Mac OS X Tiger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Mac OS X Tiger logo.png
Mac OS X Tiger Desk.png
Geliştirici(ler) Apple Inc.
İşletim sistemi ailesi Mac OS X
Website Resmi websitesi Wayback Machinede
Kaynak türü Kapalı kaynak (ayrıca açık kaynak bileşenler)
Lisans Ticari yazılım lisansı, Sahipli yazılım
Çekirdek türü

Hybrid kernel (XNU)

İlk Yayınlanma Versiyon 10.4
 • 29 Nisan 2005
Son kararlı sürümü 10.4.11 / 14 Kasım 2007 (11 yıl önce) (2007-11-14)
Platform desteği IA-32, X86-64, PowerPC
Öncülü Mac OS X Panther
Ardılı Mac OS X Leopard
Eylül 2009 yılında destek sona erdi, Safari desteği ise Kasım 2010-da durduruldu.

Mac OS X Tiger, (Sürüm 10.4) Mac OS X-ın, Mac bilgisayarlar için Apple'ın masaüstü ve sunucu işletim sisteminin beşinci büyük sürümüdür. Takma isim olarak yeni sürüme "Kaplan" ismi verilmiştir. Sürüm Apple Software Update yöntemi ile güncelleniyor. Tiger Mac OS X Pantherin halefi olarak USD $ 129.95 dolara 29 Nisan 2005 tarihinde kamuoyuna serbest bırakıldı. Yeni özelliklerden bazılarına 64-bit PowerMac G5 için geliştirilmiş destek, Spotlight adlı bir hızlı arama sistemi, Safari web tarayıcısının yeni bir sürümü, Dashboard, yeni bir 'Birleştirilmiş' teması dahildir.[1] Tiger, bu tür hızlı dosya arama ve gelişmiş grafik işleme gibi özelliklerin, bir dizisini sunarak Microsoft yöneticilerini şok etmiştir, böyle ki, Microsoft, kabul edilebilir performansı Windowsa eklemek için birkaç yıl mücadele geçirmişti.[2]

Tiger, tüm yeni Mac'ler ile birlikte ve aynı zamanda mevcut Mac OS X kullanıcıları veya önceki desteklenen , Mac OS sistemleri kullananlar için varolan bir yükseltme olarak kullanılabilir oldu. Sunucu sürümü, Mac OS X Server 10.4, bazı Macintosh ürün için kullanılabilir. Resmi yayımlanmasından altı hafta sonra, Apple tüm Mac OS X kullanıcıların % 16 temsil eden 2 milyon kopya Tiger teslim etmişti. Apple Tigerin şirketin tarihindeki en başarılı Apple OS sürümü olduğunu iddia etti. 11 Haziran 2007 tarihinde WWDC-de Apple'ın CEO'su Steve Jobs, 22 milyon Mac OS X kullanıcıların (% 67-den fazla) Tiger kullandığını duyurdu.[3] Apple Apple-Intel mimarisi makinelerde çalıştırmak için ilk Apple işletim sistemi yaparak, Tigerin Intel x86 işlemcilere geçişini açıkladı. 2007 yılının Mart ayında yayımlanan orijinal Apple TV, "Apple TV OS" markalı Tiger özelleştirilmiş bir sürümü ile birlikte geldi, Front Row güncelleştirilmiş bir sürümü ile olağan Grafiksel kullanıcı arayüzü yerine geçti.[4]

Tiger, 30 ay sonra, Mac OS X'in en uzun soluklu sürümü olduktan sonra, 26 Ekim 2007 tarihinde, Mac OS X Leopard ile geçti. Tiger kullanıcıları için yayımlanan son güvenlik güncelleştirmesi 2009-005 güncellemesi oldu.[5] Bir sonraki güvenlik güncelleştirmesi, 2009-006 sadece Leopard ve Snow Leopard için destek içerir. QuickTimenin son destekli versiyonu 7.6.4'tür. 10.0-ın sadece Mac OS X Leopard ve sonrasını desteklemesi nedeniyle, Tigerde çalıştırabileceğiniz iTunes'un son sürümü, 9.2.1-dir. Safari 4.1.3 sürümü 18 Kasım 2010 tarihi itibarıyla Tiger için son sürümüdür. O zamandan beri alınan güvenlik güncelleştirmelerini olmamasına rağmen, Kaplan geniş yazılım ve donanım uyumluluğu nedeniyle, Power Mac kullanıcıları ve retrocomputing meraklıları ile popüler olmaya devam etmektedir, o eski makinelerde çeşitli çalışır ve son OS X sürüm olarak Klasik Çevre, Mac OS 9 uyumluluk katmanını destekler.[6]

Sistem gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiger sürümünde evrensel bir değişiklik oldu, böyle ki şu ana kadar yalnızca PowerPC mimarisini destekleyen Mac OS X sistemi bu sürümden itibaren IA-32 ve X86-64 platformda da çalışmaya başladı. Tiger 10.4.4'te başlayan bir Intel baskısı ile, PowerPC baskısında başlangıçta kullanılabilir. Tiger Server sürüm 10.4.7-den evrensel bir DVD'de yapılmasına rağmen, istemci işletim sisteminin evrensel bir sürümü yoktur. Apple PowerPC tabanlı Mac'ler ile PowerPC sürümünü sevk ederken ve aynı zamanda, ayrı bir perakende kutu olarak satarken, Intel sürümünü edinmek için tek yol onunla birlikte Intel tabanlı Mac satın almak oldu. Yeni Mac'lar ile birlikte bu gri renkli 'restore' DVD'ler, sadece onlar için hazırlanmış olan Mac modeline tasarlanmıştır. Perakende PPC-sadece DVD Tiger tarafından desteklenen herhangi bir PPC tabanlı Mac kullanabilir.

PowerPC baskısının sistem gereksinimleri şunlardır:[7]

 • 300 MHz veya daha hızlı çalışan bir PowerPC G3, G4 veya G5 işlemci
 • Dahili FireWire
 • En az 256 megabayt (MB) RAM, 128 MB gayri resmi olsa çalıştırabilirsiniz (512MB veya 1GB önerilir)
 • Kullanılabilir sabit disk alanı en az 3 GB; Xcode 2 Araçlar 4 GB dahil disk alanı, 2 GB minimal install
 • DVD-ROM sürücü (CD-ROM değişimi mevcut idi; teklif 20 Mart 2007-de sona erdi)

Tiger Mac OS X Pantherde desteklenen orijinal iMac ve iBooks gibi eski New World ROM Mac'lar için desteği kaldırdı; ancak üçüncü taraf yazılım (örneğin XPostFacto gibi) kullanarak bu Mac'ler üzerinde Tiger yüklemek mümkündür. Aynı şekilde, Panther tarafından bırakılan bu tür Power Macintosh G3 beige ve 'Wall Street' PowerBook G3s gibi makineler de bu şekilde hem Panther, hem de Tigerde çalıştırmak için yapılabilir. Ayrıca, Tigeri desteklenen bir Mac üzerinde yükleyerek desteklenmeyen New World ROM Mac'larde monte edilebilir. Old World ROM Mac-lar Tiger yüklemek için XPostFacto kullanımını gerektirir. Tiger PowerPC G3 işlemcini destekleyen Mac OS X'in son sürümü oldu.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple CEO'su Steve Jobs ilk 28 Haziran 2004 tarihinde, Nisan 2005 yılında ticari yayınlanmadan on ay önce, WWDC-de yaptığı açılış sunumunda Tigeri sundu.[8] Resmi yayınlamadan dört ay önce, ticari olmayan birkaç, Tiger geliştirici bültenleri BitTorrent dosya paylaşanları üzerinden internete sızdı. İlk 4 Mayıs 2004 yılında Apple'ın web sitesinde belirtti ve bu dosya paylaşana dava açtı. 12 Nisan 2005 tarihinde, Apple Tigerin, dünya çapında 29 Nisanda serbest bırakılacağını duyurdu. San Francisco WWDC-de 6 Haziran 2005 tarihinde, Jobs yaklaşık iki milyon kopya sürümü Tiger ilk altı hafta içinde satıldığını ve Tigerin Apple'ın tarihinin en başarılı işletim sistemi sürümü olduğunu raporladı. Jobs daha sonra Mac OS X-ın kurulduğu günden itibaren PowerPC-ye ve her zaman halka pazarlanan işletim sistemi CPU için ek olarak Intel'in X86 hattı işlemci ile çalışmak için mühendislik olduğunu açıkladı. Apple aynı zamanda, 2006 yılı Haziran ayında ilk x86 tabanlı bilgisayarlarda serbest bırakmak ve Haziran 2007-den x86 mikroişlemci olan bilgisayarların geri kalanını taşımak niyetini açıkladı. 10 Ocak 2006 tarihinde, Apple, Intel Core Duo işlemciler üzerinde çalışan yeni iMac ve MacBook Pro bilgisayarlar sundu ve tüm Apple ürün hattının 2006 yılı sonuna kadar Intel işlemciler üzerinde aday olacağını açıkladı. Apple, daha sonra orijinal planlanandan yaklaşık on ay öncesinde 210 gün içinde Mac Pro-nu serbest bıraktı ve Intel geçişini tamamlayarak, 8 Ağustos'ta yeni Xserveni ilan etti. DVD-nin başlangıçta 9,95 $-a CD'lerle değiştirmesine rağmen, Tiger Mac OS X'in DVD'ye temin edilen ilk sürümü oldu. Aynı zamanda Tiger 10.4.11 son versiyonu olarak sonunda bir güncelleştirme sürüm numarası 9-dan daha büyük değer ile biten, Mac OS-un ilk (ve şu ana kadar tek) sürümü oldu.

Steve Jobs Tigerin tanıtımında

Yeni özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Son kullanıcı özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple Tigerin 150'den fazla yeni ve geliştirilmiş özelliklere sahip olduğunu bildirir:

