iOS 6

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İOS 6
iOS 6 sürümünün ekran görüntüsü iPhone 5de
Geliştirici(ler)Apple Inc.
İşletim sistemi ailesiiOS
Kaynak türüKapalı kaynak,açık kaynaklı bileşeni ile
LisansSahipli yazılım,EULA
Çekirdek türüHybrid kernel (XNU)
İlk Yayınlanma Versiyon 6.0
 • 19 Eylül 2012
Son kararlı sürümü 6.1.6 (10B500) / 21 Şubat 2014 (9 yıl önce) (2014-02-21)
Platform desteğiiPhone 3GS
iPhone 4
iPhone 4S
iPhone 5
iPod touch (4.nesil)
iPod Touch (5.nesil)
iPad 2
iPad (3.nesil)
iPad (4.nesil)

iPad Mini (1. nesil)
ÖncülüiOS 5
ArdılıiOS 7

İOS 6 iOS sürümünün Apple tarafından yaratılan ve geliştirilen 6. versiyonu olan mobil işletim sistemidir.İlk 6.0 versiyonu 19 Eylül 2012 yılında yayınlanmıştır.Yeni özelliklere Apple tarafından geliştirilen verilerle Maps uygulaması,biletleri ve Sadakat kartı saklamak için Wallet (Hesap Cüzdanı) uygulaması,geliştirilmiş Siri ve kullanıcı tarafından bilinen alıcılardan posta kutularına 'VIP' mesajlar alabilme yeteneği eklendi.iOS 6 2005 yılından şirkette işletim sisteminin oluşturulmasını sağlayan Scott Forstall tarafından denetlenecek son sürüm oldu.

Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni sürümün ilk önizlemesi 11 Haziran 2012 tarihinde Apple Worldwide Developers Conferencede (WWDC) gösterildi.Genel olarak yeni iOS sürümleri önceki cihazlarda artık desteklenmiyor,bu kez özellikle üçüncü nesil iPod Touch ve birinci nesil iPadde desteklenmesine son verildi. Bu sürümde desteklenen cihazlar iPhone 3GS veya daha yenisi, dördüncü nesil iPod Touch veya daha sonrakisi, iPad 2 veya daha sonrakisi, ayrıca iPad Mini oldu.12 Eylül 2012 tarihinde şirket San Francisco Yerba Buena Sanat Merkezinde üç iOS-la ilgili öğeleri açıkladı; iPhone 5 olarak adlandırılan iPhonenin sonraki nesil sürümü, beşinci nesil iPod Touch ve beklenen iOS 6.0 son sürümü.iOS 6-nın 19 Eylül çıkış tarihi bu etkinlikte açıklandı.[1] Apple TV 2. ve 3.nesil için iOS 6 sürümü 24 Eylül 2012 yılında yayımlandı.

Yeni iPhone 5 modeli 21 Eylülde yeni iOS 6 sürümü ile tanıtıldı, diğer birimler bir over-the-air (hücresel ağ) veya iTunesle güncellenmesi gereklidir. 12 Eylül'de çıkmış olan iTunes 10.7 sürümü için bir cihazda iOS 6 güncelleştirmeyi yüklemek gereklidir.Bu güncelleştirme Apple'ın hızlı beta ürün geliştirmesi oldu.[2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

önceki iOS sürümlerinin aksine, iOS 6 sürümünde iki önemli uygulamalar-Google Haritalar ve YouTube varsayılan olarak kaldırıldı. Ancak, iTunes ve App Storeden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yerleşik Apple Haritalar uygulaması Apple'ın yeni vektör tabanlı motorunu kullanır, bu da pürüzsüz yakınlaştırma için Google'ın sunucularından bitmap'ler indirilirken şu andaki gecikmeyi ortadan kaldırır. 3D görünümleri iPhone 4S ya da sonrası, beşinci nesil iPod Touch ve iPad 2 için mevcut iken, Turn-by-turn navigasyonu yalnızca iPhone 4S veya daha sonrakisi ve iPad 2 için hücresel kapasite ile mevcuttur.[3] iOS 6 yeni Apple Wallet (Passbook) uygulaması aracılığıyla biniş, giriş biletleri, kupon ve sadakat kartları gibi belgeler alınmasını getiriyor. Passbookla bir iOS cihazı ile belirli yerlerde mobil ödeme yapmak için bir barkod okuyucu altında taranabilir. Uygulama belirli bir mağazanın hemen yakınında ilgili kuponlar için bildirimleri gibi bağlam bilinçli özelliklere sahiptir. Apple'ın Siri akıllı kişisel asistanı ile restoran rezervasyonları, lansman uygulamaları yapmak, Facebook ya da Twitter güncellemelerini dikte etmek, film yorumları ve detaylı spor istatistikleri almak için yeteneği geliştirildi.[4] Daha önce sadece iPhone 4S üzerinde desteklenen Siri, şimdi de iPhone 5, beşinci nesil iPod Touch, dördüncü nesil iPad ve iPad Mini 3 üzerinde desteklenir.[5]

