Grab (yazılım)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grab
Grab.png
Grab Timed Screen.png
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma
  • 1989
Güncel sürüm 1.9 / 16 Mayıs 2016 (6 yıl önce) (2016-05-16)
Geliştirme durumu Aktif
Platform macOS
Tür Ekran görüntüsü yazılımı
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi www.apple.com/it Bunu Vikiveri'de düzenle

Grab Apple Inc. tarafından yapılan, MacOS'da olan ekran görüntüsü alma yazılımıdır. Grab, OS X'ın öncülerinden NextStep ve OpenStep'te de mevcuttur.[1] Bu, seçim çerçevesi, tüm pencere, tüm ekran ve zamanlı ekran ele geçirmesini destekler. Grab, Uygulamalar altındaki Yardımcı Programlar klasöründe bulunabilir veya Finder'da /Applications/Utilities/Grab.app yazarak yazdırabilir. Grab programı, Finder'de "Hizmetler" i seçip ardından "Grab"a geçerek bir menü öğesi olarak da bulunabilir. Grab tarafından alınan ekran görüntülerinin tek görüntü biçimi TIFF'dir. Spotlight işlevi (CMD SPACE klavye kısayolu) kullanılarak da bulunabilir.[2]

Bu uygulama tüm yeni Macintosh sistemlerine önceden kurulmuştur.

Mac OS X[değiştir | kaynağı değiştir]

Mac OS X Tiger'den itibaren Önizleme, Dosya menüsünde seçim, pencere ve zamanlanmış ekrana sahip bir Grab alt menüsüne sahiptir. Mac OS X'ta, ekran görüntülerini aşağıda gösterilen tuş vuruşlarını kullanarak masaüstüne doğrudan PDF formatında (OS X'in önceki sürümleri) veya Portable Network Graphics formatında (sonraki sürümleri) kaydetmek de mümkündür. DVD oynatıcı açıkken dijital haklar yönetimi nedenlerinden ötürü bu yazılımı kullanmak mümkün değildir.

Grab, ekrandaki bir öğenin boyutunu belirlemeye yardımcı olur. Seçim özelliğini kullanarak ve ekranı yakalayarak, menüden "Düzenle"> "Kontrolör" e gidebilir veya Cmd + 1 tuşlarına basabilir. Seçilen alanın boyutlarıyla bir iletişim kutusu görünür.

Yakalama Seçenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Seçim - seçtiğiniz ekranın bir bölümünü resim alır.
  • Pencere - seçtiğiniz bir pencerenin resmini alır.
  • Ekran - tüm ekranın resmini alır.
  • Zamanlı ekran - kullanıcıya bir zamanlayıcı başlatmasına ve ekranın bir bölümünü etkinleştirmesine (bir menü gibi) izin verir ve daha sonra ekranın resmini çeker.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]