İçeriğe atla

iPod Shuffle

Vikipedi, özgür ansiklopedi

iPod Shuffle
iPod Shuffle 4. jenerasyon
Üretici(ler)Apple
Çıkış tarihi11 Ocak 2005
OrtamMacOS
Windows
EnerjiLithium ion batarya
Depolama kapasitesi512 MB-4 GB (Flash bellek)

iPod Shuffle (tescilli marka) Apple tarafından üretilip pazarlanan dijital mp3 çalardır. iPod serisinin en küçük modelidir. 11 Ocak 2005'te Macworld Conference & Expo fuarında "Life is random" sloganı ile tanıtılmıştır. Flash bellek kullanılan ilk iPod'dur. 2. jenerasyonunun ağırlığı 15 gramdır. 2. jenerasyon Shuffle,iPod Classic 5. jenerasyon ve iPod nano 2. jenerasyon ile birlikte Eylül 2006'da tanıtılmıştır. 11 Mart 2009'da 3. jenerasyon iPod Shuffle tanıtılmıştır.Bu yeni jenerasyonun ağırlığı 10.7 gramdır. iPod Shuffle Apple'ın ürettiği en küçük iPod'dur.[1]

1.nesil[değiştir | kaynağı değiştir]

IPod Shuffle'ın dört kuşağı.
USB konektörünü göstermek için kapağı çıkarılan 1. nesil iPod Shuffle. Başlık cihazın üzerine oturur. IPod Shuffle, kullanıcının boynunun etrafında takabileceği bir kordon üzerinde ikinci bir kapak ile birlikte gelir.

11 Ocak 2005'te piyasaya çıkan birinci nesil iPod Shuffle, 0,78 ons (22 g) ağırlığındaydı ve bir parça şarkı ile kolayca yüklenebilecekleri ve onları rastgele sırayla çalacak şekilde tasarlandılar.[2] Apple'a göre, mevcut iPod'ların sahipleri müzik seçimini "karıştır" a bırakmışlardı ve yeni iPod Shuffle bunu daha uygun maliyetli bir şekilde uygulamanın bir yoluydu. Bu, iTunes'daki bir "otomatik doldurma" özelliğinin kullanılmasına dayandı. Bu özellik, bir kullanıcının müzik kitaplığından (veya belirli bir çalma listesinden) şarkıları rastgele seçti ve iPod Shuffle'ın saklama alanına uyacak kadar çoğaltıldı.[3] İlk nesil, 240 şarkıyı tutabilir (1 GB model, Apple'ın tahminine göre şarkı başına dört dakika ve 128 kbit / s AAC kodlama). SigmaTel STMP35xx sistemini bir çip üzerinde (SOC) ve bir flash bellek IC'si olan yazılım geliştirme kiti (SDK) v2.6'yı ve USB şarj edilebilir lityum hücresini kullandı.

STMP35xx SOC ve yazılımı, piyasaya sürüldüğünde tamamen entegre taşınabilir MP3 oynatma sistemiydi ve SigmaTel 2004'te flash tabanlı MP3 çalar pazar pazarının % 60'ından fazlasını yakalayan Austin'in en büyük IPO'su idi (SigmaTel). 2005'te pik iPod birinci nesil Shuffle üretimi, Asus fabrikasında günde yüz bin birimde gerçekleşti.[4]

Daha büyük iPod'ların ekran, kaydırma tekerleği, çalma listesi yönetimi özellikleri ve oyun, adres defteri, takvim, alarm ve not yetenekleri yoktu; Ne de iSync ile kullanılamazdı. Taşınmaz codec bileşeni nedeniyle, Apple Lossless ve AIFF ses dosyalarını çalınamıyordu.

