Motion (yazılım)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Motion
2015 Motion yazılım Logo.png
Motion yazılım 5.jpg
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 19 Nisan 2004 (18 yıl önce) (2004-04-19)
Güncel sürüm 5.3 / 28 Ekim 2016 (6 yıl önce) (2016-10-28)
İşletim sistemi OS X 10.9.2 Mavericks ve üstü
Tür Video düzenleme, Görsel efektler
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi apple.com/final-cut-pro/motion/

Motion, MacOS işletim sistemi için Apple tarafından üretilen bir uygulama yazılımıdır.[1] Hareketli grafikler yaratmak ve düzenlemek, video üretimi ve film yapımı için başlık ve görsel efektler için 2D ve 3D bileşimi oluşturmak için kullanılır.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Molokini" kod adlı orijinal ürün, 19 Nisan 2004'te gösterildi. Nisan 2005'te NAB öncesi bir etkinlikte, Apple, PowerMac G5 ve Mac OS X Tiger için optimize edilmiş diğer Pro uygulamalarının yeni sürümleriyle birlikte Motion'un ikinci sürümünü piyasaya sürdü. Ocak 2006'da Apple, Motion'u tek başına bir ürün olarak satmayı bıraktı. 15 Nisan 2007'de Las Vegas'ta NAB'de tanıtılan Motion 3, Final Cut Studio 2 paketinin bir parçası olarak dahil edildi.[3] Motion 5 ise, 21 Haziran 2011'de piyasaya sürüldü. Mac App Store'den 49.99 USD indirimli fiyatla satışa sunuldu. Motion 5 artık tek başına bir ürün olarak satılıyor. Motion 5.2 sürümü, 13 Nisan 2015'te piyasaya sürüldü.[4] Yeni özellikler, kapsamlı malzeme, ışıklandırma ve kenar seçenekleri, 12 yeni jeneratör, ana kareye kopyalama ve yapıştırma, geliştirilmiş maske ve şekil oluşturma ve performans iyileştirmeleri içeren 3D başlıkları içeriyordu.

Motion, Adobe After Effects ve Nuke ile benzer şekilde hareketli grafik ve kompozisyon uygulamasıdır. Sürüm 3 ile Apple, Motion'un araç kutusuna 3D birleştirme, vektör boya ve hareket takibi ekledi.[5] Bu eklenen güç, ayrıca Motion'un GPU hızlandırılmış doğası, başlık ve basit animasyon projeleri için bu paketlere bir alternatif olarak görülebilmesini sağlıyor.

Çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Motion, video efektlerinin işlenmesini modern grafik kartının Grafik İşleme Birimine (GPU) taşıyan piksel gölgelendiriciler kullanır. Motion, Apple'nin Core Image teknolojisi ile de uyumlu ve Mac OS X Tiger ile standart olarak gelen Görüntü Birimlerini kullanabiliyor. Piksel gölgelendiriciler gibi Core Image da çeşitli efektleri yığınlar ve yavaşlatmadan bir araya getirilen efektlerin birçoğuna izin verir. Daha hızlı bir grafik kartı performansı artırır.[6] Motion ayrıca, GPU ivmesini sağlayan Apple'nin eklenti mimarisi FxPlug'u tanıtan ilk Pro App'tır. Motion-da, kullanıcılar kendi grafik dosyalarını içe aktarır ve metin ve şekiller gibi önceden hazırlanmış grafikleri kullanır.[7] Nesneler katmanlar halinde gruplandırılabilir, ancak her zaman kendi kimliğini korurlar. Bu çeşitli parçalar daha sonra tek bir tabaka halinde gruplandırılır. Bu tabakayı seçmek, tüm nesneleri tek bir gövde olarak taşımaya izin verir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Motion özelliği, özel parçacık efektleri oluşturma ve gerçek zamanlı olarak filtreler, efektler ve animasyonlar ekleme becerisini içerir.[8] Motion, 8-bit, 16-bit ve 32-bit float renk derinliklerinde 32 GB'a kadar RAM ve GPU ivmesini ayarlama yeteneğine sahiptir. Motion 2 ayrıca bir MIDI klavyeyle bütünleşebilir, böylece parametreler tuşlarla veya faderlerle kontrol edilebilir; Bu, Motion'a olasılık gerçek zamanlı parametre girdisini açar.[9] Buna ek olarak, Motion 3, çok tabakalı bir ortamda komple 2D bilgisayar grafikleri, İki boyutlu uzay ve 3D bilgisayar grafikleri kompozisyonuna izin veriyor.

Davranışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel anahtar karem animasyonunu desteklemenin yanı sıra Motion, gerçekçi animasyonlar oluşturmak için birleştirilebilen önceden ayarlanmış bir "davranışlar" sistemi geliştirdi. Örneğin, 'fırlatma' davranışı, bir nesneyi ekran boyunca taşır. 'Yerçekimi' davranışıyla birleşince gerçekçi bir hareket yayını taklit eder.[10] Etkileri çeşitli parametrelerden faydalanarak, zıplamaların kuvvetini, uygulanacak yerçekimi miktarını değiştirebilir. Bu, belirli bir zamanda bir nesnenin konumunu belirlemek için ana karelerin kullanılmasını gerektiren geleneksel animasyon yazılımından çok farklıdır. Bu tür bir yazılım otomatik olarak ana kareler arasındaki boşlukları doldurmak için hareket oluşturur. Bu, herhangi bir zamanda ekrandaki nesnelerin tam olarak nerede olduğunu tam olarak bilmenizi sağlar, ancak farklı çelişkili güçler üzerine kurulan gerçekçi animasyonlar oluşturmak oldukça zor olur.

Replikator ve Yayıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürüm 2'de, belirtilen bir boyut ve şekle sahip yinelenen bir desen oluşturmak üzere bir nesnenin çoğaltılmasına izin veren yeni bir 'çoğaltıcı' işlevi tanıtıldı. Bu araçla çoğaltılan bir desenin öğelerinin sırayla hareket ettiği animasyonlar yaratmak mümkündür. 'Parçacık yayıcıları', kullanıcının kendi kopyalarını hızla üretmesi ve ekran boyunca yayması için önceden çizilmiş bir şekil belirlemesine izin verir.[11] Yön ve yoğunluk ayarlanabilir ve davranışlarla birleştirilerek çok karmaşık animasyonlar hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulur. Örneğin, bir yıldız şekli ve 'girdap' davranışı ile birlikte kullanılan bir parçacık yayıcı, dönen yıldızların bir çemberini hareketlendirir.

Motion halihazırda seçilen nesnenin veya efektin en yaygın olarak değiştirilen parametrelerini görüntüleyen kayan yarı saydam bir pencere ("head-up display" veya HUD) içerir. Bu, kullanıcının paletleri ve menüleri aramadan hızlı düzenlemeler yapmasını sağlar. Bununla birlikte, tam sayısal değerler bu pencereye girilemez.

Araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Motion, tuval üzerindeki grafiklerin oluşturulması veya değiştirilmesi için kullanılabilen aşağıdaki araçlara sahiptir:

 • Bağlantı noktası - her nesnenin, dönme veya genişleme merkezi olarak işlev gören bir "bağlantı noktası" bulunur.
 • Kesme haritalama
 • Düşen gölge
 • Dört köşe, nesnelerin perspektifini değiştirir.
 • Mahsul
 • Bézier eğrisi ayarı
 • Dikdörtgen, elips, Bézier eğrisi ve B-spline oluşturma araçları.
 • Metin aracı.
 • Dikdörtgen, elips, Bézier ve B-spline maskeleme araçları (görünen bir nesnenin bölümünü tanımlar).

Bu araçlara ekranın üst kısmındaki araç çubuğundan veya klavye komutlarıyla erişilebilir.

Kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıt, ana karenin yerleştirilmesi ve değiştirilmesi yoluyla belirli bir süre boyunca bir nesnenin ayarlanması için kullanılır. Kayıt düğmesi, oynatma / duraklatma özelliklerine bitişik olan kırmızı bir nokta düğmesidir. Düğme seçildiğinde kırmızı renkte yanar ve nokta beyaza dönüşür. Düğme seçildiğinde yapılan ayarlamalar ana kareler olarak kaydedilir.[12] Anahtar kareler, bir nesnenin özelliklerini tek bir çerçevede (konum ve rotasyondan kırpmaya ve boyuta kadar olan herhangi bir şey) katılaştıran yer tutucuları olarak işlev görür. Birden fazla kayıt kullanan bir nesne, her bir belirlenen karakteristiğe uyması için iki ana karenin arasında kendisini yeniden yönlendirecektir. Kayıt, daha derinlemesine ayarlamalara izin veren hareket davranışlarına bir alternatif olarak hareket edebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]