Jonathan Ive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jonathan Paul Ive
Jonathan Ive (OTRS).jpg
2009 yılında Jonathan Ive
Doğum 27 Şubat 1967
Büyük Londra, Birleşik Krallık
Diğer ad(lar)ı Jony Ive
Meslek Apple Baş Tasarım Yöneticisi
Resmî site https://www.apple.com/pr/bios/jonathan-ive.html

Sir Jonathan Paul Ive (d. 27 Şubat 1967, Büyük Londra, Birleşik Krallık), Apple firmasına yaptığı tasarımlarla ünlenen İngiliz tasarımcı.

iPod'dan iPhone'a birçok Apple ürününün tasarımına imza atan Jonathan Ive, firmanın kurucusu olan Steve Jobs tarafından "markanın asıl ruhu" olarak nitelendiriliyordu. Steve Jobs'un ölümünden sonra Apple'ın yönetim kurulu başkanı olan Tim Cook tarafından, baş tasarımcılığa atanan[1] Jonathan Ive, dünyada ürünleri en çok satan/kullanılan tasarımcıların başında geliyor.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Jonathan Ive, İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeydoğusundaki Chingford kasabasında doğdu. Babası, Middlesex Yüksekokulu'nda (sonradan üniversite oldu) ders veren bir gümüş ustasıydı. Ive, ilk tasarım eğitiminin temellerini babasının atölyesinde aldı. Okul yılları sırasında arabalara tutkun olan Ive'ın bu merakı, onu tasarıma iten ilk güdüydü. İlk öğrenimini Chingford Foundation School'da alan Jonathan Ive, ardından Stafford'da Walton High School'a devam etti. Walton'dan sonra Londra'da araba tasarımı üzerine özel bir eğitim programı sunan Royal College of Art'a kaydolan Jonathan Ive, burada aradığını bulamadı.

Jonathan Ive, günümüzde Northumbria Üniversitesi olarak bilinen Newcastle Polytechnic'e kaydoldu. Bu dönemde yaptığı işitme cihazı gibi bazı tasarımları Londra'daki ünlü Tasarım Müzesi'nde (Design Museum) sergilendi. Okurken kendisine eğitim bursu sağlayan Robert Weaver'ın firmasında staj yaptı. Newcastle Polytechnic'ten en üst seviye dereceyle mezun oldu.

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Demirel, Fırat. "Jonathan Ive, Apple'da Chief Design Officer oldu". Webrazzi. 18 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2015.