SigmaTel STMP35xx SOC ve SDK'daki üstün ses teknolojisi nedeniyle, birinci nesil, yayınlanmasından günler sonra yayınlanan bir inceleme sonuçlarına göre 4. nesil iPod'dan daha iyi bir bas tepkisine sahipti.

iTunes, iPod Shuffle için bazı yeni özellikler sundu. Birisi, şarkıların bit oranını 128 kbit / s AAC'ye düşürme kabiliyetiydi. Dönüşüm, orijinal dosyanın bilgisayarda dokunulmadan bırakılması ve iPod Shuffle'a gönderilen daha küçük (daha düşük bit hızı) dosya ile otomatik olarak yapılır.[5] ITunes'un eski sürümleri, ünite bağlı değilken bir iPod Shuffle çalma listesinin görüntülenmesine ve değiştirilmesine izin verdi; Bir sonraki bağlantı birimi, daha sonra değiştirilen çalma listesiyle güncellenebilir. Bununla birlikte, bu işlevsellik artık iTunes 7'den beri iTunes'un bir parçası değil.

IPod Shuffle'ın ön kısmında Oynat / Duraklat, Sonraki Şarkı / Hızlı İleri, Önceki Şarkı / Hızlı Geri Al ve yukarı ve aşağı ses ayarı için düğmeler vardı. Arka tarafta, pil seviyesi gösterge lambası (bir düğme ile etkinleştirildi) ve üniteyi kapatmak veya sırayla müzik çalar veya karışık olarak ayarlamak için üç konumlu bir anahtarı vardı. Doğrudan bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına (1.1 ya da 2.0) takıldı ve bu sayede yaklaşık 12 saatlik bir ömrü olan pil de yeniden şarj edildi. USB fişi bir kapağın altında gizlidir. Ünite, ayrıca iPod Shuffle'a takılı bir kapak yoluyla bağlanan bir kordon ile birlikte gelir ve bu kullanıcıya boynuna iPod Shuffle takmasına izin verir. İlk nesil bir USB bellek aygıtı olarak da kullanılabilir. iTunes, kullanıcıların dosyaların depolanması için sürücünün ne kadarına izin verileceğini ve müzik depolamak için ne kadarının kullanılacağını ayarlamalarını sağladı.

2.nesil[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci nesil bir iPod Shuffle'ın Dell fare ile karşılaştırılması.

12 Eylül 2006'da Apple, ikinci nesil iPod Shuffle'ın piyasaya sürülmesini "en çok giyilebilir iPod" olarak nitelendirdi. Ünitenin ilk gönderileri Ekim 2006'da gerçekleşecek olan varış için planlanıyordu, ancak aslında 3 Kasım 2006 Cuma günü nakliye başladı. İkinci nesil, başlangıçta gümüş fırçalanmış alüminyum bir kutuda yalnız 1 GB'lık bir modeli, ikinci nesil iPod Nano'ya ve eski iPod Mini'ye benzer şekilde kullandı.[6] Yeni model, 41.2 x 27.3 x 10.5 mm'de (1.62 x 1.07 x 0.41 inç) birinci nesil modelin yarı boyutundan daha küçüktü ve iPod Radyo Remote uzaktan kumandanın boyutuydı. Apple, "dünyanın en küçük MP3 çalar" olduğunu iddia etti.

Bu nesil yeni dahili kemer klipsini içeriyordu ve gerçek ünitenin inceliği, cihazın ağırlığı sadece 15,5 g (0,55 ons) idi. İlk jenerasyon sürümünden güç / karıştır / hayır karıştırma anahtarı, yanlışlıkla seçilen bir çalışma modundan kaçınmak için iki denetime ayrıldı. 2. nesil Shuffle sadece kendisini FAT32 olarak formatladığından, iPod'un biçimlendirilmesi Apple için yeni oldu.[7]

İkinci nesil iPod Shuffle'da, USB bağlantısı, verilerin aktarılması ve iPod'un dahili pilinin kulaklık girişi üzerinden yeniden şarj edilmesi için bir bağlantı istasyonu görevi gören donanım parçası ile sağlanır. İkinci nesil iPod Shuffle, aynı zamanda ilk nesil iPod Shuffle gibi bir flash sürücü gibi hareket edebildi. Bununla birlikte, birinci nesil iPod Shuffle'ın aksine, ikinci kuşağın dahili bir USB konektörü yoktu.[8] Bu, bir bilgisayara bağlanmak için kenetlenme istasyonunun gerekli olduğu anlamına gelir.

