mac OS 8

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Mac OS 8 screenshot.png
Geliştirici(ler) Apple Inc.
İşletim sistemi ailesi Mac OS
Kaynak türü Kapalı kaynak
Çekirdek türü

Monolitik çekirdek 68k, PowerPC nano çekirdek

İlk Yayınlanma
 • 26 Temmuz 1997
Son kararlı sürümü Mac OS 8.6 / 10 Mayıs 1999 (20 yıl önce) (1999-05-10)
Öncülü System 7
Ardılı Mac OS 9
2001 yılın Mayıs ayından desteklenmeyendir

Mac OS 8 Apple şirketinin Apple Macintosh işletim sistemi ve klasik Mac OS serisinin üyesidir. Apple Computer tarafından, 26 Temmuz 1997 tarihinde tanıtıldı. Bu, System 7-nin ardılı ve Mac OS 9-un öncülüdür. System 7-nin 7.6 güncellenmesinin "Mac OS 7.6" adı altında tanıtılmasına rağmen, Apple bu sürümden başlayarak "System" isminden vazgeçti ve "Mac OS" adını kullandı. Bir önceki işletim sistemlerinden daha fazla vurgu koyar. Mac OS 8 Copland olarak bilinen Apple'ın aşırı hırslı bir işletim sistemi için geliştirilen teknolojilerin birçoğuna entegre bir çaba oldu.[1] Apple, yeni nesil işletim sistemi, Mac OS X-ı geliştirirken, Mac OS 8 Mac OS-un modernizesine yardım etti. Mac OS 8 ilk iki hafta içinde 1,2 milyon kopya satarak, Apple'ın en başarılı yazılım bültenlerinden biridir. Apple'ın tarihinin zor bir zamanda yaptığı zamanlarında, çok sayıda telif hakkı ihlali eden korsan grupları, yeni işletim sisteminde trafiki reddetti. Mac OS 8.0 Platin arayüzü tanıtımı ve yerli PowerPC çok iş parçacıklı Finder dahil, line-up değişiklikler getirdi. Mac OS 8.1 HFS Plus gibi bilinen yeni, daha verimli dosya sistemini tanıttı.[2] Mac OS 8.5 PowerPC işlemci gerektiren Mac OS-un ilk sürümü oldu. Sherlock arama programı ile birlikte, QuickDraw ve AppleScript PowerPC yerli versiyonları özelliklerini içerir. Onun halefi, Mac OS 9, 23 Ekim 1999-da serbest bırakıldı.

Mac OS 8.1 ekran görüntüsü

Copland[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta "Sistem 8" olarak tasavvur edilen Apple'ın yeni nesil işletim sistemi, Copland kod adlı edildi. İlk PowerPC Mac'ler tanıtılması yanında Mart 1994'te ilan edildi. Apple Coplandı akıllı ajanlar sunan tamamen özgün PowerPC işletim sistemi, bir mikro çekirdek, özelleştirilebilir arayüz Görünüm Yöneticisi, donanım soyutlama (HAL) ve Finder entegre bir ilişkisel veritabanı olarak amaçladı.[3] Copland bellek alanları ve tam önleyici multitasking korumalı temin eden Gershwin tarafından izlenecek oldu. Bu sistemle Apple sadece bir yıl geliştirme döngüsü ile pazara Microsoft Windows 95-i yenmeyi umuyordu.

Ağustos 1996 yılında, Apple Teknoloji Müdürü Ellen Hancock, Coplandın gelişimini dondurdu ve Apple şirket dışında geliştirilen bir işletim sistemi için bir aramaya başladı. Bu sonuçta Apple'ın NeXT şirketini satın alması ve OS X'ı gelişmesine yol açmıştır

Mac OS 8.0[değiştir | kaynağı değiştir]

"Tempo" kod adı kapsamında geliştirilen, Mac OS 8.0, 26 Temmuz 1997 tarihinde serbest bırakıldı.[4] Başlangıçta, geliştiriciler ve Apple iç kitlelere duyurulmuş ürünün erken beta sürümleri, Mac OS 7.7 olarak markalandı (o sırada Mac OS 7.6 geçerli sürümü yerine geçdi). Daha sonra, yazılım, final sürümünden önce Mac OS 8 olarak yeniden adlandırıldı. Motorola 68040 işlemci gerektiren ilk versiyondur. Macintosh II serisi ve diğer 68030 Mac'ler için destek düşüyor. Mac OS 8.0 tanıtılan özellikleri şunlardır

