iPhone 4

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Steve Jobs iPhone 4'ü tanıtırken
iPhone 4'ün logosu
iPhone model listesi
İlişkili maddeler:
iPod Touch, iPad

iPhone 4 (telaffuzu /aɪ.foʊn.fɔr/) Apple'ın iPhone 3GS'den sonra piyasaya sürdüğü akıllı telefondur. 7 Haziran 2010'da San Francisco'daki Moscone Center'da düzenlenen WWDC 2010'da duyurulmuştur. iPhone 3GS'in halefi iPhone 4S'in selefidir.[1] 24 Haziran 2010'da altı ülkede satışa sunulmuştur.

Apple iPhone 3GS'den farklı olarak paslanmaz çelik çerçeve, daha güçlü cam yüzey, Apple A4 çip ve 512 MB eDRAM'dir. Ön yüzüne eklenen kamera sayesinde diğer iPhone 4 cihazlarıyla karşılıklı görüntülü konuşma yapmak mümkündür.

iPhone 4'ün duyurulması ile piyasaya iOS 4.x olarak da bilinen dördüncü nesil mobil işletim sistemi sürülmüştür. Bu işletim sistemi ile FaceTime, Retina görüntü gibi özellikler eklenmiş, daha sonrasındaki güncellemeler ile ise Game Center, HDR resim çekme özellikleri de ek olarak işletim sistemine entegre edilmiştir.

Şimdiye kadar üretilmiş olan bütün iOS versiyonları için jailbreak çıkmıştır. Bir sonraki 4.3 versiyonda, Wi-Fi üzerinden tethering olarak adlandırılan, internet paylaşımı da mümkün kılınmıştır. Bu sayede iPhone'lar birer Wi-Fi noktası (Wi-Fi spot olarak da geçer) gibi kullanılabilmektedir.

iPhone 4 iOS 7.1.2'ye kadarki (7.1.2 dahil) bütün iOS sürümlerini desteklemektedir. (iOS 4'ten iOS 7.1.2'ye yükseltilebilir.) Apple son olarak iPhone 4'e iOS 8 desteği vermeyerek iPhone 4'ün bir anlamda ömrüne son vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Topolsky, Joshua (7 Haziran 2010). "Steve Jobs live from WWDC 2010". Engadget. 27 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
iPhone 3GS
iPhone 4
4. nesil
Sonra gelen:
iPhone 4S