CarPlay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CarPlay
Geliştirici(ler)Apple
İlk yayınlanma2014 (10 yıl önce) (2014)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiiOS
PlatformiPhone 5 ve sonrası
Erişilebilirlikİngilizce
TürTelematik
LisansÖzel mülk yazılım
Resmî sitesiapple.com/ios/carplay/

CarPlay (veya Apple Auto) bir araba radyosu sağlayan bir Apple standardı veya bir iPhone için bir görüntüleyici ve denetleyici olan gösterge ünitesidir. En azından iOS 7.1 ile iPhone 5-den sonra tüm iPhone'larda kullanılabilir.[1][2] Dünya çapında araç üreticilerinin çoğu zamanla kendi eğlence sistemlerine CarPlay-in dahil olacağını söyledi. CarPlay ayrıca otomotiv satış sonrası oto teyp donanımı ile en araçlara entegre edilebilir. Apple'ın web sitesine göre, tüm büyük araç üreticilerinin CarPlay ile ortaklıkları vardır.

Yazılım[değiştir | kaynağı değiştir]

CarPlay kablosuz şekilde Telefon, Müzik, Apple Haritalar, iMessage, iBooks ve Podcasts gibi Apple uygulamalarına yanı sıra, iHeartRadio, At Bat, Spotify, CBS Radio, Rdio, Overcast, Audiobooks.com ve Audible gibi üçüncü parti uygulamalara erişim sağlar.[3] Geliştiriciler CarPlay özellikli uygulamaları geliştirmeği hak kazanmak için Apple-ye başvurmaları gerekmektedir.

Üreticiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple ile ortaklık yapan Araç üreticileri:[4]

(CarPlay ile yayımlanan modelleri ile ˣ Markalar.)

Aftermarket araç eğlence üreticileri şunlardır:

Apple şirketi gelecek yıllarda Carplay sistemi ile çalışan "Titan" kod adlı şoförsüz "Apple elektrikli otomobil projesi"ni (iCar) çalıştırmayı planlıyor.

CarPlay arabada

Öncel[değiştir | kaynağı değiştir]

CarPlay kavramı (ve daha sonra Android Auto) "iPod Out" adlı az bilinen (ve kullanılan) Apple iOS 4 özelliğinde dayalıdır, BMW Group Teknoloji Ofisi ile Apple Inc arasında Palo Alto, Kaliforniyada ortak bir gelişmenin sonucudur. Keşif şirketin birkaç yıllık bir sonucudur, iPod Out destekli iOS cihazından aracı analog video ve ses gibi gerekli altyapı ile etkinleşir, böyle bir aracın infotainment sisteminden düğmeye bastığında ve düğme rotasyon yaparak, aracda yerleşik ekranda kullanıcı arayüzü gösterir. iOS özelliği ilk olarak 2010 yılında WWDC sırasında ilan edildi ve 2011 yılından başlayarak BMW Group araçlarda uygulanan bir altyapı olarak sevk edilir. BMW ve Mini seçeneği, "PlugIn" olarak adlandırılan ve ilk çapraz-OEM platformlarına yol açtı.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimi sırasında onun kod adı Stark oldu. Eddy Cue ise 2013 WWDC-de Car iOS olarak açıklandı. Ocak 2014'te Apple'ın donanım odaklı kurum kültürü serbest yol açtığı bildirildi. CarPlay 2014 Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'da Ferrari, Mercedes-Benz ve Volvo gibi mevcut markalaşma ile başlatıldı.[6] WWDC 2016'da CarPlay'in Siri ve Apple Haritalar'ın imkânlarından faydalanabileceği ilan edildi.[7]

Benimseme[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2013'te BMW başlangıçta uygulamaya olmazı açıkladı, ancak daha sonra bu politikayı değiştirdi. Kasım 2013'te, "Siri Eyes Free" modu bazı Honda Accord ve Acura RDX ve ILX modellerine ABD'de bir satıcı yüklenmiş aksesuar olarak sunuldu. Aralık ayında, Honda ABD ve Kanadada bazı Civic ve Fit modellerinde, yeni HondaLink hizmetler sunan, ek entegrasyon sundu. Eylül 2014, Ferrari FF CarPlay tam sürümü ile ilk otomobil oldu. Kasım 2014, Hyundai Sonata sedanın 2015 yılının ilk çeyreği sonunda CarPlay ile satışa sunulacağı açıklandı. Aralık 2015 Volvo XC90 2016 yılında CarPlay ile uygulandı. Ocak 2016, Apple CarPlay destekleyen araba modellerinin ayrıntılı bir listesini yayınladı.[8]

Rekabet[değiştir | kaynağı değiştir]

Open Automotive Alliance'ın Android Auto sistemi Android cihazlar için kullanılan benzer bir uygulamasıdır. Diğer rakip MirrorLink şu anda Sony, Samsung, HTC telefonları ile Honda, Volkswagen, SEAT, Buick, Skoda, Mercedes-Benz, Citroën ve Smart araçlarında uygulanan araç akıllı telefon bağlantısı için bir standarttır. Ancak bazı araç üreticileri, akıllı telefonlar ile araç eşitleme için kendi sistemlerine sahip: BMW Assist, Hyundai Blue Link, iLane, MyFord Touch, Ford Sync, OnStar ve Toyota Entune. General Motors araç yazılım sistemleri ile etkileşim uygulamaların geliştirilmesini sağlayan bir API yayımladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "CarPlay". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  2. ^ "Apple CarPlay Nedir?". 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  3. ^ "CarPlay Kablosuz -Destek Özelliği Geldi". 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  4. ^ "CarPlay Destekleyen Otomobiller". 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  5. ^ "Apple CarPlay Yeni C-Serisi'nde!". 22 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  6. ^ "CarPlay'in Yeni Özellikleri Duyurdu". 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  7. ^ "Carplay Siri Apple Harita Yeni Özellik". 15 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 
  8. ^ "CarPlay Destekleyen Araçlar". 21 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]