Facebook iOS 6 ile Apple'ın yerli uygulamalar aracılığıyla entegre oldu.Facebook özellikleri doğrudan yerli uygulamalar içinde ulaşılabilir.Mesela,Takvim uygulamasını Facebook etkinliklerle senkronize etmek ve App Store ve Apple Oyun Merkezi içinden Facebook'un "beğenme butonu"na basmak olanığı oldu.Yeni gizlilik ayarları kullanıcı için kullanılabilir. Konum hizmetlerinin yanı sıra, aşağıdaki iOS 6 eklenmiştir: fotoğraflar (Zaten kısmen iOS 5 kısıtlı), kontaklar (adres defteri), takvimler, hatırlatmalar, Bluetooth paylaşımı, Twitter, Facebook ve Sina Weibo.iOS 6 da kullanıcılara hedeflenen reklamları önlemek için genel ayarlar menüsünde bir "Sınırlı reklam izleme" kullanıcı kontrolü ile birlikte geldi.

Hata ve sorunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenilikler ve özelliklerle beraber, yeni sürümde hatalar da oldu. iOS 6 haritalama uygulamasında birçok hatalar ortaya çıktı,birçok şehirler yanlış yerde gösterildi, bazı yerlerde tamamen kapalı olduğunu itiraf etti, deniz bazı görmeli yerleri tamamen isimleri gösterilmedi. Kullanıcılar tarafından gönderilen sorunlar Haritaların günlük güncellemeleri ile ele alınmıştır.[6][7] Birçok kullanıcı uyumlu cihazlarla bir dizi Bluetooth ses akışı ile ilgili bir sorunu bildirdiler.Ses hiçbir belirgin nedenle şimdi veya sonra keser. Ekim 2012 itibarıyla, hiçbir çözüm Apple tarafından sağlanamamıştır. Hücresel özellikli cihazlar üzerinde çalışmak için konum tabanlı hatırlatmalar, iPad'ler için işe yaramadı. Bu sorun ancak iPad (4.nesil) ve iPad Mini (1. nesil) cihazlarında Apple tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Birçok iPhone kullanıcıları takvim 2012 yılından 2013 yılına geçerken "Rahatsız Etmeyin" özelliği ile bir hata yaşadı. Özellik kullanıcı tarafından ayarlanan metinleri, bildirimleri ve alarm ayarlarını kaçırılmamasını sağlayan planlanan zamandan geçmişte, solda oldu. Bu hata Gregoryen Miladi takvim sistemi ile ISO 8601 takvim sistemi arasında bir farka neden oldu. Bir başka hata iOS 6.1-de kilit ekranı şifresini atlayarak geçici Telefon uygulamasına tam erişim kazanmak izini hatası oldu,telefonda eylemlerin belirli bir dizisini gerçekleştirerek,sabitlenmemiş kalırdı.Ayrıca,veri güvenliği sorunları da oldu.Saldırgan bir şey Transport Layer Security (SSL / TLS) protokollerinin korunan oturumlarında verileri toplaya veya değiştirebilir.Bu aynı hata, aynı zamanda iPhone 5C ve iPhone 5S için iOS 7.0.4 ve iOS 7.0.5 sürümlerinde de bulundu. Özellikle,iPhone 3GS ve iPod touch (4.nesil) için iOS 6.1.6 sürümü bu sorunu gidermek için serbest bırakıldı.

Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS 6-ın iOS tabanlı cihazlar için 10 versiyonu,Apple TV içinse 5 versiyonu kullanıma verilmiştir.2015 yılında sürüme destek durdurulmuştur.

iOS 6.0 versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk versiyon olup,19 Eylül 2012 yılında tanıtıltı.10A403/10A405/10A406 yazılımında ve 05.16.07/1.00.16/3.0.04/2.0.02/04.12.02 basebandda (firmware) yapılmıştır.Versiyonun özelliklerine şunlar dahildir:

Siri

 • Siri artık iPad (3, 4. nesil ve Mini) ve iPod Touch (5. nesil) için mevcut.
 • birkaç ülke ve dil desteği - Kanada (İngilizce ve Kanada Fransızca), Çin (Mandarin), Hong Kong (Kantonca), İtalya (İtalyanca), Kore (Kore), Meksika (İspanyolca), İspanya (İspanyolca), İsviçre (İtalyanca, Fransızca ve Almanca), Tayvan (Mandarin), ABD (İspanyolca).
 • Yerel arama artık tüm dünyada çalışır.
 • Siri artık NFL, MLB, NBA, NHL, WNBA, NCAA, basketbol ve Amerikan futbolu, Premier League, MLS, ve daha fazla spor liglerinin hakkında bilgi verebilir. Oyuncu istatistikleri, takım Kadroları, oyun programları ve takım sıralamalar için isteyin.
 • Siri film değerlendirmeleri bulmak gibi filmler hakkında bilgi verebilir,ondan aktörler ve aktrisler hakkında bilgi toplamak,film seanslarını elde etmek, bir film fragmanını oynamak ve tiyatro / sinema bulabilmek için sorabilirsiniz.
 • Yelp yerleşik yorumları ile daha fazla bilgi açmak ve OpenTable'la rezervasyonlar oluşturmak.
 • Listelenmiş Restoranlar İncelemeleri ve en yakın olanı hakkında daha fazla bilgi.
 • Uygulamalar "run <uygulama adı>" veya "açık <uygulama adı>" diyerek lanse edilebilir.
 • Siri ile Tweetler göndermek ve Facebook durumu güncelleyebilirsiniz.
 • Siri ile Bildirim Merkezinden öğeleri okuyabilirsiniz..

Facebook

 • Paylaş butonu ile ve Facebook'ta paylaşa bilme ve uygulamalardan Facebook hesaplarına erişebilme yeteneği; iOS 5'te Twitter entegrasyonu gibi.
 • Bildirim Merkezi'nde entegre.
 • Siri Entegresi ve üçüncü parti uygulamalar için API'ler.
 • Facebook'ta arkadaşlarınızın iletişim bilgilerinden Rehber senkronizesi.
 • Takvim'de Facebook Olaylar ve doğum günleri.
 • App Store ve iTunes Store'dan uygulamalar ve içerik "Beğendim" butonu

Twitter

 • Simge Twitter'ın yeni logosu ile eşleşir.

Apple Wallet uygulaması

 • bir kullanıcının biniş, sinema bileti, perakende kuponlar, sadakat kartları ve b. tek bir uygulamada yönetir.
 • Mağaza kuponları ve hediye kartları bir uygulamada (örneğin Apple Store, Starbucks, Target, vs.).
 • değişiklikler olursa,gerçek zamanlı olarak güncellenir (örneğin bir mağaza kartında harcama, uçuş süresi, kapı değişikliği vb).

Bildirim Merkezi

 • Facebook durumunuzu güncelleme ve yeni widget'tan Tweet atma.
 • Mesaj önizlemesi şimdi uyarılar için açık / kapalı değiştirilebilir.
 • Takvim şimdi başlık çubuğunda geçerli tarihi gösterir.
 • Takvim etkinlikleri için bitiş süreleri gösterilir.
 • Bildirimler için "Rahatsız etmeyin" Eklemesi. (Daha fazla bilgi için, ayarlara bakınız)

Fotolar

 • Paylaşılan Fotoğraf Akımları. Fotoğraflar diğer kişilerle (rehberde) paylaşılabilir.Paylaşılan fotoğraflar yorumlana ve beğendim edilebilir.
 • Bildirimler başka kullanıcının (rehberde) bir fotoğraf paylaştığında etkindir.
 • yeni simgeler kullanarak yeni paylaşım menüsü.
 • Sürekli yeni Albümleri oluşturmak için bir düğme.
 • Çin klavyesi etkin olduğunda Videolar Youku ve Tudou'ya yüklenebilir.
 • paylaşım Menüsünün Twitter, Facebook, Weibo için seçenekleri vardır, (Çin klavye etkinleştirildiğinde) Kopyala, Slayt, AirPlay, duvar kağıdı gibi kullanmak,basmak.

Müzik

 • beyaz ve siyah temalı yeni aerodinamik UI.
 • Geç Gece Modu equalizer.(Eşitleme)
 • Yeniden tasarlanan geri sarma, oynatma / duraklatma, hızlı ileri kontrolleri (videoları önceki iOS yazılımında aynı dokunmatik kontrolleri tuttu)