İkinci nesil Shuffle, MP3, MP3 VBR, AAC, Korumalı AAC, Sesli (format 2, 3 ve 4), WAV ve AIFF çalabilir. Düşük işlem gücü nedeniyle iPod'un desteklemediği iTunes tarafından desteklenen dosya biçimi Apple Lossless'tir.

30 Ocak 2007'de Apple, orijinal gümüş renginin yanı sıra pembe, turuncu, yeşil ve mavi olmak üzere dört yeni renk eklediğini iPod Shuffle serisine ekledi. Turuncu renk, iPod franchise'inin ilkiydi. Ayrıca orijinal gümüş modeline dahil olmayan yeni yeniden tasarlanmış kulaklıklar da geldi. Kutunun da, kireç-yeşil metin yerine gri metni olacak şekilde değiştirildi. 5 Eylül 2007'de Apple, bir Product Red sürümü de dahil olmak üzere dört yeni renk geliştirdi. Yeni renkler turkuaz, lavanta, nane yeşili ve Product Red idi, önceki renkler kesildi.[9] 19 Şubat 2008'de Apple, 1 GB modeli ile aynı renkte 69 dolara satışa sunulan iPod Shuffle'ın 2 GB'lık bir sürümünü piyasaya sürdü.

Apple 9 Eylül 2008'deki Apple Let's Rock Etkinliğinde, iPod Shuffle için dört yeni renk daha açtı: mavi, yeşil, pembe ve kırmızı, Eylül 2007'de piyasaya sürülen renklerin yerini alıyor. IPod Shuffle'ın yeni mavi, yeşil ve pembe varyantları, Ocak 2007'de çıkan renklere benzer tonlara dönüştü.[10] Haziran 2009'da Avon, iki ANEW cilt bakım ürünü ile birlikte satın alındığında 29 dolarlık bir iPod Shuffle'ı (ikinci nesil) sundu.

İkinci nesil 2 GB iPod Shuffle, 11 Mart 2009'da kullanımdan kaldırılmış ve 1 GB sürüm 9 Eylül 2009'da kullanımdan kaldırılmıştır.

3.nesil[değiştir | kaynağı değiştir]

3.nesil iPod Shuffle.

Üçüncü nesil iPod Shuffle 11 Mart 2009'da piyasaya çıktı ve Apple tarafından "çakı çılgına dönük küçük" ve "Seninle konuşan ilk müzik çalar" olarak söylendi.[11] 45,2 mm x 17,5 mm x 7,8 mm boyutlarında (1,8 inç x 0,7 inç 0,3 inç) idi. İkinci nesil iPod Shuffle'a benzer bir gümüş veya siyah fırçalanmış alüminyum kasa ile mevcuttu; Bu, karanlıkta bulunan ilk iPod Shuffle'ı yaptı. ITunes 8 ve 9'da bulunan Text-to-Speech'i kullanarak şarkı adlarını, sanatçı adlarını, albüm adlarını ve çalma listesi içeriğini ve isimleri 20 farklı dilde konuşabilmesine izin veren VoiceOver teknolojisi özelliği vardır.[12] Aynı zamanda birden çok çalma listesi için destek sağladı.

Üçüncü nesil iPod Shuffle, cilalanmış bir çelik bağlantı klipsi kullandı ve ilk kez ikinci jenerasyon iPod Shuffle'da kullanılan fırçalanmış alüminyumdan ziyade sadece daha büyük iPod'larda bulunan cilalı çelik işlemeyi benimsedi.[13] Aygıtın üzerinde artık hacim veya parça denetimi yoktu. Bunun yerine, paketlenmiş iPod mikrofonlu Apple Kulaklıklar, sağ kulaklık kablosuna üç düğmeli bir aygıt içeriyordu. Bu, çalma listeleri arasında geçiş yapma, şarkının adını ve parça çalma sanatçısını duymanın yanı sıra çal / duraklat, parça değişiklikleri ve ses kontrolü işlevlerini de ekledi.[14]

3.nesil iPod Shuffle içeriği.

