MobileMe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MobileMe
Geliştirici(ler)Apple
İlk yayınlanma5 Ocak 2000 (23 yıl önce) (2000-01-05) (iTools)
17 Temmuz 2002 (21 yıl önce) (2002-07-17) (.Mac)
17 Temmuz 2002 (21 yıl önce) (2002-07-17) (MobileMe)
Güncel sürüm1.6.7 / 12 Ekim 2011 (12 yıl önce) (2011-10-12)
Geliştirme durumuDurduruldu (hizmetler 30 Haziran 2012'de iCloud'a taşındı)
İşletim sistemiMac OS X, Microsoft Windows, iOS
PlatformMac
ErişilebilirlikÇokdilli
Türİnternet paketi
Resmî sitesime.com

MobileMe (eskiden .Mac ve iTools) Apple tarafından sunulan çevrimiçi hizmetlerin ve yazılımların aboneliğe dayalı bir koleksiyonuydu.[1] Tüm hizmetler kademeli olarak değiştirildi ve yerini iCloud aldı. iCloud'a yapılan transferler 31 Temmuz 2012'ye kadar geçerli olmak üzere 30 Haziran 2012'den itibaren hizmet kesildi.

Başlangıçta 5 Ocak 2000'de, iTools, Mac OS 9 kullanıcıları için Internet tabanlı hizmetlerin ücretsiz bir koleksiyonu olarak başlatılmıştır.[2] Apple, öncelikle Mac OS X kullanıcıları için tasarlanmış ücretli abonelik hizmeti haline geldiğinde, 17 Temmuz 2002'de ".Mac" olarak yeniden başlattı. Apple, hizmeti 9 Mayıs 2008'de Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) 2008'de MobileMe olarak yeniden başlattı ve şu an Mac OS X, Microsoft Windows, iPhone, iPod touch ve iPad kullanıcılarını hedeflemektedir.[3]

30 Haziran 2012 tarihinde MobileMe kapatıldı ve kullanıcı verileri site sonunda tamamen kapandığında 31 Temmuz 2012'ye kadar alınabiliyor.[4]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

ITools ve .Mac öncelikle Mac sahipleri için Internet hizmetleri sağlamak üzere tasarlandı. ITools ve .Mac'in tüm üyeleri, Mac donanımına bağlı hizmetleri gösteren bir @ mac.com e-posta adresi aldı. Bununla birlikte, 2008'de iPhone 3G'nin piyasaya sürülmesiyle değiştirilen hizmet, MobileMe, OS X, iOS ve Windows için İnternet hizmetleri sağlamaya başladı. MobileMe üyelerine bir @ me.com e-posta adresi verildi (ancak mevcut @ mac.com e-posta adresinin kullanıcıları bunları kullanmaya devam edebilir, ancak her iki alan da aynı e-posta hesabıyla değiştirilebilir). Artık Apple Mail ve iCal (Apple Takvim) gibi OS X yazılımıyla sınırlı değillerdi ve me.com'daki web arayüzünü kullanarak İnternet'e bağlı herhangi bir bilgisayardan kişisel verilere veya Microsoft Outlook da dahil olmak üzere birkaç desteklenen uygulamalara erişebiliyorlardı. MobileMe için Apple desteği sohbet ve telefon yoluyla sağlandı

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

iTools[değiştir | kaynağı değiştir]

iTools logo

Internet yazılımı ve hizmetlerinin artık iCloud olarak bilinen orijinal koleksiyonu ilk olarak iTools olarak adlandırıldı. 5 Ocak 2000'de Macworld Expo San Francisco'da açıklanan ve piyasaya çıkan iTools, Mac kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuldu.[5] ITools tarafından sunulan hizmetler @ mac.com e-posta adreslerine ilk erişilebilirliği içerir, ancak bunlara yalnızca bir e-posta istemcisi aracılığıyla erişilebilir. iCards, ücretsiz tebrik kartı servisi; iReview, popüler web sitelerinin incelemelerinin bir koleksiyonu; HomePage, ücretsiz bir web sayfası yayınlama hizmeti; Çevrimiçi bir veri depolama sistemi olan iDisk'in ilk sürümü; Ve aile dostu web sitelerinin bir dizini olan KidSafe önemli özellikler idi.[6] ITools öncelikli olarak sadece Mac'a özgü bir sunum ve yalnızca sınırlı tartışma panosu tabanlı teknik destek sağladı. Bununla birlikte, iTools'un bazı özellikleri, bir Mac oluşturmak için gerekli olmasına rağmen, Mac olmayan platformlar aracılığıyla erişilebilirdi. iDisk'in orijinal sürümü, taşıma için AppleShare IP'yi ve gerekli Mac OS 9'u kullanmasına rağmen, sonunda WebDAV teknolojisini kullanacak şekilde güncellendi ve bu nedenle Mac olmayan işletim sistemlerine erişim sağladı. Apple bile Windows XP ile kullanmak için bir uygulama teklif etti.

