Cat Stevens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cat Stevens / Yusuf İslam
Yusuf İslam, 2023
Genel bilgiler
DoğumSteven Demetre Georgiou
21 Temmuz 1948 (75 yaşında)
Marylebone, Londra, İngiltere
TarzlarFolk rock, psychedelic rock, soft rock, pop rock, ilahi
MesleklerŞarkıcı, söz yazarı, müzisyen
ÇalgılarBas gitar, gitar, piyano, klavye, org, mandolin, kontrbas, mellotron, perküsyon
Etkin yıllar1965–1980
(Cat Stevens adıyla)
1995–günümüz
(Yusuf İslam veya Yusuf adıyla)
2017–günümüz
(Yusuf / Cat Stevens adıyla)
Müzik şirketiDeram, Island, A&M, Jamal, Ya
İlişkili hareketlerAlun Davies
Resmî siteyusufislam.com
Önemli çalgılar

Cat Stevens veya Yusuf İslam (doğum adıyla Steven Demetre Georgiou; d. 21 Temmuz 1948, Londra), İngiliz müzisyen, şarkıcı ve şarkı sözü yazarıdır. Müzik tarzı folk, pop, rock ve İslamî müzikten oluşmaktadır. 1977'de Müslüman olmuş ve bundan bir yıl sonra adını "Yusuf İslam" olarak değiştirmiştir.[1] Dünya çapında 100 milyondan fazla plak satmış ve 2 milyardan fazla dinlenmeye sahip olmuştur.[2]

Asıl adı Steven Demetre Georgiou olan sanatçı, çoğu 1960'lı ve 1970'li yıllarda olmak üzere çoğunluğu Cat Stevens mahlasıyla 60 milyondan fazla albüm sattı. "Wild World", "Father and Son", "Morning Has Broken", "Peace Train", "The First Cut Is the Deepest" ve "Lady D'Arbanville" gibi ünlü parçalarıyla hatırlanmaktadır. Sanatçı, 2014 yılında Rock and Roll Hall of Fame (Rock and Roll Efsaneler Müzesi)'ne dâhil edilmiştir.

1976'da Almanya'daki bir konseri sırasında Cat Stevens

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Temmuz 1948 tarihinde Londra'da doğdu. Kıbrıslı Rum bir babanın ve İsveçli bir annenin üçüncü çocuğu olan Cat Stevens'ın asıl adı Steven Demetre Georgiou'dur.

Babası Yunan Ortodoksu olmasına rağmen, Steven bir Katolik okuluna gitti. 8 yaşındayken annesi ve babası boşandı.[3] Bir süre beraber yaşadılarsa da, annesi oğlunu alıp İsveç'e döndü. 16 yaşındayken okulu bıraktı, daha sonra Sanat Okulu'na girdi ama oradan da ayrıldı.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk hit parçasını ve albümünü 18 yaşındayken yaptı. "I Love my Dog" şarkısı Cat Stevens'ın doğuşu anlamına geliyordu. 1966 yılında Matthew and Son albümünü piyasaya sürdü. Bu dönemde Cat Stevens ismini aldı. 1967'de yayımlanan New Masters albümü fazla tutulmadı, bu albüm sonradan birçok kişi tarafından yorumlanan The First Cut Is the Deepest parçasıyla hatırlanır.

1968'in başında 19 yaşındayken Stevens tüberküloza yakalandı. Bu süre zarfında içsel bir değişim ve meditasyon sürecine başladı.[4] Aylarca hastanede yattığından müziğe tekrar dönmesi 1970'i buldu.

1970'te yayımladığı folk müzik temeline oturtulmuş, önceki albümlerinden de biraz farklı sayılan Mona Bone Jakon yayımladı. Bu albümde o dönemki aşkı Patti D'Arbanville için yazılmış (daha sonra bir klasik halini alan) "Lady D'Arbanville" parçası da yer alır. Cat Stevens, 1970'in ikinci yarısında yayımladığı uluslararası bir başarı yakalayan Tea for the Tillerman albümüyle yoluna devam etti. Wild World parçası bu albümdeki en beğenilen ve popüler parça oldu.

Kendine has bir müzik oluşturan Stevens 1971'de çıkardığı Teaser and the Firecat albümüyle başarının tadını çıkarmaya devam etti. Bu albümde "Peace Train", "Morning Has Broken" ve "Moonshadow" gibi birçok hit parça yer alıyordu. 70'li yıllarda yeni albümler yayımlamaya devam etti.