Çoğu üçüncü parti kulaklıkla bu denetimleri olmadığı için başlangıçta şarkı veya ses seviyesini değiştirmek mümkün değildi. Bununla birlikte, cihaz açıldığında müzik çalmaya başladığı için üçüncü parti kulaklıklar yine de "otomatik oynat" modunda (ses veya oynatma denetimleri olmadan) kullanılabilir ve serbest bırakıldıktan sonra üçüncü parti kulaklıklar ve kulaklık adaptörleri üçüncü nesillere tam destek sağlamaya başladı.[15] Resmi kulaklıklar Apple'ın cihazı kontrol etmesi için tasarlanmış bir yonga içeriyordu. Bununla birlikte, kullanılan şifreleme olmadığı için DRM, çipte mevcut değildir.[16]

Apple'ın web sitesinde yayınlanan uyumluluk listesine göre, halihazırda satılan Apple kulaklıklarından hiçbiri iPod shuffle'ın 3. kuşağını desteklemez.

9 Eylül 2009'da Apple, iPod Shuffle için üç yeni renk geliştirdi: pembe, mavi ve yeşil. Apple Store ayrıca cilalı paslanmaz çelikten yapılmış 4 GB model önerdi.[17]

4.nesil[değiştir | kaynağı değiştir]

iPod Shuffle (4.nesil)

1 Eylül 2010'da dördüncü nesil, yeni iPod serisinin bir parçası olarak piyasaya çıktı. Dördüncü nesil, tıklanabilir palet ve ses kontrollerinin ilk iki kuşaktan geri dönüşünü sağlıyor. Kontrol paneli ikinci nesil iPod Shuffle'dan % 18 daha büyük, cihazın boyutları 29 mm × 31.6 mm x 8.7 mm (1,1 inç × 1,2 inç 0,3 inç) ve 12,5 g (0,4 oz) ağırlığındadır.[18]

Model ayrıca, yirmi dokuz dilde, (Çince, Çekçe, Danca, Hollandaca, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Korece, NorveççeLehçe, Portekizce, Romence, Rusça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tay dili ve Türkçe) ayrılmış bir fiziksel düğme ile üçüncü kuşaktan VoiceOver özelliğine sahip.[19] Aynı zamanda Genius'u da içeriyor ve birden fazla çalma listesini yönetebiliyor. Apple'a göre önceki nesil gibi MP3, VBR, AAC, Korunmuş AAC, Sesli (format 2, 3 ve 4), WAV, AIFF ve Apple Lossless'ı destekliyor ve bataryası 15 saat müzik sürüyor. Başlangıçta beş renkte (gümüş siyah kontrol pedi, yeşil, mavi, turuncu ve pembe beyaz bir kumanda paneli) satıldı. Bununla birlikte, 12 Eylül 2012'de Apple, resmi olarak iPhone 5'i tanıtmak için bir etkinlik düzenledi ve bunun yanı sıra yeni bir iPod serisi ve iPod Shuffle, yedi yeni renk seçeneği (gümüş veya siyah bir siyah kontrol pedi veya yeşil, mavi, pembe, sarı ve beyaz kontrol düğmesi olan mor hariç) değişmeden kaldı.[20] İkinci Nesil'in aksine, iPod bir rıhtımla gelmez, ancak üçüncü nesil gibi 45 mm'lik bir USB Kablosu ile birlikte gelir. Ürünle birlikte verilen kulaklıklar uzaktan kumandayı içermez, ancak cihaz bunları desteklemektedir.[21]

Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Jenerasyon Resim Kapasite Renkler Bağlantı Orijinal çıkış tarihi Desteklediği en düşük sistem Batarya ömrü (saat)
1 1. jenerasyon iPod Shuffle 512 MB Beyaz USB
(adaptör gerekli değil)
11 Ocak 2005 Mac: 10.2
Windows: 2000
Sadece müzik dinleme: 12
1 GB
Flash bellek ve ekran yok
2 2. jenerasyon iPod Shuffle 1 GB (Orijinal)
Gümüş
Yeşil
Mavi
Pembe
Turuncu
(1. yenileme)
Gümüş
Nane
Turkuaz
Product RED
Lavanta
(2. yenileme)
Gümüş
Yeşil
Mavi
Product RED
Pembe
USB 2.0
(dock gerekli değil)
12 Eylül 2006 Mac: 10.3
Windows: 2000
Sadece müzik dinleme: 12
2 GB n/a 26 Şubat 2008
Küçük cep tasarımı ve alüminyum kasa; 30 Ocak 2007'de 4 renk seçeneği daha sunuldu;Yeşil ve mavi değişen hafif gölge, 5 Eylül 2007'de pembe ve turuncu renk seçeneği sunuldu; 19 Şubat 2008'de 2 GB'lık modeli piyasaya çıktı.
3 4 GB Gümüş
Siyah
USB 2.0
(kablo gerekli)
11 Mart 2009 Mac: 10.4.11
Windows: XP
Sadece müzik dinleme: 10
Küçük dizayn.2 renk ve dublaj özelliği.
4 2 GB Uzay Grisi

Altın

Gümüş

Pembe

Mavi

Yeşil

Kırmızı - (PRODUCT)RED

USB 2.0

(aux-USB özel kablo dizaynı)

MacOS

Windows OS

Sadece müzik dinleme: 15


Zaman çizelgesi

Apple TViPhoneiPhoneiPod touch#Second generationiPod touch#First generationiPod classiciPod classic#Fifth generationiPod classic#iPod (with color display)iPod photoiPod classic#Fourth generationiPod classic#Third generationiPod classic#Second generationiPod classic#First generationiPod nano#Fourth generationiPod nano#Third generationiPod nano#Second generationiPod nano#First generationiPod miniiPod miniiPod shuffle#Third generationiPod shuffle#Second generationiPod shuffle#First generationiPod modelleri zaman çizelgesi

iPod nano#Dördüncü jenerasyoniPod nano#Dördüncü jenerasyoniPod nano#Üçüncü jenerasyoniPod nano#Üçüncü jenerasyoniPod nano#İkinci jenerasyoniPod nano#İkinci jenerasyoniPod nano#İkinci jenerasyoniPod nanoiPod nanoiPod nanoiPod miniiPod miniiPod miniiPod shuffle#İkinci jenerasyoniPod shuffle#İkinci jenerasyoniPod shuffleiPod shuffle


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Features". 18 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2009. 
 2. ^ "iPod Shuffle". 20 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 3. ^ "iPod Shuffle 1st Generation". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 4. ^ "BACK TO THE FUTURE FRIDAY: THE ORIGINAL APPLE IPOD SHUFFLE (512)". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 5. ^ "iPod Shuffle (first-generation) Reset Utility 1.0.1: Success resolving music playback, recognition issues". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 6. ^ "APPLE IPOD SHUFFLE (2ND GENERATION)". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 7. ^ "Apple iPod shuffle 2nd Gen (Late 2008) 1 GB, 2 GB Specs". 3 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 8. ^ "My iPod doesn't work". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 9. ^ "iPod shuffle (2nd Generation)". 23 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 10. ^ "Apple iPod Shuffle second generation review: Apple iPod Shuffle second generation". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 11. ^ "iPod Shuffle: Everything You Need to Know". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 12. ^ "iPod shuffle (3rd Generation)". 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 13. ^ "Apple iPod shuffle 3rd Gen (Colors) 2 GB, 4 GB Specs". 3 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 14. ^ "APPLE IPOD SHUFFLE (3RD GENERATION)". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 15. ^ "iPod shuffle 3rd Generation Teardown". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 16. ^ "Apple iPod Shuffle third-generation review: Apple iPod Shuffle third-generation". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 17. ^ "Apple iPod shuffle (Third Gen) Review". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 18. ^ "iPod shuffle (4th generation) - Technical Specifications". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 19. ^ "Apple iPod Shuffle 2GB (4th generation) review". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 20. ^ "APPLE IPOD SHUFFLE (4TH GENERATION WITH CLICK WHEEL)". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017. 
 21. ^ "How to waterproof iPod shuffle?". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2017.