Ayarlar

 • Bluetooth Ayarlar listesinin en üstüne taşındı.
 • Arayan tarafların kullanıcının Favori grubunda olan aramaları ve bildirimleri herhangi sürece önlemek için "Rahatsız etmeyin" modu eklendi.Etkinleştirildiğinde bir hilal simgesi durum çubuğunda görünecektir. Ekran açıkken hiçbir etkisi yoktur.
 • Hükûmet uyarısı, Kablosuz Acil Durum Uyarıları ve AMBER uyaeısı bildirimleri ekledi:.(açık / kapalı geçiş)
 • Yeni Gizlilik Kontrolleri. Uygulamalar artık kullanıcıların fotoğraflar, takvim, rehber ve hatırlatmalarına erişmek için izin istemeki gerekir.
 • OS X Sistem Tercihlerindeki uygulama simgesine benzer Revize Ayarlar simgesi.
 • Ayarlar uygulamasında bir over-the-air güncellemesi indirilmesi ederken gösterilen yeni dişli animasyon,
 • Kullanım menüsünde, "Kullanımı" ve "Bekleme" zamanı gösteren, "Time Since Last Full Charge" (Son Full Şarj zamannından beri) göstergesi artık tüm cihazlar için kullanılabilir.
 • Hücresel ayarı altında 3G etkinleştirin.(iPhone)
 • Ses seviyesini, harita etiket dili, etiket boyutunu ve mesafe birimlerini değiştirmek için Haritalar menüsü (iPhone 4S ve daha sonra, iPad 2 ve daha sonra, ve iPod Touch (5. nesil))
 • Ayarlar kategorileri şimdi iPad'de gruba ayrılmıştır.
 • Reklam seçeneği "Hakkında" menüsünün altında eklenmiştir. Sadece yukarıdaki "Tanısal ve Kullanım" işlevi reklam ağlarını etkinleştirmek veya Size hizmet eden "hedefli reklamlar"dan devre dışı bırakır .

Telefon

 • Ek olarak yoksayımlı seçenekleri göstermek için,Telefon simgesi kilit ekranına eklenir,iOS 5.1 kilit ekranında simgesi kameraya kayması gibi.
 • Bir çağrı göz ardı edildiğinde,kullanıcı arayana mesaj olarak hızlı SMS-lerden özel cevaplardan üçünden birini göndere veya daha sonra onları geri çağırmak için bir hatırlatma ayarlaya bilir.
 • Gelen bir çağrı olduğunda telefon görüşmesi tüm kilit ekranı almaz. (QuietIncomingCallsonLock)
 • Tuş takımında yeni beyaz temalı UI.

Apple Haritalar

 • Haritalar artık Google kaynaklarının yerine Apple kaynaklı vardır.
 • Turn-by-turn navigasyon Siri Voice ile TomTom tarafından desteklenmektedir (iPhone 4S ve daha sonra, iPad 2 ve daha sonra ve iPod Touch (5. nesil)), sesli yön (iPhone 4S ve sonrası)
 • haritalar için 3D bakış (iPhone 4S ve daha sonra, iPad 2 ve daha sonra, ve iPod Touch (5. nesil)).
 • Yapay uydu görünümü.
 • haritalar için gösteri uçuşu görünümü 3D uydu görünüm verir.
 • Yeni Harita simgesi.
 • turn-by-turn navigasyon için Kilit Ekranı entegrasyonu (iPhone 4S ve sonrası, ve iPad 2 ve sonrası), sesli yol tarifi (iPhone 4S ve sonrası).
 • Yelp! işletmeler için mevcut entegrasyon olarak iş yorumu ve bilgiler sağlar. Kullanıcıya Maps uygulamasından Yelpi başlatmak için izin verir
 • İşletmelerin bilgi kartları.
 • tüm iPhone'lara gönderilen anonim verilerle kaynaklı trafik kalabalık, trafik yavaşlama olayları ekler.Trafik kazaları ve yol çalışması etrafında yeniden yönlendirme .
 • Arama çubuğuna vurmakla otomatik olarak size geçerli konumundan eve geri yön verecek, değiştirilebilir

FaceTime

 • Hücresel şebeke üzerinden FaceTime aramaları yapmak (mesela,AT&T)

E-posta

 • VIP gelen kutusu kullanıcı tanımlı VIP grubu üyelerinden gelen önemli e-postaları yıldızlayır.
 • Bayraklı e-postalar gelen kutusu.
 • Uzun basmak ile hızlı fotoğraf ve videoları ulaşmak.
 • Açık parola korumalı Microsoft Office belgeleri.
 • Mail hesapları güncellemek için Pull-to-Refresh jesti eklendi.
 • Hesap Başına İmzalar ......
 • Oluştur tuşuna basılı tutarak şimdi, en son taslak mesajların yerine tüm taslak mesajlarının listesini göstermek olur
 • kullanılan e-posta adresleri artık son listeden çıkarılabilir

Rehber

 • Tüm alanları arayın.
 • Kısa Mesaj Bildirimler için özel titreşimler.

Hatırlatmalar

 • Elsi Okuyucu.
 • Elsi konum tabanlı hatırlatmalar.
 • Konuma dayalı hatırlatıcılar (iPad (3. nesil); iPhone 4 ve iPhone 4S için eskiden mevcut) (opsiyon Golden Masterde kaldırıldı)....

