AirPlay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
AirPlay
Geliştirici(ler)Apple
İlk yayınlanmaAirTunes 7 Haziran 2004 (19 yıl önce) (2004-06-07)
AirPlay 1 Eylül 2010 (13 yıl önce) (2010-09-01)
Mirroring (Yansıtma) 6 Haziran 2011 (12 yıl önce) (2011-06-06)
Geliştirme durumuAktif
ErişilebilirlikÇokdilli
TürKablosuz Gerçek zamanlı veri akışı
Resmî sitesisupport.apple.com/en-gb/HT204289

AirPlay Apple tarafından geliştirilen tescilli bir protokol yığını / paketidir, cihazları arasında ses, video, cihaz ekranları ve fotoğrafların ilgili metadatalarla birlikte, kablosuz akışını sağlar.[1] Başlangıçta sadece Apple'ın yazılım ve cihazlar uygulanırdı, ve AirTunes denilirdi, tek ses için kullanılırdı. Apple üretici ortaklarına bir üçüncü parti yazılım bileşeni teknolojisi olarak kendi ürünlerinde kullanmak üzere Apple'ın cihazları ile uyumlu olacak şekilde AirPlay protokol yığınını lisanslı etti.[2]

Airplay'li iPad

Uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada AirPlay aygıtlarının iki tipi vardır: görsel-işitsel içerik gönderen olanlar ve içerik alma yeteneği ve ekranlar ve hoparlörler üzerinde çeviri etme.

Gönderenler[değiştir | kaynağı değiştir]

AirPlay gönderen cihazları iTunes çalıştıran bilgisayarlar ve iPhone'lar, iPod'lar gibi iOS cihazları ve iOS 4.2 veya daha yüksek çalışan iPad'ler içerir.[3] OS X Mountain Lion 2. nesil Intel Core işlemciler veya sonrasını içeren sistemlerinde AirPlay üzerinden yansıtma ekranı destekler.[4] Böyle AirFoil gibi üçüncü parti flamalar vardır. 2016 yılında HTC Apple AirPlay akışı ile bir Android telefon yayınladı. iOS 4.3 itibarıyla, üçüncü parti uygulamalar AirPlay üzerinden uyumlu ses ve video akışı gönderebilir. iOS-da iTunes Uzaktan Uygulaması medya oynatmayı kontrol etmek için kullanılabilir ve Mac veya PC üzerinde çalışan iTunes için alıcıları AirPlay akışı seçir.[5]

Alıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

AirPlay alıcısı cihazlarına Apple TV ve üçüncü parti hoparlörler, AirPort Express de dahildir. (Kombine analog ve optik S/PDIF ses çıkışı bağlantısını içerir).[6] AirPlay protokolünün açık kaynak uygulamaları ile herhangi bir bilgisayar artık bir AirPlay alıcısı haline getirilebilir. Ancak, iTunes Store'nin kendi hakları korunan müzik gibi bazı medya gibi tüm üçüncü taraf alıcıları Apple'ın DRM şifreleme uygulamıyor. (Apple'ın kendi "FairPlay" şifrelemesi). YouTube ve Netflixin, bu cihazlara veya yazılım akışı olamaz. Apple TV-de firmware 6.0 ile başlayan, "FairPlay" şifreleme şeması uygulanır ve göndericisi desteklemeyen aygıtlar kullanılamaz. AirPlay kablosuz teknolojisi Bose, Yamaha, Philips, Marantz, Bowers & Wilkins, Pioneer, Sony, ve Denon gibi şirketlerden hoparlör yuvaları, AV alıcıları, ve stereo sistemlere entegre edilmiştir. Şarkı isimleri, sanatçılar, albüm adları, geçen ve kalan süre, ve albüm grafikleri grafik görüntüler ile AirPlay özellikli hoparlörlerde görünebilir. Genellikle bu alıcılar sadece çok AirTunes gibi, AirPlay ses bileşenini desteklemek için inşa edilmiştir. Bluetoothun kablosuz ağ erişim noktasının dayanmaz bir cihazdan cihaza protokol olmasına rağmen, A2DP profilini destekleyen Bluetooth cihazları (kulaklık, hoparlör) iOS cihazı ile eşleştirilmiş olduğunda AirPlay alıcıları gibi görünür. Böyle AirServer, Reflektör 2, Kodi ve TuneAero (ses) gibi üçüncü parti alıcıları vardır.

