Traffic (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Traffic, Nisan 1967'de Steve Winwood, Jim Capaldi, Chris Wood ve Dave Mason tarafından Birmingham'da[1] kurulan bir İngiliz rock grubuydu.[2] Psychedelic rock grubu olarak başladılar ve klavyeler (Mellotron ve klavsen gibi), sitar ve çeşitli kamış enstrümanları kullanarak ve müziklerine caz ve doğaçlama teknikleri dahil ederek seslerini çeşitlendirdiler.[2]

Grup, ilk albümleri Mr. Fantasy ve albüm dışı single'ları "Paper Sun", "Hole in My Shoe" ve "Here We Go Round the Mulberry Bush"[1] ile Birleşik Krallık'ta erken başarı elde etti. Kendi adını taşıyan 1968 albümleri, Britanya'daki en başarılı albümleriydi ve en popüler şarkılarından biri olan, geniş çapta seslendirilen "Feelin 'Alright?" Dave Mason, albümün yayınlanmasından kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı, ertesi yıl Steve Winwood süper grup Blind Faith'e katıldığında ve Traffic etkin bir şekilde dağıldığında. Stüdyo ve canlı kayıtlardan derlenen bir albüm olan Last Exit 1969'da yayınlandı.

1970'e gelindiğinde, Blind Faith de ayrıldı ve Winwood, bir solo albüm kaydetme sürecinde Chris Wood ve Jim Capaldi ile yeniden bir araya geldi, bu da Traffic reformuna ve sonuçta grubun geri dönüş rekoru olarak hizmet veren John Barleycorn Must Die albümüne yol açtı. Grubun o noktaya kadar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük başarısı oldu ve 5 numaraya ulaştı. Bir sonraki LP'leri The Low Spark of High Heeled Boys (1971), ABD'de platine yükseldi ve FM radyoda popüler oldu ve Traffic'i önde gelen bir progresif rock grubu olarak lider konuma getirdi. progresif rock grubu. 1973'te Fantasy Factory'de Shoot Out ve 1974'te Kartal UçtuğundaABD'de grup için daha fazla ilk 10 başarıydı ve ikisi de altın sertifikalıydı, ancak ikisi de Birleşik Krallık'ta iyi satılmadı. 1974'te grup yeniden dağıldı.

1994'te Winwood ve Capaldi ile birkaç yeni müzisyenin yanı sıra kısmi bir yeniden birleşme gerçekleşti.[2] Aradan geçen yıllarda Steve Winwood, 1980'lerde birkaç hit single ve albümle başarılı bir solo kariyere sahipti. Dave Mason, 1970'lerde birkaç küçük hit şarkı üreten, birkaç grupta seans müzisyeni olarak çalan ve 1995'te Fleetwood Mac'in ve 1997'de Ringo Starr & His All Starr Band'in kısa bir üyesi olan kendi solo kariyerine sahipti. Jim Capaldi ayrıca 1970'lerde anavatanı Birleşik Krallık'ta bazı küçük solo hitler yaptı, ancak yurtdışında daha az başarılı oldu. 1990'larda Capaldi, Santana ve The Eagles ile birlikte çalışarak öncelikle söz yazarı olarak çalıştı. Chris Wood, 1974'te Traffic'in dağılmasından sonra ara sıra oturum çalışması yaptı ve 1983'te öldü. Traffic, 2004'te Rock and Roll Hall of Fame'e alındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Strong, Martin C. (2000). The Great Rock Discography (5th bas.). Edinburgh: Mojo Books. ss. 999-100. ISBN 1-84195-017-3. 
  2. ^ a b c Traffic Biography. AllMusic.