 • Spotlight - Spotlight, Microsoft Word belgeleri, iCal takvimlerini ve Adres Defteri iletişim kartları dahil, kişinin Mac-ında her şeyi arayabileceği tam metin ve metadata arama motorudur. Bu özellik de Finder içine 'sanal klasör' kavramını oluşturmak için kullanılır. Spotlight dosyaları kaydedilir olarak indeksleyecektir, böylece onlar menü çubuğunda hızlı ve kolay bir arama kutusu aracılığıyla bulunabilir. Bir yan etkisi olarak, USB flash sürücüler gibi çıkarılabilir medyaya gizli klasör ve indeksleme dosyaları ekler.[9]
 • iChat AV-Tigerde yeni iChat AV 3.0 bir video konferansda dört katılımcıya, ve bir ses konferansda on katılımcılara kadar destekler. Ayrıca artık iletişim XMPP protokolünü kullanarak destekler. iChat Server adlı bir XMPP sunucusu Mac OS X Tiger Serverde dahil edilir.
 • Safari RSS — Tigerde yeni Safari 2.0 web tarayıcı RSS ve Atom web sendikasyon için yerleşik bir okuyucu özellikleri içerir, web tarayıcı penceresinin adres çubuğuna bir RSS düğmesinden kolaylıkla ulaşılabilir. ücretsiz Mac OS X v.10.4.3 güncelleştirmenin bir parçası olarak dahil olan Safari'nin güncellenmiş bir versiyonu, aynı zamanda Acid2 web standartları testini geçebilir.
 • Mail 2 — Tigere dahil Mail.app e-posta istemcisinin yeni sürümü, güncelleştirilmiş bir arayüz özelliklidir, Spotlight arama sistemi, ebeveyn denetimleri yanı sıra, çok sayıda diğer özelliklerden yararlanan "Akıllı Posta Kutuları" mevcuttur.
 • DashboardHTML, Cascading Style Sheets ve JavaScript dayalı yeni bir mini uygulamalar katmanıdır, Mac OS X-a masa aksesuarları kavramını döndürür. Bu aksesuarlar widget olarak bilinir. Böyle Hava Durumu, Dünya Saati, Unit Converter, ve sözlük / Tesarus gibi çeşitli aletler ile birlikte geliyor. Daha fazlası çevrim içi mevcuttur. Konfabulator (Yahoo! Widget) uygulamasına benzerliği bazı eleştirilerin sözlerine göre vardır.
 • Automator — Bir komut dosyası aracı (AppleScript, Cocoa API, ya da her ikisinde yazılmış) kompleks otomatik iş akışları oluşturmak üzere bir araya uygulamaları bağlayır. Automator çeşitli uygulamalar için eylemlerin tam bir kütüphane ile birlikte geliyor, Workflow yapmak için birlikte kullanılabilir.
 • VoiceOverWindows ve diğer Windows ekran okuyucular için Jawsa benzer ekran okuyucu arayüzüdür. Görme engelli kullanıcıya klavye kontrolü sunuyor ve ekranda neler olup bittiğini İngilizce açıklamaları ile konuşuyor. VoiceOver klavye komutları aracılığıyla uygulamaları kullanmak için görme bozukluğu olan kullanıcılara sağladı. VoiceOver yüksek sesle web sayfaları, e-posta mesajları ve kelime işlemi dosyaları dahil dosyaların içeriğini okuma yeteneğine sahiptir. Komple klavye gezinti, kullanıcıya fare yerine klavye ile bilgisayarı kontrol etmesini sağlar. Bir menüde kullanılabilir tüm klavye komutlarını gösteren bir pencere görüntülenir.
 • Tam bir dahili Sözlük / Thesaurus New Oxford American Dictionary 2.baskısı dayalıdır. Sözlük bir Dashboard Widget ve bir sistem genelinde komut olarak bir uygulama üzerinden erişilebilir.
 • MobileMe senkronize - Bu yeni bir özellik olmasa da, Tigerde .Mac senkronizasyonu Panther üzerinden çok artırıldı. Tigerde görevleri senkronize etme şimdi iSync uygulaması yerine Mac sistem tercihleri bölmesi aracılığıyla gerçekleştirilir.
 • QuickTime 7 — Apple'ın multimedya yazılımının yeni sürümünün, diğer Görüntü çözücüden daha kaliteli ve ölçeklenebilirlik sunan yeni H.264/MPEG-4 AVC codec için desteği vardır. Bu yeni codec net video konferans için iChat AV tarafından kullanılır. Cocoa içinde yeni sınıflar Cocoa uygulama geliştiriciler için QuickTimeye tam erişim sağlar. Tiger ile birlikte yeni QuickTime 7 player uygulaması artık, daha gelişmiş ses ve video kontrolleri yanı sıra daha ayrıntılı bilgi iletişim içerir ve yeni bir player daha kolay yeni teknolojilerden yararlanmak için Apple'ın Cocoa API yapısını kullanarak yeniden inşa edilmiştir.
 • Yeni UNIX özellikleri - kaynak çatal dosyaları destekleyen cp (Unix), mv, ve rsync-in yeni versiyonlarıdır. Yukarıda belirtilen Spotlight gibi özellikleri için komut satırı desteği de dahildir.
 • Xcode 2.0 — Apple'ın Cocoa geliştirme aracı artık görsel modelleme, Referans Kütüphane ve grafik uzaktan hata ayıklama entegresi içerir.

Yeni uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Automator — Automator otomatik olarak tekrarlayan görevleri işlemek için iş akışlarını kullanır.
 • Grapher — 2D oluşturma yeteneğine sahip yeni bir uygulamadır ve 3D Grafik olarak NuCalca benzer.
 • Sözlük - New Oxford American Dictionary kullanan bir sözlük ve sözlük programıdır. Bunun, Sözlük görüntülemek için hızlı bir GUI-si vardır ve kullanıcıya Spotlight ile sözlüğün aramasını yapmasını, tanımları yazdırmasını, ve belgeler içine metin kopyalama ve yapıştırmasını sağlar. Sözlük ayrıca, uygulama menüsünde bir sözlük hizmeti vermektedir. Cocoa ve WebKit onlarla metni görüntüleyen tüm uygulamalar için küresel bir klavye kısayolu (varsayılan olarak ctrl-⌘-D) sağlar. Kullanımı Vikipedi tanımlarını sağlayarak OS X-ın sonraki sürümünde kolaylaşdırıldı. Sözlük uygulaması sözlük widget bir daha özellikli dolu versiyonudur.
 • *Quartz Composer — işleme ve grafik verileri işlemek için bir geliştirme aracıdır.
 • Apple Developer Tools (Apple Geliştirme Araçları) - AU Lab Audio Units (Ses Birimleri) test etmek ve karıştırmak için bir geliştirici uygulamadır.
 • Dashboard — Dashboard Widget uygulamasıdır. Tiger widgetleri şunlardır: hesap makinesi, sözlük, dünya saati, takvim, ve daha fazlası. Kullanıcılar aynı zamanda daha fazla widget indirebilir ve yükleyebilirler.

İyileştirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Optimize edilmiş çekirdek kaynak kilitleme ve 64-bit işlemcili makinelerde 64-bit userland adres alanlarını desteği ile ACL (erişim denetim listeleri) ile yükseltilmiş çekirdek.[10]
 • 32-bit ve 64-bit sürümleri ile bahsedilen çekirdek değişiklik ile birlikte, güncelleştirilmiş bir libSystem. Bu, Apple kütüphaneleri veya libSystem dışındaki çerçeveler kullanan bir uygulamanın iki süreçli olması gerekmesine rağmen, ancak,64-bit işlemciler üzerinde çalıştırdığınızda 4 GB'den fazla bellek için bireysel başvurular sağlar. Biri 64-bit kod ve biri diğer kütüphaneler ve çerçeveler gerektiren kod çalıştırır.
 • Yeni launchd denilen Daemon sistemi, hızlı botlar için izin verir.[11]
 • Tigerde baskı diyaloğu şimdi PDF oluşturma, Posta ve diğer PDF ilgili eylemlere PDF'leri göndermek için bir açılan menü özellikleri içerir. Ancak, kullanıcı arayüzü sade bir düğme gibi görünen, ama bir pop-up menü gibi davranan bir hibrid aracını yaratmak için eleştirilmiştir. Bu, tüm Mac OS X arayüzünde sadece böyle bir eleman görünen üç yerlerden biridir.
 • Dok menüleri girişte bir uygulamayı açmak veya docktan simgesini kaldırmak için menü öğeleri vardır.
 • Finderde Pencere menüsünde artık bir "Cycle Windows Through" menü öğesi bulunmaktadır.
 • Finderde öğeler için "Bilgi Al" penceresi artık "Daha Fazla Bilgi" bölümünde içerir. Dosyanın son açıldığında ve dosya kaynaklananda böyle Görüntü Yüksekliği ve Genişliği olarak Spotlight bilgi etiketleri içerir.
 • Çözünürlük bağımsızlığının erken gelişmesi. Apple Mac OS X'in bir gelecek sürümünde kullanıcı düzeyinde yeni özelliğin olacağını belirtiyor. Değişiklikler arasında, simgelerin maksimum boyutu 256x256 artış olmuştur. Ancak Finder henüz bu boyutunu desteklemiyor.

Teknolojiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yeni bir grafik işleme API-si Core Image, mevcut hızlandırılmış grafik kartlarının gücünden yararlanır. Core Image programcılara kolayca özel efektler ve görüntü düzeltme araçları için hızlı görüntü işleme için programlanabilir GPU kaldıraçı verir. Görüntü Birimlerinin bazılarına Blur, renk karıştırma, Jeneratör Filtreler, Distorsiyon Filtreler, Geometri Filtreler, Yarım ton özellikleri ve çok daha fazlası dahildir.
 • Yeni bir veri API-si, Core Data geliştiricilerin kendi uygulamalarında yapısal verileri daha kolay işlemek için yapar. Mac OS X Core Data API-si geliştiricilere kendi uygulamalarını için veri yapılarını oluşturmalarına yardımcı olur. Core Data herhangi bir kod yazmak zorunda kalmadan geliştiriciler için fonksiyonları bozmağı, yeniden yazmağı ve saklamayı sağlar.
 • Yeni bir video grafik API, Core Video Gerçek zamanlı video işleme sağlamak için Core Imageni güçlendirir. Apple'nin Motion gerçek zamanlı video efektleri programı Tiger Core Videodan yararlanır. Core Video geliştiricilere kolayca kendi uygulamalarında gerçek zamanlı video efektleri ve işleme entegresi sağlar.
 • Core Audio, doğrudan işletim sistemi içine ses işlevselliğin bir dizisini bütünleştirir.

Arayüz farkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X-ın her büyük yeni revizyonunda, Apple biraz grafiksel kullanıcı arabirimini değiştirir. Tigerin, ekranın üst kısmında görüntülenen menü çubuğu şimdi sağ üst köşedeki renkli bir Spotlight düğmesi özelliklidir; Menü Panterde solukluk yerine düzgün bir 'camsı' dokuya sahiptir. Ayrıca Tiger sık sık 'Unified' olarak tanımlanan yeni bir pencere teması, tanıttı.[12] Mac OS X-ın sunulmasından bu yana kullanılan standart olmayan fırça metal teması üzerinde bir varyasyon olarak bu tema başlık çubuğu ve pencerenin toolbarını tamamlayır. Bu temayı kullanan bir uygulamanın bir belirgin örneği Postadır.

Ulaşılabilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiger "Zoom" ekran büyüteci işlevler eklenen Mac OS X'in ilk versiyonu oldu, kullanıcıya KONTROL-ü tutarak ve fare tekerleğini yukarı veya aşağı kaydırarak (sırasıyla yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için) fare çevresi için yakınlaştırmağa izin verir.[13]

Intel işlemcileri için destek[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 WWDC-de, Apple CEO'su Steve Jobs, Apple-nin 2006 yılında Intel işlemcili Mac bilgisayarları satmaya başlayacağını duyurdu. Geliştiricilere bu Intel tabanlı Mac'ler için üreten yazılım başlamağa izin vermek için, Apple satışa x86 işlemciler üzerinde çalışacak şekilde tasarlanan Mac OS X sürümü v10.4.1 dahil Geliştirici Geçiş Setleri yaptı. Bu yapı bir çeviri süreci - Apple Rosetta içerir, bu da OS Intel işlemci sürümlerine küçük bir ceza ile PPC yazılımı çalıştırmak için izin verir. Bu, sistem kaynaklarının nispeten büyük miktarlarda kullanan mevcut Mac OS 9 Classic modu ile tezat oluşturmaktadır. Geliştirici Geçiş Setlerinin nakliye başladıktan kısa bir süre sonra, Tigerin x86 kopyaları dosya paylaşımı ağları üzerine sızdırıldı. Applenin geçiş donanımında bir Trusted Computing DRM düzeni uygulamasına ve girişimde Apple olmayan PC'ler üzerinde kullanıcıları Tiger x86 yüklemeyi durdurmasına rağmen, OSx86 projesi yakında bu kısıtlamayı kaldırmak için yönetildi. Applenin Apple olmayan donanım üzerinde kullanımını önlemek için yeni önlemler her güncelleştirmenin yayımlaması gibi, gayri resmi modifiye versiyonları serbest bırakıldı. 2006 sonlarında tarafından, 10.4.8 çekirdeği "crack" oldu. Ancak, daha sonrakı çekirdekler donanım kilitleri ve UEFI-de (birleşik genişletilebilir firmware arayüzeyi) ağır bağlı olduğu için 10.4.5, 10.4.6, 10.4.7 ve gayri resmi modifiye versiyonların serbest bırakılması ile 10.4.4 den çekirdeği kullanmaya devam etti.[14] 2006 MacWorld San Franciscoda Jobs, PowerPC ve Intel x86 tabanlı makinelerde desteklenen Tigerin ilk halka açık sürümü Mac OS X v10.4.4-ün sunulduğunu duyurdu.

Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Tigerin 10.4 orijinal versiyonu 29 Nisan 2005 yılında kullanıma sunulmuştur. 2 yazılımda - 8A428 ve 8A432 yazılımında yapılmıştır. unamesi "Darwin 8.0"dır. 8A428 yazılım yeni hattın fazlasında yüklü öncesidir. 8A432 yazılım ise Orijinal perakende sürümüdür. Bundan başka, sürümün daha 11 versiyonu sunulmuştur.

