İçeriğe atla

Genius Bar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Genius Bar Apple ürünlerinin müşterileri için konsiyerj tarzı destek sağlamak amacıyla, Apple'ın perakende satış mağazalarından birinin tamamında bulunan bir teknoloji destek istasyonudur.[1][2][3] Perakende eski Genel Müdür Yardımcısı Ron Johnson, sıklıkla Genius Bar'ı "mağazalarımızın kalbi ve ruhu" olarak adlandırdı. Çalışanlar özel olarak Genius Bar'da eğitilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Onların rolü müşterilere Apple donanım ve yazılımlarıyla yardımcı olmaktır. Apple ürünlerinin mağazadaki onarımları eskiden Mac Geniuses olarak bilinen "Geniuses" tarafından gerçekleştirilir.[4] Eylül 2009'da, Aile Odası Uzmanları iPod ve iPhone'un sorunlarını gidermek için bu kanalı bir araya getirdi. 2010'da piyasaya çıktığında, iPad randevuları da Aile Odası Uzmanları'na düştü. Apple artık iki Genius Bar sırasını sağalar: Mac ve Mobil Cihaz.

Genius Bar, gündelik hayatta Apple müşterilerine yardımcı olan bir Genius Bar çalışanını canlandıran kısa bir ömürlü 2012 televizyon reklam kampanyasında referans aldı. Avustralya'da hizmet sunulduğunda Hizmet umutla karşılandı, ancak gecikmeler nedeniyle 17 Kasım 2006'nın orijinal başlangıç tarihi gelişmedi.[5]

Depo düzeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Genius Bar'ın yerleşimi daha önce en az iki 15 MacBook Pro bilgisayarından oluşuyordu ve çoğunlukla " kayan " dururdu. Çalışanlar artık makinelerde onarım yapmak için benzer yazılımlarla iPad'leri kullanıyorlardı. iPod / iPhone sorunlarını gidermek için "kayan" dizüstü bilgisayarlar olabilir, bu genellikle "kayan" olarak adlandırılır.[6] Bar'ın arkasındaki LCD ekranlar, müşterilere yardım bekleyen ipuçlarını sunan döngüsel videolar oynuyor. Barın önünde tabureler bulunabilir, böylece insanlar oturup, birbirleriyle veya çalışanlarla sohbet edebilir.

Bazen Genius Bar'ın ardında görülen "Kırmızı Telefon", mağazadaki çalışanlara cevap vermek için sorunlar ve sorular çok karışıkken, Apple ürün uzmanlarına doğrudan bir çizgiydi. Ağustos 2009'dan itibaren, bu telefon artık yeni Apple Mağazalarında yüklü değildir ve diğerlerinde kaldırılmıştır. Çalışanlar AppleCare'in yerel temsilcileri olarak da görülebilir. Müşterilerin Apple ürünleriyle ilgili sorunları veya soruları olduğunda kişisel destek sağlıyorlar.[7] Genius Bar'da yapılan çoğu hizmet ücretsizdir. Garanti dışı servis (düzenli olarak onarım tamamlandığında müşteri tarafından ödenir) de düzenli olarak uygulanmaktadır. Bazı ülkelerde, Apple sabit ücret karşılığında taşınabilir onarımların (kazara hasar gibi konularda) tamamlanabileceği servis depolarına sahiptir. Çoğu taşınabilir bilgisayar tamiri ve tüm masaüstü onarımları mağazada gerçekleştirilir ve bir gecede veya birkaç gün içinde tamamlanır.

Büyük destek ekipleri, işçileri planlayan ve Müşteri hizmetleri konularını Genius Bar'da yöneten "Lead Genius" tarafından yönlendiriliyor. Lead Genius'a, idari evrakların yönetiminden, Geniuses'in çalışmalarının organizasyonundan ve müşterilerin onarımları hakkında irtibat kurmasından sorumlu olan "Genius Admin" tarafından yardımcı olunur.[8]

Stajyerler ("GYO" veya Grow-Your Own Genenius olarak anılacaktır) sertifikalı değildir, ancak iPod ve iPhone sorunları için eğitim almış ve dünya çapında çeşitli eğitim yerlerinden birinde resmi eğitim ve sertifikasyona gitmeden önce gerekli olan yerlere yardım etmektedir.

