Dashboard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dashboard
Dashboard OS X.svg
Wikiwidget.png
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 29 Nisan 2005 (18 yıl önce) (2005-04-29)
Güncel sürüm 1.8 / 20 Temmuz 2011 (11 yıl önce) (2011-07-20)
İşletim sistemi Mac OS X Tiger ve üstü
Platform MacOS
Tür widget yazılımı
Lisans Ücretsiz yazılım
Resmî sitesi Sitesi

Dashboard Apple'nin Mac OS X işletim sistemleri için bir uygulama, widget olarak bilinen mini uygulamaları barındırmak için ikinci bir masaüstü olarak kullanılır.[1] Bunların, başlatılması zaman almayan basit uygulamalar olması amaçlanmıştır. Mac OS X ile birlikte verilen kontrol paneli uygulamaları, hisse senedini, hava durumu raporunu, hesap makinesini ve not defterini içerir; Kullanıcılar bunları kendileri oluşturabilir veya indirebilir.[2] Microsoft Windows 10 sisteminde Görev Görünümü masaüstü sistemini tanıttı.

Mac OS X Lion'dan önce, Dashboard etkinleştirildiğinde, kullanıcının masaüstüsü soluklaşır ve widgetlar ön planda görünür. Uygulama pencerelerinde olduğu gibi, kullanıcılar etrafında gezinebilir, yeniden düzenleyebilir, silebilir ve yeniden oluşturabilir (böylece aynı Widget'tan birden fazlası aynı anda, muhtemelen farklı ayarlarla açılabilir). Katmanın altındaki bir simge çubuğu aracılığıyla yeni widget'lar açılabilir ve mevcut uygulamaların bir listesini iOS ana ekranına veya Mac OS X Launchpad paneline benzer şekilde yükleyerek açabilirsiniz. Yükledikten sonra, widget kullanıma hazırdır.[3]

Dashboard ilk olarak Mac OS X Tiger'de tanıtıldı. Dock, Launchpad veya Spotlight'dan bir uygulama olarak etkinleştirilebilir. Ayrıca bir kontrol paneli tuşuyla da erişilebilir. Alternatif olarak, kullanıcı imleci önceden atanmış bir sıcak köşeye veya klavye kısayoluna getirirken Dashboard'ı açık yapmayı seçebilir.[4] Mac OS X Lion'dan başlayarak Gösterge Tablosu, her iki taraftaki Masaüstlerinden sağa dört parmağı kaydırarak erişilen bir alan (Spaces) olarak yapılandırılabilir. OS X Yosemite'de Dashboard varsayılan olarak devre dışıdır, çünkü Bildirim Merkezi şimdi aletleri görüntülemek için birincil yöntemdir.[5]

Widget işlevleri ve yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kontrol paneli widget'ları, web sayfaları gibi, çoğu zaman kullanıcının elle erişmesi için sıkıcı veya karmaşık olan görevleri yerine getirmek için birçok farklı özelliği vardır. Bir örnek, kullanıcının tarayıcısını açıp bir Google araması gerçekleştiren Google Arama widget'idir. Wikipedia gibi diğer widget'lar, web sayfalarının içeriğini kapar ve Gösterge Tablosu'nda görüntüler.[6] Bazı widget'lar oyun oynayabilir, Adobe Flash (veya başka bir multimedya geliştirme programı) sanki bir tarayıcıda olduğu gibi oyunlar yaratabilir. Ayrıca, Mac kullanıcıları kendi widget'larını dahili yazılımı kullanarak oluşturabilirler.

Grafik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dashboard, widget'leri görüntülemek, açmak ve kullanmak için çeşitli grafik efektleri kullanır. Örneğin, sağ alt köşedeki küçük bir "i" simgesini tıklatarak widget'ı çevreleyen taklitini etmek için 3 boyutlu bir çevirme efekti kullanılır; kullanıcı ters taraftaki tercihleri değiştirebilir; Diğer efektler arasında, simgenin vücuda gelişi (pencere açma cihazları açılırken), bir "pencere döndürme efekti" odaklandığı, kullanıcı kapatıldığında Command-R veya emici bir efekti bastırdığı anlamına gelir.[7] Yeterince güçlü Mac'larda, aletler açıldıklarında suya düşen bir yaprak gibi dalgalanma etkisi yaratacaktır. Bu efektler önemli miktarda işlem gücü tüketir ve tartışmasız sadece kozmetiktir, ancak Mac OS X'in Quartz Extreme ve Core Image grafik mimarilerinin yardımıyla onları gerçek zamanlı olarak render edebilecek yeterli bilgi işlem gücüne sahiptir.[8] Exposé'de (Mission Control), Front Row olduğu gibi, Dashboard'ı çağırırken ya da Dashboard menü çubuğunu açarak kaymayı aşağı doğru tuttuğunda efekt yavaş gösterilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  7. ^ https://edge-macbook.wikispaces.com/The+Mac+Dashboard?responseToken=0f0a93a9c74460c6ec288c694bb2a05a
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]