Mac OS X Tiger 10.4.1[değiştir | kaynağı değiştir]

2 yazılımı vardır. 8B15 yazılımı 16 Mayıs 2005 yılında, 8B17 yazılımı 19 Mayıs 2005 yılında kullanıma verilmiştir. 8B17 yazılımı server sürümüdür. unamesi "Darwin 8.1"dir. Sürümde birçok hatalar giderildi ve gelişmeler yapıldı. Bu güncelleştirme, birçok güvenilirlik ve uyumluluk iyileştirmeler sunuyor. Bu geliştirmeler dahildir:

Posta ve Adres Defteri

 • Hemen Mail iletisinde Cevap tıkladıktan sonra yazarken, cevap penceresinden önce yazdınız tüm karakterler artık penceresinde görünecektir.
 • Mailde, açılan ekli Sayfalar belgesi "bir uygulama içerebilir belgenin adı" beklenmeyen uyarıya yol açabilir güncelleme sorunu giderir.
 • Bazen Adres Kitap alt grupları (gruplar içinde gruplar) .Mac senkronizasyon sırasında doğru senkronize olmayabilir - bu güncelleme sorunu giderir.
 • Postanın bir mesajın içine büyük bir grafik yapıştırdıktan ve metin yazdıktan sonra grafik önce beklenmedik kapanabilir sorunu giderir.
 • Bir posta iletisi penceresinde metni silerken, bazen bazı silinmemiş metnin beklenmedik mesajın başlanğıcında hareket olabilir - bu güncelleme sorunu giderir.
 • Bu güncelleştirme, bir posta iletisinde görünmesinden ikinci gereksiz bir yatay kaydırma çubuğu önler.
 • Mailde satırın sonundaki bağlantı silerken metnin tamamını satır yanlışlıkla silinmiş olacak bir sorunu giderir
 • Üçüncü taraf yazılım bir ~ / Library / Mail / Paketlerde yüklü olsaydı, Postanın beklenmedik biçimde, çıkması, yanıt vermemesi veya önceki e-postaları almak için başarısız olabilmesi potansiyel bir sorunu giderir. Bu güncelleştirme daha önce yüklenmiş eklentileri yüklenmeden engeller.
 • "/" ile başlayan IMAP öneki patikini ele alan Posta Güncellemeleri.

Dashboard widgetleri

 • Kaydırma tekerlekleri ile üçüncü parti fareler ile ve ayrıca trackpad kaydırma özellikli PowerBook G4 bilgisayarlar için Dashboard Widget uyumluluğunu geliştirir
 • Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra Sözlük widget üç yazı boyutu arasından seçim yapabilirsiniz (düzenli büyük ve ekstra büyük). Yazı tipi boyutu pop-up menüsüne erişmek için "i" düğmesine tıklayın.

.Mac, iSync, and senkronizasyon

 • .Mac Tercihlerinde Sync sekmesini tıklatarak zaman ".Mac senkronizasyon sunucusuna giriş yapamıyorum" beklenmedik uyarı görünebilir .Mac Senkronizasyon sorununu giderir
 • Artık bu güncelleme ile iSync 2.0-da Motorola V180 cep telefonu ekleyebilirsiniz.
 • Motorola V551 cep telefonları için iSync 2.0 uyumluluğu artırır.
 • Eğer gerekiyorsa"senkronizeden sonra cihazdaki verileri silme" seçeneği hala kullanılabilir olmasına rağmen, bu güncelleme ile, bir cep telefonu için ilk senkronizasyon için varsayılan seçenek 2.0 iSync-a eklendi, bu şimdi "bilgisayar ve cihazdaki birleştirilmiş veriler"dir.
 • Bu güncelleştirme, adı ("&") işareti içeren birine (Paylaşım tercihlerinde) .Mac için bir bilgisayar kaydetmesini sağlar.

Safari, iLife ve diğer uygulamalar

 • Bu güncelleme ile Safari PDF'leri bazı çeşitlerini kontrol ve tıklatma veya veya Safari penceresi ile grafikleme zamanı (ya da çok düğme fare ile sağ tıklayarak) artık beklenmedik biçimde sonlandırılmıyor
 • iPhoto beklenmedik şekilde sonlandırılabilir olabilecek bir sorunu giderir.
 • Bir DVD yazma ya da bir disk görüntü kaydetme zamanı bunu eklerken iDVD artık beklenmedik biçimde sonlandırılmıyor.
 • Bu güncelleme ile, Türk, Orta Avrupa (Çekçe, Lehçe, Macarca), Kiril (Rus, Bulgar, Ukraynalı), ya da Yunanca açarken, DVD Oynatıcı artık beklenmedik biçimde sonlandırılmıyor, Uluslararası tercihlerinde birinci Mac OS X dilidir.
 • PDF web sayfası dosyası yazdırırken Safariden kaydedilen bazı yazıcılarda, (Safari ile baskı seçeneği "üstbilgi ve altbilgi yazdır web sayfası bilgileri" seçili olan), sadece gri çubuk basacaktır - bu güncelleme sorunu giderir.
 • Listeleri ile TextEdit belgede metinin (gerçekten olmasa bile) yok olabilme sorunu giderir.
 • Mailde bir iCal daveti aldığınızdan sonra iCal beklenmedik biçimde sonlandırılıyor olabilme (Ve davetiye iCal'de görünmüyor) sorunu giderir.
 • XML doğrulama sonuçlarına çift tıklayarak ve Fireworks MX 2004 ile "Başlat & Optimize" seçeneğini kullanarak Dreamweaver MX 2004 için geliştirilmiş uyumluluk.
 • Uzun isimler veya özel karakterler ile iCal takvimlerine abone olan ve Mac OS X 10.4 yükseltmeden önce Mac OS X 10.3 altında yayan Kullanıcılar, Mac OS X 10.4 Tiger altında takvimlerde yapılan değişiklikleri görecekler.
 • Motion 2.0 güvenilirlik ve uyumluluk geliştirmeleri içerir.

Diğer geliştirmeler

 • Bu seçenek, Macın yeniden zorla başlamamalı sırasında, tamamlanması biraz zaman alabilir.
 • FileVault Güvenli silme özelliğini kullanırken, güvenli bir şekilde özgün konumundan (yerine "Unmounting FileVault" nin) dosyalarını silerken ilerleme penceresi "eski Ev klasörünü silme" edir.
 • Şifre isteminde açılan dosyaları, uygulamaları ve web sayfalarını devre dışı bırakarak güvenliğini artırır, ekran koruyucu uykudan uyanma ya da durdurma zamanı görünür
 • Bazı durumlarda, (Giriş / Ağ) farklı bir bilgisayar tarafından paylaşılan açılan (montaj) bir disk görüntüsü sizi engelleyebilir
 • Kaydırma tekerlekleri ile üçüncü parti fareler ve aynı zamanda trackpad kaydırma özellikli PowerBook G4 bilgisayarlar için menü kaydırma davranışını geliştirir.
 • Bir Yardım düğmesini tıklatarak veya Yardım menüsünden bir öğe seçerek daha alakalı bir sayfanın yerine, uygulamanın Yardım içeriğinin ana sayfaya alacağı sorunu giderir.
 • Bilgisayarın uzun bir bilgisayar adı varsa, bazı üçüncü taraf kablosuz DHCP sunucuları AirPort aracılığıyla bir bilgisayara bir IP adresi sağlamayabilir sorunu giderir.
 • Aynı kablosuz Network-içinde başka bir erişim noktasından diğerine geçerken ortaya çıkabilecek olası bir sorunu giderir - DHCP kira yenilendi olmadıkca, veya bilgisayar uyku moduna düşdükçe ve daha sonra uyanınca IP adresi kayboldu ve restore olmadı.
 • Active Directory plug-in kullanırken güvenilirliğini artırır.
 • Mac OS X 10.4 Klavye Kurulum Yardımcısı geliştirir.

Mac OS X Tiger 10.4.2[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.2"dir. 5 yazılımda yapılmıştır. Otomatik Software Update ile ve Bağımsız olarak Delta ve Kombo güncelleme ile oluyor.

 • 8C46 ve 8C47 yazılımı - 12 Temmuz 2005 yılında kullanıma verildi. 8C46 yazılım delta güncellemedir. 8C47 yazılım ise server sürümüdür.
 • 8E102 yazılımı - 12 Ekim 2005 yılında kullanıma verildi. Özellikle aynı tarihte yayımlanan Front Row iMac G5 içindir.
 • 8E45 ve 8E90 yazılımı - 19 Ekim 2005 yılında kullanıma verildi. 8E45 yazılım özellikle aynı tarihte yayımlanan PowerBook G4 içindir. 8E90 yazılım ise özellikle aynı tarihte yayımlanan Power Mac G5 içindir.

Bu güncelleştirme, birçok güvenilirlik ve uyumluluk iyileştirmeler sunuyor.

AirPort WPA Kuruluş güvenlik ayarlarını kullanıyorsa (bu WPA Kişisel WEP güvenlikli ağlar etkilemez), bu güncelleme ile Mac OS X çıkışı otomatik AirPort bilgisayarın ağ bağlantısını keser Eğer yüklü güncelleme ile bir yazılım Erişim Noktası etkinleştirdiğinizde, AirPort menü daha fazla bilgi ekstra görüntüler. Birçok kablosuz erişim noktaları tarafından desteklenen WPA-PSK ağların AES şifreleme için destek ekler. Tekrar Dene düğmesi Bu güncelleme ile bir üçüncü taraf, WEP etkin kablosuz erişim noktası katılmak için çalışırken beklendiği gibi davranır. Uykudan uyandıktan sonra kablosuz ağları ile ilişkilendirerek zaman güvenilirliğini artırır. AirPort Extreme kartlar için WPA2 kablosuz şifreleme desteğini geliştirir.

Mail

 • Mailde, eğer çoklu e-posta istemcileri kullanarak IMAP posta geri alır ve sıralarsa, Gelen Kutusunda dışındaki posta kutularında okunmamış IMAP iletileri sayımları bu güncelleme ile daha doğrudur.
 • Mailde silinmiş olan IMAP iletilerin beklenmedik birkaç saniye sonra "yeniden ortaya çıkma" olabilen bir sorunu giderir.
 • Bazı durumlarda, hatta ekli dosya gayet olsa dagrafik eklenen bir posta mesajı mesaj penceresi içinde bir soru işareti ile küçük bir mavi kutu olarak görüntülenir, Bu güncelleştirme sorunu giderir.
 • "HTML iletilerinde uzak görüntüleri göster" seçeneği, seçilirse, Posta artık bir HTML mesajı uzak görüntüleri yazdırmak için çalışmır. Mesaj Bu güncelleştirme yüklendikten sonra- grafik olmadan yazdırılır.
 • Bu güncelleştirme, beklendiği gibi grafik ile imza görünmüyor bulunan posta için bir sorunu giderir.

iChat

 • Bu güncellemeyle birlikte, bir ağ konumlarını değiştirdikten sonra iChat'i kullanarak başarılıyla örneğin uçtan uca kablosuzdan Ethernete AIM mesajları gönderebilir ve alabilir (Çıkış yapıp geri kalmadan)
 • Eğer iChat Mac OS X 10.4 veya 10.4.1'de farklı bir bilgisayarda aynı hesaba giriş yaparak AIM hesabınıza giriş yapmış ise, uyarı olmadan Tiger bilgisayarı keser. Bu güncelleştirme istenirse, bunu önlemek için iChat bir tercih seçeneği ekler.
 • iChat kasıtlı olarak iChat çıkmadan internet Bağlan kullanarak Internet bağlantısını kesmek durumunda ağın kullanılamıyor olduğunu artık belirtmiyor.
 • Arka plan işlemleri veya uygulamalar belirli türdeki çalıştırırken iChat için video kare hızını geliştirmek.
 • Hatta yeterli bant genişliği mevcut olmasına rağmen, iChatın "Konferansa korumak için yeterli bant genişliği" yanlış rapor verebilir bir durum giderildi

Finder

 • Show Package Contents (Göster Paket İçeriği) aynı paket için kısayol menüsünden birkaç kez seçildiyse, Bulucunun beklenmedik biçimde bir sorunu giderir.
 • Bulucu slayt özelliği şimdi beklendiği gibi çalışır.
 • ACL SMB hacminde etkindirse, hacimde depolanan dosyalarda bilgi alırken, Get Info penceresi Finderde Detaylar bölümünü göstermez. Bu güncelleştirme sorunu giderir.
 • Desteklenen bir yazma aygıtın beklenmedik Finder tarafından "desteklenmeyen" olarak görülebilir sorunu giderir.
 • MP3 dosyaları süresi bu güncelleme ile Finder'da Get Info pencerelerinde doğru bildirilmektedir.

