Nine Inch Nails

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nine Inch Nails
Nine Inch Nails, 2013
Genel bilgiler
Başladığı yerCleveland, Ohio, ABD
TarzlarEndüstriyel rock, endüstriyel metal, alternatif rock, alternatif metal, endüstriyel ambient
Etkin yıllar1988-günümüz
Müzik şirketiNothing, TVT, Interscope, Columbia, The Null Corporation, Capitol
İlişkili hareketlerMarilyn Manson, Tapeworm, Exotic Birds, Pigface, How to Destroy Angels, David Bowie
Resmî sitenin.com
ÜyelerTrent Reznor
Atticus Ross
Eski üyelerEski canlı performans üyeleri

Nine Inch Nails (NIN ya da NIИ) 1988'e kurulmuş bir endüstriyel rock grubudur. Nine Inch Nails müzisyen, şarkı yazarı, prodüktör Trent Reznor tarafından kurulmuş ve albümler onun tarafından kaydedilmiştir; Reznor 2016 yılında Atticus Ross'un katılımına kadar grubun tek resmi üyesi olmuştur. Konserlerde ise Reznor, grup elemanları ile beraber sahne almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş (1988)[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde Trent Reznor Right Track stüdyolarında çalışan bir programcı olarak çalışmaktaydı. 1988'de stüyoda bir şarkı kaydetmek için izin alır ancak kendi kafasındaki planlara uygun bir grup bulamadığı için tüm enstrümanları kendisi çalmaya karar verir. Bu ilk yaptığı kayıtlar daha sonra 1994'te Purest Feeling olarak izinsiz şekilde yayınlanır. Birçok şarkı da ilk albüm olacak Pretty Hate Machine şarkılarına dönüşür. Reznor, bu müzikal projesinin adını ise Nine Inch Nails koyar. Trent Reznor grubun adını kolayca kısaltılabildiği için seçtiğini söyler.

İlk albüm ve EP (1989-1992)[değiştir | kaynağı değiştir]

1989'de ilk albüm Pretty Hate Machine yayınlanır. Albüm akılda kalıcı melodiyleriyle olduğu kadar karanlık sözleriyle de dikkat çekmekteydi. Zaten Reznor ilk albüm teşekkürlerinde korku yazarı Clive Barker'a teşekkür eder. "Down in It" ve "Head Like a Hole" klipleri MTV'de yayınlanır. Albüm plantin plak alır ve yaklaşık iki yıl listelerde kalır.

1992'de grubun ilk kısa albümü Broken yayınlanır. Albümden "Happiness In Slavery" şarkısının klibi işkence ve vahşet dolasıyıla yasaklanır. "Pinion" şarkısı da aynı akıbete uğrar. Bunlarla beraber çekilen üç klip birleştirilerek "The Broken Movie" adı altında bir kısa film haline getirilir. "Gave Up" şarkısının klibinde daha sonra Filter'ı kuracak gitarist Richard Patrick ve Reznor'un o sıralarda keşfettiği Marilyn Manson gitar çalmaktadır. Bu EP'nin hemen ardından aynı yıl Fixed adlı bir remix EP'si yayınlanır.

Ayrıca grup; The Crow, Lost Highway, Natural Born Killers gibi birçok filmin soundtrack'inde adını duyurmuştur.

Zirve dönemleri (1994-1997)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci NIN albümü The Downward Spiral 1994'te yayınlanır ve listelere ikinci sıradan girer. Albüm ana karakterin geçirdiği varoluşsal problemleri anlatan bir konsept albümdür ve albüm NIN'in şu ana kadar en çok satan albümüdür. Albümün en önemli şarkılarından "Closer" klibi MTV tarafından bazı yerleri sansürlenerek yayınlanır ve çok ilgi görür. Albümdeki Hurt adlı şarkı da ilgi çekmiş, daha sonra Reznor ve David Bowie tarafından beraber konserde söylenmiştir. 2002'de ise Johnny Cash tarafından cover'lanıp sanatçının en büyük liste başarısını elde etmesini sağlar.