Protokoller[değiştir | kaynağı değiştir]

AirPlay protokol yığınının AirTunes parçası ses akışı için UDP kullanır ve RTSP ağ kontrol protokolüne dayanır. Akışları, AES ile şifrelenmiş 44100 Hz ve 2 kanallı Apple Lossless codec kullanarak dönüştürülmüştür, akışların şifresini çözmek için uygun özel anahtara erişimi için alıcı gerektirir. Çalma başlamadan önce akışı, yaklaşık 2 saniye korunur, sesten önce küçük bir gecikme ile sonuçlanır ve AirPlay akışı başladıktan sonra çıkıştır. Protokol alıcı ucunda son çıkış hacmini belirleyen meta veri paketlerini destekler. Bu, ses kalitesi bozulmasının önleyerek her zaman kendi orijinal tam seste işlenmemiş ses verisi göndermek için mümkün eder, iletmeden önce hacmindeki değişiklikler kaynak akımına yapılmış olsaydı, aksi takdirde ortaya çıkardı. Aynı zamanda kendi ses kontrolü ile birden fazla hedeflere bir kaynak akışı mümkündür.

AirPort Express akışlı medya yetenekleri, Apple'ın Uzaktan Ses Çıkışı Protokolü (RAOP) RTSP / RTP-in tescilli bir varyantını kullanır. WDS-köprüsü kullanılarak, AirPort Express, Kablolu karışık bir ortamda büyük bir mesafe boyunca ve en fazla 10 kablosuz istemcilerde AirPlay işlevine (internet erişimi, dosya sunucusu, yazıcı sunucusu ve b.) izin verebilir

AirPlay Yansıtma[değiştir | kaynağı değiştir]

WWDC 2011'de, Steve Jobs iOS 5'te bir özellik olarak "AirPlay Yansıtma"nı açıklandı, kullanıcı kablolara gerek kalmadan kablosuz ve güvenli bir HDTV bir iPad 2 ekranından aktarabilirler.[7] AirPlay Yansıtma biraz farklı bir teknolojidir, ikinci nesil Apple TV-ye iOS cihazları ve iTunes-den özel içeriklerin çeşitli yayınını sağlar. Protokollerin tam bileşimi olduğu AirPlay Mirroring kullanması henüz tam olarak keşfedilmemiş ya da tersine mühendislik edilmemiştir.[8] Ancak, resmi olmayan bir AirPlay protokolünün özellikleri mevcuttur. AirPlay için bir 2. nesil veya daha sonraki Apple TV gereklidir, ve desteklenen donanım (OS X Mountain Lion veya daha sonra kullanması lazım) iMac (2011 orta veya daha yeni), Mac mini (2011 orta veya daha yeni), MacBook Air (2011 orta veya daha yeni), MacBook Pro (2011 erken veya daha yeni) ve Mac Pro (2013 geç ya da daha yeni) içerir.

Tersine mühendislik[değiştir | kaynağı değiştir]

Protokol AirTunes olarak bilinen edildiğinde, 2004 yılında Jon Lech Johansen tarafından ters mühendislik gibi edildi. 8 Nisan 2011 tarihinde, James Laird gelen ses akışları şifresini çözmek için Apple AirPort Express tarafından kullanılan özel anahtar yayınlandı. Bu anahtarın sürümü, üçüncü taraf tuşunu kullanan yazılım ve cihazların değiştirilmesi demektir. Laird AirPlayin sadece ses yazılım alıcı uygulamasının bir örneği olarak ShairPort yayınladı. 2012 yılında PC için ilk AirPlay ses ve video alıcısı AirServer adında bir ürünle birlikte geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AirPlay Nedir? Nasıl Kullanılır?". 2 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  2. ^ "AirPlay uyumlu aygıtınızda ekran yansıtma veya yayımlama özelliği çalışmıyorsa". 13 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  3. ^ "Video yayımlamak veya iPhone ya da iPad'inizin ekranını yansıtmak için AirPlay'i kullanma". 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  4. ^ "OS X El Capitan: Masaüstünüzü bir HDTV'de görmek için AirPlay'i kullanma". 13 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  5. ^ "Ses içeriği yayımlamak için AirPlay'i kullanma". 5 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  6. ^ "Apple TV'de AirPlay parolası girmeniz istenirse". 13 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  7. ^ "Video yayımlamak veya iPhone ya da iPad'inizin ekranını yansıtmak için AirPlay'i kullanma". 13 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 
  8. ^ "AirPlay uyumlu aygıtınızda ekran yansıtma veya yayımlama özelliği çalışmıyorsa". 13 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]