App Store (macOS)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu madde OS X için Mac App Store içindir. iOS-dakı App Store ile karıştırılmamalıdır.

Mac App Store
Geliştirici(ler)Apple
İlk yayınlanma6 Ocak 2011 (13 yıl önce) (2011-01-06)
Güncel sürüm2.1 / 17 Haziran 2015 (8 yıl önce) (2015-06-17)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiOS X, Mac OS X Snow Leopard ve daha yeni sistem
PlatformMac
ErişilebilirlikÇokdilli
TürYazılım güncelleme/Mağaza, Dijital dağıtım
Resmî sitesiapple.com/osx/apps/app-store/

Mac App Store Apple'nin OS X uygulamaları ve Mac bilgisayarları için geliştirdiği dijital dağıtım ve elektronik medya dağıtım/satış platformudur.[1] Platform Apple'ın "Geri Mac için" olayında, 20 Ekim 2010 tarihinde ilan edildi. Platform Apple'ın "Maca geri dön" olayında, 20 Ekim 2010 tarihinde ilan edildi. Apple başlatım hazırlıkında, 3 Kasım 2010 tarihinde tescil geliştiricilerin uygulama gönderimlerinin kabuluna ve kayıtına başladı.[2] Tüm mevcut Snow Leopard kullanıcıları için ücretsiz ve Mac OS X 10.6.6 güncellemesinin bir parçası olarak, 6 Ocak 2011 tarihinde serbest bırakıldı. Sürümden 24 saat sonra, Apple milyondan fazla indirme olduğunu açıkladı. 3 Şubat 2011 yılında promosyon kodları başlatıldı. 28 Nisan 2012 - de Mac App Storede uygulama sayısının 10.000-i aşıldığı açıklandı.[3][4]

Mac App Store ayrıca OS X çalıştıran bilgisayarlarda Apple yazılımının en son sürümünü yükleyen, Apple Inc tarafından yaratılan bir Programlama aracı işlevini de yerine yetirir. OS X Mountain Liona kadar, güncelleme yöntemi Apple Software Update kullanımı ile idi. 6 Haziran 2011 yılında WWDC 2011 sunumunda Apple Mac OS X 10.7 Lion güncelleştirmesinin yalnızca Mac App Store üzerinden yükleme için kullanılabilir olacağını duyurdu. Sonraki sürümü ise Flaş bellek ile sunuldu. OS X - ın bundan sonraki tanıtılacak olan tüm sonraki sürümleri Mac App Store üzerinden dağıtılmaktadır.

Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac App Store, 6 Ocak 2011 tarihinde Apple'ın kendi iWork '09, iLife '11, Aperture ve Angry Birds, Uçuş Kontrol ve Mac için Twitter gibi (Tweetie) gibi üçüncü parti iOS-dan taşınan uygulamaları dahil, 1000 programları ile başlatıltı. Bu, 10 Temmuz 2008 yılında yaratılmış olan, iOS mobil işletim sisteminde ve iPhone, iPod Touch, Apple Watch ve iPad cihazlarında çalışan App Store mağazasına benzer idi. Uygulamaların çoğu, Oyunlar kategorisine ait olub, büyük sonraki kategoride, Utilitiesde yaklaşık üç kat fazla birçok uygulamalar vardır. En yaygın fiyat noktası 20-50 $ oldu. iOS App Store üzerinden popüler video oyunu Angry Birds, ilk gününde Mac App Store üzerinde ücretli bir numaralı uygulama oldu.[5] OS X Mountain Lionda Mac App Store için ayrıca bir güncelleştirme, bir Sürpriz Yumurta tanıtıltı. bir Mac App Store'dan bir uygulama indirir ve uygulama indirmesi bitirmeden önce kişinin uygulamalar klasörüne giderse, özgün Macintoshun satışa çıktığı tarih "2:00 AM, 24 Ocak 1984" olarak uygulamanın zaman damgası göreceksiniz. Bu Paskalya yumurtası Steve Jobsun Apple liderliğine döndüğünde, yasağından beri ilk kez Apple yazılım parçası olarak ortaya çıkmıştır..

11 Kasım 2015 tarihinde, Mac App Store üzerinden satın alınan uygulamaları bir dizi açılışında başarısız başladı. Kullanıcılar dünya çapında hata mesajları aldılar etkilenen uygulamaları silmek ve yeniden yüklemek zorunda kaldılar.[6] Bu, Tapbots geliştiricisi Paul Haddad tarafından ertesi gün keşfedildi ve Sorun süresi dolmuş güvenlik sertifikası ile ilgili oldu. 17 Kasım tarihinde, Apple geliştiriciler için açıklamalar ile bir e-posta gönderdi. Şirket sorunların çoğu çözüldüğünü ve bu sorunun giderme bilgilerinin AppleCare destek ekibine sağlanan olduğunu başladı. 17 Aralık 2015 tarihinde, App Store nezaret sorumluluğu Dünya Pazarlaması üzere Apple'ın üst başkan yardımcısı Phil Schillere verildi. Daha önce App Store İnternet Yazılım ve Hizmetleri üzere Apple'ın üst başkan yardımcısı Eddy Cue tarafından yürütüldü.

