İçeriğe atla

OpenGL

Vikipedi, özgür ansiklopedi
OpenGL
Geliştirici(ler)Khronos Group
Güncel sürüm4.6 / 31 Temmuz 2017
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiPlatform bağımsız
TürAPI
LisansBirden fazla
Resmî sitesiwww.opengl.org

OpenGL (İngilizce: Open Graphics Library, Türkçe: Açık Grafik Kütüphanesi), gelişmiş donanım desteğini kullanarak hem iki hem de üç boyutlu grafikleri ekrana çizmek için kullanılan ücretsiz bir grafik uygulama geliştirme arabirimidir. Windows, Linux, MacOS ve Solaris gibi birçok işletim sisteminde yaygın olarak ve Playstation 3 başta olmak üzere bazı oyun konsollarınca desteklenir. Donanım tarafında ise SGI, ATI, Nvidia veya Intel gibi büyük üreticiler her ekran kartında OpenGL desteği sunar.

1992 yılında ilk taslağı yaratılmış olan bu standart, günümüzde 4.6 sürümüne ulaşmıştır ve 700 üzerinde fonksiyona sahiptir. Çoklu platform desteği içeren uygulamalar ve özellikle de deneysel ve bilimsel araçlarda açık arayla önde ve standart olarak kullanılmakta olan platform OpenGL'dir.

OpenGL'in özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşınabilirdir[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kitaplık işletim sisteminden ve işletim sisteminin çalıştığı platformdan bağımsızdır. Nasıl ki ekrana yazı yazmak kullanıcıdan veri almak ANSI C'de işletim sisteminden ve platformdan bağımsız olarak kütüphane tarafından printf() ve scanf() gibi işlevlerle standartlaştırılmış ve hangi işletim sistemiyle çalışırsanız çalışın bu iki işlev aynı işi yapıyorsa, OpenGL kitaplığıda ekrana grafik çizmeyi standartlaştırmıştır. OpenGL sayesinde grafik kartının modeli veya işlemcinin mimarisi gibi donanımsal etkenlerden bağımsız programlama yapılır. Aynı zamanda işletim sisteminden de bağımsız programlama yapılır. Kolay kullanım ve bu "taşınabilirlik" özellikleri nedeniyle OpenGL popüler bir araç olmuştur.

Platform bağımsızdır[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenGL kullanan bir programı işletim sisteminizde çalıştırmanız için öncelikle işletim sisteminizde programın çalışırken kullanacağı işlevleri içeren kitaplığın bulunması gerekir, bu kitaplıkların genel adı "runtime-library", Türkçesi çalışma anı kitaplığıdır.

OpenGL çalışma anı kitaplığı Linux, Unix, Mac OS, OS/2, Windows 95/98/NT/2000, OPENStep ve BeOS işletim sistemlerinde halihazırda mevcuttur. Windows işletim sistemi ailesinde standart olarak gelir. Yani OpenGL kullanan bir programı çalıştırmak için bir çaba harcamazsınız.

Pencere yöneticisinden bağımsızdır[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenGL kullanılarak yazılmış programlar, Win32, MacOS ve X-Window pencere yöneticilerinde sorunsuz çalışırlar.

Birçok programlama dilinde kullanılabilir[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada, C, C++, C# (SharpGL adı verilen sınıflar sayesinde), Fortran, Python, Perl ve Java programlama dilleri kullanılarak OpenGL kitaplığından faydalanılabilir.

Ekran kartı uyumluluk durumları[değiştir | kaynağı değiştir]

DirectX Versiyonu Shader Model OpenGL karşılığı
DirectX 11 Pixel Shader 5.0 OpenGL 4.0
DirectX 10.1 Pixel Shader 4.1 OpenGL 3.x
DirectX 10 Pixel Shader 4.0 OpenGL 3.0
DirectX 9c Pixel Shader 3.0 OpenGL 2.1
DirectX 9 Pixel Shader 2.0 OpenGL 2.0
DirectX 8.1 Pixel Shader 1.3 & 1.4 OpenGL 1.x
DirectX 8 Pixel Shader 1.1 OpenGL 1.4
DirectX 7 Pixel Shader 1.0 OpenGL 1.2

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]