubun tek kadın üyesidir. Gruptaki herkes ondan korkar çünkü Uzak doğu Dövüş Tekniklerinin ustasıdır. Dünya çapında büyük fan kitleleri oluşturmuş olan Noodle, bir FedEx kutusu içinde Japonya'dan Ingiltere'ye kargolanması ile bilinir.

Ace (Gangreen Gang) (bas gitar) (2018-günümüz)

Cartoon Network tarafından yaratılmış (1998) karakterdir. Cartoon Network klasiği olan Powerpuff Girls çizgi fiminin karakteridir. Murdoc Niccals Hapse girdiğinden beri Gorillaz'ın üyesidir.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Del (2001-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Russel'in siyah hoodie'li çete tarafından öldürülmüş arkadaşının kötü niyetli hayaletidir. "Clint Eastwood" ve "Rock The House" kliplerinde görünmekte olup, grubun Gorilla Bite adındaki kısa filmlerinden "Jump The Gut" adlı bölümünde de gözüküyor.

Paula Cracker (1998-2000)[değiştir | kaynağı değiştir]

2-D'nin eski kız arkadaşıdır ve grubun birkaç şarkısında gitaristlik yapmıştır. Murdoc ile aralarındaki ilişki açığa çıktığı için utancından grubu terk etmiştir. Noodle ondan nefret eder.

Cyborg (Robotik) Noodle (2010-2017)

"Plastic Beach" isimli albümde görünmekte olup, Noodle'ın robotik versiyonudur. Murdoc, Russel ve Stuart (2-D) Noodle'ın öldüğünü sanarak (El Manana), onun Robotik versiyonunu yaptılar. Murdoc Niccals'ı öldürmeye çalıştığı için etkisizleştirilmiştir.

Nadir Görülmüş karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Boogieman (2010-2010)

Murdoc'un ruhu'nun sahibidir. Şeytan olarak bilinmektedir. Murdoc ruhu'nu ona satmıştır.

The Evangelist (2010-2010)

''The Boogieman''in gölgesi olarak bilinir. Murdoc'un korsan radyosunda kamera ekipmanı olarak çalışırdı ve ''Plastic Beach''deki deniz fenerinin sahibidir.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Phase 1 (1997-2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bonesy
 • Cafe kedisi
 • Cafe sahipleri
 • Karga "Kortez" (Murdoc'un kargası)
 • Kutup Ayısı "Crocodile"
 • Haber Maymunları
 • Uzay Maymunları (Lil' Dub Chefin')
 • Sir Emerick Khong'un Hayaleti
 • Amigo Goriller (Rock the House)
 • Yılan (The EEL)
 • Şeytani ikizler (Rock the House, Lil' Dub Chefin')
 • Dev Geyik (19-2000)
 • Dwight (petrol istasyonu) (19-2000)
 • Maymun (19-2000)
 • Postacı (19-2000)
 • Zombi goriller (Clint Eastwood)

Phase 2 (2005-2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hannibal Niccals (Murdoc'un ağabeyi)
 • Jimmy Manson
 • Maymun "Mike"
 • Russel'ın domuzu
 • Sebastian Jacob Niccals (Murdoc'un babası)
 • Tony Chopper

Phase 3 (2010-2017)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Manatee (On Melancholy Hill)
 • Tek göz ahtapot (On Melancholy Hill)
 • Rick Black
 • Gemi Görevlisi (On Melancholy Hill)
 • Süper Hızlı Deniz anası (On Melancholy Hill, Superfast Jellyfish, Doncamatic, Stylo)
 • Dev Balina (Rhinestone Eyes)
 • Ter Toplayıcıları (DoYaThing)

Phase 4 (2017)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mazuu
 • Chiyoko
 • Katsu (Noodle'ın kedisi)
 • Juan (Strobelite)
 • Ruh evi yaratıkları (Saturnz Barz)

Phase 5 (2018)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • El Mierda
 • Big Balls McGuinness
 • Vlad
 • Madge (Murdoc'un yak'ı)
 • Don

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'ları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Clint Eastwood (2001)
 • 19/2000 (2001)
 • 5/4 (2001)
 • Rock The House (2001)
 • Rockit (2001)
 • 911 (2001)
 • Tomorrow Comes Today (2002)
 • Lil' Dub Chefin' (2002)
 • Feel Good Inc. (2005)
 • DARE (2005)
 • Dirty Harry (2005)
 • Kids With Guns (2006)
 • El Manana (2006)
 • Stylo (2010)
 • Broken (2010)
 • Superfast Jellyfish (2010)
 • On Melancholy Hill (2010)
 • Rhinestone Eyes (2010)
 • Doncamatic (2010)
 • DoYaThing (2010)
 • Phoner to Arizona (2010)

Video klipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Clint Eastwood (2001)
 • 19-2000 (2001)
 • Rock the House (2001)
 • Tomorrow Comes Today (2001)
 • Rock It (2004)
 • Feel Good Inc. (2005)
 • DARE (2005)
 • Dirty Harry (2005)
 • El Mañana (2006)
 • Stylo (2010)
 • Superfast Jellyfish (2010)
 • On Melancholy Hill (2010)
 • Doncamatic (2010)
 • Phoner to Arizona (2010)
 • Saturnz Barz (2017)
 • Andromeda (2017)
 • We got the power (2017)
 • Hallelujah Money (2017)
 • Humility (2018)
 • Hollywood (2018)
 • Tranz (2018)

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Phase One: Celebrity Take Down (2002)
 • Demon Days Live (2006)
 • Phase Two: Slowboat to Hades (2006)
 • Bananaz (2009)