İçeriğe atla

Scotty Moore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scotty Moore
DoğumWinfield Scott Moore III
27 Aralık 1931(1931-12-27)
Gadsden, Tennessee, ABD
Ölüm28 Haziran 2016 (84 yaşında)
TarzlarBlues, rock and roll, country
MesleklerŞarkıcı, Söz yazarı, Müzisyen, Prodüktör
ÇalgılarElektro gitar, gitar
Etkin yıllar195'ler-günümüz
Müzik şirketiSun
İlişkili hareketlerThe Rolling Stones
Resmî sitescottymoore.net

Scotty Moore (tam adı; Winfield Scott "Scotty" Moore III), (27 Aralık 1931; Gadsden yakınları, Tennessee - 28 Haziran 2016, Tennessee), Amerikalı gitarist.

Elvis Presley'in meşhur olmasında önem taşıyan eserlere imza atmasıyla tanınan Moore, Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en büyük 500 albümü listesi'nde dördünce sırada yer almıştır.

8 yaşındayken ailesi ve arkadaşlarından gitar çalmayı öğrendi. Yaşı tutmamasına rağmen 1948 yılında girdiği ABD Deniz Kuvvetleri'nde 1952 yılına kadar görev yaptı. Müzikle ilgilenmeye başladığı dönemlerde caz ve country müziğe ilgi duydu. Moore, Elvis Presley ve bas gitarcı Bill Black ile birlikte blues tarzında olan ilk stüdyo kayıtlarını gerçekleştirdiler. Aynı üçlü, 1954 yılında daha sonra baterist D.J. Fontana'nın da katılacağı Blue Moon Boys adlı bir grup kurdular ve Güney Amerika boyunca turnelere çıktılar. Bu süreçte çıkardıkları single'lar müzik listelerinde ilk sıralarda yer alarak dikkat çekmeye başladı, televizyon ve konserlerle yoğun bir çalışma yaptılar.

Keith Richards'ın arkadaşlarıyla birlikte Rolling Stones grubunu kurmasına da ilham olan sanatçı, 1968'e kadar Elvis'le çalıştı. 1973'te serbest mühendislik yapmaya başladı. 1976'da müzik stüdyosu işine girmesinin yanında mühendisliği de sürdürdü. 1970 ve 80'lerde Dolly Parton, Carol Burnett, Ann-Margrett, Bob Hope, Perry Como, Minnie Pearl, Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Joey Heatherton gibi isimlerle çalıştı. 1989 yılında ABC televizyonunda "Elvis" adlı haftalık bir dizinin danışmanlık işini üstlendi. 1992'de yeni bir albümle müziğe geri dönerek İngiltere'de bir turneye çıktı. 2002 yılında Yaşam Boyu Başarı Ödülü kazandı. 2005 yılında yine İngiltere'de küçük bir tura çıkan Moore, birçok kez çeşitli ödüllerle onurlandırıldı. Scotty Moore, müzik tarihinin altın döneminde adı geçenler arasında yer almıştır.

  • Scotty Moore'dan "Kentucky'nin Mavi Ay'ı":
  • 1964 - The Guitar That Changed The World
  • 1997 - All The King's Men

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]