Safari

 • IPhone ve iPod Touch için Tam Ekran manzara modu.
 • Tüm iOS cihazlar ve Mac'lar arasında iCloud sekmesi senkronizasyonu.
 • Internet'e bağlı olmayan durumlarda,Çevrimdışı Okuma Listesi, daha sonra kullanmak üzere kullanıcının Okuma Listesi'ni depolayır (iPhone 3GS ve iPod Touch (4. nesil) için geçerli değildir)
 • Daha hızlı JavaScript motoru.
 • arama sonuçlarında uygulamalar.
 • Akıllı Uygulama bannerleri:mobil web sayfalarındakı Bannerlar kullanıcılara web sitesinde App Storenin yerel analoğunu indirmeye izin verir.
 • Fotoların Camera Roll aracılığı ile web formalarına <Input type = "file"> elemanları ile yükleme desteği
 • iPad'de 24-e kadar açık sekmeler için destek.(önce limit 9 idi)
 • Yer imleri penceresi şimdi pencerenin alt kısmındaki sekmeleri göstermekle yanı sıra,"Tarih","Okuma Listesi" ve "Bookmarks" arasında görüntülemekle geçiş yapıyor,eskiden tamamen kaynak listesinde yer aldı (sadece iPad 2 ve sonrası)
 • çevrimdışı kullanım için Okuma Listesi'nin güncellemesi zamanı yer imleri düğmesi bir ilerleme çubuğu ile Okuma Listesi simgesine değişir (sadece iPad 2 ve sonrası)
 • Tarama geçmişinizi ortaya çıkarmak için "Geri" ya da "İleri" butonuna uzun basış (iPhone 3GS ve daha sonra, iPod Touch (4. nesil) ve daha sonra,eskiden sadece iPad iOS 5.x-dan beri için)

App Store

 • Yeni kullanıcı arayüzü.
 • Koyu tema.
 • Uygulamalar uygulamalar içinde satın alınabilir.
 • Yüklenen uygulama artık ana ekrana kullanıcıyı döndürmür,uygulama mağazaya göz etmeye devam ederken,indirilecek ve yükleme yapılacakdır.
 • iTunes şifresi girmeden uygulamaları güncelleyebilirsiniz.
 • Tam Ekran moduna girmek için uygulamanın ekran görüntülerine dokunun.
 • Yüklü uygulamalar şimdi "Aç" düğmesini gösterir,uygulamanın simgesine dokunarak ilgili uygulamayı açmak için aday olabilir.
 • Uygulama ayrıntılarının ekranın altında geliştirici sayfası (iPhone ve iPod Touch için artık kullanılabilir; iPad için eskiden sadece mevcut).
 • uygulama ayrıntıları ekranın altındaki Geçmişi güncelleyin.
 • uygulama ayrıntıları ekranın ortasında ilgili madde.
 • uygulama ayrıntıları ekranın sağ üstünde liste paylaş (Share sheet) butonu

iTunes

 • Yeni kullanıcı arayüzü.
 • Koyu tema.
 • İçerik uygulamalar içinde satın alınabilir (iOS 5.0 beri eskiden mevcut)

Ulaşılabilirlik

 • Tek Uygulama Modunda düzenlenen uygulamanı kilitlemek için kullanıcıya izin verir
 • Kullanıcılara belirli bir uygulama içinde belirli denetimleri devre dışı bırakmak için izin verir
 • Bir kiosk gibi işlev görecek şekilde, kullanılan ev düğmesini kilitler

Seçimi konuşun

 • Seçili metni Aynı Text-to-Speech kullanılarak VoiceOver güçü ile okunmasına izn verir.
 • Konuşma hızı ve lehçe değiştirilmesi ve kelimeleri okunduğu gibi vurgulanmış sağlar.
 • Kullanılmadığı zaman, bağlamdan dili algılar ve hiçbir bağlam kullanılabilir olmadığında, bir seçenek sunar.Duraklatma / devam etme mevcuttur.

iCloud

 • Kişisel Sözlük senkronizasyon.
 • Passbook senkronizasyonu.

Saat

 • bir alarm sesi olarak bir şarkı ayarlayın.
 • iPad için Saat uygulaması

Hava

 • Yeni kullanıcı arayüzü.

Hisseler

 • Tarihsel veri manzara modunda iken son 5 ve 10 yıl süreyle izlenebilir

Youtube

 • Apple'ın entegre olmuş uygulama, Google ile bir sona eren lisans anlaşması nedeniyle kaldırıldı.

Game Center

 • Oyun Merkezi meydan okuyor.
 • Facebook arkadaşlarınızın entegrasyonu.
 • Bir cihazdan uygulamaları silmeden oyunları silmek için fırsat

Kamera

 • HDR gelişmeler.
 • Koyu tema (iPhone ve iPod Touch için)
 • Panorama Modu (iPhone 4S ve daha sonra, ve iPod Touch (5. nesil) Sadece).
 • Video kaydederken fotoğraf almak yeteneki (iPhone 5, ve iPod Touch (5. nesil) Sadece).
 • Yüz algılama işlevi şimdi iPad 2 üzerinde.

