Apple Mail

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mail (OS X)
Geliştirici(ler)Apple
Güncel sürüm9.3 / 21 Mart 2016 (8 yıl önce) (2016-03-21)
Geliştirme durumuAktif
Programlama diliObjective-C
İşletim sistemiOS X
PlatformMac
ErişilebilirlikÇokdilli
TürE-posta programı
LisansÖzel mülk yazılım
Resmî sitesiResmi Sitesi
Mail (iOS)
Geliştirici(ler)Apple
Güncel sürüm9.0 / 16 Eylül 2015 (8 yıl önce) (2015-09-16)
Geliştirme durumuAktif
Programlama diliObjective-C
İşletim sistemiiOS, watchOS
PlatformiPhone, iPad, iwatch
ErişilebilirlikÇokdilli
TürE-posta programı
LisansÖzel mülk yazılım
Resmî sitesiResmi Sitesi

Apple Mail veya Mail.app Apple Inc tanıtılan, OS X, iOS ve watchOS sistemlerinde çalışan bir e-posta programıdır. Başlangıçta NeXTMail olarak NeXT tarafından geliştirilen, kendi NextStep'in işletim sisteminin bir parçası oldu, sonunda NeXT-in Apple'a satılmasından sonra tesisi oldu. Mailin güncel sürümü gönderme için SMTP, mesajı alma için IMAP, uçtan uca ileti şifreleme için S/MIME kullanır. Ayrıca, Yahoo! Mail, AOL Mail, Gmail, Outlook.com ve (eski MobileMe) iCloud olarak, popüler e-posta sağlayıcıları ile çalışmak üzere yapılandırılmıştır ve Microsoft Exchange Serveri destekler. iOS 9 yayımlanmasına kadar e-postaları yanıtlamak için dosya ekleme işlevselliğini özlüyor olmasına rağmen, iOS Mail mobil sürüm özelliklerine Exchange ActiveSync desteği eklendi. Mail iOS sürümü pazar payı ile dünyada en popüler e-posta istemcidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mail ilk kez NextStep işletim sistemi için görüntü ve ses mesajlaşma zengin metin biçimlendirme destekleyen için e-posta uygulaması NeXTMail olarak sevk oldu. Ayrıca geriye dönük uyumluluk sağlamak için düz metin ile birlikte, MIME e-postaları destekledi. Kullanıcının, ilk NeXTMail Gelen kutusunda bulunan varsayılan mesajına Steve Jobsun bir ses kaydı dahil idi. Apple NeXTSTEP-i Mac OS X-a dönüştürdüğünde, işletim sistemi ve uygulama hem çeşitli aşamalarında geçti. Beta sürümü (kod adı "Rhapsody") ve Mac OS X diğer çeşitli erken versiyonlarında, Posta MailViewer olarak biliniyordu. Ancak, Mac OS X, üçüncü geliştirici sürümü ile, uygulama Mail adıyla bilinen ismine döndü.[1]

İlk sürüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Panther dahil olmak üzere, Mac OS X sürümlerinde bulunan Posta, Adres Defteri, iChat ve iCal (Takvim) gibi diğer Apple uygulamaları ile entegre edilmiştir.[2] Mailin en son sürümünde kaldığı bazı özelliklerine posta kutuları için kurallar, önemsiz posta filtreleme ve birden fazla hesap yönetimi de dahildir.[3]

Mac OS X Tiger[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Tiger-de, Mail sürüm 2-ye güncellendi. Buna Spotlight tarafından indekslemeye izin vermek için (dosya adı uzantısı .emlx ile) özel bir tek mesaj başına dosyaya biçimi dahildir.