Diğer uygulamalar

 • Bu güncelleme ile, Safari gibi birçok uygulama, kimlik doğrulaması gerektiren proxy sunucuları ile daha iyi çalışır.
 • Bu güncelleştirme ile, cingular.com üzerinde MyAccountda oturum açmak için Safari'yi kullanabilirsiniz.
 • Bir kaydırma tekerleği ile kaydırma yaparken safari sayfalar bu güncelleme ile daha iyi kaydırır (Örneğin bir üçüncü taraf fare veya klavye üzerinde biri olarak).
 • iCal açık değilken çıkan Alarm ile Orange iCal takvimler, alarm ertelenenden sonra artık rengini değiştirmir.
 • Stickies giriş sırasında otomatik olarak açarsa Stickies.app notların beklenmedik kaybolma sorunu giderir (Bu Hesaplar tercihlerinde bir Giriş öğesi olarak kurulmuştur).
 • Bir dosyayı dışa aktarırken uygulama beklenmedik biçimde sonlandırılabilir Adobe Premiere 6.5 için bir sorunu giderir.
 • Dosya menüsünden PDF olarak dosyayı kaydederken bu güncelleme ile, Önizlemede Reduce Dosya Boyutu seçeneği beklendiği gibi çalışır.
 • Bir tuşun "şifre" özelliği genellikle alınamayan bir Keychain Scripting sorunu giderir.

iDisk, WebDAV

 • Ağ konumlarını değiştirdikten sonra .Mac iDisk senkronizasyonu geliştirmesi-iDiskin yanlış ağlar geçtikten sonra çevrimdışı olarak görünebilirdi ve senkronizasyonun durmasına neden olurdu.
 • Bu güncelleştirme ile, HTTP ve HTTPS proxy üzerinden iDisk veya diğer WebDAV sunucularına erişebilir.
 • Beklendiği gibi Ağ tercihlerinde tanımlanan HTTP / HTTPS vekil hesabı ve şifre ayarları şimdi WebDAV dosya sistemi tarafından kullanılmaktadır.
 • Bir iDisk doğrudan dosyaları kaydederken ortaya çıkabilecek bazı sorunları giderir.

 • Bazı Apple dahili modemlerin arama yapamaması ve PPP günlüğün ": meşgul Kaynak /dev/cu.modem açılamadı" gibi bir mesaj içerme sorunları giderir.
 • Active Directory desteği iyileştirmeler ekler.
 • Dosya daha önce PC'den silinmiş olması durumunda, Microsoft Windows tabanlı PC hacminde ikinci kez SMB üzerinden dosya kopyalarken meydana gelebilir bir uyarı "Hata kodu -8065" hatası giderildi.
 • Windows tabanlı dosya sunucularını (SMB / CIFS) bağlanma ve kullanılmasıyla ilgili diğer geliştirmeler içerir.
 • Mobil Hesapları ile Active Directory kullanıcılarına Active Directory ağa bağlı olmadan kimlik doğrulaması izin verir.
 • Active Directory kullanıcılarına yeniden başlatma işleminden sonra giriş izni verir.
 • Windows 2003 sunucu üzerinde, ssh gibi bazı Kerberized hizmetleri erişimini Active Directory kullanıcıları engelleyen sorun giderir.
 • Active Directory kullanıcıları bu güncelleme ile, bir istemci bilgisayarda yerel yönetici ayrıcalıkları verilebilir.

Diğer geliştirmeler

 • Yazılım Güncelleme artık beklenmedik bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra, Mac OS X 10.4 Tiger yükseltme ve ağ bağlantı noktası ayarlarını değiştirdikten sonra belli durumlarda ödeşmez.
 • Bu güncelleştirmenin yüklü olması ile, Disk Utility (ve fsck) daha iyi "Overlapped Extent Allocation" sorunları çözür, doğrulama ve disk tamir ederken görünebilir.
 • Xgrid şimdi, giriş FileMap tuşunu kullanarak birden fazla giriş dosyaların haritasını yapa bilir ve komut satırını kullanarak çoklu görev işten sonuç alabilir.
 • Dashboard Widget Birim Dönüştürücü bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra çok daha az CPU kullanımı gerektirir.
 • Web tabanlı Powerschool öğrenci bilgi sistemi için geliştirilmiş performans
 • kablosuz bir HP Deskjet 5850 yazıcıyı kullanırken uyumluluğu geliştirildi.
 • HP LaserJet 1320 yazıcılar için geliştirilmiş uyumluluk.
 • Bu güncelleştirme launchd.conf de planlandığı gibi periyodik arka plan bakım görevleri çalıştırmağı sağlar.[15]
 • Mac OS X 10.4 Tiger Install diskinden özel kurulumlar olan bir sorunu giderir, Hedef hacmi yazmaya karşı korumalı ise (sonunda "Bu öğe için yeterli alan yok" mesajı görünür) diskten çalıştırmadan gerekmeden Yükleyicinin birkaç dakika için ("askıda") yanıt vermemesine neden olabilirdi [16]
 • Hızlı Kullanıcı Değiştirme etkinse, kullanıcılar geçiş yaparken, Dış diskler artık beklenmedik devreden çıkmır.
 • Bir NetInstall gerçekleştirirken veya bir disk görüntüsünden Mac OS X geri yükledikten sonra bir sorun giderildi. tmp, var ve b. gibi, görünür olması gerekmeyen Mac OS X hacminin kök düzeyinde belirli dosyaları ve klasörleri görebilirsiniz.[17]
 • Bu güncelleme ile, ttys dosyası Tigerde ; örneğin, bir giriş kanca oluşturmada düzenlenebilir.[18]
 • Bir Anahtarlık parola istenmesini süresinde uyumaya gittiyse, bilgisayarın siyah bir ekran ile uykudan uyanması olabilir
 • Bir edu.mit.Kerberos dosyası kullanarak kullanıcılara Kerberos kimlik doğrulaması ile oturum izin verir.
 • Bu Otomatikçisi eylemler bu güncelleştirmede güncellenir: Oynatma Listesine Dosya Ekleme, Oynatma Listesine Şarkı Ekleme, iPhotoya fotoğrafları aktarma , Yeni posta iletisi, Run Shell Script.
 • AppleScript "kabuk yapmak" komutu revize edilmiştir.

Mac OS X Tiger 10.4.3[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.3"dür. 31 Ekim 2005 yılında kullanıma verilmiş ve 8F46 yazılımında yapılmıştır 5 yazılımda yapılmıştır. Software Update ile ve bağımsız olarak Delta (Mac OS X 10.4.2 -den 10.4.3-e) ve Kombo güncelleme (Mac OS X 10.4, 10.4.1, veya 10.4.2-den 10.4.3-e) ile oluyor. Bu güncelleştirme, birçok yenilik sunuyor:

Finder ve Spotlight

 • Finder'da Spotlight aramalar sırasında yanıt geliştirir.
 • iDisk senkronizasyonu kullanılırken Finder girilen Spotlight yorumları korunur.
 • Get Info Windows Roman olmayan dil versiyonu ve telif hakkı dizeleri doğru şekilde görüntüleyer.
 • Bir kopyalama sırasında bir öğe değiştirirken görünen ve ürün isimleri büyük harf kullanması tek fark olan zaman, uyarısı geliştirir
 • Finder Bilgi penceresinde içine öğeleri izin değişiklikleri uygulayan zaman, paketler içindeki öğeler için izinleri doğru ayarlanır
 • DropBoxa kopyalanan öğeleri izinleri doğru kuruldu.
 • Dosya adı başlangıçta (&) işareti içeriyorsa, Spotlight iPhoto kullandıktan sonra yeniden adlandırılan bir dosyayı bulamama sorunu giderir.
 • Spotlight görüntü dizinleyici şimdi grafik oluşturma ve resim düzenleme uygulamaları desteklemek için "Yazılım" TIFF özelliğini kullanır

Safari, Internet ve ağ

 • Safari şimdi "Acid2" testini geçebilir.
 • Safari ve Mailde İbranice işlenmesini ve Arapça metin geliştirin.
 • OpenGL hızlandırılmış Macromedia Shockwave 3D web sayfası içeriği için Safari kullanarak Geliştirilmiş uyumluluk.
 • SMB hacminin monte edilmemişden sonra tekrar monte edilmiş olabilme sorunu giderildi.
 • Finderin bir SMB birime bağlanmak mümkün olmayabilir bazı sorunları giderildi.
 • Bluetooth Kurulum Yardımcısı şimdi kapalı veya ekstra modem menüsü geçişi sağlar (ayrıca Sistem Tercihleri kullanabilirsiniz).
 • Hesap şifresi çift tırnak (") karakteri içeriyorsa Internet Bağlantı dial-up ISP-e bağlanama sorunları giderildi.
 • Squid proxy sunucuları ile Geliştirilmiş uyumluluk.
 • AFP aracılığıyla Microsoft Windows 2003 Server bağlanırken Japon dosya adları artık bozulmuyor.

Senkronize

 • Bu güncellemeyle birlikte, artık .Mac ile senkronize Notlar alanında Adres Defteri iletişim URL'leri saklamak gerekmir.
 • Mac eşitleme hatası uyarıları sorunun daha iyi bir açıklamasını sağlar (Bir .Mac senkronizasyon hatası hakkında daha fazla bilgi için, dotmacsync.log dosyasına bakın).
 • Alt gruplarda düzenlenmekte olan Adres Defteri kişileri bir iPod kullanarak iTunes ile senkronize edilmesini sağlar.

Mail

 • Postada bir kereden fazla IMAP e-posta mesajına ekli öğeleri indirmek için isteyebilir sorunu giderildi.
 • Mail'de yazı tipleri ve renkler tercihlerinde, artık posta kutusu adları listesinde kullanılan yazı tipini özelleştirebilirsiniz.
 • "Bütün Mesaj İçeriyor" kullanan Akıllı kutuları ve "herhangi bir" niteleyici ile başka kriterler şimdi beklendiği gibi çalışır.
 • Akıllı Grupların adresleri artık adres defterinden mesajın To, Cc veya Bcc alanına sürüklenebilir
 • Akıllı Posta Kutusu iletilerin sayısı başlık çubuğunda görüntülenir.
 • Bir posta mesajı oluştururken Tab tuşuna basmak şimdi dört boşluk yerine, sekme karakteri ekler.
 • Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra postada oluşturulan hesaplar İnternet Servis Sağlayıcısı port 25-i engellerse, .Mac Posta gönderileme sorunu önleyecektir
 • Yönlendirme ya da yanıtlama zamanı Postanın boş satırlar miktarını azaltma mesaja ekleme olabilir
 • Bazı Posta kuralların .Mac senkronize sonra kaybolma veya çoğaltılmış olabilir olan bir sorunu giderir.
 • "To:", "Cc:", "Bcc:" alanları yanı sıra, Hesaplar pop-up menüsü giderildi; adres farklı bir harf durumunda ise artık kırmızı renkte görünmür. Örneğin, "Mark etki alanında olmayan adresleri" "mac.com." alan içerirse, "Mac@MAC.Com" artık kırmızı işaretlenmir.
 • "Tüm kutuları" nin Aramalar şimdi, isteğe bağlı olarak, Junk ve Trashdan öğeleri içerebilir.
 • Mail Exchange hesabı için Microsoft Outlook gönderilen toplantı isteklerin görünmeyebilir sorunu giderildi.

iChat

 • iChat tercihleri şimdi grafik yerine, ifadeleri (örneğin bir gülen yüz gibi) metin olarak (örneğin ":-)" gibi) göstermek için izin verir.
 • Hatta iChat gayet güzel çalışıyor olsa bile, Etkinlik Monitöründe, kırmızı metinde "iChat Agent" görebililme hadaları giderir.
 • PC'de AIM kullanarak biriyle iChat bir video sohbet katılarak çoğu zaman görünebilir "Hiçbir veri son 10 saniye süreyle alındı" uyarısı giderir.
 • .Mac Üyeleri bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra şifreli sohbet oturumları etkinleştirebilirsiniz.
 • Kalıcı "yetersiz bant genişliği" uyarıları potansiyel nedenleri giderildi.

