Apple Anımsatıcılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anımsatıcılar (macOS)
Reminders (macOS).png
Apple Anımsatıcılar macos.png
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 25 Haziran 2012 (10 yıl önce) (2012-06-25)
Güncel sürüm 4.0 / 23 Haziran 2016 (6 yıl önce) (2016-06-23)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi macOS (OS X Mountain Lion ve üstü)
Platform Mac
Erişilebilirlik Çokdilli
Lisans Ücretsiz yazılım
Anımsatıcılar (iOS)
Apple Anımsatıcılar ios logo.jpg
Apple Anımsatıcılar ios.png
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 12 Haziran 2011 (11 yıl önce) (2011-06-12)
Güncel sürüm 1.0 / 16 Ekim 2011 (11 yıl önce) (2011-10-16)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi iOS (iOS 5 ve üstü)
Platform iPhone, iPad
Erişilebilirlik Çokdilli
Lisans Ücretsiz yazılım

Apple Anımsatıcılar Apple tarafından geliştirilen, kullanıcılara kendileri için bildirim ayarlamasına ve listeler oluşturmasına izin veren iOS ve macOS bileşenidir. iOS 5 ve OS X Mountain Lion'da yeni bir özellikti.[1] Anımsatıcıları kullanıcılar projeler, alışveriş listeleri ve takip etmeleri gereken başka herhangi bir şey için kullanabilir, belirli saatler veya belirli yerler için ne zaman ve nerede anımsatma yapılmasını istediğini ayarlayabilir. Ayrıca kendisine başka bir uygulamada yapmakta olduğu bir şeye geri dönmeyi de anımsatabilir. iCloud sayesinde, anımsatıcılar tüm aygıtlarında güncel tutulabilir, iOS, watchOS ve macOS arasındaki verileri senkronize edebilir.[2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilitli ekranda bir anımsatıcı bildirimi geldiğinde anımsatıcının üstüne gelip parmağını sola kaydırarak "Tamamlandı Olarak İşaretle" seçeneğine veya daha sonra anımsatılması için "Ertele"'ye dokunmak gerekir. Anımsatıcılar uygulaması, kullanıcı tarafından oluşturulan birden fazla hatırlatıcı listesine sahip olabilir. Hatırlatıcılar, bir hatırlatıcının ayarlandığı saatin 24 saat önce Bildirilim Merkezi'nde görünür. Her hatırlatıcının bir başlığı vardır, tamamlandı (işaretli) olarak işaretlenebilir ve otomatik olarak gizlenir. Buna ek olarak, her bir hatırlatıcının isteğe bağlı olarak aşağıdakilere sahip olabilir:

 • "Düşük" ile "Yüksek"
 • Hatırlatma hakkında bir not
 • Belirli bir tarihte ve saatte bir alarm. Saat temelli bir uyarı belirlenirse, her gün, hafta, iki hafta, ay veya yıl tekrarlanabilir.
 • Bir alanın çevresinde bir geofence geçildiğinde ("konferanstan ayrılırken" veya "eve geldiğimde") bir alarm

iOS[değiştir | kaynağı değiştir]

iOS'da anımsatıcı uygulaması ilk kez iOS 5'ten başlayarak bulundu. iPhone ve iPad için hatırlatıcı uygulamaları, kullanıcının yapılacaklar ve görev listeleri oluşturmasını ve hatta bunları bir arkadaşıla paylaşmasını sağlar.[3] Hatırlatıcılar uygulamasını kullanıcılar ilk başlattığında, varsayılan liste görüntülenir. Burada kullanıcı listeye başka bir madde daha hızlı bir şekilde ekleyebilir veya başka bir liste görüntülemek için sola veya sağa hızlıca kaydırabilir. Bir görev veya öğe girmek için, yalnızca artı işaretine hafifçe vurmak için bir hatırlatıcıya ihtiyac vardır.[4]

Hatırlatıcıları kullanıcı tarihe göre görüntülemeyi tercih ederse, tarihe göre düzenlenmiş tüm listeleri görüntülemek için üstteki Tarih düğmesine dokunabilir.

Bir başlık girdikten sonra hatırlatıcıya dokunabilir ve o hatırlatıcı için bir ayar ekranı gösterilir. İşte mümkün olan tüm ayarlar:

 • Bir alarmın tarihini ve saatini (ayrıca konuma dayalı hatırlatıcıyı ayarlayın)
 • Bir hatırlatıcı için bir tekrarlama zaman ayarlama
 • Hatırlatıcı önceliğini ayarlama
 • Hatırlatıcıyı ilişkilendiren listeyi değiştirme
 • Hatırlatıcı için geçerli olan tüm notları girin
 • Hatırlatıcıyı silme

Kullanıcı yukarıda listelenen seçeneklerden herhangi birini seçerse, bu seçimi özelleştirmesine izin veren başka bir ekrana yönlendirilir. Örneğin, hatırlatma önceliğini yok, düşük, orta veya yüksek olarak ayarlayabilir. Tarih ve saat seçeneğini belirlerse, hatırlatıcının kapanacağı son tarih ve saati değiştirebilir. Kullanıcın bulunduğu konumda bir hatırlatma uyarısı temelleyebilir. Konuma dayalı hatırlatıcı ayarlamak için "Konumda" düğmesini Açık olarak ayarlamak gerekir.[5]

