Apple ID

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apple ID
Geliştirici(ler)Apple Inc.
İşletim sistemi ailesiiOS, OS X
Platform desteğiOS X
Apple Müzik
Apple Pay
Microsoft Windows,
iOS,
iTunes,
App Store,
Mac App Store,
Apple Store Online,
Game Center,
Apple Support Communities
Web sitesiappleid.apple.com/tr

Apple ID veya Apple Kimliği, böyle iWork, iCloud, iTunes Store ve Apple Store gibi ürünlerin çoğu için sunduğu herhangi bir e-posta sağlayıcısından bir müşterinin mevcut e-posta adresini kullanarak, çeşitli online sistemlere giriş yapmak için kullanılan bir all-in-one kullanıcı hesapıdır.[1] Apple Inc. tarafından yaratılmıştır.

Operasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaydolma[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitenin eski tasarımı

Bir Apple Kimliği ücretsizdir ve My Apple kimliği web sayfasında kaydolarak elde edilebilir. Apple ID şifre ile korunan geçerli bir e-posta adresi olmalıdır, en az 8 karakterden oluşan alfasayısal dizidir. Bir kullanıcı yeni bir Apple kimliği oluşturduğunda, Apple kullanıcı kayıt sırasında verilen e-posta adresine bir doğrulama e-postası gönderecekdir. Kullanıcıya bu hesabı etkinleştirmek için doğrulama e-posta dahil URL'yi takip etmek gereklidir, daha sonra kullanıcı, Apple kimliğini kullanması mümkün olacak. Bir kredi kartı belirtmeden de bir Apple kimliği oluşturmak mümkündür.[2] Mart 2013 yılında Apple Kimliği kimlik doğrulaması için isteğe bağlı iki adımlı doğrulama güvenlik özelliğini başlattı. Etkinleştirdiğinizde, ikinci doğrulama adımı böyle bir web oturum olarak belirli koşullar altında Apple kimliğini kullanarak ya da yeni bir cihazdan bir mağazadan satın alma yaparken gereklidir. İkinci doğrulama adımı kimlik doğrulaması için gerekli olduğunda, özellik Apple Kimliği ile ilişkili güvenilen cihaza dört basamaklı bir pin kodu göndermek için iPhone'umu Bul hizmet kullanımı yapar.[3]

Değişiklik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar Hesabınızı yönetin bağlantısını seçerek "My Apple ID" sayfasında şifrelerini veya kişisel bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.[4] Değişiklikler budur ki, kimse bir Apple ürünü kullanırken ise kullanıcı, onun Apple kimliği hesabına yapar, aynı zamanda kullanıcının aynı Apple Hesabını kullanan diğer uygulamalar tarafından tanınır (örneğin, çevrimiçi Apple Store, MobileMe veya iPhoto). Apple hesabın e-posta adresine gönderilecekbir doğrulama URL takip ederek değişiklikleri onaylamak için kullanıcıya gerektirir. Değişiklikleri onayladıktan sonra, kullanıcılardan kendi bilgilerinin dahaki sefere doğrulamak istenebilir, onlar iTunes Store üzerinde, on-line satın almak için kendi Apple kimlikleri kullanabilir. Apple aynı zamanda kullanıcılara Apple kimlikleri adını değiştirmek için izin verir, ancak kullanıcılar böyle bir değişiklik yapmak için Apple müşteri hizmetlerine başvurmaları gerekmektedir.

Geri alma[değiştir | kaynağı değiştir]

Şifre yanlış birden fazla kez girilirse bir Apple kimliği güvenlik nedenleriyle devre dışı bırakılabilir. Hesap devre dışı bırakıldıysa, kullanıcı aşağıdaki hata iletisiyle uyardı alacak: "Bu Apple kimliği güvenlik nedenleriyle devre dışı bırakıldı". Apple kimlikleri ve şifreleri iForgot hesap güvenlik sorularını yanıtlayarak alınabilir. Güvenlik nedenleriyle, Apple bir hesap için parola sıfırlaması olmayacaktır. Başka bir hata ise bir neden açıklaması olmadan "Sizin Apple Kimliğiniz devredışı" şeklinde uyarıdır. Bu hatanın nedeni henüz bilinmeyen veya silmeyen kişinin şifresini sıfırlama olduğu bilinmekdedir.Bu sorun Hem iPhone ve iPod Touch cihazları yanı sıra iTunesde meydana çıkarak rapor edilmiştir. Kullanıcı www.apple.com/support/itunes de iTunes Store desteği ile irtibata geçerek bu sorunu alabilirler.