Diğer uygulamalar

 • Mac OS X Extended (Günlüklü) dosyaları biçimlendirilmişse, Disk Utility şimdi Mac OS X 10.4 doğru şekilde başlangıç hacmini doğrulayır.
 • Hesaplayıcı için "Bir siyah üçgen simgesi artık Infinity altında görünen değil" gibi birçok yenilik dahildir. Bazı "yuvarlama hatası" konuları ve diğer sorunlar ele alındı. Hesaplama şu anda, Panodan yapıştırma zamanı kullanılamaz karakterleri filtreler
 • Şifreniz bir soru (?) işareti içeriyorsa, iCalın güvenli bir URL-e yayınlamama veya abone edememe sorunu giderir.
 • Önizlemenin sadece birçok sayfalı TIFF belgenin ilk sayfasını yazdırması olabilme sorunu giderir.
 • Anahtarlık Erişim arama bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra artık küçük harfe duyarlı olmadı.
 • Bu güncelleştirme, doğrudan .pkcs12 dosyaları almak için Anahtarlık Erişim sağlar.
 • X11 pencereler artık Dock veya Uygulama Switcherden X11 uygulaması seçtikten sonra arka planda kalmır.

Diğer

 • Yazılım Güncelleme şimdi sadece görmezden (gizli) güncelleştirmeleri yükleme için ne zaman kullanılabilir olduğunu bilmenizi sağlar
 • Gelen faksların PDF dosyaları "bilinmeyenden gelen" olarak kaydetmesi olan bir sorunu giderir.
 • Böyle Pinyin gibi bazı Geleneksel Çin giriş yöntemlerinin, aday penceresinde sunulan aday karakter sayısını sınırlaması sorunu giderir.
 • İkinci bir kez basılmadığında, Command-Q klavye kısayolu bazen uygulamadan çıkamaması olan Palm Desktop yazılımı için bir sorunu giderir
 • Microsoft ıntellipoint fare değiştiricini tıklayarak Geliştirilmiş uyumluluk;yani, fare düğmeleri örneğin bir Control-tıklatma ya da Command-tıklatma gibi davranmaya yapılandırılmış.
 • Bir liste olarak görünen bir pencereye bir öğeyi sürüklerken pencere kaydırma geliştirir, listede tüm görülebilir.
 • Microsoft Word ve Excel 2004 ile Geliştirilmiş uyumluluk, uygulamada birkaç saniye boyunca yanıt vermeme sorunu ele alındı.
 • Durum veya belirli bir kullanıcı dönüşüm sözlükleri Tiger yükselttikten sonra devre dışı olabilir sorunu ele alındı.
 • 3 AppleScript komutları etkileyen performans sorunları da giderir:shell script yapma, sistem bilgisi ve gecikme.
 • Core Data çerçevesi ilişkileri yönetimi sorunlarını iyileştirmek için güncellendi, veri taşıma ile ilgili sorunları giderdi, Undo ve Redo komutları geliştirildi ve ekleme performansı artırıldı.
 • Bir uygulama pencereleri kaydırma çubukları yanlış yerde görünebilen potansiyel yeniden çizme sorununu gidermektedir.
 • Apple Kablosuz Klavyenin tek kullanıcı modunda çalışmaya izin verir.
 • Bir parolada yüksek ASCII karakterleri başlangıçta bir mavi ekran yol açabilir ya da oturum önleyebilir sorunu ele alındı.
 • IPod Shuffle dahil, MS-DOS formatlı birimleri Finderde daha iyi performans yaptı ve sürekli çerçevelendi.
 • Bazı yazıcılarda isteğe bağlı zarf besleyicine yazdırırken sonuçları geliştirir.
 • Kuvars 2D EXTREME devre dışı bırakma - Kuvars 2D Extreme Tigerde desteklenen bir özellik değildir ve yeniden etkinleştirme videoya yeniden çizmek ya da çekirdek panikleri sorunlarına yol açabilir
 • Önceki bağımsız güvenlik güncelleştirmelerini içerir.

Mac OS X Tiger 10.4.4[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.4"dür. 10 Ocak 2006 yılında kullanıma verilmiştir. 8G32 ve 8G1165 yazılımında yapılmıştır. 8G32 PowerPC güncellemedir. 8G1165 yazılımı ise İlk Intel tabanlı Mac'larda nakledildi. Software Update ile ve bağımsız olarak Delta ve Kombo güncelleme ile oluyor. Bu güncelleştirmede, birçok yenilikler oldu:

Safari

 • Safari şimdi HTML olarak onları muamele etmenin yerine düz metin olarak metin / düz başlıkları olan bazı belgeler görüntüleyir.
 • Böyle Telia Webmail gibi bazı web sitelerinde, Safaride bir sayfada düğmeler çakışabilir; Bu güncelleştirme sorunu giderir.
 • Bunu tıkladığınızda (örneğin bir web-tabanlı bir form gibi) iç içe geçmiş bir HTML tabloları hücreleri içinde metin artık kaybolmur.
 • www.cbsnews.com gibi bazı web siteleri sorunu giderir, Safari's Enable JavaScript tercihi seçili edilmedikce, CPU kullanımı gereksiz yere tıkanmağa neden olabilir, veya Safari yanıt vermemesine neden olurdu.
 • Bir Web Arşivi olarak bir satır içi PDF dosyasını içeren bir web sayfasını kaydetmek için çalıştıysa, Safari beklenmedik şekilde sonlandırılabilir olabilir sorunu giderir
 • Bazı web sitelerinde formları doldururken Safarinin beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilecek bir sorunu giderir.
 • .Mac Şimdi Safari'de okuduğunuz veya okumadığınız RSS beslemesi öğeleri senkronize eder

Dashboard

 • Güncellenen
  • Stoklar - stoklar widget'ı bir hafta ya da bir ay için fiyat grafikleri görüntüleyir; ayrıca, yazı tipi boyutu ve aralık ayarlandı.
  • Adres defteri - Adres Defteri Widgetde şimdi üç bölme vardır: Arama, Liste ve Kart
  • Takvim - Bu Widget'in görünümü ayarlandı.
  • Telefon Defteri - Bu widget şimdi Business adlandırılır.

Yüklenenler:

  • İnsanlar - Bu widget konut telefon numaralarına bakmaya izin verir.
  • Google - www.google.com üzerinden Internet'e Aramalar daha sonra varsayılan web tarayıcınızda sonuçları görüntüler.
  • ESPN - seçtiğiniz spor haberleri ve puanları gösterir.
  • Kayak Raporu - popüler kayak yerlerde kayak koşulları gösterir, AccuWeather tarafından desteklenmektedir.

iChat

 • Eğer ses aygıtı olarak bir Bluetooth kulaklığı kullanırken iChat şimdi fark edebillir.
 • iChat adı boşluk veya büyük karakterler içeren Windows kullanıcısı için bir AOL Messenger (AIM) ile bir video konferans başlatmak için izin verir
 • iChatın bir dosya aktarımı sırasında bir kopukluk yaşadıktan sonra beklenmedik çıkış sorunu giderir.
 • Eğer senin durum deyişmelerin artık her sohbet satırından sonra görünmürse, iChatda çok kişi sohbet (konferans) "Benim uzak mesajımla Otomatik cevap" ile etkindir.

Diğer uygulamalar

 • Önizleme veya diğer grafik uygulamaları bir EPS formatında dosyayı açmak mümkün olabilir, ama beklenmedik kısa bir süre sonra çıkma sorunu giderir.
 • Disk Utility yerine "HATA: Sesi (Çalışma desteklenmez) dondurmak olmuyor" raporlaması, olmayan bir Günlüklü hacminin Canlı Doğrulama gerçekleştirmek için çalışırken olmayan bir Günlüklü hacmi seçildiğinde, doğrulama düğmesi soluk görünür.[19]
 • Sıkıştırılmış bir TIFF olarak bir TIFF dosyası kaydederken sıkıştırmaya erişme geliştirir.
 • Mac OS X 10.4.4 veya daha sonra oluşturulan bir PDF belgesi içinde gölgeler de Adobe Reader'da görülebilir.
 • Hesaplama Widget şimdi Uluslararası tercihler biçiminde bölmesinde belirlenen sayı biçimini kullanır; Rus bölgesi bölge pop-up menüden seçildiğinde örneğin, Hesap widget'in sayı ayırıcısı virgüldür.
 • Bazı PDF dosyaların Önizleme veya diğer uygulamalarda ters renklerle görünebilir olan bir sorunu giderir.
 • Adobe Illustrator CS sürüm 11.0 şimdi kendi adlarına 2 bayt karakterler ile dosyaları kaydedebilir.
 • GeForce 4 Ti ekran kartları için of Warcraft Blizzard World kare hızlarını arttırır.
 • Bırakma veya uygulamanın tercihlerinde ses aygıtlarını geçiş yaparken, T.C. Elektronik Spark XL 2.8 artık yanıt veriyor
 • Toplam ses donanımı cihazına GarageBand geçerken, oluşabilecek beklenmedik bir bırakma sorunu giderir.

Diğer geliştirmeler

 • Üçüncü taraf ağ çekirdek uzantıları yüklenerken geliştirilmiş istikrar.
 • iPhoto şimdi birçok yeni dijital fotoğraf makinelerinden ithalat ve grafik dosyaları ile çalışabilir.
 • belirli koşullar altında Bir .Mac senkronizasyon oturumu iptalı hatalı kişilerin Adres Defterine eklenmemesine neden olabilir sorunu giderir.
 • .Mac Ile tam bir senkronizasyon veya senkronize sıfırlama yaparken meydana gelebilir bazı sorunları giderir.
 • "Okuma hatası Paketi" alma - "Paket bozuk ve okunamaz" uyarısı yerine, Mac OS X 10.3.4 veya daha yeni DVD'lerden paketlenmiş yazılımı yeniden yüklemek için izin verir.
 • Bir kablosuz ağ için kimlik doğrulaması yapılırken, eğer kullanıcı Sistem Anahtarlık kilidini açamıyorsa veya System Anahtarlık sizin kimlik kabul etmezse, Mac OS X 10.4.3 için bir sorunu giderir.
 • Kurye ve Monako sistem yazı tipleri sonraki sürümleri içermekle, Bazı Merkez Avrupa dili ve Kiril glif ekran sorunları çözüldü.
 • Bluetooth tercihlerinde hızla birkaç kez Bluetooth'u açma ve kapama artık Bluetooth yanıt vermemesine neden olmur, ve Açma / Kapama düğmesinin soluk olmağına neden olmur.
 • Son Güvenlik Güncelleştirmeleri içerir.[20]

Mac OS X Tiger 10.4.5[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.5"dir. 14 Şubat 2006 yılında kullanıma verilmiştir. 8H14 ve 8G1454 yazılımında yapılmıştır. 8H14 PowerPC, 8G1454 yazılımı ise Intel güncellemedir. Software Update ile ve bağımsız olarak Delta ve Kombo güncelleme ile oluyor. Bu güncelleştirmede, birçok yenilikler oldu:

İnternet, iDisk, ve ağ

 • AOL webmail üzerinden AOL posta iletilerini silerken safari artık beklenmedik biçimde sonlandırılmıyor.
 • Apple'ın IPSec VPN istemcisi artık NAT kullanıldığı olsun ya da olmasın, Cisco sunucuları ile çalışır.
 • 4 GB'den büyük bir iDisk ile senkronize edemedi olan bir sorunu giderir.
 • Aktarımı tamamlanana kadar Taşınabilir Ev Dizinler yoluyla ağ üzerinden kopyalanan dosyalar şimdi, geçici dosyaları olarak kopyalanır, transfer bitmeden önceki durumunda ağ bağlantısı kesilir.
 • Bazı Epson yazıcılar başarıyla AirPort Extreme üzerinden yazdırmama olan bir sorunu giderir.

