Finder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finder
Geliştirici(ler)Apple
İlk yayınlanma1985 (39 yıl önce) (1985)
Güncel sürüm11.1
Programlama diliObjective-C
İşletim sistemiMac OS, macOS, Apple GS/OS
PlatformmacOS
TürDosya yönetimi yazılımı
LisansÜcretsiz yazılım
Resmî sitesiSitesi

Finder Tüm Macintosh işletim sistemlerinde kullanılan varsayılan dosya yöneticisi ve grafik kullanıcı arabirimi kabuğudur. "Hakkında" penceresinde "Macintosh Masaüstü Deneyimi" olarak tanımlanır.Bu, diğer uygulamaların başlatılmasından ve dosyaların, disklerin ve ağ birimlerinin genel kullanıcı yönetimi için sorumludur.[1]

İlk kez 1985 yılında Macintosh bilgisayarı ile birlikte MacWorks XL bilgisayar programı piyasaya sürüldü ve ayrıca Apple IIGS'de Apple GS/OS'in bir parçası olarak var oldu. 2001'de Mac OS X'in piyasaya sürülmesiyle birlikte tamamen yeniden yazılmıştır.[2] 1980'li ve 1990'lı yılların Klasik Mac OS'undan kalma bir gelenekte Finder simgesi, Happy Mac logosu olarak bilinen bir bilgisayarın gülümseyen ekranıdır.[3]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Finder, masaüstü metafor kullanılarak işlenen dosya sistemi görünümünü kullanır; Diğer bir deyişle, dosyalar ve klasörler uygun simgeler olarak gösterilir. Kullanıcının bir klasöre tıklayarak "geri" ve "ileri" ok düğmelerini kullanarak hareket etmesi ve konumlar arasında hareket edebilmesi için Apple'nin Safari tarayıcısına benzer bir arayüz kullanıyor.[4] Safari'de olduğu gibi, Bulucu kullanıcıya birden fazla klasörü görüntüleyebilmek için sekmeler kullanır; Bu sekmeler onları ayrı pencereler yapmak için pencereden çekilebilir. Finder penceresinin solunda sık kullanılan ve önemli klasörlerin "sık" bir kenar çubuğu var.

Modern Bulucu, resimler, uygulamalar ve PDF dosyaları gibi bir dizi dosyanın önizlemelerini görüntülemek için macOS grafik API'lerini kullanır. Hızlı Gözat özelliği, kullanıcıların dokümanları ve görüntüleri ayrı bir uygulamada açmadan boşluk çubuğuna basarak bulucudan daha ayrıntılı olarak hızlı bir şekilde incelemelerini sağlar.[5] Kullanıcı dosyaların önizlemelerini gösteren büyük simgeler, ayrıntılarla birlikte bir liste gibi seçenekleri kullanarak dosyaları nasıl görüntüleyeceğini seçebilir. iTunes'a benzer bir "kapak akışı" görünümü ve macOS'un doğrudan atası NextStep'in etkisiyle bir "sütun görünümü" gibi bir dizi özellik içerir.

Modern Bulucu, dosya sisteminin pencerelerinin dışındaki bazı yönlerini görüntüler. Bağlı harici ciltler ve disk görüntü dosyaları masaüstünde görüntülenebilir. MacOS'daki Dock'da dosyaların silinmesi için işaretlenebilecekleri ve tahliye için sürüklenebilecekleri bir çöp kutusu var. Bir ses simgesi sürüklendiğinde, Dock'daki Çöp Kutusu simgesi, bu işlevselliği belirtmek için bir çıkarma simgesine dönüşür. Finder, dosyaları yan çubuktaki optik diske kaydedebilir.[6] Yosemite'den itibaren Bulucu ayrıca, Dropbox gibi senkronizasyon ve bulut depolama uygulamalarının Finder ekranında senkronizasyon durumu etiketlerini görüntülemesine izin veren uzantılar için resmi destek de içeriyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]