Çoklu Apple kimlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar kendi mağaza alımları için, onların iCloud depolama ve diğer kullanımlar için farklı Apple kimlikleri kullanabilirler.[5] Bu, birden fazla Apple Kimliği kullanmak zorunda olduğu gibi her zaman zorlukları olan pek çok MobileMe kullanıcılarını da içerir. Apple farklı hesapları birleştirileceğine izin vermez. Apple Apple kimliklerinin diğer Apple kimlikleri ile birleştirmesini veya AOL kimliklerinin Apple kimlikleri olarak yaratmasını desteklemiyor.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

OS X & iOS kişiselleştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple kimlikleri kullanıcı kişisel bilgileri ve ayarları içerir. Bir Apple kimliği Apple iPhone veya Apple iPod Touch gibi bir Apple cihazı, giriş yapmak için kullanıldığı zaman, cihaz otomatik olarak Apple ID ilişkili kullanıcının ayarları dolaşan olacaktır. Apple Kimliği aynı zamanda yeni bir OS X bilgisayar veya iOS cihazı kurma sürecini hızlandırır. Bir kullanıcı ilk yeni ürünü başladığında, varsa, bir Apple kimliğine girmesi istenecektir. Kullanıcı Apple ID-ye yönlendirili girerse, OSX ve iOS cihazlar başlangıç ayarlarını yapmadan düz kullanıcıyı masaüstü ekranına getirecektir. Bilgisayar otomatik olarak aygıtın adres defterine, iletişim bilgileri ve Apple Mail ayarları içine Apple ID-in tüm kişisel verilerini dolduracaktır.

Apple donanım ve AppleCare Koruma Planı kaydı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple ID Apple'ın web sitesinde herhangi bir Apple ürünlerini veya AppleCare Koruma Planları kayıt için gereklidir. Ürün veya koruma planı kayıtları Apple'ın kayıt web sitesinde ürün ve Apple ID seri numarasını girerek hızlı bir şekilde yapılabilir.

Kapıcı (Genius Bar randevuları için)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple ID Apple Genius Bar'da rezervasyon yaptırmak için gereklidir. Apple Genius Bar her Apple Retail Store içinde sunulan bir teknik destek hizmetidir. Apple kimliği kullanarak, kullanıcılar tüm Apple ürünlerinde yardım ve destek almak için bir Apple Genius Bar'da randevu yapabilirler.

Apple Genius Bar Apple Storede

Apple Online Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple Tartışmalar Apple uzmanları ve kullanıcılar Apple ürünleri tartışmak için bir araya gelip bir kullanıcı için kullanıcı desteği forumdur. Herhangi bir kullanıcı bir Apple kimliği gerek kalmadan tartışma forumuna göz atmak ve okuyabilirler. Ancak, Apple Kimliği kullanıcıya diğer Apple kullanıcılarından yardım, ipuçlarını ve çözümleri almak için, herhangi bir Apple donanım veya yazılım ürünleri hakkında soru sormak için kullanıcıya izin olarak Apple Tartışma web sitesine katılma yeteneği verir.

Apple Online Destek[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir müşteriye bakım için Apple-ye posta yoluyla bir Apple ürünü göndermek gerekiyorsa, müşterinin böyle bir isteğini gerçekleştirmek için bir Apple kimliği olması gerekir. Kimlik da talep edilen hizmetin durumunu izlemek için kullanılabilir. Ayrıca, bir Apple kimliği verileri yedeklemek için OS X üzerinde Time Machine yazılımı kullanarak veya Apple Cinema Display rengini kalibresini bulmakla sistemleri kurma sürecinde müşteriye rehberlik etmek veya belirli görevleri gerçekleştirmek için Apple teknik destek tarafından desteklenen telefon görüşmesi planlamak için kullanılabilir.

