Maurice White

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maurice White Münih'te (1975)

Maurice White (19 Aralık 1941; Memphis, Tennessee - 3 Şubat 2016 ; Los Angeles, Kaliforniya[1]) , Amerikalı soul, rock, reggae, funk müziği sanatçısı.[2]

Yaşamı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Maurice White, 19 Aralık 1941 yılında doğmuştur. 1969'da ABD'nin Chicago kentinde White tarafından kurulan Earth, Wind & Fire, 20. yüzyılın en başarılı grupları arasında gösterilmektedir. Reese takma ismiyle de tanınan besteci ve şarkıcı, Maurice White, Barbra Streisand ve Neil Diamond gibi birçok ünlü isimle birlikte çalışmıştır.

1969'da kurduğu Earth grubu ile pek çok başarılı projelere imza atmıştır 20. yüzyılın en başarılı grupları arasında gösterilen grubun kurucusu Maurice White'ın Grubunun; September, Boogie Wonderland, Shining Star ve After the Love has Gone gibi tüm dünyada popüler olmuş şarkıları bulunmaktadır.

Ayrıca dünya genelinde yaklaşık 100 milyon albüm satan Earth, Wind& Fire grubu 6 Grammy ödülüne sahip. Maurice White'ın grubundan ayrı olarak kazandığı bir Grammy ödülü de mevcuttur.

Soul müziğin ikonik grubu Earth, Wind & Fire'ın kurucusu Maurice White 1992'den bu yana müzdarip olduğu parkinson hastalığına bağlı uykusunda Los Angeles'taki evinde uykusunda 74 yaşında ölmüştür. [2][3]

Solo albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Maurice White (1985)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]