Takvim

 • Takvim'e Facebook etkinliklerinizi ve arkadaşlarınızın doğum günlerini ekleyin.

Güvenlik

 • Çekirdek ASLR eklendi

Diğerleri

 • Kayıp Mod: Bir iOS cihazın kaybolması durumunda,Kayıp Modu dikkat kapma sesi tetikler,iPhone bulan kişiye hemen uzaktan sahibi tarafından ayarlanan belirli bir numarayı aramaya izin verir.
 • Çin için ek özellikler (Baidu arama motoru, Çin sosyal ağı,geliştirilmiş girme yöntem).
 • Çin için ek özellikler (Baidu arama motoru, Çin sosyal ağ katma yöntemi giren geliştirilmiş).
 • Weibo entegresi (Çin Klavye etkinleştirildiğinde).
 • VoiceOver iyileştirmeler.
 • Uyarılar için Özel titreşimler.
 • HTTP için Küresel Ağ vekil.
 • Wi-Fi ve LTE için IPv6 desteği.
 • tüm hisse senedi uygulamalarında yeni simgelerini kullanarak yeni Paylaşım menüsü.
 • Her Klavye için Otomatik Düzeltme.
 • Bluetooth MAP desteği.
 • Geliştirilmiş klavye düzenleri
 • Yeni Tay alfabesi Klavye (tam klavye).
 • Fransızca, Almanca, İspanyolca,sözlükler. (Ilk kullanım sırasında yüklemek gerekli)
 • İşitme cihazı için "iPhone için yapılmış" özellikleri
 • yeni yüklenen uygulamalar üzerinde mavi bir "Yeni" kurdele
 • Durum çubuğu 3. parti uygulamalarda en üstte banner rengini yansıtır. (IPhone ve iPod Touch için)
 • Spotlight bir uygulamanın içinde bulunduğu klasörün adını listeler.
 • iMessage ve FaceTime için Setup (Kurma),ilk cihaza ilk kez kurulum eklendi
 • Klasörler 16-a kadar uygulama saklamaka izin verir (iPhone 5 ve iPod Touch (5. nesil))

iOS 6.0.1 / 6.0.2 versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS 6.0.1 versiyonu 1 Kasım 2012 yılında tanıtıltı.10A523/10A525 yazılımında ve 05.16.07/1.01.00/3.0.04/2.03.09/2.0.02/04.12.02 basebandda (firmware) yapılmıştır.Güncellemede Hata düzeltmeleri ve güvenlik güncelleştirmesi yapıldı.

 • iPhone 5de Şebeke üzerinden kablosuz olarak yazılım güncelleştirmelerini yüklemesini engelleyen bir hatayı düzeltir.
 • Yatay çizgilerin klavye üzerinde görüntülenebilir bir hatası düzeltildi.
 • Kamera flaşının çıkmamasına neden olabilecek bir sorunu giderdi.
 • Şifreli WPA2 WiFi ağlarına bağlı iPhone 5 ve iPod Touch (5. nesil) güvenilirliğini artırır.
 • bazı durumlarda hücresel şebekeyi kullanarak Telefon engelleyen bir sorunu giderir.
 • iTunes Match için kullanılan Hücresel Veri anahtarı pekiştirildi.
 • Değişim toplantıları etkileyen bir hatayı düzeltti.
 • Parmak Reddetme eklendi.
 • Bazen Passbook'a erişim zamanı kilit ekranından ayrıntıları geçmesine izin veren Parolayla Kilitleme hatası düzeltmeleri

iOS 6.0.2 güncelleştirmesi 18 Aralık 2012 yılında tanıtıltı.10A551 yazılımında ve 1.01.00 basebandda (firmware) yapılmıştır.Bu güncelleşmede iPhone 5 ve iPad Minide Wifi-yı etkileyebilecek bir hata düzeltmeleri yapıldı.

iOS 6.1 versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Aralık 2012 yılında tanıtıltı.10B141/10B142/10B143/10B144 yazılımında ve 05.16.08/3.04.25/3.4.01/2.0.02/2.3.03/3.04.24/3.0.04/04.12.05 basebandda (firmware) yapılmıştır.Versiyona bu kimi özellikler eklendi:

 • Haritalarda büyük "Sorunu Bildir" butonu
 • Ev düğmesine çift basmakla Kilit ekranında yeni müzik kontrolleri.
 • Siri ile artık Fandango aracılığıyla sinema bileti satın alabilirsiniz.(ABD için)
 • LTE şimdi birkaç Avrupa, Afrika, Asya ve Amerikan taşıyıcıları ile çalışır.
 • iTunes Match kullanırken Bireysel şarkı tekrar indirilebilir veya silinebilir
 • Boş Hesap cüzdanı otomatik olarak numune gibi geçiş açıklayan hesap cüzdanı işlevi katacak.Geçiş metni Britanya İngilizce konuşulan ülkelerde kullanıcılar için biraz değişir,mesela,ilk cümlede "film biletleri" "sinema bileti"ne ve son cümlede "tiyatro" sözü "sinema" sözüne değişir.
 • Reset Reklam tanıtıcı düğmesi artık çalışıyor.
 • iTunes için yeni hücresel veri seçeneği (o iOS 6.0 edinilebilir).
 • iCloudu ilk kez bir iOS cihazında kurarken,şimdi FaceTime ve iMessage için Apple ID parolasını onaylamak için size soracaktır.Aynı zamanda,insanların size nasıl ulaşmasını istediğinizi onaylamak için size soracaktır ve daha sonra herhangi bir zamanda bu ayarları değiştirebileceyinizi söyler.
 • iPhone 5de uzun bir süre için bağlantıyı kaybeden zaman,hücresel şebekeye bağlanmadan telefonun engelleyen hata düzeltildi.
 • "Aksesuar ekli" splashscreen (sıçrama ekranı) kaldırıldı. İki yönlü kontrol artık mümkün.
 • Bluetooth A2DP deklanşör gecikmesi Sabitlendi-Ses akışı başlanğıcını kesti (Örneğin turn-by-turn navigasyonu çalıştırırken, A2DP kulaklık / hoparlörde "TURN RIGHT in .5 miles"in yerine "HT in .5 miles" seslenir)

iOS 6.1.1/6.1.2 versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS 6.1.1 versiyonu 6 Şubat 2013 yılında tanıtıltı.10B145 yazılımında ve 3.4.02 basebandda (firmware) yapılmıştır.Bu güncelleşmede iPhone 4S için hücresel performans ve güvenilirliği etkileyebilecek bir sorunu giderildi.

iOS 6.1.2 versiyonu ise 19 Şubat 2013 yılında tanıtıltı.10B146/10B147 yazılımında ve 05.16.08/3.4.02/04.12.05/3.04.25/2.3.03 basebandda (firmware) yapılmıştır.Bu güncelleşmede artış ağ etkinliği ve azaltılmış pil ömrü ile sonuçlanabilecek Exchange takvim hatası giderildi.

iOS 6.1.3/6.1.4 versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS 6.1.3 versiyonu 19 Mart 2013 yılında tanıtıltı.10B329 yazılımında ve 05.16.08 / 3.4.03 / 04.12.05 / 3.04.25 / 2.3.04 basebandda (firmware) yapılmıştır.Şu hatalar aradan kaldırıldı:

 • Başka birisine şifreyi atlamakla ve telefon uygulamalarına erişmek için izin verebilecek bir hata düzeltildi.
 • Japonya, Türkiye, Güney Kore, Almanya ve Polonya'da Harita İyileştirmeleri
 • Güvenlik düzeltmeleri.
 • Facebook düzeltmeleri
 • Orijinal Evasi0n jailbreak tarafından kullanılan Yamalar patlatır,ancak bu, p0sixspwn jailbreak yoluyla jailbreakable oluyor.

iOS 6.1.4 versiyonu 2 Mayıs 2013 yılında tanıtıltı.10B350 yazılımında ve 3.04.25 basebandda (firmware) yapılmıştır.Bu sürümde yalnızca iPhone 5'te hoparlör için ses profili yenilenmesi oldu.

iOS 6.1.5/6.1.6 versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS 6.1.5 versiyonu 14 Kasım 2013 yılında tanıtıltı.10B400 yazılımında yapılmıştır.Bu versiyonun hiçbir temel bantı ve iPod Touchun hücresel ağ bağlantısı yokdur.Bu versiyonda iPod touch (4.nesil)-de FaceTimenin bazı kullanıcılar için başarısız çağrılara neden olan bir sorun giderildi.

iOS 6.1.6 versiyonu iOS 6-nın son versiyonu olub,21 Şubat 2014 yılında tanıtıltı.10B500 yazılımında ve 3.04.25 basebandda (firmware) yapılmıştır.Bu sürüm iPod touch (4.nesil) ve iPhone 3GS-de son kez desteklendi.Güncelleşmede bu cihazlar için CVE-2014-1266, SSL/TLS bağlantıda Düzgün kimlik doğrulamasının başarısız olmasına neden olabilen Güvenli Ulaşım hatası tespit edildi.Bu hata ayrıca iOS 7ye oluştu ve "goto fail"den kaynaklandı;kaynak kodunda ifadesi Sertifika doğrulama kodunun kritik parçalarının Erişilmez koda dönüşmesine neden olur.Bu hata sonucda "goto fail" hatası gibi kabul edildi.

