iMessage

Vikipedi, özgür ansiklopedi

iMessage
Geliştirici(ler)Apple
İlk yayınlanma12 Ekim 2011 (12 yıl önce) (2011-10-12)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiiOS (iOS 5), macOS (OS X Mountain Lion), watchOS
PlatformiPhone, iPad, iPod Touch ve Mac
ErişilebilirlikÇokdilli
TürAnlık mesajlaşma
LisansAçık kaynaklı yazılım
Resmî sitesisupport.apple.com/explore/messages

iMessage Apple tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma servisidir. Bu, iOS 5 ve sonrasında ve OS X Mountain Lion ve sonrasında Apple Mesajlar uygulamasında desteklenir.[1]

Başlatma[değiştir | kaynağı değiştir]

IMessage, Scott Forstall tarafından 6 Haziran 2011'deki WWDC 2011 açılış notunda açıklandı. IMessage desteği olan Apple Mesajlar uygulamasının bir sürümü 12 Ekim 2011'de iOS 5 güncellemesine dahil edildi.[2] 16 Şubat 2012'de ise Apple, iMessage desteği olan yeni bir "OS X Mesajlar" uygulamasını tanıttı. Bu, iChat yerine geldi ve OS X Mountain Lion'un bir parçası oldu. Mountain Lion, Mesajlar ile birlikte, 25 Temmuz 2012'de kullanıma sunuldu.

23 Ekim 2012'de Apple CEO'su Tim Cook, Apple cihaz kullanıcılarının iMessage uygulamasını kullanarak 300 milyar mesaj gönderdiklerini ve saniyede ortalama 28.000 mesaj gönderildiğini açıkladı.[3] Şubat 2016'da Eddy Cue, saniyede gönderilen iMessage sayısının 200.000'e yükseldiğini açıkladı.

iMessage ve Mesajlar arasında fark. Mavi renk iMessage, yeşil renk ise SMS metin mesajıdır.

3 Mayıs 2016'da iMessage ile iletişim kuran, Android istemcisine bağlanan ve Android istemcisinin ileti gönderip almasına izin veren OS X kodundan oluşan "PieMessage" adlı bir proje açıklandı. 13 Haziran 2016'da Apple, iMessage hizmetine Apps eklendiğini, buna IOS ve macOS'ta Mesajlar uygulamaları aracılığıyla erişilebildiğini açıkladı. IMessage Uygulamaları, Mesajlar Uygulaması, iMessage Servisi, Mesajlar çerçevesi ve iMessage için App Store, iOS 10 ve macOS Sierra sürümlerinde mevcuttur.[4][5] Uygulama kullanıcıları, uygulamalara geçmek zorunda kalmadan ileti dizileri içinde içerik oluşturabilir, paylaşabilir, etiketler ekleyebilir, ödemeler ve daha fazlasını yapabilir.[6] IMessage Uygulamaları, bağımsız iMessage uygulamaları olarak oluşturulabilir veya mevcut iOS uygulamalarının bir uzantısı olarak mevcut olabilir.[7]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

IMessage, kullanıcıların Wi-Fi, cep telefonu İnternet erişimi veya diğer İnternet aracılığı ile iOS veya OS X kullanıcılarına diğer formlarda metinler, dokümanlar, fotoğraflar, videolar, iletişim bilgileri ve grup mesajları gönderebilmelerine izin verir.[8][9] Böylece iOS 5 veya üstünü çalıştıran cihazlara sahip çoğu kullanıcı için standart SMS / MMS mesajlaşmasına bir alternatif sunmaktır. IMessage'e, iOS 5 veya üstünü çalıştıran bir iPhone, iPad veya iPod Touch veya OS X Mountain Lion veya daha yeni bir sürümünü çalıştıran bir Mac'da Mesajlar uygulaması aracılığıyla erişilebilir. Bu cihazların sahipleri bir veya daha fazla e-posta adresini Apple'a kaydedebilir ve ek olarak, iPhone sahipleri, kendi operatörleri destekleniyorsa, telefon numaralarını Apple'a kaydedebilirler. Bir cep telefonu numarasına mesaj gönderildiğinde, Mesajlar, cep telefonu numarası iMessage için ayarlandıysa Apple ile kontrol edilir. Değilse, mesajınız sorunsuzca iMessage'dan SMS'ye geçecektir. SMS göndermek için gönderdiğiniz iMessage iletisinin üzerine dokunarak seçeneklerden "Metin mesajı gibi gönder" seçeneği seçilir. Sonuçta mavi renkli olan ileti yeşil renk alacaktır. Mesajlar'da, kullanıcının gönderdiği içerikler sağda, diğer kişilerin solundaki yanıtlarla hizalanır. Bir kullanıcı, diğer iMessage kullanıcısının bir mesaj yazıp yazmadığını görebilir, cevap yazmaya başladığında diğer kullanıcının metin balonunda soluk gri üç nokta görünür. Bir IOS cihazında konuşmaya başlamak ve başka bir cihazda devam etmek de mümkündür.