.Mac[değiştir | kaynağı değiştir]

.Mac logosu

Masraflar arttıkça, özellikle iDisk depolama alanı, @ mac.com e-posta hesaplarına olan geniş talep ve artan destek ihtiyaçları nedeniyle, iTools, 17 Temmuz 2002'de Macworld Expo New York'ta .Mac olarak yeniden adlandırıldı ve abonelik tabanlı bir pakete dönüştü. Yeni .Mac, kişisel web barındırma hizmeti olan HomePage'in yükseltilmiş sürümleri de dahil olmak üzere abonelere çeşitli araçlar sundu: IDisk, çevrimiçi disk depolama hizmeti; POP ve IMAP protokollerini sunan e-posta hizmeti sağlayıcısı @ mac.com; ve iCards-çevrimiçi tebrik kartı servisi oldu.[7] .Mac tarafından sunulan yeni hizmetler arasında, kullanıcıların verileri iDisk, CD veya DVD'ye arşivleyebilmelerini sağlayan bir kişisel yedekleme çözümü olan Backup; 15 Haziran 2005'e kadar .Mac abonelerine verilen bir virüs tarayıcısı olan McAfee Virex de oldu. Apple, 17 Eylül 2002'de, o yılın başında piyasaya sürülmesinden bu yana 100.000'den fazla kişinin .Mac'a abone olduklarını açıkladı. Mevcut iTools hesapları 30 Eylül 2002'de sona eren ücretsiz deneme süresi boyunca .Mac hesaplarına geçirildi.

.Mac yeni özellikler aldı. Ekim 2006'da Apple Mac OS X Mail'in arayüzüne yakın olan .Mac Mail servisine bir güncelleme başlattı. 7 Ağustos 2007'de Apple'ın CEO'su Steve Jobs, .Mac için Flickr ve YouTube'nin birleşimine benzer yeni bir Web Galerisi özelliği de dahil olmak üzere yeni özellikler duyurdu. Her .Mac hesabı artık bir @ mac.com e-posta adresi için e-posta depolama alanı ile kullanıcının iDisk'ine bölünebilen 10 GB'lık bir depolama alanıyla geldi.[8] Bir hesap tercihi, kullanıcıya, her iki servise de, uygun gördükleri şekilde ne kadar depolama alanının tahsis edildiğine karar vermesine izin verdi. Ek depolama kapasitesi isteyen kullanıcılar daha yüksek bir yıllık ücret karşılığında toplam 30 GB satın alabilir. E-postayla hem de bir iDisk'in depolama alanı, .Mac lisans sözleşmesinin koşullarına tabi olarak, kullanıcı istediği şekilde kullanılabilir.[9]

MobileMe[değiştir | kaynağı değiştir]

.Mac'in yerini alacak yeni bir servisle ilgili ilk spekülasyon Apple'nin me.com alan adını satın aldığı Haziran 2008'in başında geldi. WWDC'de 9 Haziran 2008'de Apple, .Mac'in yerini MobileMe ile alacağını ilan etti. Bu, 9 Temmuz 2008'de başlatıldı. Kısa bir süre sonra MobileMe çevrimdışı duruma getirildi, böylece müşterilerin MobileMe bilgi sayfasına yönlendirilmesi sağlandı.[10] Birkaç saatlik hizmetten sonra, MobileMe resmi olarak 11 Temmuz 2008'de canlı yayınlandı. MobileMe'ye geçtikten sonra birkaç .Mac özellikleri kaldırıldı:

 • Mac OS X 10.4.10 veya daha önceki sürümü için destek (bazı özellikler iLife entegrasyonu gibi Mac OS X 10.5 veya üstünü gerektirir).
 • iCard'lar.
 • Yer imlerine Web erişimi.
 • .Mac slaytları.
 • .Mac Grupları (gruplara yüklenen dosyalar grup sahiplerinin "Grup Arşivi" klasörüne aktarılır).