 • Platin tema, yerli ve çok iş parçacıklı PowerPC bir Bulucu ve kullanıcı arayüzünün büyük özelleştirmesi.
 • Sistem fontları özelleştirmesi ve kullanıcı tarafından ayarlanan vurgu rengi artan kullanımı.
 • Pop-up bağlam menüleri (bir tek düğme fare ve ctrl-tıklama ile erişilir)
 • Finder'da pop-up (veya sekmeli) pencereler.
 • Yaylı klasörler.
 • Canlı kaydırma.
 • Pencere başlık çubuğunda WindowShade.
 • Çok iş parçacıklı Bulucu - dosya kopyalama işlemleri ayrı bir iş parçacığı tarafından işletilen ve Finder UI blok etmez.
 • Yenilenmiş renk seçici.
 • Masaüstü Resimleri fotoğraflara masaüstü arka planı olarak ayarlanmasını sağlayan, kontrol paneli..
 • Basit Bulucu, yeni kullanıcını önlemek için, temel işlemler için Bulucu menüleri azaltan bir seçenek.
 • Uygulamanın menüler sonra konumlandırılmış bir standart metin menüsüne menü çubuğunun sağ ucunda bir simgeden 'Yardım' menüsü.
 • Daha hızlı HTML yardım sayfaları içeren Apple Kılavuzu.
 • IP üzerinden Apple Dosyalama Protokolüne yerel destek.
 • AppleScript yürütme ve sistem başlatma süreleri, sanal bellek performans geliştirmeleri.
 • Daha hızlı masaüstü yeniden inşası.

Mac OS 8.1[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 1998 tarihinde yayımlanan, Mac OS 8.1, 68k işlemciler üzerinde çalışan Mac OS son sürümü oldu. Mac OS 8.1 Mac OS 8 sahipleri için ücretsiz ve apple.com web sitesi aracılığıyla sunulmuştu.[5] Bu performans ve güvenilirlik iyileştirmeleri ele aldı. Bu, büyük dosya boyutları desteklenen ve daha büyük sabit diskleri daha verimli kullanılmasını yapılan HFS Plus yeni bir dosya sistemi ve iMacda USB desteği tanıtdı. Yükseltmek için, kullanıcılar sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmesi gerekir.[6] Daha sonra HFS + yükseltme sırasında bazı üçüncü taraf programların kullanıcının verilerini muhafaza ortaya çıktı. Mac OS 8.1 DVD Evrensel Disk Biçimi (UDF) sürücüsü olan ve aynı zamanda yeni bir Java çalışma zamanı (1.13 JDK) ile birlikte gelen ilk sistem idi. Mac OS 8.1-e, PC Exchange geliştirilmiş bir versiyonu dahil idi, Macintosh kullanıcılarına Microsoft Windows yanı sıra FAT32 destekleyen PC'ler üzerinde oluşturulan dosyalarda uzun dosya adlarını (255 karaktere kadar) görmek için izin verir. Mac OS 8.1 Carbon API uygulamalarını çalıştırabilir Mac OS ilk sürümüdür. Karbon desteği Apple'ın web sitesinden CarbonLib yazılımının PowerPC işlemcisi ve kurulumu gerektirir; Mac OS 8.1-in standart bir bileşeni değildir. CarbonLibin sonraki sürümlerini gerektiren uygulamalar Mac OS 8.1-de yayınlanmaz. CarbonLibin daha yeni sürümleri Mac OS 8.6 gerektirir. Microsoft ile Apple'ın anlaşmanın bir parçası olarak, 8,1 başlangıçta Internet Explorer 3 içerir, ancak yakında varsayılan tarayıcı olarak Internet Explorer 4-e geçti.

Üzgün mac hatası

Mac OS 8.5[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Ekim 1998 yayınlanan Mac OS 8.5 sadece PowerPC işlemci ile donatılmış Mac'ler üzerinde çalışan Mac OS-un ilk sürümü oldu. Ayrıca, Firewire (IEEE 1394) için yerleşik desteği eklendi.[7] Aynı zamanda Sherlock ve Power Macintosh G3 desteği eklendi. Mac OS 8.5 bir 68k sistemde yüklü ise, Sad Mac hata ekranı görünecektir. Bu, Sherlock arama programı tanıttı; Sherlock kullanıcılara sabit diskler üzerinde belgelerin içeriğini aramağa veya internet arama genişletmesi için izin verdi. Sherlock eklentileri şu anda görünen olmaya başladı; Bu eklentileri kullanıcıların diğer web sitelerinin içeriğini aramak için izin verdi.

