Mac OS X Snow Leopard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


OSXLeopard.svg
Snow Leopard Desktop.png
Geliştirici(ler) Apple Inc.
İşletim sistemi ailesi OS X
Website Resmi websitesi.
Kaynak türü Kapalı kaynak (ayrıca açık kaynak bileşenler)
Lisans Ticari yazılım lisansı, Apple Public Source License
Çekirdek türü

Hybrid kernel (XNU)

İlk Yayınlanma Versiyon 10.6
  • 28 Ağustos 2009
Son kararlı sürümü 10.6.8 v1.1 (Build 10K549) / 25 Temmuz 2011 (5 yıl önce) (2011-07-25)
Platform desteği IA-32, X86-64
Öncülü Mac OS X Leopard
Ardılı Mac OS X Lion
Son güvenlik güncelleştirmesinin eylül 2013 yılında olmasına rağmen, 25 Şubat 2014 tarihinden itibaren desteklenmeyendir ve ve Snow Leopard üzerinde Mac App Store için bir güncelleme Ocak 2016 yılında yapılmıştır.

Mac OS X Snow Leopard veya Mac OS X 10.6 Snow Leopard (sürüm 10.6) (Türkçe: Kar Leoparı), Apple'ın masaüstü ve sunucu işletim sistemi, Mac OS X'in yedinci ana sürümüdür. Apple CEO'su Steve Jobs, Snow Leopard'ı WWDC (Apple Worldwide Developers Conference: Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı)'de9 Haziran 2008 tarihinde duyurdu ve Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Bertrand Serlet tarafından geliştiricilere özel olarak gösterilmiştir. İlk genel gösteri, Dünya Çapında Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Serlet ve Phil Schiller tarafından, WWDC 2009'da sunulmuştur.

Mac OS X'in bu sürümü, selefi Mac OS X v10.5 "Leopard" ile karşılaştırıldığında, yeni son kullanıcı özellikleri yerine genel bellek yapısını azaltarak verimliliği ve performansı geliştirmeye odaklanır. Bu, aynı zamanda ilk Mac OS sürümü System 7.1.2'den bu yana Apple olarak şimdi Intel tabanlı ürünlerin üzerine dikkat çekme niyetiyle PowerPC mimarisini desteklemiyor.

Snow Leopard, 28 Ağustos 2009 tarihinde yayınlanmıştır ve Intel tabanlı Macintosh bilgisayarları için bir yükseltme olarak kullanılabilmektedir. Tek kullanıcı lisansları ve "aile paketi" lisansları, beş bilgisayara kadar kullanılabilirler ve Mac bilgisayarlar eleme için 8 Haziran 2009'dan sonra satın alındı; Apple, kendi "güncel" programı aracılığıyla bir indirimli fiyat teklifi sundu. Süre, Snow Leopard'ın bağımsız perakende sürümü için lisans Mac OS X v10.5 "Leopard"dan kullanıcılar için yükseltmeyi kısıtlıyor. OS X "Tiger" için önerilen yükseltme yolu, "Mac Kutu Seti"nin şimdiki sürümü sayesinde, iLife "09 ve iWork "09, OS X Snow Leopard'ı içerdiğidir.

Sistem gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple, Mac OS X Snow Leopard işletim sistemi ile birlikte PowerPC mimarisine mensup bilgisayarlara destek vermemektedir. Mac OS X Snow Leopard işletim sisteminin kullanımı için x86 mimarisine mensup bir Mac bilgisayar gerekmektedir. Bu bağlamda 2006 yılında lanse edilen yeni nesil Intel işlemcili Mac bilgisayarlar gerekmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki 64 bit (x86_64) mimarisinden faydalanabilmek, getirilerinden istifade edebilmek için 2008 yılında lanse edilen, piyasaya sunulan bir Macintosh gerekmektedir.

Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç lisans söz konusudur. Söz konusu lisanslar, Mac OS X'in önkurulu sürümleri için sistem gereksinimlerine göre farklılık göstermekdir:

  • Leopard Yükseltme: Mac OS X Leopard'dan Mac OS X Snow Leopard'a güncelleme yapmak için kurulu bir Mac OS X Leopard sistem gerekmek, gereklilik göstermektedir.

Konu koşulları ve bu Lisansın koşulları, yüklemek için size sınırlı bir lisans verilir, zaten kurulu olan Mac OS X Leopard'ın düzgün lisanslı bir kopyası, Apple Yazılımının bir kopyasını tek bir Apple markalı bilgisayarda çalıştırıldığı ve kullanıldığı sürece vardır.

  • Tek Kullanımlık: Yerler, Mac OS X sürümünde bulunan hiçbir kısıtlama olmadan zaten yüklü olması gerekecektir.

Konu koşulları ve bu Lisansın koşulları ... yüklemek için sınırlı bir lisans verilir, Apple Yazılımının bir kopyasını tek bir Apple markalı bilgisayarda bir kerede çalıştırın ve kullanın.

  • Aile Paketi: Tek Kullanımlık lisans için bu konuda özdeş.

Apple'ın web sitesi, lisansı "29$'a Mac OS X Leopard'dan yükseltme" olarak tanıtır, Leopard Yükseltme Lisansı da, Tek Kullanımlık lisans da değildir.

Snow Leopard tek kullanıcı lisansı, 29$'a önerilen perakende fiyatı için kullanılabilir olacaktır.

Snow Leopard Yükseltme lisansı, satın alma, 8 Haziran ve 26 Aralık 2009 tarihleri arasında Mac'ler için Güncel Programa geçerlidir.

Değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Snow Leopard, aşağıdaki değişiklikleri içerir:

Yeni özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Boot Camp, HFS+ dosya sisteminden dosyaları koplayalamak ve okumak için Windows dosya sistemlerini sağlar. Yeni sürüm, Başlangıç Disketi Kontrol Paneli'nin yeni bir komut çizgisi sürümü ve Kamera Görüntüleri'nde gelişmiş özellikler için destek de ekler.
  • Finder, Mac OS X Snow Leopard'da sunulan yeni teknolojilerinden yararlanmak için 64-bit Cacao'da tamamen yeniden yazılmıştır. Mac OS X Snow Leopard ile birlikte 7 GB kadar daha az disk alanı kullanılmaktadır.
Önce gelen:
Mac OS X Leopard
Mac OS X Snow Leopard
28 Ağustos 2009
Sonra gelen:
Mac OS X Lion

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]