Randy Rhoads

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Randy Rhoads
Genel bilgiler
Doğum adı Randall William Rhoads
Doğum 6 Aralık 1956
Santa Monica, Kaliforniya, ABD
Ölüm 19 Mart 1982 (25 yaşında)
Leesburg, Florida, ABD
Tarzlar Heavy metal, hard rock, glam metal
Meslekler Müzisyen, Besteci, Yapımcı
Çalgılar Gitar, Org, Vokal
Etkin yıllar 1973-1982
Müzik şirketi Epic, Sony
İlişkili hareketler Ozzy Osbourne, Quiet Riot
Önemli çalgılar
Jackson RR Signature Model
Karl Sandoval "Polka Dot" Custom Flying V
Gibson Les Paul Custom

Randall William Rhoads (d. 6 Aralık 1956 - ö. 19 Mart 1982), Amerikalı rock müzik müzisyeni, besteci ve gitaristtir.

Rhoads; heavy metal dünyasında, blues ve hard rock tekniklerinin yanında gitar sololarına barok çağı klasik müziği katan ilk gitaristlerdendir. Çoğu bestesinde klasik müziğin tınılarını duymak mümkündür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rhoads, 6 Aralık 1956'da Kaliforniya'nın Santa Monica kentindeki St. John's Hastanesinde doğmuştur. Müzik öğretmeni olan annesi Delores Rhoads'un teşvikiyle 7 yaşında gitar dersleri almaya başlamış, 14 yaşında annesinin müzik okulunda gitar öğretmenliğine başlamıştır. Gitarın yanı sıra; keman, saksafon, piyano, trompet gibi müzik aletleri de çalmıştır.

Black Sabbath grubundan ayrılan Ozzy Osbourne, başlayacağı solo kariyeri için kendisine uygun bir gitarist ararken Randy Rhoads ile tanışmıştır. Odaya bir Les Paul gitar ve Fender çalışma amfisiyle giren Rhoads, daha parmak egzersizleri yapmaya başlamıştır ki, Ozzy onu seçtiğini söylemiştir. Daha sonra bu anı, "Tanrının hayatıma girişi" olarak tanımlamıştır. Birlikte sadece iki albüm çıkarmışlardır: Blizzard of Ozz (1980) ve Diary of a Madman (1981).

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Mart 1982 akşamı tur otobüsü, Tennesse'den Florida'ya yol alırken, Orlando yolu üzerinde klimayı tamir etmek için, Leesburg'da bir otobüs garajında mola verilmiştir. Otobüs şoförü olan Andrew Aycock, aynı zamanda bir pilottur. Sabaha doğru Andrew Aycock, makyöz Rachel Youngblood ve Randy Rhoads, çiftlikte duran ufak uçağa binip havalanmıştır. Uçuş sırasında uçak, içinde diğer insanların uyuduğu tur otobüsünü sıyırmıştır. Otobüs devrilmiş, uçak ise evin yanındaki garaja girmiştir. Uçaktakiler olay yerinde can vermiştir. Otobüstekiler olayı yaralanmadan atlatmıştır. Daha sonra yapılan incelemelerde şoförün/pilotun kanında kokaine rastlanmıştır. Rhoads'un sonuçları negatif çıkmıştır. Çünkü alkol ve uyuşturucu kullanmamıştır. Randy Rhoads; uçağa binmekten nefret eden biridir. Özel hava yolu firmalarının uçaklarına bile binmemiştir.

Ekipmanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Randy'nin kendi ismi ile anılan Jackson marka modelleri vardır. Kendi tasarımı olan bu gitar bir tarafı kesik bir V'ye benzemektedir. Sahnede bu gitarın yanında "Sandoval Flying V - Polka Dot", "Gibson Les Paul - Beyaz" ve "Fender USA Stratocaster" gibi gitarlar da kullanmıştır. Gitarlarında genelde Seymour Duncan ve Dimarzio manyetikler yer almıştır.

Marshall marka JMP-100 ve 1959RR model amfiler kullanmıştır. Onun haricinde kullandığı efektler "MXR Distortion+", "MXR 10 band EQ", "Vox 847 Wah Wah", "MXR Stereo Chorus/Flanger", "MXR analog delay", "Roland Space Echo", "Roland fv-100 volume" ve "Zeus RR Pedalboard" olmuştur.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Quiet Riot ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Ozzy Osbourne ile[değiştir | kaynağı değiştir]