Ek özellikleri vardı:

 • Klasörler halinde posta sıralamak için Spotlight teknolojisini kullanan "Akıllı posta kutuları".
 • Düşük, normal veya yüksek öncelikli ve posta kutusu kuralları ve akıllı posta kutularına bu öncelikleri kullanmak için mesajları bayraklamak yeteneği.
 • Büyük boyutlu e-posta eklerini önlemek için gönderilmeden önce fotoğrafları yeniden boyutlandırılması için araçlar.
 • Tam ekran slayt gösterisi olarak e-postayla gönderilen resimleri görüntülemek için yetenek.
 • Ebeveyn denetimleri - çocukların e-posta göndermesine kimin izin vermesini belirtmek için.
 • HTML mesaj bileşimi.

Yeni sürüm ayrıca araç çubuğundaki düğmeleri için UI değiştirdi. Önceki düğmeleri ise, belirli biçimlerde idi, yeni düğmeleri baklava şekilli kapsül şekilli özellikli idi. Eski şekillere simgeleri döndürülen açık kaynak üçüncü taraf uygulama kullanılabilir. Bununla birlikte, Apple kapsül şeklindeki düğmeleri içerecek şekilde kendi kurallarına güncellendi ve yeni UI sürdürdü.

Mac OS X Leopard[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Leopardda, Posta, standart HTML biçiminde kişiselleştirilmiş kırtasiye dahil idi. Buna ek olarak, sürüm 3 notları yanı sıra bir RSS dahili okuyucu sunuldu (iCal ile senkronize edilebilir). Versiyon 3 hesap gelen kutuları için IMAP IDLE desteği tanıttı.

Mac OS X Snow Leopard[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Snow Leopard, Microsoft Exchange Server 2007 desteği getirdi. OS X 10.6 ile beraber sepetlenen iCal ve Adres Defteri uygulamaları Microsoft Exchange Server ile birlikte desteklendi.

Mac OS X Lion[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Lionda, Posta, yeniden tasarlanmış iPad gibi kullanıcı arabirimi ile tam ekran yetenekleri, güncelleştirilmiş bir mesaj arama arayüzü ile özellikleri aldı, Microsoft Exchange Server 2010 ve (IMAP üzerinden) Yahoo! Mail için destek verdi. Ayrıca iOS 4'te Mail'e benzer bir şekilde konuya göre grup mesajlarına yeteneği eklendi.[4] Değişim push e-posta desteği gibi istenmeyen e-postaları gönderene geri döner olabilen sıçrama fonksiyonu, bu sürümde bırakıldı.

OS X Mountain Lion[değiştir | kaynağı değiştir]

OS X Mountain Lionda, Posta, e-posta iletisi içinde kelimeler için VIP etiketleme, Safari tarzlı inline araması, iCloud ve yeni paylaşım özellikleri ile senkronize etmek yeteneği aldı. Notlar bu sürümde bir stand-alone uygulama içine ayrıldı.

OS X Mavericks[değiştir | kaynağı değiştir]

OS X Mavericks MIME multipart / alternatif mesajların düz metin sürümünü görüntüleme yeteneği ve varsayılan olarak bunu yapmanın seçeneği dışarı attı. Kullanıcılar, alternatif / çok parçalı mesajların HTML veya zengin metin sürümünü görüntülemesine yapışdılar. RSS okuyucu durduruldu.

OS X Yosemite[değiştir | kaynağı değiştir]

OS X Yosemitede, Posta biçimlendirme ve Posta Drop, (otomatik iCloud ekleri yükler) gibi yeni özellikler destekleyir (PDF veya resim dosyalarından satır içi ek açıklama) ve mesajın yerine tüm dosyasında bir bağlantı gönderir.[5]

OS X El Capitan[değiştir | kaynağı değiştir]

OS X El Capitanda, Posta POP3 posta alma için tam desteği bıraktı. Yeni V3 posta kutusu yapısına yükseltme sürecinde, önceki tüm POP3 gelen kutusu ile ilişkili yerel e-posta klasörleri ve gönderilen posta silinir, bazen e-postalar bağlı binlerce kayıplara neden oldu. POP3 hala bazı posta servisleri için ancak geçici çözümlerden yararlanarak ve tam yapılandırma seçenekleri kilidini açmak için başlangıçta geçersiz giriş kimlik sağlama gibi yapılandırılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]