Woodstock 94'te grup sahne alır ve milyonlarca kişiye ulaşmış olur. 1995'te Further Down the Spiral adlı remiks albümü yayınlanır. Remiks albümü de altın plak ödülü kazanır. Albümden sonra Reznor uzun bir zaman şarkı yazamaz ve bu da ondan beklentileri arttırır. Trent Reznor 1997'de Time dergisi tarafından en etkili 25 insandan biri sayılır. Örneğin Dövüş Kulübü'nün yazarı Chuck Palahniuk, The Downward Spiral'in ilham kaynağı olduğunu söyler.

2000'lere giriş (1999-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Reznor uzun süren bir ruhsal bir çöküntü döneminden sonraki 2 CDlik albümü The Fragile'ı çıkarır. Albüm listelere bir numaradan girer ancak Interscope firmasının çok yardım etmemesinden dolayı daha sonra listelerden düşer. Albümdeki Starfuckers Inc. şarkısı sözleriyle dikkat çeker ve Reznor'un kırgın olduğu Marilyn Manson'a gönderme olduğunu düşündürür. Ancak daha sonra ikili barışı ve Marilyn Manson hem şarkının klibinde oynar hem de klibi yönetir. 2000'de bu albümünde remix versiyonu olan Things Falling Apart yayınlanır. 2002'de de konser albümü olan And All that Could Have Been çıkar.

With Teeth (2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

2005'te With Teeth yayınlanır. Albüm yine listelere bir numaradan girer. Albümde Dave Grohl birkaç şarkıya davul çalmıştır. Bu albümle beraber Trent Reznor teknolojiyi daha yakından kullanmaya başlar. İlk single The Hand That Feeds öncelikle grubun websitesinde yayınlanır. Aynı şarkı daha sonra internette dinleyicilerin istedikleri gibi remix yapabilecekleri formatta yayınlanır. Only single'ı ise internette birçok format halinde yayınlanır. Bir yandan da grubun Myspace sayfasında dinleyicilere özel remixler ve oylamalar eklenir. 2005 MTV Müzik ödüllerinde, grup ve MTV arasında yeni bir sorun çıkar. Grup savaş karşıtı sözlerini söylerken arkada Bush resmi yayınlamak isteyince MTV'den izin alamaz. 2007'de albümün turnesinde çekilen belgesel Beside You in Time yayınlanır.

Year Zero (2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

With Teeth'ten sonra Reznor Year Zero projesine başlar. Projenin konsepti şimdiki Amerika dış politikasının gelecekte yaratabilecekleri ve 2022'de dünyanın bundan nasıl etkileneceğini göstermekti. Bu strateji ile, grubun ürünlerinin içindeki bazı ipucularının kullanarak bazı websitelere ulaşmak hedefleniyordu. 2007'de şubatında grup t-shirt'lerinde "İnanmaya çalışıyorum" yazıları dikkat çekiyordu ve aynı isimde bir websitesi açılmıştı. Bir yandan da NIN konserleri sırasında tuvaletlerde yeni şarkılar flashdisklerin içinde bulunuyordu. Aynı konseptteki Year Zero albümü de 2007'de yayınlandı. Albüm notlarındaki yazılar da yeni websitelere ulaştırıyordu. Reznor, albüm fikriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, dünyanın ekolojik, siyasi ve spritüel olarak kırılma noktasında olduğunu söylüyordu, büyük bir dönüşüm.

