Macintosh işletim sistemleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mac OS sayfasından yönlendirildi)

Macintosh işletim sistemleri, Apple tarafından geliştirilen işletim sistemleri ailesidir. 1984 yılından beri Macintosh serisi kişisel bilgisayarlarıyla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.[1]

1984 yılında Apple, orijinal Macintosh Sistem Yazılımını piyasaya sürerek artık Klasik Mac OS olarak bilinen işletim sistemini piyasaya sürdü. 1996'da "Mac OS" adını değiştiren sistem, 2002'ye kadar her Macintosh'a önceden yüklenmiş ve 1990'larda kısa bir süre için Macintosh klonlarında sunuldu.[2] Kullanım kolaylığı ile dikkat çeken ürün, rakiplerine göre modern teknolojilerin eksikliği nedeniyle de eleştirildi.

Mevcut Mac işletim sistemi, orijinal olarak 2012 yılına kadar "Mac OS X" ve 2016 yılına kadar "OS X" olarak adlandırılan macOS'tur. Apple'ın NeXT'i satın almasının ardından 1997 ve 2001 yılları arasında geliştirilen Mac OS X, bir Unix sistemi olan NeXTSTEP'e dayalı idi. Mevcut macOS her Mac'e önceden yüklenmiştir ve yıllık olarak güncellenir. Apple'ın diğer cihazları - iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS için mevcut sistem yazılımının temelidir.

Mac OS X'in piyasaya sürülmesinden önce, Apple birkaç başka konsept denedi. Macintosh arayüzünü veya uygulamalarını Unix benzeri sistemlere veya, A/UX, Macintosh Uygulama Ortamı ve MkLinux'a getirmek için farklı ürünler yayınladı. Ayrıca Star Trek projesi, A/ROSE, Copland, Taligent gibi birkaç iptal edilen proje de oldu.

Diğer projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Macintosh'un 1984'te gelişinden önce, Apple'ın işletim sistemleri geçmişi 1977'de Apple II serisi bilgisayarlarıyla başladı. Apple ProDOS, Apple DOS ve daha sonra Apple GS/OS çalıştırdı. Apple III modelleri Apple SOS, Apple Lisa modeli Lisa OS ve MacWorks XL sistemlerinde çalıştı. Apple ayrıca 1993'ten 1997'ye kadar Apple Newton kişisel dijital asistanı için Newton OS'yi geliştirdi.

Son yıllarda Apple, iPhone, iPad ve iPod Touch mobil cihazları ve HomePod için iOS dahil olmak üzere macOS'un çekirdeğini temel alan birkaç yeni işletim sistemi de piyasaya sürdü.[3] Apple Watch için 2015'te watchOS, Apple TV set üstü kutusu için 2015'te tvOS sistemini tanıttı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mac OS X and macOS: Every version released so far". 4 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2021. 
  2. ^ "Macintosh Operating System". 20 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2021. 
  3. ^ "The evolution of macOS (and Mac OS X)". 14 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]