SpringBoard (uygulama)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

SpringBoard iOS ana ekranını yöneten standart bir uygulamadır.[1][2] Diğer görevler arasında WindowServer'in başlatılması, uygulamaları başlatma ve önyükleme ve başlangıçta bazı aygıt ayarlarının yapılması sayılabilir.[3]

2008 yılında, Apple'nin iPhone OS 1.1.3 sürümü ve Ocak Uygulaması Paketi ile birlikte SpringBoard'da bazı önemli değişiklikler yapıldı.[4] Parmağınızı herhangi bir uygulamada birkaç saniye basılı tutmak, tüm simgelerin sarsılmasına neden olur. Bu görünümden simgelerinizi yeniden düzenleyebilir, web uygulamalarını ve web kliplerini silebilir ve bir uygulamayı ekranın yanına sürükleyerek birden fazla sayfa oluşturabilirsiniz. Ana Ekran düğmesine basılırsa, simgeler kıpırdamayı durdurur ve uygulamalar tekrar açılabilir.[5] Temmuz 2008'de üçüncü taraf uygulamaları iPhone OS 2.0 ile sunuldu. Bu uygulamalar App Store aracılığıyla yüklenir ve geleneksel "kıpır kıpır modu" yöntemi ile silinir.

Haziran 2009'da iPhone OS 3'te Spotlight Araması, SpringBoard'a eklendi. Bu, kullanıcının iPhone'da saklanan uygulamaları ve diğer dosyaları aramasını sağladı.[6] Haziran 2010'da, iOS 4'te, ana ekran duvar kâğıtları SpringBoard'a tanıtıldı. Klasörler de tanıtıldı: bir uygulamayı "kıpır kıpır modu" esnasında başka bir uygulamaya sürüklemek bir klasör oluşturulmasına neden olur. Bundan sonra, bir uygulamanın klasörün üstüne sürüklenmesiyle daha fazla uygulama bu klasöre eklenebilir. Uygulamalar, bir klasörü ana giriş ekranına sürükleyerek kaldırılabilir. Klasörler, her uygulamayı klasörden kaldırarak kaldırılabilir.

Jailbreak cihazlarda, imzalanmamış uygulamalar (Cydia ile yüklenen uygulamalar), uygulamada parmak tutma silme yöntemini seçerek geleneksel yöntemle silinemez.[7] Bunun yerine, CyDelete kurulmadığı sürece bu yöntemin kullanılmasına izin veren Cydia aracılığıyla kaldırılmaları gerekir.

Araştırmacılar, mobil cihazlarda, kullanıcıların SpringBoards'da, çoğunlukla kullanım frekansı ve uygulamaların benzerliklerine, ayrıca kullanılabilirlik ve estetik nedenlerden dolayı simgeler düzenlemiş olduklarını keşfettiler.

Jailbreak cihazları[değiştir | kaynağı değiştir]

SpringBoard'ın yerleşimi /Library/SpringBoard/IconState.plist özellik listesinde yer almaktadır.

1.1.3 öncesi iPhone OS / iOS sürümlerinde, jailbreaking, SpringBoard'ı üçüncü taraf uygulamaları görüntülemek için yamalıyordu.

IPhone OS sürüm 1.1.3 ve sonraki sürümlerinde, SpringBoard doğal olarak üçüncü taraf simgelerini oluşturduğu için yamaya gerek yoktur. Jailbroken uygulamaları Applications'da saklanır.[8]

Jailbroken cihazlarındaki SpringBoard, temalar veya derilerle de özelleştirilebilir. Temalar, jailbroken üçüncü parti yükleyici Cydia uygulaması olan WinterBoard aracılığıyla uygulanır. SpringBoard'ın uygulamaları ve kullanıcı arabirimi öğeleri manuel olarak temalı olabilir, ancak çoğu kullanıcı WinterBoard'ı daha kararlı, kolay tercih edir. Ve kullanıcı seçtiğinde temaları etkinleştirmek / devre dışı bırakmak gibi özellikler sunar. Cydia, evasi0n veya redsn0w gibi üçüncü parti uygulamalar yoluyla indirilebilir.

Temalar, esas olarak simge görünümüyle SpringBoard'ın görünümünde değişiklikler yapabilir. Bununla birlikte, temalar kullanıcı arayüzünün elemanlarını da değiştirir.

macOS[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Lion'da 'Launchpad' adı verilen yeni bir özellik yer alıyor.Bu özellik iOS yazılımındaki SpringBoard özelliğine dayanıyordu.Aynı özellikler (klasörler gibi) içeriyordu, ancak ana ekran olarak değildir, dock'ta daha fazla bir uzantı vardır ( Dashboard gibi).[9] Mac OS X Lion Geliştirici Önizlemesinden önce, SpringBoard Launchpad olarak yeniden adlandırıldı. Bağlantı istasyonunda görüntülenen adla aynı kalmasına rağmen, Launchpad'i oluşturmak için kullanılan resimler hala "SpringBoard" (veya "sb") olarak adlandırılır ve /System/Library/CoreServices/Dock.app/Contents/Resources adresinde bulunabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  6. ^ http://www.phonearena.com/image.php?m=Articles.Images&f=name&id=150924&kw=
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]