Yönetmelik[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS-dakı App Store gibi, Mac App Store Apple tarafından düzenlenir. Gönderilecek bir uygulamanın değerlendirilmesi için, geliştiricinin (veya onun şirketinin) Apple Developer Programının üyesi olması gerekir. Temmuz 2015 itibarıyla, üyelik ücreti 99 $ USD-dir.[7]

Uygulamalar depoda mevcut olmadan önce Apple tarafından onaylanması gerekiyor. Apple tarafından izin verilmeyen uygulamalar türleri şunlardır:

 • OS X'in yerli kullanıcı arabirimi öğeleri veya davranışlarını değiştiren yazılım.
 • Apple Macintosh İnsan Arabirim Yönergelerine (HIG) uymayan yazılım.
 • Geçerli Apple ürünlerine (örneğin Mac App Store, Finder, iTunes, iChat, vb) benzeyen ya da işlevi benzer bir yazılım.
 • Zaten Mac App Store serbest bırakılmış diğer yazılım benzer yazılım (Örneğin Adobe Illustrator ve CorelDRAW, Apple Aperture, Cinema 4D ve 3D Max (FPR), Adobe Photoshop Lightroom gibi).[8]
 • Pornografi materyal içeren veya görüntüleyen yazılım.
 • Bileşenleri paylaşılan veya yüklenen yazılım (Yüklenebilir çekirdek modülü, tarayıcı eklentisi, QuickTime bileşenleri, vb.)
 • Sona eren içerik veya hizmetleri sunan yazılımlar.
 • OS X'in mevcut sevkiyat sürümünde çalışamayan yazılım.
 • Yazılımın beta, demo, deneme veya test sürümleri.
 • Alametifarikanın (Tescilli marka) geliştiricilere göndermesi sürecinde bunları kullanmak için açık izni olmayan yazılımlar.
 • GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) lisanslı özgür yazılım (App Store Hizmet Şartlarına göre, GPL ile uyumlu ek kısıtlamalar getirmektedir).
 • yazılım kütüphanelerinin kullandığı uygulamalar, ya isteğe bağlı olarak kurlan veya OS X kullanıcıları için Apple tarafından kaldırılmıştır kabul edilen uygulamalar. Örneğin, "Java SE 6" Apple uygulaması ("Java SE 7" OpenJDK uygulamasına izin olmasına rağmen, uygulamanın sepetlemesi halinde izin verilir) ve Rosetta gerektiren PowerPC kodu.
 • Korumalı olmayan (kum havuzu) yeni uygulamalar. (1 Haziran 2012 itibarıyla). WWDC 2013'te, Apple bu kuralın, artık uygulanan olmadığını, korumalı gereken bir sebep olduğunda kullanılabilir uygulama olmadığını duyurdu.

Kategoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mağazada 15 Ocak 2011 tarihi itibarıyla aşağıdaki kategorileri içerir:[9][10]

 1. İş (İngilizce Business)
 2. Geliştirici Araçları (İngilizce Developer Tools)
 3. Eğitim (İngilizce Education)
 4. Eğlence (İngilizce Entertainment)
 5. Finans (İngilizce Finance)
 6. Oyunlar (İngilizce Games)
 7. Grafik Tasarım (İngilizce Graphics & Design)
 8. Sağlık ve Fitness (İngilizce Health & Fitness)
 9. Yaşam (İngilizce Lifestyle)
 10. Tıp (İngilizce Medical)
 11. Müzik (İngilizce Music)
 12. Haber (İngilizce News)
 13. Resim (İngilizce Photography)
 14. Performans (İngilizce Productivity)
 15. Başvurular (İngilizce Reference)
 16. Sosyal Ağ (İngilizce Social Networking)
 17. Spor (İngilizce Sports)
 18. Seyahat (İngilizce Travel)
 19. Yardımcılar (İngilizce Utilities)
 20. Video (İngilizce Video)
 21. Hava durumu (İngilizce Weather)

Apple tarafından kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac App Store açılmasından bu yana, Apple artan bir şekilde giderek kendi in-house yazılım ürünlerinin dağıtımı için birincil araç olarak kullandı. (Apple markalı yazılım uygulamalarının Apple Storede satılması pahasına). Bu pozisyon, geleneksel Apple Store'da işletim sistemini dağıtmak için kullanılan edildiği Mac OS X Lion Temmuz 2011 sürümü ile arttı. Bu yöntem, şu anda OS X 10.6.6+ kullanan kişilerin işletim sistemi dağıtımı kapsamınında sınırlıdır, serbest bırakıldıktan sonra Apple tarafından sunulan diğer araçlar bir USB flash sürücü dahil olmasına rağmen, işletim sistemi ve dijital mağaza içeren Apple Store yerleri ile işletim sisteminden indirmeler içerir. Bu aynı zamanda, kendi web sitesi aracılığıyla Apple'ın önceki araçlarını etkiledi, Galeri indirmeleri Temmuz 2011'de kaldırıldı ve Mac App Store bilgi sayfasına link ile değiştirildi. Ancak, Dashboard Widget galerisi etkilenen olmadı, ne de çevrimiçi ve web tabanlı Safari Uzantıları galerisi, etkilendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 3. ^ "Mac App Store Downloads Top One Million in First Day" (Basın açıklaması). Apple Inc. 7 Ocak 2011. 10 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2011. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 7. ^ "How it works - Apple Developer Program". apple.com. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]