Mac OS 8.5 performans iyileştirmelerin bir dizisini içerir. Bir ağ üzerinden dosya kopyalama önceki sürümlere göre daha hızlıydı ve Apple "Windows NT-den daha hızlı" olarak bildirdi. AppleScript da önemli ölçüde AppleScript yürütme hızını arttıran tek PowerPC kodu kullanmak için yeniden yazılmış oldu. Online yardım için HTML formatında, ilk Mac OS 8 Finder'ın Bilgi Merkezi tarafından kabul edilmiştir. Bu yazılım şirketleri için online yardım sistemleri yazmak için daha kolay yapılmıştır. Bu sürümde, PPP kontrol paneli çıkarıldı ve Uzaktan Erişim ile değiştirildi. Uzaktan Erişim Kontrol paneli aynı işlevselliği sağlar, aynı zamanda Apple Remote Access (ARA) sunucularına bağlantılara izin verir. Yükleme işlemi Mac OS 8.5'te oldukça basitleştirilmiş edildi.[8] Mac OS 8.5 yükleyici genellikle çok az kullanıcı etkileşimi gerektirir. Özelleştirme seçenekleri de henüz yönetmek için çok daha detaylı idi. Mac OS 8.5'ten itibaren, MacLinkPlus belge çeviri yazılımı artık Mac OS parçası olarak paketlenmiştir. Mac OS 8.5, varsayılan Apple Platin görünümünü "Gizmo" veya "HiTech" temalarına değiştiren temaları veya derileri destekleyen Mac OS ilk sürümü oldu. Kullanıcıları hala kendi temalarını yapmasına (ve paylaşmak) ve OS ile bunları kullanmasına rağmen, bilgisayarın görünümünün radikal değişeni son dakikada çıkarıldı ve yalnızca beta sürümlerinde görünür. Görünüm kontrol paneli de orantılı çubukları desteğini etkinleştirmek için güncellendi ve her iki kaydırma okları kaydırma çubuğunun altına yerleştirilmiş olması için seçenek eklendi. Temalar desteğin yanı sıra, 8,5 sürümü, 32-bit simgeleri destekleyen ilk sürüm oldu.

Simgelerin artık şeffaflık / saydamlık efektleri için izin veren, 24-bit renk (16,7 milyon renk) ve 8-bit alfa kanalı vardı.[9] Mac OS 8.5.1 versiyonu 7 Aralık 1998 yılında yayınlandı. Mac OS 8.5 için küçük bir güncelleme oldu ve çöken ve veri bozulmasına neden hataların bir dizi sabitlendi.

Mac OS 8.6[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Mayıs, 1999 yılında yayınlandı.Mac OS 8.6-ya Multiprocessing Hizmetleri 2.x ve daha sonrakı geliştirici API ile baraj görevleri ele alan Mac OS nanokernel desteği eklendi. Ayrıca geliştirilmiş PowerBook pil ömrü ve PowerPC G4 işlemci desteği eklendi.[10] Bu güncelleştirmeye, PowerBook pil ömrü geliştirilmiş ve Sherlock 2.1 ekledi. 8.5 ve 8.5.1 çalıştıran Mac kullanıcıları için bu ücretsiz güncelleme, 8.5.x serisinin diğer sürümlere göre daha hızlı ve daha istikrarlı oldu. Ayrıca, başlangıç ekranın bir parçası olarak görüntülenen OS sürümü olan ilk Mac OS oldu. Ancak, hala hiçbir işlem ayrımı yoktu; sistem hala, süreçler arasında yardımcı çoklu görev kullanırdı.

Mac OS 8 versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Versiyon Yayın tarihi Değişiklikler Bilgisayar Kod adı Fiyatı
8.0 26 Temmuz, 1997 İlk sürüm Power Macintosh G3 Tempo 99 USD
8.1 19 Ocak, 1998

(download)

HFS+ dosya sistemi iMac (Bondi Blue) Bride of Buster Ücretsiz Güncelleme
8.5 17 Ekim, 1998 PowerPC gerekdirir, Sherlock, Temalar, 32 bit simgeler Allegro 99 USD
8.5.1 7 Aralık, 1998

(download)

Crash, bellek sızıntıları ve veri bozulmalarını giderir iMac (5 renkler) The Ric Ford (of Macintouch) Release Ücretsiz Güncelleme
8.6 10 Mayıs, 1999

(download)

Yeni nanokernel Multiprocessing Services 2.0 desteklemek için, pil ömrü iyileştirilmesi iBook Veronica

Uygunluk[değiştir | kaynağı değiştir]

mac OS 8 resmi çok farklı makineler için Apple tarafından desteklenendir. Bu makineler sistemi destekler.

Önce gelen:
System 7
Mac OS 8
26 Temmuz 1997
Sonra gelen:
Mac OS 9

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]