IMessage'a özgü işlevler yalnızca iOS 5 veya sonraki sürümleri çalıştıran veya Mountain Lion veya daha yeni bir sürümünü çalıştıran makineler arasında çalışır. Ancak iPhone'da Mesajlar, iMessage kullanılamadığı zamanlarda SMS kullanabilir ve iOS olmayan cihazlarla veya diğer iPhone'larla iletişim kurabilir.[10] IPhone'larda yeşil düğmeler ve metin kabarcıkları SMS tabanlı iletişim gösterir; Tüm iOS cihazlarında mavi düğmeler ve metin kabarcıkları iMessage iletişimini belirtir. Tüm iMesajlar şifrelidir ve teslimat makbuzları kullanılarak izlenebilir. Alıcı, "Okundu bilgisi"'ni etkinleştirirse, gönderen, alıcının iletiyi okuduğunu görebilir. IMessage aynı zamanda kullanıcıların ikiden fazla kişiyle sohbet başlatmalarına ( "grup sohbeti") olanak tanır. Kullanıcıların iPhone'ları iOS 5 veya sonraki bir sürümü çalıştırıyorsa, iMessage kullanıcılarının mesajlarını, SMS / MMS yerine kullanıcıların veri bağlantısı yoluyla gönderir. Bu, bir kullanıcı başka bir iOS 5 kullanıcısına bir metin mesajı gönderirse, mesajla ilişkili SMS / MMS ücretinin bulunmadığı anlamına gelir. Yalnızca ek bir veri aktarımı olarak değerlendirilir.

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

IMessage protokolü özel bir ikili protokol olan Apple Push Bildirim Hizmeti'ne (APN'ler) dayanır.[11] Apple sunucuları ile Keep-Alive bağlantı kurar. Her bağlantının belirli bir aygıta bir ileti göndermek için kullanılması gereken rota için bir tanımlayıcı görevi gören kendine özgü bir kodu vardır. Bağlantı, TLS ile, bir istemci tarafı sertifikası kullanılarak şifrelenir; bu, cihaz tarafından iMessage'in etkinleştirilmesiyle istenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "iMessage Apps and Stickers". 7 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 2. ^ "iPhone veya iPad'inizde Mesajlar'ı kullanma". 11 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 3. ^ "Apple kicks off iPad mini event: 3 million new iPods sold, iOS 6 now on 200 million devices". 20 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 4. ^ "Apple, iOS 10 için iMessage'ı Açıkladı!". 11 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 5. ^ "iOS 10 Mesajlar Uygulamasındaki Yenilikler Nasıl Kullanılır". 10 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 6. ^ "iMessage Nedir ? iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır ? Tüm Detaylar". 11 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 7. ^ "iMessage Hakkında Sık Sorulan Sorular". 5 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 8. ^ "iMessage : iPhone'un varsa sana SMS bedava!". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 9. ^ "iMessage nedir?". 9 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 10. ^ "New Version of iOS Includes Notification Center, iMessage, Newsstand, Twitter Integration Among 200 New Features". 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2016. 
 11. ^ "Push Notifications : iMessage uses APNS to send messages, which has a small payload size. The question is, how are large photos sent? Doe..." Quora (İngilizce). Erişim tarihi: 27 Ağustos 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]