Bundan sonra kullanıcı uygulamanın adlandırmasında görevler ekleyerek hatırlatıcıları başlatabilir. Görev eklemek için iki yol vardır: Sağ üst köşedeki artı (+) simgesine dokunabilir veya sanal olarak astarlı kağıdın en üstündeki boş alana dokunabilir. Görev kullanıcının istediği formu alabilir. Bakkal listesi Yumurta, Süt ve Fıstık Ezmesi Kupaları gibi girdileri içerebilir; Hatırlatıcılar listesi "Jim Amca için Bir Doğum Günü hediyesi al" ve "Geri Dönüşüm Kutularını Çıkar" gibi öğeleri içerebilir. Hatırlatıcılarda kullanıcı sıkça olduğu gibi iki seçenek elde eder: Sanal klavyedeki Dönüş tuşuna dokunabilir veya sağ üstteki Bitti düğmesine dokunabilir.[6]

iPhone 4S-den başlayarak, kullanıcı anımsatıcıları Siri aracılığıyla da ekleyebilir. Siri'yi getirmek için Ana Sayfa düğmesini basılı tutmak ve ardından herhangi talimatları konuşmak gerekir.

iCloud'u kullanarak Hatırlatıcılar'da kullanıcı paylaşılan listeleri ayarlayabilir. Paylaşılan bir liste oluşturmak için, iCloud web sitesine geri dönmek gerekiyor.[7] Diğerleri paylaşılan listeni kabul ettiğinde, herkes listeye hatırlatıcı ekleyebilir, silebilir veya listeden çıkarabilir. Paylaşılan bir liste oluşturmayı bırakmasa bile, Hatırlatıcılar için iCloud senkronizasyonu ek bir fayda sağlar: Kullanıcı birden çok iOS cihazı kullanıyorsa, iCloud hatırlatıcılarını kullandığı tüm iPhone, iPad ve iPod Touch'ta senkronize tutar. Kullanıcı anımsatıcılar listesini, iCloud'a giriş yapmış olan herkesle paylaşabilir. Paylaşmak istediği listeye ve Paylaşma'ya, ardından Kişi ekle öğesine ve kişinin e-posta adresini girmek gerekir.

macOS[değiştir | kaynağı değiştir]

OS X Mountain Lion'da anımsatıcılar Apple Notlar'la beraber Posta ve Takvimden ayrı olarak tam uygulamalar oldu. Hatırlatıcılar, iOS'da olduğu gibi, to-do listelerini, görevleri, hatırlamak istenilen diğer küçük bitleri kaydetmek ve saklamak için kullanılan bir araçtır. Burada kullanıcının ekleyebileceği ve kontrol edebileceği görevlerle dolu bir hatırlatma penceresi var. Sol alt köşedeki bir daraltır / genişlet düğmesi, listeler arasında gezinmeni ve arama yapmanı sağlayan bir kenar çubuğunu değiştirmesini sağlar.[8] Hatırlatıcıların hatırlatması gereken saatler için seçenekleri bulunmaktadır: Kullanıcı belirli bir tarihte ve saatte hatırlatılmayı seçebilir veya belirli bir bölgeye geldiğinde veya buradan ayrıldığında seçebilir.

Kenar çubuğu görünmez olduğunda, Trackpad'de iki parmakla hızlıca kaydırma yaparak veya Hatırlatıcılar penceresinin altındaki küçük noktaları tıklayarak listeler arasında dolaşabilir. Öğeler, iOS çalıştıran cihazlarda Hatırlatma uygulamasıyla iCloud aracılığıyla senkronize edilir. Sonucda diğer Mac'ler, iPhone'lar, iPad'ler ve tüm Apple cihazlarında görünecektir.[9]

Planlanmış hatırlatıcılar Mac'da Bildirim Merkezi'nde görünür; Açtığında kullanıcı bunları erteleyebilir veya kapatabilir. Erteleme, hatırlatıcınızı on beş dakika sonra, yalnızca Mac'da değil, iCloud ile senkronize edilmiş herhangi bir iOS cihazında yansıtır. Hatırlatıcı başına diğer seçenekler arasında yineleme, öncelik düzeyi ve not ekleme özelliği bulunur. Öncelikleri ayarlamak, görevlerin listede göründüğü yerlerde değişmez, ancak hangi görevlerin daha önemli olduğunu belirtmek için bir ünlem işareti simgesi ekler. Görevleri kullanıcı yeniden düzenlemek veya liste arasında görevleri sürüklemek için sürükleyip bırakabilir.[10] Hatırlatıcılar, penceresinin sol üst köşesinde entegre bir arama kutusu da içerir. Yazarken, arama sonuçları gerçek zamanlı olarak görünür; eksik görevler önce listelenir, en kısa zamanda listelenen görevler olur. Aşağıdakiler, tamamlanmış görevleri eşleştiriyor; garip bir şekilde, daha büyük tarihi olanlarla da listeleniyor; böylece, tamamlanmış görevleri daha yeni olanlardan önce görüyorlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]