Elvis Costello

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elvis Costello
Genel bilgiler
DoğumDeclan Patrick MacManus
Başladığı yeringiliz
TarzlarPunk rock
Pub rock
New Wave
ÇalgılarVokal, gitar, klavye, bas, bateri
Etkin yıllar1970-günümüz
Resmî siteElvis Costello.com

Elvis Costello (d. Declan Patrick MacManus, d. 25 Ağustos 1954), İngiliz şarkı sözü yazarı.

1970'li yılların ortasında Londra'daki pub rock sahnesindeki ilk çalışmalarıyla tanındı ve daha sonra, punk rock ile New Wave müzik türleri ile ilgilendi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Costello, Londra'da doğdu, Twickhenham'da yaşadı. Costello'nun ilk yayın kaydı, babasıyla yer aldığı televizyon reklamıydı. Babası yazdı ve şarkı söyledi, Costello ise arkada vokale eşlik etti. Reklam, 1974 yılında gümüş ödül aldı.

Costello, 1971'de Birkenhead'e taşındı. Orada, Allan Mayes ile Rusty adında bir grup kurdu. Okulunu bitirdikten sonra, Flip City adında bir kurduğu Londra'ya geri döndü. Grup, 1974/76 yılları arasında etkin oldu. Bu dönemde, Costello, sahne adı olarak D. P. Costello adını aldı. Midland Bankası'nda kısa bir süreliğine bilgisayar operatörü olarak çalıştı. Bu arada, şarkı yazmaya devam etti ve solo bir albüm çıkarmak için kayıt yapacak birilerini aradı. Demo kasetiyle birlikte Stiff Records ile anlaştı. Stiff'deki menajeri Jake Riviero, Costello'ya Elvis Presley'in adını almasını önerdi ve Costello, kabul etti.

Costello'nun ilk single'ı (teklisi) "Less Than Zero", 21 Mart 1977'de yayımlandı. İki ay sonra çıkış albümü My Aim Is True (1977) çıktı.