İçeriğe atla

Buffalo Springfield

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Buffalo Springfield 1966 yılında Los Angeles, California’da kurulan country rock ve folk-rock grubu. the byrds dışında hiçbir amerikalı grubun folk-rock ve country-rock alanında buffalo springfield kadar etkili olamadığı ve buffalo springfield'in bu türde the byrds'le birlikte en etkili grup olduğu iddia edilmektedir.

Grup stephen stills, richie furay, neil young, bruce palmer ve dewey martin tarafından kuruldu, bir süre sonra gruba jim messina da katıldı. grubun en çok etkilendiği isimler bob dylan, the byrds ve the beatles’tı. Grup uzun ömürlü olamadı. 1966 yılında kurulan grup 1967 ve 1968 yıllarında üç albüm çıkarıp dağıldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 Buffalo Springfield

1967 yılında yayınladıkları buffalo springfield adını taşıyan ilk albümleri (ki bu albüm bir stephen stills çalışması olan ve grubun da en büyük hiti olan “for what its worth”ü de içeriyordu), onların the byrds ile birlikte folk rock'ın en iyi temsilcilerinden biri olduklarını gösterdi. aslında buffalo springfield’in ilk albümlerinde yaptıkları müzik byrds’ünkine nazaran daha çok country ve folk etkileri taşıyordu.

1967 Buffalo Springfield Again

Grup yine 1967 yılında ikinci albümleri buffalo springfield again’i yayınladı. bu albümde grup, folk-rock tabanında yaptıkları müziğe biraz daha elektrik katmışlar ve bir yandan da psikedelik öğeler eklemişlerdi. bu dönemde grup içi çatışmalar da su yüzüne çıkmaya başlamıştı.

1968 Last Time Around

1968 yılında yayınladıkları son albümleri last time around’da grup üye sayısı kadar parçaya ayrılmıştı. stills, young ve furay kendi müzikal anlayışlarındaki farkı besteleriyle gruba yansıtıyorlardı. albüm -tıpkı the beatles’ın white album’unda olduğu üzere- bir grubun albümü gibi değil, üç solo müzisyenin şarkılarının tek albümde toplanmış hali gibiydi. beklenen son geldi ve 1968 yılında grup dağıldı.

Dağıldıktan Sonra

Grup üyelerinden neil young solo kariyerine başladı. stephen stills ise, graham nash ve the byrds grubundan david crosby ile crosby, stills & nash grubunu kurdu. gruba daha sonra neil young da katıldı ve grubun adı crosby, stills, nash & young’a dönüştü. stephen stills diğer yandan solo kariyerine de devam etti ve manassas isimli bir grupla da çalıştı. grubun diğer üyelerinden jim messina ve richie furay başlangıçta ayrılmadılar ve country-rock grubu poco’yu kurdular. fakat messina, poco’nun yayınladığı üçüncü albümden sonra grubu terk ederek kenny loggins’le çalışmaya başladı. furay da poco’yu terk ederek chris hillman ve jd souther’la souther hillman furay band’i kurdu bir süre sonra da tek başına müzik yapmaya başladı. yıllar boyunca buffalo springfield’in yeniden bir araya geleceği söylentileri dolaştı müzik dünyasında, hatta neil young buffalo springfield again adında bir şarkı yaparak buffalo springfield severleri umutlandırdı; fakat buffalo springfield hiçbir zaman yeniden bir araya gelemedi.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1967 - Buffalo Springfield
  • 1967 - Buffalo Springfield Again
  • 1968 - Last Time Around

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]