Mac OS X Public Beta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mac OS X Public Beta
Geliştirici(ler)Apple Inc.
İşletim sistemi ailesiMac OS X (Mac OS, Unix benzeri)
Çekirdek türüHybrid kernel (XNU)
İlk Yayınlanma
  • 13 Eylül 2000
Platform desteğiPowerPC
ÖncülüMac OS 9
ArdılıMac OS X 10.0
Web sitesiResmi websitesi
Destek 21 Mart 2001 yılında sona erdi

Mac OS X Public Beta, ("Kodiak" kod adı olarak adlandırılır) Apple Computer Mac OS X Cheetah (Mac OS X 10.0) işletim sisteminin Aqua kullanıcı arayüzüne özelliğine ilk halka açık versiyonu oldu.[1] 29,95$'a satılmıştır.13 Eylül 2000 tarihinde kamuoyuna serbest bırakıldı. Bu, yazılım geliştiriciler ve erken benimseyenlere yaklaşan işletim sisteminin bir önizlemesini test etmek ve nihai yayınlanmasından önce gelecek işletim sistemi için yazılım geliştirmeye izin verdi. ABD sürümünün 1H39 bir yapı numarası ve uluslararası sürümün 2E14 yapı numarası vardır.

Özelliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Public Beta Apple'ın yeni NeXT OpenStep tabanlı işletim sisteminin ilk kamu sürümü ve klasik Mac OS'un "Platin" kullanıcı arayüzü bir varyantı kullanan Mac OS X Server 1.0-in yerine geçti. Public Beta dünyaya Aqua kullanıcı arayüzü tanıttı. Temel kullanıcı arayüz değişiklikleri yazı, Dock, menü çubuğu ile ilgili ortaya çıkarılmıştır (aktif bir arayüz elemanı yapan ve daha sonra menü çubuğunun solunda yerleştirilen merkezde bir Apple logosu ile). Sistem simgeleri çok daha büyük ve daha detaylı oldu ve yeni arayüz göz şekeri yaygındır.

Teknik değişiklik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kodiak'ın gelişi bazı temel teknik belirgin değişikliklere, nezaketli açık kaynak kodlu bir Darwin 1.2.1 çekirdek, Mac kullanıcıları ve geliştiricilerine neredeyse on yıldır tahmin olmuş iki özelliği (önleyici multitasking ve korumalı bellek) de dahil oldu. Haziran 2000'de Macworld/iWorldde, ikinci faydalarını göstermek için, Apple İcra kurulu başkanı Steve Jobs Bomb.app-ın, çökmesine amaçlanan bir test uygulaması gösterdi.[2]

Yerel uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Public Beta, bugün macOS işletim sistemi ile birlikte TextEdit, Önizleme Mail, QuickTime Player ve Terminal gibi, birçok standart uygulamalar içerir. Ayrıca, Public Beta ile birlikte Mac OS X sonraki sürümlerinde olmayan, basit bir MP3 çalar, (iTunes henüz tanıtıldı olmamıştır), Sketch, Quartz özelliklerini gösteren bir temel vektör çizim programı ve HTML editör, WebObjects-den miras kalan bir WYSIWYG HTML editörü vardı.[3] Yerli shrinkware uygulamaları seyrek idi. Erken benimseyenler yeni işletim sistemi etrafında aktif ev içi yazılım topluluğuna sebebiyet veren, kaynak veya shareware alternatifleri açmak zorunda kaldı. Erken Mac OS X sistemlerinde kullanılan birçok program, OpenStep veya Rhapsody geliştirici sürümünden (örneğin OmniWeb veya Fire anlık mesajlaşma istemcisi) miras kaldı ve bir komut satırı Unix programına bir grafik arabirim sağlar basit sarıcı uygulamaları vardı.[4] Cocoa API göreli vade ile tezat oluşturan Carbon API-nin kötü durumu OS X kullanıcıları arasında bir anti-Carbon önyargısı doğurdu, bu Karbonun 2012 yılında kullanımdan kaldırılmasına kadar devam etti.

Bitiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Public Betanın 14 Mayıs 2001 yılında süresi bitti. Bu x86 işlemci mimarisi kullanan geçerli olmayan Macintosh donanım, üzerinde, daha sonraki PowerPC tabanlı Macintosh bilgisayarlarda çalışmaz. Bugün uyumlu ekipman Mac OS X Kamu Beta kullanarak son kullanma tarihinden önce bir tarihe donanım saati ayarlama gerektirir. Public Beta sürümünün sahiplerine, Mac OS X 10.0-ın ilk tam sürüm fiyatına 30 $ indirim hakkı edildi.[5] Sadece Aqua GUI ve Kamu Betanın ilgili parçaları bitiminden maruz kaldı, altta yatan Darwin komut satırı tabanlı işletim sistemi çalışmaya devam etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]