Ghosts I-IV (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ghosts I-IV albümünün sınırlı edisyonu

Year Zero'nun ardından, 2007 ekim ayında plak şirketiyle bağlarını kopardığını açıkladı Reznor. Bu açıklamanın ardından herkes yeni plak firmasının hangisi olacağını merak ederken, 36 parçadan oluşan Ghosts I- IV, 2008 yılının mart ayında Creative Commons lisansı altında internet üzerinde yayınlandı. 9 parçadan oluşan Ghosts I, grubun sayfasından ücretsiz indirilebiliyordu. 5 dolar olarak ücretlendirilen 36 parça, mp3 formatında indirilirken, 10 dolar karşılığında 2 cd'den oluşan paket, 75 dolar karşılığında da görsel malzemelerden oluşan özel bir paket satışa sunuldu. Sınırlı sayıda üretilen 300 dolar fiyatlı görsel destekli özel paket de satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükendi. Grup, bu stratejiyle albüm piyasaya çıktıktan bir hafta içinde 1.6 milyon dolar satış yaptığını açıkladı.Reznor, torrent'lerle savaşmaktansa ortak bir formül bulunabileceği açıklamasını yaptı."Bu albümü indirin, çalın, dağıtın, arkadaşlarınıza verin". Youtube ile ortak yapılan projeyle de, NIN hayranlarını Ghosts albümü için görsel üretmeye çağırdı. Projeye göre, gönderilen görsel malzemeleri arasından Reznor tarafından seçilecek videolar, youtube üzerinde yayınlanacak.

The Slip (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ghosts I-IV ile aynı yılda, Nine Inch Nails The Slip adlı 7. albümünü çıkarmıştır. Bu albüm, Reznor'un kendi plak şirketi olan Null Corporation tarafından yine Creative Commonss lisansı ile yayımlanmıştır. Bu albüm, Reznor'un kariyeri boyunca yaptığı çalışmaların bir derlemesi olarak nitelendirilmiştir. Nine Inch Nails'in resmi sitesinden de yayınlanan albüm yayımlandığı ilk bir buçuk ay içinde 1.4 milyon kere indirilmiştir. Bu albümden sonra Lights in the Sky ve Wave Goodbye adlı turlar yapılmıştır.

Turların sonu (2009-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Reznor, 2009 Şubat'ında hayranlarına "NIN'in bir süreliğine kaybolması gerektiğini" söyleyerek, Nine Inch Nails'in her ne kadar ürün vermeyi kesmese de artık turlara çıkmayacağını iletmiştir. Nine Inch Nails'in son canlı performansı 10 Eylül 2009'da Wiltern Theater, Los Angeles'ta gerçekleşmiştir. Reznor bu süreden beri Nine Inch Nails adıyla sadece iki tane eser yayınlamıştır. Bunlar, Japon bilimkurgu filmi "Tetsuo: The Bullet Man"'in ana melodisi ve U2'nun "Zoo Station" adlı şarkısının bir cover'ı olmuştur. Bu cover, U2 tribute albümü olan "AHK-toong BAY-bi Covered"'da bulunmaktadır.

Reznor aynı zamanda 2010 yılında evlendiği Mariqueen Maandig ve Atticus Ross ile iş birliğine girerek How to Destroy Angels adında bir grup kurmuş ve aynı adlı bir EP'yi yayımlamışlardır. Bu EP 6 şarkı içermektedir ve Haziran 2010 yılında indirilmeye açılmıştır. Aynı zamanda Trent Reznor, yine Atticus Ross ile iş birliği içine girerek 2010'da Sosyal Ağ adlı David Fincher filminin müziklerini yapmış ve bu çalışmasıyla En İyi Müzik Altın Küre Ödülü ve En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü'nü kazanmıştır. İkili, yine David Fincher'ın 2011 yılındaki Ejderha Dövmeli Kız uyarlamasının da müziklerini yapmıştır.

Reznor, BBC Radio 1 ile yapılan bir röportajda 2012 yılına Nine Inch Nails'i düşünerek geçireceğini ve bunu göz önünde bulundurarak ürün vermeye çalışacağını belirterek olası bir yeni albümün habercisi olmuştur.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki üyeler
  • Trent Reznor (1988-günümüz) - ana vokaller, gitar, bas gitar, synthesizer, klavye, programlama
  • Atticus Ross (2016-günümüz) - klavye, synthesizer, programlama
Eski canlı performans üyeleri
Zaman Çizelgesi

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]