Mac OS X Leopard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Leopard işletim sistemi masaüstü görünümü

Mac OS X Leopard, Apple tarafından üretilmiş ve piyasaya çıkarılmış beşinci nesil bir işletim sistemidir.

Mac OS X Leopard, önceki versiyonlara göre 300'den fazla özelliği içinde barındırmaktadır. Microsoft Vista tek bir Kurulum-DVD'si gerektirirken, bu geniş kapsamlı özelliği ile Leopard çift katmanlı disk ile piyasaya sürülmüştür. Toplam sürüm 10.5, 7 GB yer kaplamaktadır. Standart sürümün yanında "Sunucu" sürümü de mevcuttur. Kurulum için 9 GB sabit disk alanı gereklidir. Ayrıca hatta Program-Geliştirme araçları yüklemesi ile 12 GB'a kadar çıkabilmektedir. Vista ise 7 GB sabit disk alanına ihtiyaç duymaktadır.

Leopard'ın altyapısı, 32-Bit program ve sürücülerle rahatlıkla çalışabilen bir 64-Bit işletim sistemine dayanmaktadır. Yani temel sistem 64-Bit tabanlıdır. Çoklu-Çekirdek desteği, ince bir I/O optimizasyonu, geliştirilmiş Unix-Çekirdeği, bütünleşik Betik-Köprüsü ve ağlarda bant genişliği optimizasyonu mevcuttur. Ayrıca yansıma ve şeffaflık efektlerine sahiptir.

Leopard'ın masaüstü diğer versiyonlardan farklı olarak tamamen yeniden tasarlanmıştır. En çok göze çarpan yenilik açılıp/kapanabilir yığınlar(Stacks)dır. Bunlar sayesinde veri kaosu içinde kolayca düzen sağlanabilmektedir.