macOS Big Sur

Vikipedi, özgür ansiklopedi

macOS Big Sur
Açık modda macOS Big Sur'ın masaüstü görünümü
Geliştirici(ler)Apple
İşletim sistemi ailesimacOS
Genel dağıtım12 Kasım 2020
Kaynak türüKapalı, açık bileşenler ile
LisansAPSL ve Apple EULA
Çekirdek türüHibrit (XNU
Platform desteğiX86-64, ARM64
ÖncülümacOS Catalina
ArdılımacOS Monterey
Web sitesiapple.com/macos/big-sur-preview/
Destek durumu
Güvenlik güncellemeleriyle devam ediyor.

macOS Big Sur (versiyon 11.0) Apple'ın Macintosh bilgisayarlar için işletim sistemi olan MacOS'un bir sonraki büyük sürümüdür. macOS Catalina'nın ardılı olan Big Sur, 22 Haziran 2020 tarihinde 2020 WWDC'de açıklandı[1][2] ve adını Kaliforniya'daki bir kıyı bölgesinden almaktadır. Bu sürüm aynı zamanda, 2000 yılında Mac OS X Public Beta'nın yayımlanmasından bu yana ilk kez ana versiyon numarasının değiştiği sürümdür. 2021 yılında yerini macOS Monterey aldı.

macOS Big Sur, gelecekteki Macintosh'larda Apple tarafından özelleştirilmiş ARM işlemcilerden yararlanmak üzere tasarlanmıştır.

Değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple SoC'ler için destek[değiştir | kaynağı değiştir]

macOS Big Sur ile Apple; platformlarının Intel ve AMD tabanlı X86-64 mimarisinden ARM temelli kendi SoC'lerine, ki iPhone ve iPad'deki SoC'lerle benzerlik gösterir, geçişini sağlamaktadır. Zaten iyi performans sağlayan A serisi SoC'ler, iyi bir soğutmayla (masaüstü seviyesinde) hız aşırtılarak Intel CPU'larının performansını 2'ye katlayabilir. Mac'lerin Apple Silicon'a geçişi ile tüm ekosistem ürünleri bu SoC'lerden faydalanıyor olacak.[3]

iOS ve iPadOS uygulamaları desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple Silicon bulunduran cihazlarda macOS Big Sur, iOS ve iPadOS uygulamalarını çalıştırabilecek. Apple, çoğu uygulamanın sorunsuz çalışacağını iddia etmektedir.[kaynak belirtilmeli]

İmzalı ses hacmi[değiştir | kaynağı değiştir]

MacOS Big Sur'da, verilerin sızdırılmasını önlemek için sistem birimi elektronik olarak imzalanacaktır.

Yazılım güncellemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

MacOS Big Sur ile yazılım güncellemeleri arka planda kurulmaya devam edebilecek.[kaynak belirtilmeli]

Kullanıcı arayüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Big Sur ile Apple, işletim sistemi genelinde saydamlığı ve şeffaflığı artırarak macOS kullanıcı arayüzünü daha sezgisel hale getirmeyi amaçlamıştır. İkonlar ve pencerelerin köşeleri yuvarlatılmış böylece daha yumuşak bir görünüm kazandırılmıştır. Mesajlarda ise GIF ve video gibi içerikler de artık paylaşılabilecek. Ayrıca konuşmalar iOS'te olduğu gibi kategorilere ayrılabilecek.[4]

Yeni mimariye geçiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple, yeni macOS ile birlikte eski x86-64 komut setini bırakarak kendi tasarımları olan "Apple Silicon" çiplerine ve yeni ARM komut setine geçiş yapacaklarını duyurdu. Apple, özel donanımı ile kendi yazılımını birleştirerek daha iyi deneyimler sunmayı hedefliyor. Intel donanımlarına optimize edilmiş programların yeni mimariye hızlıca adapte edilebilmesi için Apple, geliştiricilerle 20 yıl önce PowerPC'den Intel'e yapılan geçişte de uyguladıkları "Transition" prensiplerini uygulayacaklarını açıklamıştır. Apple, bu geçişin 2 yıl kadar sürebileceğini söylemiştir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Apple introduces macOS Big Sur with a beautiful new design". Apple. 22 Haziran 2020. 22 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2020. 
  2. ^ "WWDC 2020'den: MacOS Big Sur duyuruldu! İşte yeni MacOS Big Sur'un özellikleri". Mynet. 22 Haziran 2020. 23 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2020. 
  3. ^ Sims, Gary (23 Haziran 2020). Apple Abondons Intel and maybe AMD Radeon as well. Geliştirici. Gary Explains. 23 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2020. 
  4. ^ "macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler". shiftdelete.net. 22 Haziran 2020. 23 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2020. 
  5. ^ "Apple announces Mac transition to Apple Silicon". apple.com. 23 Haziran 2020. 22 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]