Apple indirimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple ID-ye Apple İndirimi web sitesinde indirim dosyasına iddialarının ihtiyacı vardır. Bir iddia dosyalama işlemi çok basittir. Kullanıcıya sadece Apple ID ile oturum ve alımların işlem numaralarını vermeleri gerekecektir. Böyle posta adresi ve müşteri adı gibi gerekli tüm bilgileri Apple ID tarafından tamamlanacaktır.

iWork Yayıncılık[değiştir | kaynağı değiştir]

iWork Yayıncılık böyle Sayfalar, Sayılar ve Keynotes olarak iWork projeleri yüklemek ve paylaşmak için bir kullanıcının Apple kimliğine izin verdi. Yayınlanan içerikler kamu veya kullanıcının iWork.com üzerinden davet ettiği tarafından görülebilir. Kullanıcı kendi meslektaşlarını Mac veya PC kullanımı olup olmadığını bilmesine gerek yoktu. iWork bir web tabanlı bir hizmet olarak çalışır olduğundan beri, bir web tarayıcısı ve internet bağlantısı olan herkes kullanabilir. 31 Temmuz 2012 günü, iWork.com Apple'ın bulut hizmeti iCloudun lehine kapatıldı.

FaceTime[değiştir | kaynağı değiştir]

FaceTime video arama (Video Telefon) özelliği olup, iPhone 4 veya daha sonra, Mac OS X 10.6.6 Snow Leopard veya daha yüksek, dördüncü nesil iPod Touch ve daha sonra ve iPad 2 daha sonra için uyumludur. Bununla birlikte, Apple ID birisi tek bir iPhoneye sahipse, FaceTime kullanmak gerekli değildir (Biri onların Mac, iPod ve iPad üzerinde iPhone numarası ile arama yapabilirler). Bir Apple Kimliği bir alternatif olarak hizmet vermektedir.

iPhoto & Aperture fotoğraf ve fotoğraf kitabı siparişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple Kimliği bir iPhoto veya Aperture kullanıcılarına doğrudan iPhoto ve Aperture uygulaması ile fotoğraf baskıları veya fotoğraf kitapları siparişini sağlar. Apple Kimliği sipariş için nakliye bilgilerin yanı sıra ödeme sağlayacaktır. Kullanıcılara sadece onların yazdırmak, baskı hizmeti seçmek ve sipariş etmek istedikleri fotoğrafları seçmek gerekir.

Apple Developer Connection (ADC) ID[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple Kimliği ayrıca Xcode ve iOS SDK gibi Apple Developer kaynaklara erişmek için kullanılabilir. Ancak, Apple geliştirici web sitesinde bir Apple kimliği kullananda, kullanıcı daha fazla kişisel bilgi, örneğin bir kullanıcı ne tür olarak uygulamaları geliştirmeyi planlaması, ürünlerin birincil piyasaları ve kullanıcının gelişmekte ve ilgilenmekde olan birincil platformları vermesi gerekiyor. Apple Developer Connection web sitesinde kayıtlı ve bir Geliştirici Programına kayıtlı olan bir Apple kimliği indirimli fiyatlarla Apple donanım ürünleri satın almak için kullanılabilir. Buna ek olarak, kimlik, Apple yazılmadan önceki yazılımına erişmek, Apple mühendislerinden destek almak ve WWDC ye katılmak için kullanılabilir.