Müslüman oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında

1976 yılında bir kaza sonrası boğulmak üzere olan ve Tanrı'ya yakaran Cat Stevens, yıllar sonra VH1 kanalında o anda şunları aklından geçirdiğini söylemiştir: ''Oh God! If you save me I will work for you.'' (Tanrım, eğer beni kurtarırsan senin için çalışacağım).

İslami çalışmaları sırasında Cat, Joseph'in hikâyesine güçlü bir yakınlık hissetti ve Arapça karşılığını yeni adı olarak almaya karar verdi ve 1978'de Yusuf İslam oldu. Daha sonra şöhretten ve bir müzik yıldızı olarak kariyerinden uzaklaşarak dünyayı şaşırttı.[4] Bir aile kurdu ve kendini hayır işlerine adayarak sahnelerden uzaklaştı, hatta müzik şirketlerinden artık albümlerinin dağıtılmamasını rica etti fakat bu talebi reddedildi. 1995'te The Life of the Last Prophet ile başlayarak kendi plak şirketi Light of Mountain ile kayıt yapmaya başladı. 2000'den itibaren daha genç bir dinleyici kitlesi için albümler üzerinde yoğunlaştı ve A is for Allah ve I Look I See gibi İslam dünyasındaki çocuklar için en popüler CD'lerden bazılarının prodüktörlüğünü yaptı.[4] 2006 yılında oğlunun evinde eline aldığı gitar ile birlikte bu kararını 28 yıl sonra değiştirdi.[kaynak belirtilmeli] Önce kendi eski şarkısı olan Father and Son şarkısını Ronan Keating ile söyledi. Ardından 2006 yılında An Other Cup albümünü çıkardı. Ardından, 5 Mayıs 2009'da olumlu eleştiriler alan albümü Roadsinger piyasaya çıktı. Müzisyen son olarak 2014 yılının sonlarında Tell 'Em I'm Gone isimli son albümünü piyasaya çıkarttı.

Şu an eşi Fauzia Mubarak Ali ve altı çocuğuyla birlikte Londra'da yaşamaktadır.

Hayır İşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra Yusuf, eğitim ve insani yardımla yoğun bir şekilde ilgilenmeye başladı. Muslim Aid hayır kurumunun kurulmasına yardım etti ve Afrika, Asya ve Avrupa'daki ilk girişimlerine doğrudan katıldı. Buna ek olarak, 1983'te Kuzey Londra'da bir Müslüman ilkokulu kurdu. Yıllarca süren aralıksız kampanyalardan sonra, 1998'de okula, Birleşik Krallık'ta tarihi bir ilk olan hibeli statü verildi.

1990'ların sonunda Yusuf ve eşi Fawziah, Balkanlar'daki yıkıcı çatışmalara yanıt olarak Small Kindness hayır kurumunu kurdu. Hayır kurumu, çabalarını yetimlerin, dulların ve ailelerin ihtiyaçlarına odakladı. Small Kindness, insani felaketlerin savunmasız mağdurlarına yardım etmeye devam etmektedir.

11 Eylül'ün trajik olayları, Yusuf'u bir kez daha küresel sahneye çıkmaya motive etti. Medyada vahşete, fanatizme ve savaşa karşı sesini yükseltti, barış ve birlik çağrısında bulundu. Eski repertuarının bir kısmını, özellikle mesajı nedeniyle ''Peace Train''i yeniden dinleyicisine sundu.

2003 yılında Yusuf, “hayatını muhtaçlara ve hastalara yardım etmeye adadığı” için Uluslararası Dünya Ödülleri Jürisinden Almanya'da 'Dünya Sosyal Ödülü' aldı. Ve 2004 yılında, "binlerce çocuğun ve ebeveynlerinin acılarını hafifletmek ve kendini barışı teşvik etmeye, insanları uzlaştırmaya adamaya adadığı için" Nobel barış ödüllülerden oluşan bir komite adına Mihail Gorbaçov tarafından Barış Adamı ödülüne layık görüldü.[4]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cat Stevens adıyla[değiştir | kaynağı değiştir]

Yusuf İslam adıyla[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2019. 
  2. ^ "Yusuf (Cat Stevens)". BMG (İngilizce). 30 Ekim 2015. 11 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2023. 
  3. ^ "CNN.com - Transcripts". transcripts.cnn.com. 14 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2022. 
  4. ^ a b c d "Hayatı". 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.