BSD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BSD
Geliştirici(ler)Computer Systems Research Group
İşletim sistemi ailesiOrijinali Unix, sonrasında Unix-like
Kaynak türüOrijinali mevcut kaynak, sonrasında açık kaynak
LisansBSD
Çekirdek türüMonolitik
Platform desteğiPDP-11, VAX, Intel 80386
Programlama diliC
Kullanıcı alanıBSD
Kullanıcı arayüzüUnix shell
Dil sayısıİngilizce

BSD (Berkeley Software Distribution), Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'in kaynak kodu dağıtımı olan, AT&T'nin UNIX'i için bir eklentiler zinciridir. Birçok açık kaynak kodlu işletim sistemi projesi, 4.4 BSD-Lite olarak bilinen kaynak kodu dağıtımını temel kabul eder. Ek olarak bunlar, özellikle GNU projesi olmak üzere diğer birçok açık kod projesini de kapsar.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

  • BSD çekirdeği işlem zamanlama, hafıza yönetimi, simetrik çoklu işlemci (SMP), aygıt sürücüleri ve diğerlerini kapsar.

Linux çekirdeğinden farklı olarak kapasite ve güçte birçok farklı BSD çekirdeği vardır.

  • C kütüphanesi, sistem API'sinin temellidir

BSD C kütüphanesi GNU projesi tabanlı değildir, Berkeley kodu temellidir.

  • Kabuk, dosya araçları derleyiciler ve linkerler gibi araçlar.

Bazı araçlar dışında birçoğu projesinden sağlanmıştır.

Birçok BSD türevinde kullanılan X Window sistemi ayrı bir proje olan XFree86™ projesi'nde devam ettirilmektedir. GNU/Linux da bu sistemi kullanmaktadır. BSD KDE ya da GNOME gibi bir görsel masaüstü ile öntanımlı olarak gelmez. Fakat istenirse bunlar da kullanılabilir. Apple'da macOS ve iOS,[1] ve Microsoft Windows'da[2] (yasal olarak TCP/IP kodunu) kullanıldı. PlayStation 4[3] ve Nintendo Switch'in[4][5] işletim sistemini oluşturmak için de FreeBSD kodu kullanıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Apple Kernel Programming Guide: BSD Overview". 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: Mart 27, 2021. 
  2. ^ "Actually, Windows DOES use some BSD code". 25 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2018. 
  3. ^ "Open Source Software used in PlayStation 4". Aralık 12, 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2019. 
  4. ^ "任天堂製品に関連するオープンソースソフトウェアのソースコード配布ページ|サポート情報|Nintendo". www.nintendo.co.jp. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2020. 
  5. ^ Cao (8 Mart 2017). "Nintendo Switch runs FreeBSD". FreeBSDNews.com (İngilizce). Temmuz 26, 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2020.