Diğer

 • Hızlı Kullanıcı anahtarlama yoluyla kullanıcılara geçiş yaparken, Birincil ve aynalı ekranda beklendiği gibi dönen küp etkisi görünmesini sağlar.
 • RSS görüntüleyici ekran koruyucu içindeki metnin arka plan sütunları bazen birbiri üzerine bindirilmiş Mac OS X 10.4.4 için bir sorunu giderir
 • Masaüstü resmi değişiyor iken (otomatik örneğin,) Widget barı dışına bir widget sürükleme artık Intel tabanlı Mac animasyon durmur.
 • Intel tabanlı Mac'te, Telestream Flip4Mac şimdi doğru takılmıştır.
 • Mac OS X'in bir İngilizce dil kurulumdan sonra Kotoeri klavye türü olarak seçilirse, beklenmedik çıkmadan Setup Assistantı önler.
 • Intel tabanlı Mac üzerinde Rosetta kullanarak çalışacak uygulamalara başarıyla dosyaları açmaya izin verir, açık pencereler yoluyla "arama" alanında bulunur.
 • Intel tabanlı Mac'ler üzerinde çalışan Rosetta tercümeli uygulamaların doğru Anahtarlık bildirimleri alamama sorunu giderir.
 • Bir Ken Burns klibi veya resmi uygularken, Konsol artık iMovie '06 için "Quartz Composer QuickTime Bileşeni" mesajını raporlamır
 • Temalar geçiş yaparken iMovie beklenmedik biçimde sonlandırılıyor olabilen iMovie HD ve Mac OS X 10.4.4 için bir sorunu giderir.
 • Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve diğer yerler için 2006 ve sonrası için yasa değişikliklerine uygun zaman dilimleri ve Yaz Saati için kurallar Güncellemesi.
 • Sistem işlemin "configd" beklenmedik duraka neden olabilecek olası bir sorunu giderir.
 • Intel Mac'ler üzerinde bir güvenlik duvarı arkasında medya akışını izlerken bir sorunu giderir.
 • Intel tabanlı Mac'lerde Front Row kullanırken bazı potansiyel bir videonu yeniden çizmek sorunlarını ortadan kaldırır.

Mac OS X Tiger 10.4.6[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.6"dır. 3 Nisan 2006 yılında kullanıma verilmiştir. 8I127 ve 8I1119 yazılımında yapılmıştır. 8I127 PowerPC Final perakende sürümü, 8I1119 yazılımı ise Intel güncellemedir. Software Update ile ve bağımsız olarak Delta ve Kombo güncelleme ile oluyor. Bu güncelleştirmenin yenilikleri şunlardır:

Bulucu, ağ ve kaydolma

 • İnternet Connect oluşturulan 802.1X giriş kimlik doğrulama yapılandırmaları şimdi de, Mac OS X giriş penceresinden kullanılabilir.
 • Giriş penceresinde bilgisayar Enerji Tasarrufu Programı tercihlerinde belirtilen bir zamanda otomatik olarak kapatmama sorunu giderir
 • Mac OS X-da FileVault korumalı kullanıcı olarak oturum açmaya çalışırken yanıt vermeyebilir olabilir potansiyel bir sorunu önler. Korumalı Ev görüntü dosyası bozuk veya taşınmış olması halinde; bunun yerine, bir "Sen şu anda kullanıcı hesabı (isim) oturum edemiyorsun." uyarı mesajı görüntülenir.
 • Bir disk yakma hatasından sonra AFP sunucularında, ev dizinleri için bir sorunu giderir, başarısız yanıkla ilgili Yanık klasörü silmeye çalışırken bir "hata -61" uyarı mesajı görünmelidir.
 • Parola süre sonu zorlayan bir dizin sistemine bağlı ise,şimdi aralıklarla giriş penceresine parolanızı değiştirmeniz istenir. Mevcut hesap ve Anahtarlık şifreler aynı ise ve giriş penceresine şifrenizi değiştirdiğinizde Anahtarlık şifreniz de otomatik olarak güncellenecektir.
 • Sadece klasör kopyalanması ve bu uyarı mesajı görünmenin yerine, bir SMB tabanlı bir sunucuya dosyaları klasörleri kopyalaya bilirsiniz. Öğelerden bazıları için yeterli ayrıcalıklara sahip olmamadan dolayı, işlem tamamlanmış olamaz.
 • AppleTalk üzerinden kablosuz yazıcılara baskıdan MacBook Pronun engel olabileceği bir sorunu giderir.
 • iDisk (WebDAV dosya sistemi) performansını artırır.
 • Bir iDisk aur WebDAV hacminin ana dizinde iki nokta üst üste veya eğik çizgi ("/") karakter içeren dosya ve klasör adları artık sorunlara neden olmamaktadır.
 • Otomatik proxy yapılandırması (PAC) dosyaları kullanırken ortaya çıkabilecek olası sorunları giderir.

Apple uygulamaları

 • Yanıt mesajından içinde alıntı düzeyinin indirilmesi sırasında Postada beklenmedik biçimde bir sorunu giderir.
 • iChatda Intel tabanlı Macda yerleşik iSight kamera ile, bazen bilgisayar kapanıp tekrar başladı kadar iSight kameranın video görüntülemeni durdurabilir sorunu giderir.
 • Intel tabanlı Macda iMovie 6 içine bir film klibi sürüklemesi artık potansiyel iMovie penceresinin bazılarının siyah açmasına neden olmayacaktır.
 • Disk Utility Onarım izinleri artık "Biz özel izinleri kullanmakta olduğunuz... " mesajları raporlamır.
 • Hesaplayıcı Güncellemelerde yüzde düğmesi ("%") belirli koşullar altında artık bölünmüyor. Yüzdesini hesaplamağı beklediğiniz an, bu 10.4.5 sayesinde Mac OS X 10.4.3-da olabilirdi.
 • Yardım Görüntüleyicinin bazen boş bir pencere görüntülemesine neden olabilecek bir sorunu çözmektedir.
 • Intel tabanlı Mac bir film diski çalarken DVD Playerin beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilen sorunu çözmektedir.
 • Terminal pencereleri artık / bin / zsh kullanırken açma başarısız olmur.
 • EXIF verileri şimdi Apertureye TIFF görüntüleri ile ihraç edilebilir.
 • On iki ya da daha fazla Kiril karakterler içeren anahtar kelime ile bir dosyayı dışa aktarırken Aperture artık beklenmedik çıkmayacak.
 • iPhotoya Fotoğrafları aktarma gibi, birkaç iPhoto Automator eylemleri ile olası sorunları giderir.
 • Ek cep telefonları için destek sağlayan iSync 2.2 içerir.

Üçüncü taraf uygulamalar

 • Vertex shader etkin olduğunda, Blizzard World of Warcraft karakter grafiklerinin yerleşik grafik işlemcisi ile Intel tabanlı Macda bozulabilir sorunlarını giderir
 • Command-H tuş kombinasyonu şimdi ön uygulama olanda beklendiği gibi QuarkXPress 6-nı gizler.
 • Aspyr Medya True Crime için bir sorun giderir: The Streets of LA oyunu filmi Intel tabanlı Mac'larda çok sönük idi.
 • Microsoft Word 2004 için bir ağ tabanlı ana dizine bir belgeyi otomatik kaydetme zamanı çok sayıda dosya açık olması uyarı mesajından dolayı "Word işlemi tamamlayamıyor" görüntüleyecek olan bir sorunu giderir
 • Intel tabanlı Mac üzerinde Rosetta ile çalışırken Aspyr Medya Sims House Party için karakter grafik görünümünü iyileştirir.

Diğer

 • 2005 Enerji Politikası Yasası ile yürürlüğe giren Amerika Birleşik Devletleri Yaz Saati Uygulaması (DST) değişiklikleri Mac OS X farkında yapar.
 • Bir monte edilmemiş Disk simgesine tıklayarak Rosetta ile çalışan bir uygulamanın "Kaydet" iletişim penceresinde uygulamanın artık döndürme
 • imleci ile durdurmasına neden olmur.
 • Spotlight şimdi daha iyi eski Microsoft Word belgelerinin içeriğinde arama yapabiliyor.
 • Bazı üçüncü taraf uygulamaların yanıt vermeme veya beklenmedik biçimde sonlandırılıyor olabilir bir sorunu giderir.
 • Bir çekirdek panikine yol açabilecek potansiyel vnode başvuru sayısı uyuşmazlıklarını giderir.
 • PowerPC Mac'ler için USB ses sorunları da giderir; Örneğin, henüz ortaya çıkmamış olma geliştirildi.
 • Çeşitli AppleScript sorunları giderir, dahil: Script Menüde özellik değerlerinin korunması, "Uzaktan uygulama seçin" ile olası bir Bonjour sorunu, görünmez bir "uygulama seçin" iletişim sorunu, ve Dashboard widget'lar ve uygulamalarla geliştirilmiş uyumluluk.
 • Yeni Apple güvenlik güncelleştirmeleri içerir.

Mac OS X Tiger 10.4.7[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.7"dir. 4 yazılımda yapılmıştır. Otomatik Software Update ile ve Bağımsız olarak Delta ve Kombo güncelleme ile oluyor.

 • 8J135 ve 8J2135a yazılımı - 27 Haziran 2006 yılında kullanıma verildi. 8J135 yazılım PowerPC, 8J2135a yazılım ise Intel sürümüdür.
 • 8K1079 ve 8N5107 yazılımı - 7 Ağustos 2006 yılında kullanıma verildi. 8K1079 yazılım özellikle aynı tarihe yayımlanan Mac Pro içindir. 8N5107 yazılım ise sadece Apple TV (eski kod adı iTV) içindir.

Versiyonun özellikleri şunlardır.

Mail

 • E-posta uyarı mesajları içinde Yardım bağlantıları güncellemeleri, böylece "arama kelimeleri ile sayfa yok bulunamadı" sayfasının yerine, yararlı içerike bağlantılı olabilirsiniz.
 • Mail hesapları farklı Mac'lerde farklı bir sırayla olan zaman görünen bir senkronizasyon uyarı sorununu giderir.
 • "bir mesaj aldıktan sonra kopyasını sunucudan kaldır ..." için Posta POP hesabı seçeneği artık .Mac ile bir senkronizasyon yaptıktan sonra kapanmır.
 • Oluşturulan POP hesapları artık "Bir mesaj aldıktan sonra kopyasını sunucudan kaldır ..." kapalı tercih ayarı ile başlamayacak
 • Sadece BCC-ye mesaj yönlendiriliyor: adres orijinal "To"ya artık mesaj yönlendirmir.
 • Güvenilmez bağlantılar üzerinden ekleri olan IMAP iletilerini alırken sonuçları geliştirir.
 • Posta şimdi SOCKS proxy üzerinden, posta sunucularına bağlantını destekler.

iChat

 • Bir üçüncü taraf video kartına bağlı bir video giriş kaynağını kullanırken iChat için uyumluluk geliştirildi.
 • iChat aracılığıyla AIM hesap kullanıcılara veya kullanıcılardan dosyaları aktarırken güvenilirliğini artırır.
 • Paylaşılan bellek yeterli değil iken PowerPC tabanlı Mac'ler üzerinde video konferans engelleyen bir sorunu giderir.
 • iChatda "yetersiz bant genişliği" uyarıları olası nedenleri giderir.
 • Beklendiği gibi bir konferans başlamazsa, iChat soruşturma için Appleye bir rapor göndermek için teklif etmez.