Genius Eğitim Öğrenci Çalışma Kitabı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genius Eğitim Öğrenci Çalışma Kitabı, Apple'ın teknoloji destek çalışanlarının Geniuses adı verilen Apple'ın çalışan eğitim kılavuzudur. El kitabı, mal satmanın nihai hedefi etrafında dönen çeşitli pazarlama tekniklerini içeriyor. Eğitimde çalışanlara öğretilen temel ilkelerden biri "Apple Store'da Herkes satış yapıyor" dır.[9] Temel satış stratejisi, nimonik bir cihazla özetlenebilir: Yaklaşım, Araştır, Mevcut, Dinle, Bitir (İngilizce: Approach, Probe, Present, Listen, End yani, "Apple" kelimesinin baş harfleri. Müşterilerin endişeleri olduğunda, el kitabında öngörülen yanıt "Üç Fs:" Hiss et, Keçe yap ve Bul tekniğidir. Genius rolüne sahip olmayan çalışanlar bu elkitabını almıyor veya bu eğitimi almıyor olsalar da, her Genius "Teşhis Hizmetlerini Kullanma" ve "Empati Gücü" gibi farklı programlar öngören iki haftalık bir işe alım eğitimine katılmalıdır.[10] Doğrular, ayrıca, el kitabının açıkça yasaklandığı şeklinde öne sürülen kelimelerin bir listesine sahiptir; "Bomba", "çarpışma" ve "askıda kalma" kelimeleri "yanıt vermiyor" veya "beklenmedik biçimde sonlandırılıyor" ifadesi ile değiştirilmelidir. El kitabı aynı zamanda çalışanlara, bir masada davul yapmak ya da bir müşterinin sırf sıkıldığı ya da hayal kırıklığı yaşayabileceği anlamına gelebilen boynunun arkasına bir avuç içi yerleştirmek gibi duygusal ipuçlarını okumasını öğretir.[11]

Spinoffs / offshoots[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda, Apple teknik destek için Genius Bar'ı sunmaktadır ve daha az teknik soruyu cevaplamak için her zaman kullanılabilir olan Reklam Öğeleri - yazılım eğiticileri vardır.[12]

Yıllar boyunca Apple, Genius Bar'ı tamamlamak için hizmet ve destek sunma yollarını denedi. Şu anda yok olan bazı örnekler şunları içerir:

 • Stüdyo, iLife, iWork, Final Cut Pro ve Aperture gibi birçok Apple tüketici ve profesyonel uygulamasıyla ilgili sorularla müşterilere hizmet eden "eğitimciler" tarafından hazırlanır. Üçüncü taraf başvuruları resmen desteklenmiyor.
 • iPod Bar, Genius Bar'ın Macintosh'a özgü sorgulara sahip müşterilere odaklanabilmesi için müşterileri iPod ile ilgili sorularla ayırmayı amaçlıyor.
 • Pro Labs ve Open Lab, New York, New York'taki West 14th Street'te Apple Store'un açılması ile tanıtıldı; Pro Labs da Sidney, Avustralya'daki Apple Store ve Pudong, China Apple Store'da sunuldu. Bugüne kadar açık laboratuvarı yalnızca Batı 14'üncü Cadde'de sunulmaktadır.
 • Pro Labs dört saatlik iki oturum boyunca sergilenen sekiz saatlik bir eğitimden oluşur. Stüdere çok benzer şekilde, bu oturumlar Aperture ve Final Cut Pro gibi Apple'ın "Pro Apps" ı ve Photoshop gibi diğer üçüncü parti uygulamalara odaklanıyor ancak The Studio'daki oturumlardan çok daha derinlemesine ve odaklanmış durumdalar. .
 • Open Lab, Genius Bar'ın ilk günlerine benzer şekilde çeşitli uygulamalara sahip müşterilere, ancak Genius Bar'nın donanım odaklılığının tersine, yazılım üzerinde bir vurgu yaparak birinci elden ilk yardım hizmeti sunmaktadır.

Apple ayrıca, iTunes'un "Genius" adlı uygulamasında kullanıcının beğenisine göre müzik önerileri üreten özelliklere sahip.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 4. ^ https://www.forbes.com/forbes/welcome/?toURL=https://www.forbes.com/sites/roberthof/2012/07/30/viewers-give-apples-genius-olympic-ads-a-d-for-dumb/&refURL=https://en.wikipedia.org/&referrer=https://en.wikipedia.org/[ölü/kırık bağlantı]
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]