MobileMe'nin piyasaya sürülmesi çeşitli konularda sıkıntı yaşıyordu. MobileMe, bir .Mac halefi olarak, başlangıçta kararsız olmaya ve sorunlarını senkronize etmekten dolayı eleştirildi.[11] Kullanıcıların MobileMe'nin Mail fonksiyonlarından hiçbirine erişemediği rapor edildi. Bunun, .Mac ile MobileMe arasında geçiş yapılması ile ilişkili olduğu düşünülüyordu. Windows MobileMe Denetim Masasının ilk sürümleri, kurumsal Outlook hesaplarının MobileMe ile eşitlenmesine izin verdi.[12] Denetim Masası için 2008'in ortalarında bir güncelleme, Outlook'un Microsoft Exchange Server Takvimleri ve Kişiler'i kullandığı zaman Outlook'u MobileMe'ye senkronize etme özelliğini kaldırdı. Apple Destek'e göre, bu tasarım gereğidir ve düzeltilecek bir hata değildir. MobileMe için tek başına Outlook Görevleri ve Notları senkronize etmek için herhangi bir destek yoktu.

iCloud[değiştir | kaynağı değiştir]

iCloud logosu

2011'in başlarından itibaren, MobileMe perakende kutuları yavaş yavaş tüm Apple Storeden ve diğer mağazalardan kaldırıldı ve 6 Haziran 2011 tarihinden itibaren kullanıcıların Apple'ın web sitesinden MobileMe hizmetine abone olmaları veya yenilemeleri engellendi. 6 Haziran 2011'de WWDC 2011'de, iCloud'un piyasaya sürülmesi, 2011 sonbaharında bir ara için ilan edildi; bu tamamen durdurulan MobileMe servisinin yerini alıyor, ancak her ikisi de mevcuttur.[13] MobileMe aboneleri için aynı anda 30 Haziran 2012'ye kadar çalışmaya devam edecektir.

12 Ekim 2011'de, iOS 5 ve iPhone 4S sürümleri yanı sıra, iCloud yeni kullanıcılara tanıtıltı. Mevcut MobileMe aboneleri, MobileMe'nin kalıcı olarak sonlandırıldığı anda veya 30 Haziran 2012'den önce herhangi bir zamanda iCloud'a geçebiliyorlar. MobileMe'nin e-posta ve takvim hizmetlerine ek olarak, iCloud dosyaları birden fazla cihazda senkronize eder.[14] WWDC 2011'de Apple iOS 5 veya Mac OS X Lion kullanıcıların her birine veya her ikisine birden temel hizmet için 5 GB bulut veri depolama alanını kullanım anında ücretsiz olarak verdiler. Ek ücretli daha fazla veri saklama alanı için katmanlar da mevcuttur. 2012 sonbaharında Apple, önceki @ me.com kullanıcılarının aynı anda bu e-posta alanını kullanmaya devam edebildiği @ icloud.com e-posta adreslerine yeni kullanıcılar kaydettirmeye başladı.

Durdurulması[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk adım olarak, Apple 1 Haziran 2012'de mevcut tüm MobileMe kullanıcılarına "30 gün kaldı" e-postalarını gönderdi; daha sonra 23 Haziran 2012'de "7 gün kaldı" e-postalarıyla takip etti ve kullanıcılara "Fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı indirin. MobileMe 30 Haziran'da bitti. Galeri fotoğraflarınızı, iDisk dosyalarınızı indirmeyi ve iWeb sitelerinizi bu tarihten önce taşımayı unutma" tavsiyesinde bulundu.[15] Gallery ve iDisk için iOS uygulamaları 30 Haziran 2012'den itibaren de kullanımdan kaldırıldı. MobileMe, daha sonra OS X Mountain Lion'un piyasaya sürülmesiyle 25 Temmuz 2012'de OS X'teki Sistem Tercihleri'nden kaldırıldı. MobileMe, 30 Haziran 2012'de kapatıldı ve kullanıcı verileri, 31 Temmuz 2012'ye kadar iClouda transfer edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]