Senkronize etme

 • iSync ve Bluetooth üzerinden senkronize eden Motorola cep telefonları için geliştirilmiş destek.
 • iDisk senkronizasyonun sizi uyarmadan veya bir "Son senkronizasyon başarısız" uyarı ile başarısız olmasına neden olabilir sorunları giderir.
 • Devam eden iDisk senkronizasyonu artık istekleri iptal etmeye daha duyarlıdırlar.
 • Senkronizeden kısa bir süre sonra istenme iptal olusa, iPod temas ve takvim senkronizasyonu iptal edilmesi için zamanı kısaltır.
 • Yanıltıcı hata iletileri dahil bazı .Mac bağlantı hatası uyarıları geliştirir.
 • İlk .Mac senkronizasyonda tüm veri sınıfları seçilmiş olsaydı, senkronize edilmesi başarısız olması (ancak gelecekte senkronize başarılı olurdu) sorunları giderir.
 • Görevler, yer imleri ve kişilerin .Mac senkronizasyonu ile ilgili sorunları giderir.
 • Sony Ericsson K700i veya S700I telefonları ile iSync 2.2 üzerinden senkronize etmek mümkün olmayabilir olan Mac OS X 10.4.6 için bir sorunu giderir

Bulucu ve Apple uygulamaları

 • / System / Library / Fonts -dan el ile istenmeyen yazı kaldırarak artık potansiyel olarak Bulucunun beklenmedik şekilde kapanmasına neden olmayacaktır.
 • Helvetica yazı tipleri Yazı Kitabında devre dışı bırakılmış ise TextEdit'i artık beklenmedik çıkmayacak.
 • Artık 60GB daha büyük sıkıştırılmış disk görüntüleri oluşturabilirsiniz.
 • Bu seçeneklerden biri: Kompress PDF, Şifreli PDF, E-posta PDF, PDF-X gibi Kaydetme, iPhotoya PDF kaydetme veya Web Fişlere PDF kaydetme ile PDF oluştururken "Yazdırma sırasında Baskı Hatası" iCal'de, bir uyarı mesajı artık görünmeyecektir
 • Sistem Profiler veya diğer araçlarda görünmesinden Ani Hareket Sensörü bilgini önleyebilecek sorunları giderir.
 • Safariden basılmış bazı PDF dosyaları sağa kaymış olabilir olan bir sorunu giderir.
 • Mac OS X 10.4 Japonca dil sürümünde belirli koşullar altında, Add Bookmark komutun Safari'de çalışmayabilir olan bir sorunu giderir.
 • Aperture 1.1-de tam ekran modunu kullanırken beklenmedik çıkma sorunu giderir.
 • Disk Utilityde sorunlu bir RAID 1 (ayna) seti yenilerken güvenilirliği artırır.
 • Adobe Illustrator CS2 veya Photoshop CS2 yüklendikten sonra Disk Utility artık beklenmedik mesajları rapor etmeyecektir.
 • "PDF-i iPhotoya kaydet" seçeneğini kullanarak bir belgeyi yazdırmaya çalışırken bir hata mesajı görünebilir.
 • Automator Filtre Bulucu Öğeler eyleminde JPEG, TIFF, ve HTML de dahil olmak üzere daha fazla dosya türünü destekler
 • Automator işlevi İnternet Çerez ve oturumlar gerektiren, daha fazla web sitelerini destekler.
 • İş akışında Otomatikçisi eylemleri sürüklerken heveslilik geliştirir.
 • Clicks ve Pops seçerek Dalga Düzenleyicisi'nde bir ses dosyası analizinden sonra Soundtrack Pronun beklenmedik PowerPC tabanlı Mac'lerde sonlandırılabilir sorunu giderildi.
 • Kotoeri giriş yöntemi kullanırken arka arkaya iki kez Kana tuşuna basarsanız, Bulucu ve uygulamaları artık beklenmedik Intel tabanlı Mac'lerde çıkmayacak.
 • Kotoeri girişini kullanırken, iTunes, Bulucu, ya da diğer uygulamaların beklenmedik belirli koşullar altında çıkması olabilir sorunu giderildi.

Üçüncü parti uygulamalar

 • Sierra kablosuz kartlar AirCard 580, (AC 580), PC5220 için ve PowerBook bilgisayarlar için Novatel V620, S620 ve U730, kablosuz kartlar.destek ekler
 • İmleç bir görüntünün yakınlaştırma alanında ise, menü öğeleri önleyerek Adobe Photoshop CS2 için Geliştirilmiş uyumluluk
 • Microsoft Virtual PC için geliştirilmiş uyumluluk-bir kaldırma yaparken yükleyici uygulaması artık beklenmedik çıkmayacak.
 • Apple olmayan bir AFP sunucusuna bir dosyayı kaydederken, beklenmedik çıkmadan belirli Adobe ve Quark uygulamaları engeller
 • Bazı HP LaserJet yazıcıların belirli belgeleri yazdırırken bir hata "79.01FE" görüntülenecek neden olma hatası düzeltildi.

Ağ ve Xsan

 • Takılı bir AFP birimdeki Bulucuda onları çoğaltan zaman dosyalar silinmesine neden olabilen sorun giderildi.
 • Bir AFP birime bir dosyayı kopyalamak için cp komutunu kullanırken "Kötü bir dosya tanıtıcı" hatasına neden olabilen sorun giderildi.
 • Mac OS X 10.4 bilgisayarları artık Layer 2 Multicast ARPs-e yanıt verir.
 • Bir DHCP sunucusu hatalı DHCP-ye yanıtı gönderen zaman, configd işlemin aşırı CPU kaynaklarını sürebilir olan sorun giderildi.
 • Dahil Apple VPN istemcisi artık Cisco VPN sunucuları üzerinde grup üyeliğini destekliyor.
 • RAM yüklü büyük miktarda sistemlerde lsof komutunun güvenilirliğini artırır.
 • Xsan akran reboot olursa, SAN-a erişirken Xsan istemcilerin yanıt vermemesine neden olabilir sorun giderildi.
 • vnode tablo tam olunca Xsan istemcileri yanıt veremez duruma gelmesine neden olabilir bir sorunu önlemek için 2 GB veya daha fazla RAM sistemlerde maksimum düğüm sayısını artırır
 • cp, mv ve tar komutları şimdi Xsan birimlerinde dosya parçalanmasını önlemek için alan ayırır.
 • PAC (Proxy Otomatik Yapılandırma) dosyalarını kullanıyorsanız, Safari artık aralıklı beklenmedik çıkılmayacak.
 • Apple Remote Desktop istemcilerinin admin kontrol ekranını güncellenmesi durdurabilir sorun giderildi.

Diğer

 • Mac OS X 10.4.6 PowerPC tabanlı Mac'larda bazı uygulamalar sessizce açmak için başarısız olabilir bir sorunu giderir
 • İndirilen bir disk görüntüsü HTML dosyaları okunabilir olmayabilir, ve bir "Safari dosyasını bulamama sorunu giderildi. Safari indirilen resime çıkandan sonra, hiçbir dosya "/private/tmp/..." adresinde bulunmamaktadır
 • "Active Directoryden UNC kullan" eğer sağlanmışsa, Active Directory hesapları ile kullanıcıları girişden önleyen sorun giderir
 • Birden fazla etki alanı denetleyicileri kullanılabilir olduğunda Intel tabanlı Mac'ler Active Directory bağlamama sorunu giderir
 • Bu kameralar için RAW görüntü desteği ekler: Olympus C 7070, Olympus E330, Olympus E500, Minolta Dynax 5D, Minolta Maxxum 5D ve Pentax * ist DL.
 • Bazı bilgisayarlarda faks almadan Apple USB Modem engelleyen bir sorunu giderir.
 • Artık indirdiğiniz bir Dashboard Widgetin yüklemeden önceki özellikli olarak aynı sürüm olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Yeni Apple güvenlik güncelleştirmeleri içerir.

Mac OS X Tiger 10.4.8[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.8"dir. 29 Eylül 2006 yılında kullanıma verilmiştir. 8L127 ve 8L2127 yazılımında yapılmıştır. 8L127 PowerPC güncellemedir. 8L2127 yazılımı ise Intel ve Universal Server Edition sürümüdür. Bu güncelleştirmedeki yenilikler hem Intel hem de PowerPC tabanlı Mac'ler için geçerlidir:

Baskı

 • CDSASSL (Ortak Veri Güvenlik Mimarisi Güvenli Yuva Katmanı) yazıcı bağlantıları için destek ekler.
 • Bazı Çin veya Kore dili karakterleri içeren bazı belgeleri beklendiği gibi yazdırmak olmayabilen Mac OS X 10.4.7 için bir sorunu giderir

Finder ve Apple uygulamaları

 • "Parafe etmek", "aldırmama" ve "Çıkarma" düğmeleri ile Finder uyarı mesajı, bölümlenmiş FireWire sabit sürücüyü bağladıktan sonra görünmeyebilir sorunu giderir.
 • Önizlemenin beklenmedik biçimde sonlandırılabilir olan bir potansiyel sorunu giderir.
 • Belirli bir iPod modelleri ile senkronizede iTunes güvenilirliğini artırır.

Ağ ve modem

 • Bir Comcast ağa bağlanırken meydana gelebilir performans sorunları çözüldü.
 • AirPort kablosuz kimlik doğrulaması için EAP-FAST için destek ekleyerek güvenliğini artırır.
 • Taşınabilir Intel tabanlı Mac'ler için Express Card davranışını geliştirir.
 • Harici Apple USB Modem ile İrlanda'da yapılan bağlantılar için güvenilirliğini artırır.
 • Gelen bir çağrıyı cevaplayandan sonra bir Internet bağlantısı sürdürürken harici Apple USB Modemler için bağlantı güvenilirliğini artırır.
 • Bir bilgisayar yeniden başlaması artık nfsd yeniden başlamasını gerektirmir.
 • Varsayılan AFP WAN kuantum boyutunu değiştirerek Apple Dosya Paylaşımı istemci performansını artırır
 • Windows Dosya Paylaşımı şimdi bir sorun kaçınarak, tek bir süreci oluşturur, bir ana tarayıcı seçim kazandıysa, Mac OS X bilgisayarın yanıt veremez duruma gelmesine neden olabilir
 • Harici Apple USB Modem ile Fransa ya da Belçika'da faks gönderirken güvenilirliğini artırır.

Üçüncü parti uygulamalar

 • Microsoft Word için Word'ün belirli OpenType yazı tiplerini kullanan bir dosyayı kaydederken yanıt vermeyebilir bir sorunu giderir
 • Bu kameralar için RAW görüntü çözme desteği ekler: Sony DSLR-A100, Nikon D2xs Pro Fuji FinePix S2 Fuji FinePix S3 Pro (+ Highlights) ve Konica Minolta 7.
 • Canon 30D-den fotoğraf makinesi RAW görüntüler alırken küçük resimlerin boş görünebilir olan bir sorunu giderir.
 • Command-Tab üzerinden farklı bir uygulamaya PowerPoint sunum geçtikten sonra beklendiği gibi ekran çözünürlüğü değiştirmek olmayabilir Microsoft PowerPoint bir sorunu giderir.
 • PowerPC tabanlı Maca Canon EOS Kiss Dijital kamera bağladıktan sonra Canon EOS Utility yazılımı için geliştirilmiş uyumluluk.
 • TV Tracker 2 Dashboard widget için Geliştirilmiş uyumluluk.

Diğer

 • Yeni Apple güvenlik güncelleştirmeleri içerir.
 • Intel tabanlı Mac'lerda Rosettanın Altivec çeviri sorunlarını rakamlama ve adresleme doğruluğunu artırır.
 • Intel tabanlı Mac Rosetta açıldı bir uygulamada bir V4 ICC profili kullanırken ColorSync eşleştirme artık başarısız olmur.
 • PCI kartına bağlı bazı USB aygıtların çalışmadan veya bilgisayarı uyandıktan sonra kabul edilemez olan bir sorunu giderir.
 • Harici USB tabanlı video kameraların uygulama bıraktıktan sonra mevcut olmayabilir bir sorunu giderir.
 • USB tabanlı görüntü skannerin veri aktarmak için gereken süreyi azaltır.
 • Çeviri Dashboard widgetin tepki geliştirildi.
 • PowerPC tabanlı Mac'ler üzerinde, Caps Lock anahtarı aktif iken Hangul giriş yöntemi ile yazılan metin görünür olmayabilir sorunu giderir.
 • Accelerate çerçevesinde birden fazla LAPACK çekirdek ve BLAS yordamları için Intel tabanlı Mac'larde destek ekler; Accelerate BLAS yordamları tarafından kullanılan iş parçacığı sayısı şimdi VECLIB_MAXIMUM_THREADS değişken ortam ile sınırlıdır. Accelerate çerçevesinde yasadışı talimatla karşılaşmada bulunan bazı karmaşık BLAS yordamları ile bir sorunu giderir.