Apple TV için iOS 6 sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Apple TV 5.1 (iOS 6.0) versiyonu - 24 Eylül 2012 yılında tanıtıltı.10A406E (5201) yazılımında yapılmıştır.Apple TVde 2.neslinde güncellemek olanağı oldu.Yeni özelliklerden paylaşılan Fotoğraf Akımları, iTunes hesabı anahtarlama, daha iyi AirPlay işlevselliği ve Treyler araması,diğer küçük iyileştirmeler oldu.Bu sürümün özellikleri şunlardır:
  • Paylaşılan Fotoğraf Akışları: Paylaşılan Fotoğraf Akımlar için davetiyeler kabul etme,fotoğrafları ve yorumlarını gözden geçirmek

ve yeni içerik bildirimlerini almak.

  • AirPlay:AirPlay özellikli hoparlörler / cihazlara Apple TV'den ses içeriği göndermek (AirPort Express ve diğer Apple TV'ler dahil).Ayrıca Apple TV ile AirPlay kullanmak için bir ekran kod gerektirecek yeteneğini de içerir.
  • iTunes hesabı anahtarlama: birden fazla iTunes hesabı kaydetme ve aralarında hızlı geçiş.
  • Fragmanlar: film fragmanları arayın. Amerika Birleşik Devletleri'nde, yerel tiyatrolar için gösteri zamanlarını görmek.
  • Ekran koruyucuları: Yeni çağlayan, Fayans küçülmesi ve Panellere ekran koruyucular sürme.
  • Ana menü: Uzaktan kumanda üzerindeki seçme düğmesini basılı tutarak ikinci sayfadaki simgeleri yeniden sıralayın.
  • Altyazılar: işitme engelliler için SDH destek ; altyazıları görüntüleme ve seçme gelişmeleri.
  • Ağ yapılandırma: yapılandırma profilleri kullanarak gelişmiş ağ seçenekleri kurma desteği.
  • Kararlılık ve performans: Genel performans ve kararlılık geliştirmeleri içerir.
 • Apple TV 5.1.1 (iOS 6.0.1) versiyonu - 29 Kasım 2012 yılında tanıtıltı.10A831 (5433) yazılımında yapılmıştır.Bu sürümün özellikleri şunlardır:
  • iTunes 11 veya iTunes Match ile Up Next desteği eklendi.
  • iTunes Store, AirPlay, Netflix, iTunes Match ve kablolu Ethernet bağlantıları ile performans ve kararlılık geliştirmeleri de içerir.
 • Apple TV 5.2 (iOS 6.1) versiyonu - 28 Ocak 2013 yılında tanıtıltı.10B144b (6010.96) yazılımında yapılmıştır.İlk kez 3.nesil Apple TVde bu sürüm bulundu.Bu sürümün özellikleri şunlardır:
  • Apple TV-de İlk sürüm (3. nesil Revizyon A).
  • Bluetooth klavye: (Apple kablosuz klavye dahil) bazı Bluetooth klavyesi desteği ekler.
  • Cloud iTunes:doğrudan iCloudda iTunesden satın alınan müzikleri gözden geçir ve oynat
  • Airplay: AirPlay özellikli hoparlörler / cihazlara Apple TV-de video içeriğinden stereo ses gönderin.(AirPort Express ve diğer Apple TV'ler dahil)
  • Kararlılık ve performans: Genel performans ve kararlılık geliştirmeleri içerir.
 • Apple TV 5.2.1 (iOS 6.1.3) versiyonu - 19 Mart 2013 yılında tanıtıltı.10B329a (6025) yazılımında yapılmıştır.Bu sürümün özellikleri şunlardır:
  • Hulu Plus uygulaması: Tamamen yeniden tasarlanmış, gizli altyazılar için destek ekler.
  • Cloud iTunes: Japonya ve İsrail'de Cloud Music için destek ekler
  • Kararlılık ve performans: yazılım güncellemesi, altyazılar ve genel performans iyileştirmeleri.
  • Güvenlik Düzeltmeleri
 • Apple TV 5.3 (iOS 6.1.4) versiyonu - 19 Haziran 2013 yılında tanıtıltı.10B809 (6105) yazılımında yapılmıştır.Bu sürümün özellikleri şunlardır:
Önce gelen:
iOS 5
iOS 6
19 Eylül 2012
Sonra gelen:
iOS 7 "

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Pollicino, Joe (12 Eylül 2012). "Apple's September 12th event roundup: iPhone 5, new iPods, iOS 6, Lightning and everything else". Engadget. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2012. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 6. ^ "New Apple maps app under fire from users". BBC News. 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2012. 
 7. ^ Claburn, Thomas. "Apple iOS 6 Maps App Flops". InformationWeek. 9 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]