Rage Against the Machine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rage Against The Machine
Rage Against the Machine (Logo).png
Coachella Fest 2007 (Soldan sağa: Tim Commerford, Zach de la Rocha, Brad Wilk, Tom Morello)
Genel bilgiler
Başladığı yer ABD
Tarzlar Funk metal, rap metal, alternatif metal
Etkin yıllar 1991-2000, 2007-günümüz
Müzik şirketi Epic Records
Resmî site www.ratm.com
Üyeler Tom Morello
Zack de la Rocha
Tim Commerfold
Brad Wilk

Rage Against the Machine, Amerikalı müzik grubu. Rage veya RATM olarak da bilinir. 1991 yılında Kaliforniya, ABD'de kurulmuştur. Grup, müziklerinde ele aldıkları sol görüşleri, kapitalizm karşıtı tutumları ile thrash metal, hip hop ve punk rock'ı kapsayan tarzları ile ün kazanmıştır.

Müzik Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup 90`lı yıllarda başarılı olsa da 2000 yılının sonlarına doğru Zack de la Rocha'nın gruptan ayrılmasıyla dağıldı. Nu metal akımını derinden etkileyen RATM ayrıca radikal sol görüşleriyle de bilinir. Albüm kapaklarında, şarkı sözlerinde ve birçok söyleşide kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Aktif olarak da politik gösterilerde yer aldılar.

De la Rocha'nın rap müziğinden etkilenmiş vokali (Public Enemy grubundan Chuck D. en çok etkileyen isimlerin başında gelir), Tom`un gitardaki ustalığı, Brad`in vurucu davulu yüksek sesli müziğin en önemli gruplarından biri haline gelmesini sağlamıştır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rage Against the Machine, Zack de la Rocha`nın önceki grubu Inside Out`un parçasıdır ve kapitalizme karşı olan öfkelerini simgeler. Bu tepkiyle ortaya çıkan Rage`in Sony'e ait Epic Records ile anlaşması büyük tepki görmüştü. Grup yaptığı açıklamada, "fazla kişiye ulaşmanın çok önemli olduğunu bunun da ancak gene kapitalist kanallarla yapılabileceğini" belirtmişti. Samimiyetlerini sorgulayan hayranları ise bu açıklamaya, "bunun bir bakıma doğru olduğunu, fakat satılan her Rage kopyasının bu şirketleri daha da güçlü hale getirdiği unutulmaması gerektiğini" belirterek cevap vermiştir. İlk albümleri "Rage Against the Machine" 1992 yılında çıkmıştır. Bu albümden çıkan "Killing In The Name" çok sevilmiştir.

Evil Empire 1996 yılında çıkmıştır. Beğenilen bir albüm olmasına rağmen, ilk albümü aşamadığı eleştirileri yoğundur. People of the Sun ve Bulls on Parade bu albümün popüler parçaları olmuşlardır.The Battle Of Los Angeles 1999 yılında çıkmıştır. Bu albümde diğer albümleri gibi ilgiyle karşılanmıştır. Guerilla Radio da bu albümün hiti sayılabilir. 1999 yılında Matrix'in sonunda çalan Wake Up adlı parçada RATM'a aittir. Bu parçayla birlikte Rage dünya çapında iyice tanınmıştır. Calm like a bomb parçası da Matrix Reloaded'da kullanılmıştır.Renegades, 2000 yılında çıkan bu albümde başkalarının şarkılarını yorumladılar. Devo ve Cypress Hill gibi grupların şarkıları yer alır. Cypress Hill parçası "How I could just kill a man" adlı parça da bu albümde yer alır. Bu albüm piyasaya çıkmak üzereyken Zack de la Rocha gruptan ayrıldı. Ayrılma gerekçesi olarak, "karar alma mekanizmalarının tamamen çöktüğünü, politik ve sanatsal farklılıkların ortaya çıkmaya başladığını" gösterdi. Daha sonra eski Soundgarden üyesi Chris Cornell geriye kalan RATM elemanlarıyla birlikte Audioslave`i kurdu. Audioslave'in Audioslave, Out of Exile ve Revelations adlı üç albümü bulunmaktadır.

2007 yılında solist Chris Cornell'in solo kariyer planlarını ve grupla bazı konularda ayrıldıklarını söyleyerek grubun dağılmasına neden olmuştur. Zack de la Rocha ise DJ Shadow ile birlikte "March of Death" adlı Irak Savaşı'nı protesto eden bir şarkı yaptı. Eylül 2004'te "We Want It All" adında bir parça daha piyasaya çıktı. Grubun gitaristi Tom Morello, The Nightwatchman adıyla yeni bir albüm çıkardı. Albümünde kendi klasik gitar yeteneğini kullanarak yine kaliteli bir yapım oluşturdu. Yine grubun gitaristi Tom Morello, Axis Of Justice adlı bir internet haberleşme sitesi ve seferberlik sitesi kurdu. Axis Of Justice'in başını Tom Morello ile beraber System Of A Down grubunun solisti Serj Tankian çekmektedir.

Siyasi Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup birçok sosyal ve siyasal sorunla ilgilenir. Şarkı sözlerinde, konserlerindeki söylemlerinde ve katıldıkları siyasi toplantılarda bu özelliklerini gösterirler. Grup sol siyasi görüşe sahiptir. Şarkılarında özellikle ABD'deki kapitalist sistem ve ABD Başkanı George W. Bush şiddetli şekilde eleştirilir (Testify adlı şarkıda grup Al Gore ve Bush'un aslında farklı partilerde olmalarına rağmen aynı siyasal söylemlere sahip olduklarını savunur). Grubun adı da kapitalizme karşı olan öfkelerini simgeler. Bunun yanı sıra Latin Amerika'daki gerilla hareketlerini destekleyen şarkıları bulunmaktadır (Bombtrack adlı şarkıda Peru'da Peru Komünist Partisi'nin (Aydınlık Yol) verdiği mücadele ve lideri Abimael Guzmán'ın yakalanması anlatılır). Solist de la Rocha özellikle EZLN örgütünün aktif destekçisidir. Grup ayrıca 1993 yılında ilginç bir eylem yapmıştır. Philadelphia'da sahnede 15 dakika çıplak bir halde kalarak ABD'de müzik piyasasını denetleyen Parents Music Resource Center'ı ve bu kurumun uyguladığı sansürü protesto etmişlerdir. Rage Against the Machine grubu ABD'de cinayetten suçlanarak ölüm cezasına çarptırılan Mumia Abu-Jamal'in idamına da karşı çıkmaktadır.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grammy Ödülleri

MTV Ödülleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1992 Los Angeles olayları anısına bu isim kullanılmıştır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]