Mac OS X Tiger 10.4.9[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.9"dur. 13 Mart 2007 yılında kullanıma verilmiştir. 8P135 ve 8P2137 yazılımında yapılmıştır. 8P135 PowerPC güncellemedir. 8P2137 yazılımı ise Intel ve Universal Server Edition sürümüdür. Hem Intel hem de PowerPC tabanlı Mac'ler için yenilikler yapıldı:

.Mac

 • .Mac Kullanıcı adı bir nokta (.) içeren müşteriler için geliştirilmiş otomatik iDisk senkronizasyonunu.
 • Genel .Mac Sync performansını artırır.
 • .Mac Sistem Tercihleri panelinde belirtilen otomatik ve periyodik senkronizasyon ile bir sorunu giderir.
 • Büyük veri kümelerini senkronize etme zamanı .Mac Sync zaman molasını azaltır
 • Büyük miktarda Adres Defterinin verilerini izni olmadan değiştirmeden önler
 • Bilgisayarda düzgün kayıtsızlığa neden olabilecek bir sorunu giderir.
 • .Maca Değişikliklerin çok sayıda gönderme ile ilgili sorunları giderir
 • Bir yabancı başlangıç senkronizasyon uyarısı sunulması üçüncü taraf senkronizasyon uygulamaları engeller.

Bluetooth

 • Bir MacBook ile kullanıldığında, Kensington PilotMouse Mini Bluetooth cihazları için bir uyandırma-uyku sorununu giderir
 • Bluetooth tabanlı cihazlar, bazı bilgisayarlarda uykudan sonra yanıt vermeyebilir sorunlarını giderir.

iChat, iCal, ve iSync

 • iCal hatırlatmaların ekranın yan kapalı görünebilir olan bir sorunu giderir.
 • Belirli tarihlere eklenen bazı olaylar doğru görüntülenmeyebilir olan bir sorunu giderir.
 • Olay notları şimdi iCal ve Nokia N70 telefonları arasında senkronize edilir.
 • Daha fazla cihaz için iSync desteği ekler.
 • USB Video sınıfı webcam için iChat desteği içerir.

Ağ ve modem

 • Finder yoluyla bir Xsan hacmi AFP paylaşımından genişletilmiş özelliklere sahip bir dosya kopyalarken bir izin sorununu giderir.
 • Kullanıcı birçok gruba üye ise Active Directory ile kerberos kimlik doğrulaması kullanılırken bir sorunu giderir.
 • Yüksek hızlı ağ anahtarları belirlerken meydana gelebilir Intel tabanlı Mac'ler ile performans sorunları çözüldü.
 • Harici Apple USB Modem ile Fransa ya da Belçika'da faks gönderirken güvenilirliğini artırır.
 • Ağ teşhis biliminde WPA2 şifreleme için destek ekler.
 • Farklı kimlik doğrulama yöntemleri kullanmak otomatik AirPort bağlantıları ile bir sorunu giderir.
 • Ağ Tercihleri açık olurken beklenmedik bir ağ uyumlu USB aygıtı bağlantısını kestikten sonra sonlandırılabilir olan bir sorunu giderir
 • Mac'ların bakım kılavuzunun dubleks ayarları ile bir sorunu giderir.
 • İç Apple modem sürücüleri artık harici Apple modem sürücüleri aynı kuvveti sunur.
 • Harici USB modemler artık meşgul ses tespiti için DLE-d-ye bildirmektedir.
 • Rusya için modem desteği ekler.
 • Ülke kodu Fransa'ya ayarlandığında Faks alıcı çalışır.
 • Bir ISP pulse modunda bir modem arama ile sorunu giderir.
 • Rosetta kullanan uygulamalar içinde AFP hacimleri gezinirken Open dialog kutusunda bir sorunu giderir.
 • SMB ev dizini olduğu gibi, Active Directory Kullanıcı oturum açırken, Rosetta kullanan uygulamalar ile ortaya çıkabilecek bir baskı sorununu giderir.

Baskı

 • SMB ev dizini ile bir Active Directory kullanıcı oturum yaparken Rosetta kullanan uygulamalar ile bir baskı sorunu giderir.
 • Bazı üçüncü taraf yazıcılara yazdırırken geçici dosyaları aşırı disk alanı kullanımı olabilir bir sorunu giderir.

Üçüncü parti uygulamalar

 • Rosetta kullanımı zamanıLEGO starwars, Adobe InDesign, H & R Block TaxCut Big Business 'Big Business 5.1.0 üçüncü parti uygulamalar için sorunları giderir.
 • Adobe Arno Pro Italic fontları Font Kitabında yüklemek olmayabilir olan bir sorunu giderir.
 • OpenType yazı tiplerinin doğru görüntülenmeyebilir Microsoft Word için bir sorunu giderir; Bu güncelleştirme, Word 2004 kullanarak OpenType yazı sorunları giderir.

Diğer

 • Warcraft Blizzard World OpenGL hızlandırılmış grafik güvenilirliğini artırır.
 • Nvidia grafik kartları ile Mac Pro bilgisayara OpenGL tabanlı uygulamaların güvenilirliğini artırır.
 • Güncelleştirme güvenlik sertifikalarını içerir.
 • 8 Ocak 2007 tarihi itibarıyla son dünya saat dilimini ve Yaz Saati Uygulaması (DST) kuralları içeren (15 Şubat 2007 yayınlandı) Yaz Saati Güncellemesi içerir.
 • Command-Alt-8 tuş kombinasyonu (Evrensel Erişim) kullanarak yakınlaştırma yaparken tıklanılması sorununu giderir.
 • Bazı USB yazıcıların Classicde yazdırmayı durdurabilir olan bir sorunu giderir.
 • Klasikte iMac G5-de yerleşik iSight kameranın yanıt vermeyebilir olan bir sorunu giderir.
 • Disk görüntülerin doğrulaması geliştirir.
 • Classic USB cihazları için geliştirilmiş destek içerir.
 • ".ac3", ".m2v" ve ".m4v" dosya adı uzantılarına sahip dosyaları için destek geliştirir.
 • Finder'da P2 USB okuyucudan aktarırken performansını artırır.
 • DVD oynatıcının 3 saatten daha uzun olan bir parçayı çalması olmayabilir olan bir sorunu giderir.
 • Intel tabanlı Mac üzerinde 256 renk modunda çalışan X11.app oluşabilecek bir görüntü sorununu giderir.
 • TLS oturumunda PC modu sayısında EAP-FAST giderir.
 • Yanlış kodlamanın Intel tabanlı Mac'lerde "Yeni Metin Dosyası" Otomatikçisi eylem tarafından oluşturulan dosyalar için kullanılan olabilir sorunu giderir.
 • Yeni Apple güvenlik güncelleştirmeleri içerir.

Mac OS X Tiger 10.4.10[değiştir | kaynağı değiştir]

unamesi "Darwin 8.10"dur. 20 Haziran 2007 yılında kullanıma verilmiştir. 8R218, 8R2218 ve 8R2232 yazılımında yapılmıştır. 8R218 PowerPC güncellemedir. 8R2218 ve 8R2232 yazılımı ise Intel ve Universal Server Edition sürümüdür. Hem Intel hem de PowerPC tabanlı Mac'ler için yenilikler yapıldı:

Bluetooth

 • Bir Bluetooth kulaklığın Bluetooth tercihleri kaldırılmadan sonra Ses tercih bölmesinde ses çıkışı için kullanılabilir bir cihaz olarak gösterilebileceği bir sorunu giderir

Üçüncü parti uygulamalar

 • Bu kameralar için RAW görüntü çözme desteği ekler: Panasonic DMC-LX1, Panasonic DMC-LX2, Leica M8, Leica D-LUX 2, Leica D-LUX 3, Pro Fuji S5, Nikon D40x ve Canon EOS 1D Mk III.
 • Bazı DNG görüntülerin renkli ya da bozuk görünebilir olan bir sorunu giderir.
 • 64-bit Mac'ler ile Mathematica 6 Geliştirilmiş uyumluluk.

USB

 • Uykudan uyandıktan sonra IR uzaktan kumanda ile güvenilirliğini artırır.
 • Harici USB sabit diskler monte edilirken güvenilirliğini artırır.
 • Intel tabanlı Mac USB ile bağlıyken TomTom GO 910-un kabul edilememesi olan bir sorunu giderir.

Diğer

 • Mac OS X 10.4.10 Update 1.1 sürümü Ses Güncelleştirme 2007-001 içerir.
 • Bir kapatma iletişim kutusunu görüntülemek için Control-Eject tuş kombinasyonu kullanarak hevesliliği geliştirir.
 • DV kameradan video alan kullanıcıların atlanan karelerle karşılaşabileceği belirli bir sorunu giderir.
 • Yeni Apple güvenlik güncelleştirmeleri içerir.
 • Bazı uygulamalarda takvim hesaplamaları sorunları giderir.
 • Bazı uygulamalarda görüntülemek için ondalık sayılar yuvarlama zamanı sorunları giderir.
 • Motion için, VRAM doluysa Intel tabanlı Mac'larde bazı yapı bozulmasının Motionda görünebilir sorunu giderir.

Mac OS X Tiger 10.4.11[değiştir | kaynağı değiştir]

Tigerin final sürümüdür. unamesi "Darwin 8.11"dir. 14 Kasım 2007 yılında kullanıma verilmiştir. 8S165 ve 8S2167 yazılımında yapılmıştır. 8S165 PowerPC güncellemedir. 8S2167 yazılımı ise Intel ve Universal Server Edition sürümüdür. Hem Intel hem de PowerPC tabanlı Mac'ler için yenilikler yapıldı:

 • Safari 3 içerir
 • Aşağıdaki kameralar için RAW görüntü çözme desteği ekler: Panasonic Lumix DMC-FZ50 Leica V-Lux 1, Olympus E-400, Olympus E410, Olympus E510, Canon EOS 40D
 • QuarkXPress-de OpenType fontlar kullanıldığında geliştirilmiş uyumluluk
 • VMware Fusion çalıştırırken güvenilirliğini artırır
 • iPhonede çekilen fotoğrafları aktarmak için Image Capture kullanarak için geliştirilmiş destek
 • iPhone ve Yahoo! adres defterleri arasında senkronize geliştirir
 • Mac OS 9 AFP sharepoint dosyaları kopyalama bir sorunu giderir
 • Bonjour üzerinde AFP sharepoint reklamının geliştirilmiş güvenilirliği
 • Mac'in internet bağlantı paylaşımı sırasında liman haritalama kullanılmasını önlemesi olabilecek bir sorunu giderir
 • Kerberos kullanarak paylaşılan bir AFP-ye kimlik doğrulaması için çalışma güvenilirliğini artırır
 • Üçüncü taraf kablosuz geniş alan ağ cihazları ile geliştirilmiş uyumluluk
 • Harici USB sabit diskler monte edilirken güvenilirliğini artırır.
 • Microsoft Presenter Mouse 8000 için destek ekler
 • iTunes sanat Ekran Koruyucusu içinde albüm sanatının iki sırasını seçerek Tercihler Sistemi beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir sorununu giderir
 • Avustralya, Yeni Zelanda, ve Indiana Amerika Birleşik Devletleri müşteriler için Güncelleştirme Yaz Saati bilgileri içerir
 • Alüminyum Apple Klavyede özel anahtarların kullanımına Aperture slaytını kontrol etmesine izin verir
 • Başka bir Mac OS X dilinde bilgisayar kullanırken bazı uygulamalar için yardım içeriğinin İngilizce görüntülenebilir olan bir sorunu giderir
 • Bazı Apple Dashboard widgetleri ile sorunları giderir: Unit Converter, Hesap Makinesi, Stoklar
Önce gelen:
Mac OS X Panther
Mac OS X Tiger
29 Nisan 2005
Sonra gelen:
Mac OS X Leopard

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]