Grandmaster Flash and the Furious Five

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Grandmaster Flash and the Furious Five
Başladığı yer South Bronx, New York, ABD
Tarzlar Hip hop, funk, elektro
Etkin yıllar 1976–1982, 1987–1988
Müzik şirketi Enjoy!, Sugar Hill, Elektra
Eski üyeler Joseph "Grandmaster Flash" Saddler
Robert Keith "Keef Cowboy" Wiggins (merhum)
Melvin "Melle Mel" Glover
Nathaniel "The Kidd Creole" Glover Jr.
Eddie "Mr. Ness/Scorpio" Morris
Guy Todd "Rahiem" Williams

Grandmaster Flash and the Furious Five, Amerikalı hip hop müzik grubu. 1976 yılında South Bronx, New York'ta kuruldu. Bir DJ (Grandmaster Flash) ve beş rapçiden (Melle Mel, The Kidd Creole, Keith Cowboy, Mr. Ness/Scorpio ve Rahiem) oluşan grubun kullandığı turntablism ve sosyal içerikli şarkı sözleri hip hop'ın ilk dönemlerindeki gelişiminde önemli rol oynadı.

Grandmaster Flash and the Furious Five 1970'li yılların ortalarında partilerde sahne alarak isim yaptı. The Sugarhill Gang'in "Rapper's Delight" single'ının başarısından etkilenen grup, kayıt yapmak için Sugar Hill Records ile anlaştı. 1980 yılında çıkan ilk single'ı "Freedom" ile dikkatleri üzerine çeken grup,[1] esas çıkışını 1982'de "The Message" adlı single'ı ve aynı adı taşıyan ilk albümü ile yakaladı.[2][3] Sonraları dağılan ve iki ayrı gruba ayrılan Grandmaster Flash and the Furious Five, 1987'de kısa bir süre için bir araya geldi ve On the Strength adlı ikinci albümünü yayınladı. Albüm sonrası grup son kez dağıldı.

Grup, hip hop müziğin en etkili grupları arasında kabul edilmekte ve "The Message" tüm zamanların en iyi hip hop şarkılarından biri olarak değerlendirilmektedir. Grup aynı zamanda Rock and Roll Hall of Fame'e dahil edilen ilk hip hop grubu unvanına sahiptir.[4]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grandmaster Flash Biography, iTunes
  2. ^ Ed Roberts, Solomonic and Da Ewoks and TMGanalog (7 Temmuz 2009). "GRANDMASTER FLASH & THE FURIOUS FIVE". OldSchoolHipHop.com. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2009. 
  3. ^ Jason Ankeny (7 Temmuz 2009). "GRANDMASTER FLASH & THE FURIOUS FIVE". VH1.com. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2009. 
  4. ^ "Grandmaster Flash and the Furious Five". Rolling Stone. 7 Temmuz 2009. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]