Ruby

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ruby
Ruby logo.svg
Paradigması çok paradigmalı: nesneye yönelik, fonksiyonel, reaktif
İlk çıkışı 1995
Tasarımcı Yukihiro Matsumoto
Geliştirici Yukihiro Matsumoto ve diğerleri
Kararlı sürüm

3.0

(25 Aralık 2020 (22 ay önce) (2020-12-25)[1])
Tip sistemi güçlü, dinamik, ördek
Önemli uygulamaları Ruby MRI, YARV, JRuby, Rubinius, Maglev, IronRuby, MacRuby, HotRuby, RubyMotion, mruby
Etkilendikleri Smalltalk, Perl, Lisp, Scheme, Python, CLU, Eiffel, Ada, Dylan, C++
Etkiledikleri Clojure, D dili,[2] Groovy, Nu, Falcon, Ioke, Mirah, Elixir, Julia dili, Swift
İşletim sistemi Çapraz platform yazılımları
Lisans Ruby Lisansı veya GNU Genel Kamu Lisansı v2
Olağan dosya uzantıları .rb, .rbw
Web sitesi www.ruby-lang.org

Ruby, nesneye yönelik, dinamik, reflektif ve esnek bir programlama dilidir. Ruby dili, Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya'da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır.

Sözdizimi olarak, Ada, Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel[3] gibi programlama dillerinden etkilenen Ruby; Python ile kimi ortak sözdizimi özelliklerine sahiptir. Fonksiyonel, nesneye yönelik, dinamik, reflektif gibi çoklu programlama paradigmalarını destekler.

Özgür bir yazılım olan Ruby; GPL ve Ruby lisansı[4] ile lisanslanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby dilinin temelleri 1993 yılında atılmıştır. Bu dönemde nesneye dayalı bir betik dili arayışı içinde olan Japon yazılımcı Yukihiro "Matz" Matsumoto; Perl, Python gibi mevcut programlama dillerini araştırmasına rağmen aradığını bulamayınca yeni bir programlama dili tasarlamaya başladı. Şubat 1993'te Matz, bir arkadaşı ile yaptığı çevrimiçi sohbet esnasında arkadaşının bu yeni dil için önerdiği Ruby ismini uygun buldu ve bu isimle dili geliştirmeye başladı.

Aralık 1995'te Ruby'nin 0.95 ile ilk genel sürümü yayınlandı. Aynı ay içerisinde peş peşe 3 sürüm daha yayınlandı. Bu sürümler Japonya'da yerel haber gruplarında duyuruldu.[5]

İlk genel sürümden tam bir yıl sonra, Aralık 1996'da Ruby 1.0 yayınlandı. Anavatanı Japonya'da hızla tanınan ve yayılan Ruby, 1999'da İngilizce yazıların yayınlanması ile tüm dünyaya açılma olanağına kavuştu.

2000 yılında Japonya'da Python'dan daha popüler bir dil haline gelen Ruby'nin İngilizce ile yazılan ilk kitabı , Programming Ruby adıyla aynı yılın Ekim ayında yayınlandı.[6]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ubuntu'da Ruby programlama dili
 • Nesne tabanlı programlama (kalıtsallık, mixin ve metaclass desteği)
 • 4 farklı tipte değişken tanımlanabilir: Global, class, instance ve local
 • Her şey bir ifade ve aynı zamanda obje
 • Hata ve istisna yönetimi
 • Garbage collection (tr. Çöp toplama)
 • Yüksek taşınabilirlik
 • Geniş standart kütüphane desteği (YAML, JSON, XML, CGI, OpenSSL, HTTP, FTP, RSS)
 • Perl benzeri dil seviyesinde doğal düzenli ifade desteği
 • Rasyonel sayılar, çok büyük sayılar ile çalışabilme

Bununla beraber Ruby içindeki UTF-8 desteği sınırlıdır.[kaynak belirtilmeli]

Sözdizimi ve yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby'nin sözdizimi günümüzde de yoğun olarak kullanılan Perl ve Python ile büyük benzerlikler gösterir. Sınıf ve metot tanımlamaları anahtar kelimelerle belirlenir. Ruby'de Perl'in aksine, değişken adlarının başında belirleyici karakterler ($, @@, % gibi) kullanmak bir zorunluluk değildir. Python'un tersine girintilerin dilin sözdiziminde bir etkisi yoktur.

Ruby, tek çoklu kalıtıma Java gibi izin vermemesine rağmen mixin adı verilen nesnelerle bir çeşit arayüz tanımlama imkânı verir. Ayrıca paketler üzerinden de bu sınırlama geçiştirilebilir.

Ruby'nin tasarımında dikkate alınan diller Ada, Eiffel, Lisp, Perl ve Smalltalk'dur. Dolayısıyla bir betik dili yapısına da sahiptir. Ruby, nesneye yöneliklilik açısından tamamen öyle olan Java ile Smalltalk arası olup yüzde yüz bu paradigmayı uygulamamaktadır.[7].

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

puts 'Merhaba Dünya'
puts 'Bir sayı girin.'
sayi = gets.chomp
puts sayi.to_i
cikti_sayi = number.to_i + 1
puts cikti_sayi .to_s + 'daha büyük bir sayı.'

Kullanılabileceği dizgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby data classes.jpg

Ruby yorumlayıcısı birçok işletim sistemi için yazılmıştır. Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Ruby 3.0 Released". Ruby Programming Language. 25 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2020. 
 2. ^ "Intro - D Programming Language 1.0 - Digital Mars". 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2014. 
 3. ^ "About Ruby". 9 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2014. 
 4. ^ "Contents of /trunk/COPYING". http://svn.ruby-lang.org/. 20 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2014.  |eser= dış bağlantı (yardım)
 5. ^ "RubyConf: History of Ruby". http://blog.nicksieger.com/. 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2014.  |eser= dış bağlantı (yardım)
 6. ^ "Foreword". Programming Ruby. 3 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2014. 
 7. ^ Ruby [...] is obsessively object oriented. In fact, unless you have programmed in Smalltalk or Eiffel (languages which are even more obsessive than Ruby about objects), it is likely to be the most object oriented language you have ever used. (THE BOOK OF RUBY, HUW COLLINGBOURNE, p. 7)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]