Apple Online Store[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple ID Apple Online Store üzerinden sipariş vermek gerekli değildir. Apple Guest Ödeme özelliğini kullanarak bir Apple kimliği olmadan online mağaza alıcılarına yer siparişleri sağlar. Bir Apple Kimliği ve Konuk Ödeme Özelliği müşterilere, faturalar gibi sipariş bilgisine erişmek, sipariş durumunu kontrol etmek ve nakliye paketi izlemelerine olanak sağlar. Ancak, Apple kimlikleri kullanıcıların Apple Online Store deneyimlerini özelleştirebilmesine izn verir. Kullanıcılar satın almada ilgilendiği öğeleri kaydede; onlar neredeyse sipariş vermek için hazır olan zaman bir arabası kaydede; kargo ve fatura adreslerini ve çıkış sürecini hızlandırmak için ödeme bilgilerini kaydetmek; Apple'ın sitesinde 1-Dokunuşlu sipariş kullanmak ve Apple Hediye Kart dengeleri kontrol edebilirler.

Apple dijital mağaza[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple Kimliği kullanıcılara satın alma (ya da ücretsiz indirme) ve birçok Apple tabanlı kaynakların da dahil olmak üzere daha sonra yeniden ücretsiz indirmelerine erişim sağlar:

  • iTunes Store: müzik, film, TV şovları, podcast, sesli kitaplar, cep telefonu zil sesleri.
  • iBookstore: iBooks, interaktif kitap, dijital kitapları (iOS cihazları ve Mavericks çalıştıran Mac'larda kullanılabilir).
  • Gazete Bayisi: dergiler ve gazeteler (şu anda sadece iOS cihazlarda kullanılabilir).
  • App Store: iOS uygulamaları.
  • Mac App Store: OS X uygulamaları.

iTunes Store, App Store (iOS uygulamaları için), Mac App Store, iBookstore ve Gazete Bayisi tüm Apple ID faydalanır. Böyle iTunes Store'dan veya App Store üzerinde film ve müzik gibi dijital medya satın almak için, bir Apple kimliği gereklidir. Bir kullanıcı içeriği satın almak ya da kullanıcı satın aldığı öğeleri yetkilendirmek için, iTunes Store'dan veya App Store'dan oturum açmak için bir Apple ID ve şifreyi kullanabilir. Kimlik kullanıcının daha önce Apple dijital mağazalardan indirilen içeriklerin sahiplik kanıtıdır. Apple Kimliği kullanıcı cihazlarından herhangi biri için satın aldıkları içeriğin yeniden yüklemesini sağlar. Bilgisayarlarda iTunes için, Apple kimliği aynı anda en fazla 5 bilgisayar üzerinde satın alınan içerik kopyalamak için yetkilidir.

iCloud[değiştir | kaynağı değiştir]

iCloud bulut depolama ve bulut bilişim hizmetidir. 12 Ekim 2011 tarihinde başlatılan, Ocak 2013 itibarıyla 250 milyondan fazla kullanıcıya sahip hizmettir. Hizmet kullanıcılara uzaktan bilgisayar sunucularında müzik ve iOS uygulamaları gibi veri depolamak, daha sonra iOS 5 ve daha sonra da çalışan iOS tabanlı cihazlar ve Mac OS X Lion ya da daha üstü, ya da Microsoft Windows (Windows Vista Service Pack 2 veya üstü) çalıştıran kişisel bilgisayarlar olarak birden fazla cihaza indirmek için izin verir. Aynı zamanda Apple'ın MobileMe servisini yerine gelmekle, E-posta, rehber, takvim, yer imleri, notlar, hatırlatmalar (to-do listeleri), iWork belgeler, fotoğraflar ve diğer veriler için bir veri senkronizasyonu merkezi olarak görev yapır. Hizmet de kullanıcılara elle iTunes'u kullanmak yerine iOS cihazlarını iClouda kablosuz yedeklemelerine izn verir.

iTunes Ping[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Apple Kimliği basitçe Ping olarak bilinen iTunes Ping'e, erişmek için gerekli oldu. iTunes Ping Apple tarafından geliştirilen ve işletilen bir yazılım tabanlı, müzik odaklı sosyal ağ ve öneri sistemi hizmet oldu. Şimdiki anda Ping durdurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]