Apple Health

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apple Health
Apple Health iOS 8 logo.png
Apple Health Dashboard.png
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 23 Eylül 2014 (8 yıl önce) (2014-09-23)
Güncel sürüm 9.3.5 / 28 Mayıs 2015 (7 yıl önce) (2015-05-28)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi iOS 8 ve daha yeni sistem
Platform iPhone ve iPod Touch
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Fitness, Sağlık bilişim
Lisans Açık kaynaklı yazılım
Resmî sitesi apple.com/ios/health/

Apple Health veya Apple Sağlık Apple'ın iOS işletim sistemi için geliştirdiği bir sağlık izleme platformudur. Worldwide Developers Conference (WWDC) 2014 konferansında Apple Inc. tarafından iOS 8 ve iOS 9 için açıklandı.[1] Uygulama, bağlı üçüncü taraf elektronik aksesuarları ve giyilebilir teknoloji için, kişisel ve merkezi veri toplama noktası olması amaçlanmıştır.[2] Bu, bir kişinin biyokimya ve fizyolojisini tıbbi ve genel spor amaçla doğrudan izler ve analiz eder.

Uygulamada dört ana kategori bulunur: Aktivite, Uyku, Farkındalık ve Beslenme. Uygulama kalbin Sinüs ritmi, yakılan kalori, kan basıncı, Kan glukozu, kolesterol ve diğer benzer fonksiyonları dahil, kullanıcının tüm fitness ve sağlık verilerinin bir gösterge tablosunu görüntüler. Kullanıcılar ayrıca bir tıbbi kimliği, önemli tıbbi bilgi ve acil durum ayrıntıları ile acil durum kartı oluşturmak için Sağlık uygulamasını kullanabilirler.[3] Tıbbi Kimlik Sağlık uygulamasının içinden veya kilit ekranından erişilebilir. 21 Mart 2016 itibarıyla Apple, çeşitli iyileştirmeler ile bu yazılımı geliştirmiş ve Apple'ın App Store üzerindeki diğer uyumlu uygulamaları keşfetmek için bir odası bulunur. Örneğin, kan basıncı için Health Mate, Qardio Kalp sağlığı, WebMD, ve Pacer uygulamaları içerir.[4] Gösterge paneli üzerinde Apple sağlık uygulamasından bu uygulamaların ana işlevine keşfetmek, erişmek ve yerleştirmek için, hafifçe vurmak yeterlidir. Uygulama iOS 8 ve iOS 9-da mevcut olmasına rağmen, şu anda iPhone ve iPod Touch üzerinde kullanılabilir, ancak iPadda olmuyor.[5] iOS 10 Kullanıcılarının, Apple Sağlık uygulamasında bir organ, göz ve doku bağışı için kayıtı mümkün olacak. Sağlık uygulama aracılığıyla sunulan tüm kayıtlar Yaşam Amerika Bağış tarafından işletilen Ulusal Bağış Hayat Sicilesine, doğrudan gönderilir.[6]

Başlatma[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Eylül 2014 tarihinde iOS 8-in yayımlanmasından Kısa bir süre sonra, Apple hücresel ve Dokunmatik kimlik sorunlarına neden bir hatayı düzeltmek için kendi App Storeden tüm HealthKit uyumlu uygulamaları kaldırır, ve daha sonra 26 Eylül 2014 yılında, iOS 8.0.2 sürümü ile, Healthkit yeniden yayımlandı. iOS 8.0.2 sürümünden yana HealthKit desteği ile uygulamalar giderek artan sayıda App Store üzerinden kullanılabilir hale gelmiştir.

HealthKit[değiştir | kaynağı değiştir]

HealthKit eşlik eden geliştirici uygulama programlama arabirimidir (API), Mac için iOS SDK-ya (Software Development Kit) dahildir. Bu, uygulamalar tasarlamak için yazılım geliştiriciler tarafından kullanılır, genişliyi var ve iOS Sağlık uygulaması ile etkileşimde bulunabilir. API sağlık verilere erişmek için kullanıcının izni ile diğer uygulamalara, izin verir. Örneğin, bir kan basıncı uygulaması bir doktor ile bilgi paylaşabilir, veya bir beslenme uygulaması kullanıcının her gün tükettiği kalori barede fitness uygulamasını haberdar edebilir. Duyuru üzerine, sanayi şirketleri hızla HealthKite verdikleri desteği açıkladı, bunlardan bazıları Epic Systems, Mayo Clinic, Medopad, Jawbone ve Runkeeper dahildir.[7]

Apple HealthKit ikonu

Craig Federighi, Yazılım Mühendisliği Apple'ın kıdemli başkan yardımcısı, Haziran 2015'te yeni güncellemelerin bir dizisinin HealthKit API platformu için uygulanacağını açıkladı. Haziran 2015 ayında bu güncelleştirmeleri içermekdedir: Bir kullanıcının ne kadar su içeceğini, ne kadar zaman oturmaya harcadığı izlemesi, UV ışınlarına maruz kalma, sağlık ve üreme sağlığı.

Uyumlu Donanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki donanımlarda HealthKit etkindir:

Apple - iOS 8 veya daha yeni sistem çalıştıran cihazlar:

Qardio

 • QardioArm Kan basıncı monitörü
 • QardioBase Kablosuz Ölçek ve Vücut Analiz

Withings

 • Withings ölçek
 • Withings Kan basıncı monitörü
 • Withings Pulse Ox
 • Withings Aura (Sleep Tracker)

iHealth

 • iHealth ölçek
 • iHealth Kan basıncı monitörü
 • iHealth Oximeter
 • iHealth Etkinlik Tracker
 • Garmin VivoSmart
 • Fitbit
 • Jawbone UP

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]