İçeriğe atla

Thom Yorke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thom Yorke
Thom Yorke, 2018
Genel bilgiler
DoğumThomas Edward Yorke
7 Ekim 1968 (55 yaşında)
Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere
TarzlarAlternatif Rock, Elektronik Müzik, Deneysel müzik
MesleklerMüzisyen
ÇalgılarVokal, gitar, piyano, klavye, perküsyon, bas gitar
Etkin yıllar1991-günümüz
Müzik şirketiXL
İlişkili hareketlerRadiohead
Resmî sitewww.radiohead.com

Thomas Edward "Thom" Yorke, (d. 7 Ekim 1968), Radiohead'in solisti/söz yazarı/bestecisi. Özellikle, grubun ilk dönemlerinde "Bir sonraki intihar Thom Yorke mu?" tipindeki sorulardan çok sıkılmış ve basına röportaj vermekten kaçınmıştır. Bu tutumu, o dönemki kadar katı olmamakla beraber, günümüzde de devam etmektedir. Radiohead'in Kid A ve Amnesiac ile geçirdiği metamorfozun Jonny Greenwood ve Nigel Godrich ile mimarlığını yapmış olan Yorke, son dönemlerde elektronik müziğe eğilim göstermiştir. Yorke, 2002'de müzik endüstrisinde en etkileyici figürlerden biri olarak belirtilmiştir; Q Magazine Yorke' u müzik endüstrisindeki en güçlü 6. kişi olarak seçilmiştir.[1]

The Eraser[değiştir | kaynağı değiştir]

Thom Yorke 2006 yılında, önceki Radiohead albümlerinden de tanıdığımız Nigel Godrich'in prodüktörlüğünde The Eraser adlı ilk solo çalışmasını kaydetti. Elektronik soundda olan albüm, Radiohead'in konseptüel Kid A albümüne göre daha anlaşılır ve daha doğrudan bir çalışma olarak değerlendirilir.[kaynak belirtilmeli] Yorke, besteleri oluştururken Jonny Greenwood'un önceki çalışmalarda kaydettiği materyallerden yararlanmıştır. Bu argümana dayanarak, basında bu albüm için "Kid A den arta kalanlar" yorumları da yapılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Yorke, albümün çıkışının grup arkadaşları tarafından onaylanmış olmasına çok sevindiğini ve bu albümün asla Radiohead'in sonu olarak değerlendirilemeyeceğini belirtmiştir.

Twilight serisinden New Moon adlı filmde de Hearing Damage adlı şarkıyı seslendirdi. Prestige filminin bitiş jeneriğinde de Analyse şarkısına yer verilmiştir.

Parça Listesi

  1. Eraser
  2. Analyse
  3. The Clock
  4. Black Swan
  5. Skip Divided
  6. Atoms For Peace
  7. And It Rained All Night
  8. Harrowdown Hill
  9. Cymbal Rush

Black Swan parçası A Scanner Darkly adlı filmde de yer alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ "Bono is most powerful music star". Daily News. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]